sirrus sport veya trek fx 7.3

Kıvanç Pürtelaş

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Orbea
Erdem, bisiklet konforlu bir sürüş sunuyor dersem çok doğru olmaz.Ufacık bir(1cm lik) çizgi üzerinden geçsem(çukur yada tümsek), bisikleti sarsıyor.
Fakat yarış bisikletine yakın bir inceliğe sahip lastikler.Sende sanırım 7.3 sahibisin, bilirsin.
Ama bugün 7.0' lara baktım, 7.3 kadar ince değildi lastikleri mesela.
Ve konfor beklentisi kişiden kişiye değişebilir.Bana konforlu gelmeyen bisiklet bir başkasına harika gelir.
Eski bisikletim binachi idi ama tam dağ bisikleti değildi.
Yine 7.3 gibi düz bir kadrosu(veya hafif meğilli) vardı.Lastikleri şu anki bisikletim ile dağ bisikletlerinin lastikleri arasında bir kalınlığa sahipti.Kısaca dağ ile şehir biiskleti kırması gibiydi.Onunla çıktığım hız neredeyse bu bisiklet kadardı.
Fakat az daha konforlu gibiydi o :rolleyes:

Hayır her kullanan memnun bisikletten, bende memnunum ama biraz sele popo ağrıttı alışık olmadığım için, biraz da konfor olarak beklentimi yüksek tuttum sanırım :D

Bak birde eski bisikletimde önde amortisörü vardı, bunda yok.
Yani ön maşa sabit olduğundan tekerlekteki sarsıntıyı aynen gidona iletiyor.
Bunu hiç düşünmemiştim.Eğer bu amortisörler bisikletin ağırlığını arttırmasalar ve kilitlenebilir olsalar, harika olurmuş trek 7.3' de.

Scudo

Muratcan Gümüş

Daimi Üye
Tepki
192
@binRR

ertan abi bende BC 1609 km saati aldım STS olanı değil.. ama ilerde upgrade yapılabiliniyor :D herneyse sormak istediğim bizim bisikletlerin tekerlek çevre ölçü değeri hangisi..

ben 28-622 700x28C 2149 girdim bu doğru mu acaba ?

http://www.sigmasport.com/en_media/produkte/bikecomputer/topline_2009/topline_wired/bc1609/allgemein/visuals/img_1.gif << :D

http://www.sigmasport.com/en_media/produkte/bikecomputer/topline_2009/topline_wired/bc1609/allgemein/visuals/img_3_zoom.jpg

DEMO
(link)

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
@Kıvanç Pürtelaş

evet. dediğin gibi bu lastiklerle çukur, tümsek ya da arnavut kaldırımı gibi yerlerden geçerken sarsıyor. bilmiyorum ben yavaş geçiyorum böyle yerlerden. zaten böyle yerler de genelde yayaların geçtiği yerler. şehir içinde de böyle yerler kestirme olabiliyor aslında. ama senin de bahsettiğin gibi bu yerler sarsıyor ve yavaş gitmek gerekiyor.

biraz daha kalın ve tırtıklı teker takılsa sanırım sarsmaz. ama ben de bu sefer o kadar hız yapamayacağını tahmin ediyorum.

zaten benim amacım bisikletle gezmek. hatta ilerde belki tek seferde 30-40 km yol yapmak. o yüzden bunların benim açısından bir önemi yok. zaten şehir içinde gerek araç, gerek yayalar ve trafik yüzünden gezmek mümkün değil. işim varsa uğruyorum şehir merkezine. diğer zamanlarda daha sakin ve uzun yolları tercih ediyorum.

bu istediğin özellik 7.6x serisinden itibaren (yoldan gelen titreşimleri azaltma) var.

@Kıvanç Pürtelaş

yok bu seleye zamanla alışıyorsun. ilk zaman bana da çok rahatsız gibi gelmişti. gene Flex Form denilen bisiklet sele teknolojisi 7.5 sürümünden itibaren yer alıyor. sağ sol vücut hareketlerine göre sele aşağı yukarı hareket ediyor.

@Kıvanç Pürtelaş

evet amortisör yok. amortisörün olmaması da iyi bence. bir sürü yük yapıyor.
aslında 7.6 sürümünden sonraki bir bisikletim olsaydı daha mı iyi olurdu? olurdu ama o kadar para vermeye gerek yok.

zaten ben öyle engebeli veya bisikleti sarsacak yerlere geldiğimde ayağa kalkıyorum ve ayna kol üzerindeki pedallar yere paralel olacak şekilde duruyorum. böylece sarsıntıyı hissetmiyorsun ya da olabildiğince az hissediyorsun ;)

ben bisikletin genel performansından çok memnunum. hızlı, hafif ve uzun mesafe yapılabilecek bir bisiklet ..

Kıvanç Pürtelaş

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Orbea
Bisikleti aldığım satıcıda trek fx 7.6 vardı.
Baktım, jantları siyah ve farklı.
Benim lastikler 700x32 iken onunkisi 700x28 ve daha sportif duruyor :D
Aslında 7.9' a bitiyorum da, o kadar para ne gezer.
Hem o para cepte olsa 7.9 mu yoksa iyi bir yol bisikleti mi alayım diye tereddüte düşerdim açıkçası.

Bu bisikletin 11.3kg' lık ağırlığını, sağlamlığını yitirmeden 6-7kg' a düşürmek isteyen bir kişinin ne kadar harcama yapması lazım ?

Birde Trek 7.3 veya Specialized Sirrus gibi bisikletlere ön kol dayama takmak ne derece işlevsel :rolleyes:

(link)

Şu önde ortadaki birbirine paralel 2 adet kol sayesinde, öne uzanıp rüzgarı kesmemiz mümkün olmaz mı ?

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
@Kıvanç Pürtelaş
tarttın mı 11.3 kg mı geliyormuş :)

@Kıvanç Pürtelaş

zannetmiyorum. zannetmiyorum derken elbette mümkün ama bunu yapabilecek mühendislik ve aerodinamik hesapları yapabilirsen ;)

ben şahsen gidon boğazındaki bir çizik yüzünden gidon boğazını değiştirmiştim.
şimdi tekrar orjinal olanı takmayı düşünüyorum. çünkü kullanılan parçalara göre her aksama ne kadar basınç bineceği, dengeyi sağlamada nasıl kolaylık sağlayacağı vs. hesaplanmıştır.

şimdi bisiklet kadrosu parçası üretmek basit gibi görünüyor. ama işin şöyle bir tarafı var. örneğin trek 1985'li yıllarda uzay sanayisinden aldığı teknolojiyle, 2000'li yılların başında ilk bağlı ilk dokusuz aliminyum kadroyu üretmiş.

(link)

kısacası demek istediğim bunların altında teknoloji ve mühendislik hesapları var. yurtdışında bu işlerle hobi olarak uğraşanlar var ama bunlar da genelde üreticiden aldıkları bilgilerle ve farklı insanların tecrübelerini paylaşarak amatör olarak bu işi yapıyorlar.

bana sanki elindeki bisikletin değerini bilmiyorsun ya da daha bisiklete tam ısınamamışsın gibi geldi. ama bak bir arkadaş trek bisikletiyle yüzlerce kilometre yapıp tur yapmış. bisiklete bakınca fx serisi ama modelini tam göremedim. yalnız lastikleri değiştirip daha kalın lastik mi takmış yoksa orjinal lastiklerle mi bu turu yapmış tam anlayamadım.

(link)

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
@mcsilver
Evet doğru;) bende aynı değeri kullanıyorum:)

Kıvanç Pürtelaş

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Orbea
@erdem öncel

Evet dün tarttım.Bisikleti dijital tartıya koydum arka lastiği üzerine ve havaya diktim ön lastiği.Arka freni sıktım hareket etmesin bisiklet diye ve ne aşağıdan yukarıya ne de yukarıdan aşağıya bir kuvvet uygulamadım.

@erdem öncel

Bisikletimin kıymetini biliyorum.Yanlış anlaşılmasın, iyi bir bisiklet daha iyi nasıl olur' un derdindeyim.
Yol bisikletlerini çok şık süslüyorlar, oradan aklıma geldi.
Jantlarına çekilen şeritler çok şık oluyor, bisikletçi önermedi ama iyi bir işlem ile harika sonuçlar alınabileceğini düşünüyorum.

Gelelim ekstra tutumaçlara(ne diyeceğimi bilemedim bunlara).
Bu tip bir aksesuarın mühendislik hesapları yaptıracak, aerodinamiği veya dengeyi bozacak kadar tehlike yaratacağını açıkçası düşünmüyorum.Yanılıyorsam söyleyin.

Düz yolda bu boynuz tipli tutamaçlar sayesinde fazlaca eğilinip, rüzgarın sürtünme oranı azaltılabilir ve esktradan hız kazanımı sağlanabilir.
Ve ayrıca sarfettiğimiz enerji de azalmış olur bu şekilde.

Verdiğin linki okuyorum :in:

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
@Kıvanç Pürtelaş

ben tutamaçlar için bir yorum yapamıyorum. ancak kendi kullanma kılavuzunda parçalarını değiştirmeyin yazmışlar. hatta bana gidon boğazını değiştirmemi satan bayii pek tavsiye etmemişti. ha ne olur kullanırsın. bu da normal kullanım için pek sorun yaratmaz. ama şöyle düşün belki daha kısa ve farklı bir malzemeden yapılmış gidon boğazı bisikletin farklı yerlerine farklı basınç uygulayabilir. bu da uzun vadede bisikletin parçalarının daha kolay aşınmasına neden olabilir. ya da acil bir durumda dengenin daha çabuk bozulmasına neden olabilir. benim düşüncem bu. ilk kez düştükten sonra tekrar orjinal gidon boğazını takmaya karar verdim :D

Kıvanç Pürtelaş

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Orbea
Yok bisikletin parçalarını değiştirmeyi zaten düşünmüyorum.
Ben olmayan bir parçayı eklersem, pratikte kullanışlı olur mu olmaz mı ve görüntüsü komik mi olur merak ediyorum.
Tamam dağ bisikletlerinde boynuz görüyorum ve oldukça komiğime gidiyor.Ama yol bisikleti inceliğinde, 28'' lastiklere sahip şehir bisikletlerine yakışacağını, kullanışlı olacağını sanıyorum.
Kullanan arkadaşlar varsa düşüncelerini merak ediyorum.

Muratcan Gümüş

Daimi Üye
Tepki
192
@binRR

bu kilometre saalerinde en yüksek hız 199 km/h yazıyor ben en fazla 182 km/h yapabildim :D bu kadar hızlara ulaşan olamayacağına göre neden böyle bir sınırı uygun görmüşler ilginç.. hani 999 km/h yap tamam anlayalım ellerindeki son sayıya kadar yapılmış deyip üzerinde kafa yormayalım.. direk dağdan 90 derecelik açıyla iniş yaparsak heralde o sayıyıda geçeriz.. neden 199 :D ?

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
@mcsilver

O sırada 3 tane digit var, hepsi 8 olsaydı 999 olurdı ama ilk sıradakini sadece l yapıp diğer karakterlerden tasarruf yapmışlar;) o da 100 ü geçen olur diye;)

uçaktan atsan yine 999 yaptıramazsın uğraşma:D

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Yada km saatine bakarsan ordada 1 bisiklet, hhızlanıp yavaşlama oku, birde saat imleçi var;) o zaman onlara yer kalmayacaktı yada km göstergesi daha küçük olacaktı;)

Muratcan Gümüş

Daimi Üye
Tepki
192
@Kıvanç Pürtelaş

inan hiçbir fikrim yok.. bende denk gele aldım.. denk gele derken backlight lı birşey istiyordum.. BC 1606 L alacaktım hatta onu sipariş etmiştim.. ama bu geldi baktım bunda da backlight var ve yeni model.. alalım bari diyerekten :D benim istediğim özellikler sadece şunlardı; hızı göstersin :D (yuh onuda yapmıcaksa at çöpe gitsin) işte kaç km yol gitmişim onu göstersin.. ışıklı olsun.. ki iş dönüşü karanlıkta eve dönüyorum.. (genelde çukurlara giriyorum, nedense hala anlayabilmiş değilim) saati göstersin.. mp3 çalsın.. (malesef böyle bir model bulamadım) :D yani şimdilik bu kadar.. çokta fazla birşey beklememek lazım ufacık aletten.. lütfen ama :D

bu arada inşallah pişman olmam.. :D

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
@Kıvanç Pürtelaş

Tabikide değil, ikiside ayrı modeller, kabiliyetleride hem model hem fiyat rakkamları arttıkça artıyor malesef:)

Kıvanç Pürtelaş

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Orbea
Aydınlatması da varmış, yazılım güncellemesi de(herhalde kablosu verilmiştir) 1609' un.
Bunun dışında 906' da olmayan birkaç farklı özellik daha olabilir.Ne kadar ekmek o kadar köfte :)

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Aynen öyle:D bu arada usb kablosu extra:)