Sıradışı Bir Durum. Ne Yapılmalı?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Baki Berk Kayalar tarafından paylaşıldı.

 1. Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
  Bugün İzmit-Sapanca-Doğançay-Adapazarı yolunu yaparken Arifiye' yi Bilecik yoluna bağlayan kestirme yolda geri tepen ve yolda dere gibi akan kanalizasyonla karşılaştım. Hızlıydım, virajın arkasındaydı ve ne olduğunu ilk görüşte anlayamadım ve 30-35 gibi bir hızla pis suya daldım. Ne olduğunu anladıktan sonra hemen durdum ve ıslak mendille elimi yüzümü temizledim. Temizliğimi yaparken yanıma gelen bir motorlu bana istemediğim şeyi söyledi ve geçtiğimin lağım suyu olduğunu teyid etti: "Geçtiğin suyun kanalizasyon suyu olduğunun farkındasın sanırım" gibi dedi.

  Sanırım ağzımdan içeriye bir kaç damla lağım suyu girdi. Ne yapacam bilmiyorum. Şu an itibariyle sağlamım. Ateşlenecekmişim gibi bir hissim var ama daha çok üşütme kökenli bir ateşlenme olacak gibi. Annem bana uygun bir ateş düşürücü, ağrı kesici bir hap verecek.

  Genel olarak nadir ve istemeden de olsa böyle pis su içme durumlarında ne gibi önlemler almalıyız? Çünkü bildiğiniz gibi lağım suyu mikroplardan oluşan harika bir kokteyldir.
   
 2. Spec

  Spec Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Haziran 2006
  Mesajlar:
  476
  Beğeniler:
  701
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Hepatit B aşın var mı ?
  Hepatit virüsü kanla ve çeşitli vücud sıvılarıyla bulaşan bir virüs. 3 türü var A B C . Hepatit B ve A'nın aşısı var , bildiğim kadarıyla C'nin yok. B ve A kanla ve vücud sıvılarıyla bulaşabildiğine göre kanalizasyonla da buluşabilir. Yanlız hepatit A sadece çeşitli ülkelere seyahate çıkan insanlara yapılıyor diye biliyorum. Bizim ülkemizde de hepatit A yaygın olsaydı bize okulda aşısını yaparlardı diye düşünüyorum.
  Hepatit B önlem alınmadığında uzun sürede siroz ve karaciğer kanserine yol açan bir virüs. Bence bir doktora danış ve eğer virüsü kaptıktan sonra hepatit b aşısı olmanın herhangi bir mahsuru yoksa aşıyı olursun. Pahalı birşey değil. 2 ve 4 ay arayla 3 doz vuruluyor uzun bir süre virüse karşı korunabiliyorsun. (10 sene önce 3 doz aşı olmuştum geçen gün test yaptırdım ve hala virüse karşı bağışıklığım varmış)
  Son olarak da Hepatit B'nin belirtileri : iştah kaybı ve yorgunluk, kaslarda , eklemlerde veya midede ağrı , ishal veya kusma , derinin veya göz aklarının sararması.
   
  SPEEDY CYCLER ve Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
 3. Levent Temiz

  Levent Temiz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  249
  Beğeniler:
  99
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  dostum durumu aynen doktora anlat sana, yol göstereceklerdir; çünkü hapatit dışanda problemler olabilir bunlar belirti verebilir vermeyedebilir erken önlemler alınabilir .. git seni müşhade altında tutacaklardır yakalanabileceğin hastalıkların ve sağlık probemleri hakkında sağlıklı bilgi al bu hastalıkların erken evreleri var bunlar karşısında bilinçli olursan eğer kötü bi mikrop bulaşmışsa bile ağırlaşmadan büyük problemlerden kurtulabilirsin hatta hemen sana tedavi başlayabilirler :cool:

  geçmiş olsun ...
   
  Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
 4. Serdar TEBER

  Serdar TEBER Bisikletkolik

  Kayıt:
  29 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.215
  Beğeniler:
  1.368
  Şehir:
  Ankara, Antalya
  Seviye:
  Büyük geçmiş olsun. Hepatit C, kanla bulaşır diye biliyorum. Muhakkak bir doktora danış. Sonradan başın ağrıyacağına iki iğne yersin daha iyi :)
   
  Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
 5. Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.670
  Beğeniler:
  1.314
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  çok ta fazla panik yapma. Ben problem olacağını sanmıyorum ( heleki kuvvetli bir bağışıklığa sahipsen). Suda bulunana mikroplar sinidirm sistemin tarafından yok edilecektir diye düşünüyorum. Sonuçta ağzına kaçan su çokta büyük bir miktar değil.

  İzmir körfezi bildiğiniz üzere pis bir sudan oluşuyor bu suda yüzen hatta zıpkınla avlanan insanlar var. ve bu yüzden rahatsızlanan birini duymadım ( gerçi olsada haberimm olmaz belkide :) )
   
  Baki Berk Kayalar ve Sinto bunu beğendi.
 6. #6
  Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
  Ben aslında o birkaç damla pis suyun aşı görevi üstleneceğini düşünüyorum. Neticede fosseptik çukuruna düşmedim. En yakın zamanda doktara en azından telefonla sormak lazım yinede..
   
  Levent Temiz bunu beğendi.
 7. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Bence bir şey olmaz, bağışıklık sistemi biraz antrenman yapmış olur :)
   
  BuRroM ve Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
 8. SPEEDY CYCLER

  SPEEDY CYCLER Kıdemli Üye

  Kayıt:
  15 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  355
  Beğeniler:
  303
  Şehir:
  Bisiklete binilebilen her yer
  Seviye:
  Her ihtimale karşı geniş spektumlu antibiyotik kullan. Doktora gidip kan tahlili de yaptır. Benden önce mesaj yazan arkadaşların dediği gibi kanalizasyon suyundan en çok hepatit bulaşır. Hepatit aşın yoksa mutlaka yaptır. Ayrıca kanalizasyon suyunun sebep olduğu tifo, dizanteri gibi hastalıklar da vardır. Geçmiş olsun.
   
  Levent Temiz ve Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
 9. #9
  Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
  Annemden öğrendiğime göre galiba 4 sene önce aşı olmuşum.
   
 10. Atila Filmer

  Atila Filmer Bisikletkolik

  Kayıt:
  3 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.133
  Beğeniler:
  804
  Şehir:
  İstanbul/Nişantaşı
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  öncelikle doktora danış, zaten mikrop kapma durumunda vucudun ilk tepkisi sarılık olarak ortaya cıkacaktır. doktor kontrolünde uygulanacak tedaviyle kendini garantiye alırsın.

  ancak şöyle bir durumda var kolay kolay vucut mikrop kapmaz agız yoluyla. ben biryandan da arama-kurtarma işi ile ugraştıgımdan dolayı bir keresinde şöyle bir şey gecti başımdan. istanbul yenisaha'da yaz günü su baskını olmuştu ve su tahliyesi için bölgeye gidip çalışmaya başlamıştım. kanalizasyon ve yağmur suyu birbiriyle içi içe tüm gün çalıştık ayaklar eller bazen yuzumuze sıcradı bu sular. el ayak tırnaklarını zefiranla temizleyerek ve komple detaylı bir banyo yaparak bişi olmadan atlattım ama bir avantajım vardı bu gibi durumlar için önceden Hepatit aşım vardı.
   
  Baki Berk Kayalar bunu beğendi.