sistem duraklaması

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
merhabalar;
işte size çok baba bir soru...büroda başıma geliyor ve henüz bilgisayar forumlarında da çözüm bulabilmiş değilim...

MSDOS altında çalışan muhasebe programını kullanıyoruz.sistem P4 2,8 512DDR 400 ve Win98...paralel porta bağlı sviç yardımı ile iki adet dotmatrix (nokta vuruşlu) yazıcı kullnılmakta...yazıcılardan biri Lexmark2380plus diğeri Panasonic KX P1694...muhasebe programında ekrana aldığım örneğin altı aylık evrak dökümünü yazıcıya gönderdiğimde sistem yazdırma işleminin bitmesine yakın ancak kendine geliyor ve bu sürede herhangi bir işlem yapmak mümkün olmuyor..

buyurun bakalım bilgisayar kurtları...
nasıl giderilecek bu duraklamalar?

Scudo

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Paralel port'un ayarını bios dan ecp yaparsanız düzelmesi gerek. Eğer düzelmiyorsa dataswitch'in cache'i yeterli değil, bu yüzden veri alıp gönderiminde kesintiler yaşanıyor.

tamergunal

Üye
Tepki
1
sadece muhasebe programinda yapiyorsa programa ozel bir sacmalik herhangi bir dokumanda birkac sayfa yazdirirken yapiyorsa yazici kuyruk ayarlari ile ilgili muhtemelen.. iki yazici olmasi veya switch kullanilmasi ile ilgili oldugunu sanmiyorum.. bu arada basit data switctlerde cache olmaz zaten tamamen mekaniktir.. :)

C

Corleone

Misafir
evet dostum büyük ihtimalle cache yetersizdir.Cok sayfa gönderdiğin zaman bilg. kitlenir işlem yapamazsın.

taaki yazılacak sayfanın tamamı cache yüklenene kadar ondan sonra açılır.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134

:) maalesef tam manuel bir switch...yani üzerindeki mandaldan yazıcıyı seçiyorum...

napiim çıkartayım switchi ve tek yazıcı mı kullanayım?

tamergunal

Üye
Tepki
1
bunu denemek cok kolay switchi cikartip yazicilardan sadece birini takarak anlayabilirsin. dos tabanli bir programin gonderecegi datanin o kadar buyuk olma ihtimali cok cok dusuk.. israrla swicth veya cache olamaz diyorum :D

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
ahanda aynı sorun bizim ofiste var bizde muhasebe departmanı olarak bazen 20 sayfa üzeri döküm aldığımızda sonlara doğru makine kafayı yiyor..bi sayfayı sürekli yazıyor..aynı sayfayı birazsan ya kartuş bitene kadar yada kağıtt bitene kadar yazıyo..haliyle bizde kapatıyoruz..sağ olsun bilgi işlem baktı makine bozulmuş...şimdi ki dotmatrix ama çok yüklendiğin zaman o da aynısını yapıyor..bizim switct de sorun olabilir mi?

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
eğer swtich kullanma zorunluluğunuz yoksa; yani mevcut yazıcıları diğer clientlere bağlayıp kullanma şansınız var ise deneyim derim...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.