Sinyalsiz araç yoktur!

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Selamlar,

Malumunuz yollarda en büyük tehlikelerden biri; döneceği yönü bildirmeyen araçlardır. Otobüsler, minibüsler, taksiler, Doblo'lar ve sivil araçlar sanki bizim beyin okuma becerimiz varmışçasına, dönecekleri yönü ellerinin hemen altında bulunan o sihirli çubuğu aşağı/yukarı çekiştirerek, araç dışında bulunan çevreyi haberdar etmekten yoksun insanlarla dolu(istisnalar kaideyi bozmaz).

Facebook'ta sinyal vermeyen araç sürücüleriyle ilgili bir yazı metnini biraz daha düzelterek elden geçirdim. El broşürü şeklinde baskı alarak, sinyalsiz araç sürücülerine vermek gibi bir niyetim var. İnanın yoruldum 'sinyal' diye bağırmaktan. Belki bu yöntem daha etkili olacaktır. ;)

Bu tarz bildirim broşürlerinin çoğaltılması mümkündür. Örneğin; bisiklet yoluna park etmiş araçlar, 5-10cm kadar yakın mesafeden geçen araçlar...vb.

http://1.1m.yt/_xzwwS3yS.jpg

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ah şu Doblo :D

geçenlerde dar bir yolda sağdan yavaş yavaş giderken tam iki defa doblo yüzünden kaza yapacaktım. Biri solda boşluk varken neredeyse bana sürtünerek geçti diğeri de bir anda durup geri geri gelmeye başladı. Neyse ki yavaştım da problem olmadı.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ben 3. gözümü açtım. sinyalsiz araçların döneceğini farkedip önceden yavaşlıyorum ve sinyal vermeyen araç önümden sokağa dalıyor bende tehlikeyi atlatmış oluyorum. :cool:

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
@emancipation

Arka camında Osmanlı tuğrası varsa daha da uzak durun.

@chnkrmz

Zart diye dönebilen şöförlerimiz mevcut. Aman diyeyim.

BMdnciHkn

Üye
Tepki
128
İsim
Hakan Aras
Bisiklet
Salcano
@evrenozbilen Benim trafikte en sinir olduğum konuya değinmişsin teşekkürler. Bende sticker olarak düşünmüştüm. Sinyal vermeden dönen araçlara yapıştıracaksın. Sadece bisiklet değil araç kullanırken bile zor duruma düşürüyor. Sinyalin ne olduğunu o kadar unutmuşlar ki bisiklet ile giderken sola döneceğime dair işaret veriyorum adamlar hareket çekiyorum zannediyorlar.:bsmagryr:

• Beğen
Tepkiler: evrenozbilen

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
@BMdnciHkn

Aynen, bu bencilliklerine uyuz oluyorum. Yolda sadece o varmış gibi umursamadan dönüyorlar. Sticker büyük ihtimalle kavgaya yol açar.

Engin er.

Aktif Üye
Tepki
280
İsim
Engin E.
Bisiklet
Cannondale
@evrenozbilen

bisikletler de bir araç ve sinyallaeri yok. bu durum bana çok garip geliyor. olması lazım aslında. ışıklı, yanıp sönen hangi yöne gideceğini işaret eden bir sinyal bisikletler için de gerekli. hatta zorunlu olsa keşke.

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
@Engin er.

Bu konuda giyilebilir olarak Sora Tekstilin bir forma çalışması(henüz prototip aşamasında) ve Lumos'un kaskı((link)) mevcut.

• Beğen
Tepkiler: Engin er.

Biltekin

Aktif Üye
Tepki
166
İsim
Biltekin KARAKAŞ
Bisiklet
Salcano
Bir motor eğitmeni hocamız derki; Gökten meteor düşüp motosikletten düşmediğin sürece hatalı hep sensin. Maalesef ülkemizde bu kural geçerli.
Gözümüzü sekiz açmamız ve tüm duyu organları ile kullanmak gerekiyor.
Trafik cezaları 5 katına çıkarılmadığı sürece bu olayın çözüleceği yok. Ancak biz bundan anlıyoruz. Broşür çözüm olabilir mi bilmiyorum. Ama insanlarda hoşgörü yok maalesef. Durum gittikçe zorlaşıyor.

BMdnciHkn

Üye
Tepki
128
İsim
Hakan Aras
Bisiklet
Salcano
@beci
Cezanın ne kadar olduğu önemli ama o ceza kesilmedi mi bir anlamı olmuyor. Bizdeki trafik polisleri trafiğin yoğun saatlerinde kavşaklara geçer el kol sallayıp trafik lambası vazifesini yaparlar malesef...

Burak_Cakir

Daimi Üye
Tepki
551
İsim
Burak Çakır
Bisiklet
Ghost
artık müneccim olduk memlekette yaklaşan arabanın ne halt yediğini çozebiliyoruz :)

• Beğen
Tepkiler: evrenozbilen