siz-sen meselesi

hakano

Daimi Üye
Tepki
317
Yolda saat sordugunuz tanimadiginiz bir kisiye normal sartlarda nazik bir sekilde "saatiniz kac" veya "acaba saati soyleyebilir misiniz" dersiniz. Yani o kisi sizin icin hicbir zaman "sen" degil "siz" dir. Magazada tezgahtarin dikkatini cekmek icin "bir dakika bakabilir misiniz" dersiniz. Cunku ilk defa karsilasiyorsunuz ve nazik veya resmi olmak nezih bir sekilde davranmanin geregi. Forumda bu temel nezaket kuralina uyulmadigini hergun goruyorum. Ozellikle yeni uyeler belki de sirf yeni olduklari icin cogu uye tarafindan "sen" muamelesine tabi tutuluyorlar, ustelik yaslarina bakilmaksizin. (Ama yeni uye bayan oldugunda genellikle is degisiyor ve birinci durumda goz ardi edilen nezaket kurali hemen uygulaniyor.) "Biz daha samimi olmak icin 'sen,' diyoruz" denilebilir belki ama durun biraz, daha dogru durust tanismadiniz bile.

Scudo

discocox

Daimi Üye
Tepki
116
evet çok haklısınız, maalesef günlük hayatta farkında olmadan bile dikkat ettiğimiz bu tip nezaket kurallarını bu sanal ortam da unutan bazı arkadaşlar var ve bunu bir çeşit samimiyet göstergesi olarak yaptıklarını tahmin ediyorum. Ancak bana ilk defa mesaj yazan, daha önceden tanımadığım insanlardan biraderim , kanki, aga gibi hitaplar içeren mesajları görüyorum, samimi olucaz derken mesafeyi acıyorlar haberleri yok. Ben gençliklerine veriyorum ve kötü niyet aramıyorum ama tabii ki hoş değil!

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
çok takıldığım bir konudur bu "sen/siz" meselesi...

Maalesef halkımızın çoğu (hatta eğitimli denilen kesim bile) bu ince konuyu dikkate almıyor...

Benim genel felsefem, karşımdaki ile belli bir samimiyetim varsa ve o da musaade ediyorsa o kişiye SEN diye hitap etmek, bunun dışında kalan herkese SİZ diye hitap etmektir.

Sokaklarımızı temizleyen işçi vatandaşlarımıza bile SİZ diye hitap ederim.

Mesela kendimden şöyle bir örnek vermek isterim: Ben elektronik mühendisiyim. Olağan halinde yaşayan, iş ortamında bile resmi giyinmeyen, genelde spor giyinen bir yapım var. Çok çok kaliteli, markalı şeyler de tercih etmem. Doğal olarak benim mesleğimi ve işimi bilmeyen bazı (kodoman veya kendini kodoman zanneden) kişiler (biraz da aşağılayan ses tonuyla) "SEN şumusun" "SEN kimsin?" "SEN şunu YAP, bunu GETİR" gibi tavırlarda bulunuyorlar. Kısa bir konuşma ve tanışma faslından sonra bir bakıyorum ki ses tonları kısılmış, SEN kelimesi yerini SİZ kelimesine bırakmış ve yüz rengi de hafif değişmiş...

Halbuki Nasreddin hocanın "Ye kürküm ye" kıssasını en az bir kere okumuş birisinin böyle bir duruma düşmemesi gerekir.

Kısaca; önce şakayla başlayan ama artık slogan olan şu sözü hatırlatmam yeterli EĞİTİM ŞART

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
İnsanların birbirlerine saygılı olmaları şart. Ama bunun ifadesi herkese göre değişebiliyor. Kimisi sen diye hitap ederken, aslında siz diye hitapla başlayan birinden çok daha efendi olabiliyor. Bu birazda yaşam tarzı ve yetiştiğiniz ortama bağlı diyebilirim. Sayın Nuhcan'ın da dediği gibi, kılık ve kıyafete bağlı saygı gösterme meselesi de çok önemli. Birçok bisiklet gezi grubuna katıldım. Sırf üzerimde 150 €'luk bir forma, 2.000 €'luk karbon bisiklet, bilmem kaç gramlık x malzemem olmadığından önyargılı kişiler ile de karşılaştım. Bu kişiler yüzünüze karşı siz diye hitap ederken, içlerinden sizi küçük görmekte olan insanlardı.