Sıradışı Bir Fikir

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
Merhaba arkadaşlar,
iç lastik kullanan bisikletseverlere bir sorum olacak:
Hiç iç lastiğinin herhangi bir bölgesini kesip içine patlama koruyucu sıvı enjekte ederek kullanan kimse var mıdır? Ya da iç lastiğe bu veya başka bir şekilde koruyucu sıvı kullanmanın bir yararı var mıdır?

Teşekkürler.

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Patlak önleyicilerden birisi (marka hatırlayamıyorum), ince sibopta kullanmak istenirse bu şekilde kullanılıyordu. Yani en azından internet sitesinde lastiğe delik açıp oradan boşaltıp sonra yama yaparak kullanılacağı yazıyordu.

Ama şimdi bakıyorum, patlak önleyicilerin hepsi (yani benim gördüklerim) siboptan doğrudan koyuluyor.

Siboptan koymak varken lastiğe yama yaparak lastik simetrisini bozmak gereksiz bence. ;)

• Beğen
Tepkiler: CanDou

halid acar

Forum Bağımlısı
Tepki
600
ben kullanıyorum 1senedirde hiç tekerim patlamadı o kadarda yol yapmama rağmen ben tavsiye ederim çok işe yarıyor ama kesmeye gerek yok sibobun iğnesini söküp delikten boşalt

• Beğen
Tepkiler: Necati Günüç

Burak ELMAS

Daimi Üye
Tepki
151
aynen sibobu söküp içine boşalt gayette iyi polonezköyde iki lastiğim aynı anda patlayınca koydum sıvıyı ondan sora hiç lastiğim patlamadı yaklaşık 1,5 ay oldu belki tesadüf belki sıvının etkisi ama faydası olduğu kesin ;)
edit:imla

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
Arkadaşlar sibop araba türünden olduğu için böyle bir fikir sundum. Ayrıca sıvının işlemden sonra siboba hava girmesine engel olabileceğini düşündüğüm için böyle bir çekincem de var. Eğer varsa bu sibobun tornasını nereden temin edebilirim? Bir de koruyucu sıvı olarak neler önerirsiniz? (marka, köpük, sprey her türlü öneriye açığım. Yalnız uçuk ve denenmemiş fikirler yazmayın arkadaşlar :) )

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Araba sibop için olan çeşitler de var, lastik delmeye gerek yok.;)
Doğrudan siboptan boşaltıyorsunuz.

Puck, Slime, Joe's gibi markalar örnek olarak verilebilir.

Puck kullandım ben. Siboba takıyorsunuz. Basınçlı bir tüpte zaten bu sıvı. Tekere doldurduğunuzda beyaz bir köpük şeklinde içeri girerek tekeri şişiriyor. Patlak varsa tamir ediyor, ileride delinecek olursa da lastikte hala köpük olarak kaldığı için yeniden yama yapıyor. 5-6 ay kadar falan iş görmüştü benim lastikte.

• Beğen
Tepkiler: CanDou

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
bildiğim üzere patlak önlemek için lastiği yarıp yama yapmaya gerek yok siboptan koyulabiliyor

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
@FURKAN YAVUZ
Arkadaşlar tamam o noktada bir sorun yok fakat ben bu araba sibobunun vidasını nasıl bir tornayla açacağım?

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
@Serden Us

Bahsettiğiniz sıvı patlak önleyici mi yoksa tamir edici mi?

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Belli bir basınca kadar (patlak varsa tamir ederek) şişiriyor ve sonrasında da patlak önleyici görevi görüyor. Yani iki işe de yarıyor.

• Beğen
Tepkiler: ErdincAydin78

Burak ELMAS

Daimi Üye
Tepki
151
@Felat Şen

araba siboblarını açmak için özel tornavidalar var lastikcilerde bulabilirsin ağzı çatal şeklinde sibobu çevirerek çıkarıyosun hatta bisikletcilerde bile var ;)

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
@Serden Us

Öyleyse harika! Yamalamaktan illallah dedim artık bir çözüme gitmem gerek :)

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
özel tornavidaya gerek yok çok ince düz uçlu bir torrnavida ilede sökülebiliyor.sıkarkende sorun olmuyor.

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
@Serden Us

Bahsettiğiniz markayı nereden ne kadara temin edebilirim?

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Ben Ankara Delta Bisiklet'ten almıştım, İstanbul'da da vardır sanıyorum. Olmasa bile başka marka önerebilirler. 10-20 Lira arası bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam.