Sıradışı Bir Durum. Ne Yapılmalı?

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Bugün İzmit-Sapanca-Doğançay-Adapazarı yolunu yaparken Arifiye' yi Bilecik yoluna bağlayan kestirme yolda geri tepen ve yolda dere gibi akan kanalizasyonla karşılaştım. Hızlıydım, virajın arkasındaydı ve ne olduğunu ilk görüşte anlayamadım ve 30-35 gibi bir hızla pis suya daldım. Ne olduğunu anladıktan sonra hemen durdum ve ıslak mendille elimi yüzümü temizledim. Temizliğimi yaparken yanıma gelen bir motorlu bana istemediğim şeyi söyledi ve geçtiğimin lağım suyu olduğunu teyid etti: "Geçtiğin suyun kanalizasyon suyu olduğunun farkındasın sanırım" gibi dedi.

Sanırım ağzımdan içeriye bir kaç damla lağım suyu girdi. Ne yapacam bilmiyorum. Şu an itibariyle sağlamım. Ateşlenecekmişim gibi bir hissim var ama daha çok üşütme kökenli bir ateşlenme olacak gibi. Annem bana uygun bir ateş düşürücü, ağrı kesici bir hap verecek.

Genel olarak nadir ve istemeden de olsa böyle pis su içme durumlarında ne gibi önlemler almalıyız? Çünkü bildiğiniz gibi lağım suyu mikroplardan oluşan harika bir kokteyldir.

Scudo

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Hepatit B aşın var mı ?
Hepatit virüsü kanla ve çeşitli vücud sıvılarıyla bulaşan bir virüs. 3 türü var A B C . Hepatit B ve A'nın aşısı var , bildiğim kadarıyla C'nin yok. B ve A kanla ve vücud sıvılarıyla bulaşabildiğine göre kanalizasyonla da buluşabilir. Yanlız hepatit A sadece çeşitli ülkelere seyahate çıkan insanlara yapılıyor diye biliyorum. Bizim ülkemizde de hepatit A yaygın olsaydı bize okulda aşısını yaparlardı diye düşünüyorum.
Hepatit B önlem alınmadığında uzun sürede siroz ve karaciğer kanserine yol açan bir virüs. Bence bir doktora danış ve eğer virüsü kaptıktan sonra hepatit b aşısı olmanın herhangi bir mahsuru yoksa aşıyı olursun. Pahalı birşey değil. 2 ve 4 ay arayla 3 doz vuruluyor uzun bir süre virüse karşı korunabiliyorsun. (10 sene önce 3 doz aşı olmuştum geçen gün test yaptırdım ve hala virüse karşı bağışıklığım varmış)
Son olarak da Hepatit B'nin belirtileri : iştah kaybı ve yorgunluk, kaslarda , eklemlerde veya midede ağrı , ishal veya kusma , derinin veya göz aklarının sararması.

• Beğen
Tepkiler: Speedy Cycler

Levent Temiz

Daimi Üye
Tepki
96
dostum durumu aynen doktora anlat sana, yol göstereceklerdir; çünkü hapatit dışanda problemler olabilir bunlar belirti verebilir vermeyedebilir erken önlemler alınabilir .. git seni müşhade altında tutacaklardır yakalanabileceğin hastalıkların ve sağlık probemleri hakkında sağlıklı bilgi al bu hastalıkların erken evreleri var bunlar karşısında bilinçli olursan eğer kötü bi mikrop bulaşmışsa bile ağırlaşmadan büyük problemlerden kurtulabilirsin hatta hemen sana tedavi başlayabilirler :cool:

geçmiş olsun ...

Serdar TEBER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Büyük geçmiş olsun. Hepatit C, kanla bulaşır diye biliyorum. Muhakkak bir doktora danış. Sonradan başın ağrıyacağına iki iğne yersin daha iyi :)

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
çok ta fazla panik yapma. Ben problem olacağını sanmıyorum ( heleki kuvvetli bir bağışıklığa sahipsen). Suda bulunana mikroplar sinidirm sistemin tarafından yok edilecektir diye düşünüyorum. Sonuçta ağzına kaçan su çokta büyük bir miktar değil.

İzmir körfezi bildiğiniz üzere pis bir sudan oluşuyor bu suda yüzen hatta zıpkınla avlanan insanlar var. ve bu yüzden rahatsızlanan birini duymadım ( gerçi olsada haberimm olmaz belkide :) )

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@Oksal Özdöl

Ben aslında o birkaç damla pis suyun aşı görevi üstleneceğini düşünüyorum. Neticede fosseptik çukuruna düşmedim. En yakın zamanda doktara en azından telefonla sormak lazım yinede..

• Beğen
Tepkiler: Levent Temiz

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Bence bir şey olmaz, bağışıklık sistemi biraz antrenman yapmış olur :)

• Beğen
Tepkiler: BuRroM

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
@baymineral

Her ihtimale karşı geniş spektumlu antibiyotik kullan. Doktora gidip kan tahlili de yaptır. Benden önce mesaj yazan arkadaşların dediği gibi kanalizasyon suyundan en çok hepatit bulaşır. Hepatit aşın yoksa mutlaka yaptır. Ayrıca kanalizasyon suyunun sebep olduğu tifo, dizanteri gibi hastalıklar da vardır. Geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: Levent Temiz

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
öncelikle doktora danış, zaten mikrop kapma durumunda vucudun ilk tepkisi sarılık olarak ortaya cıkacaktır. doktor kontrolünde uygulanacak tedaviyle kendini garantiye alırsın.

ancak şöyle bir durumda var kolay kolay vucut mikrop kapmaz agız yoluyla. ben biryandan da arama-kurtarma işi ile ugraştıgımdan dolayı bir keresinde şöyle bir şey gecti başımdan. istanbul yenisaha'da yaz günü su baskını olmuştu ve su tahliyesi için bölgeye gidip çalışmaya başlamıştım. kanalizasyon ve yağmur suyu birbiriyle içi içe tüm gün çalıştık ayaklar eller bazen yuzumuze sıcradı bu sular. el ayak tırnaklarını zefiranla temizleyerek ve komple detaylı bir banyo yaparak bişi olmadan atlattım ama bir avantajım vardı bu gibi durumlar için önceden Hepatit aşım vardı.