Sinyal ve ayna özürlü arkadaşlar

Quatro16

Daimi Üye
Tepki
79
İsim
Alfa Romeo
Başlangıç
1963—64
Bisiklet
Salcano
Olayı sıcağı sıcağına anlatıyorum ağabeylerim,kardeşlerim:

Biraz once en sağa dayanmis giden dacia sandero ,bu arada ben de geniş olan ve yol çizgisi olmayan yolda 35 km/h ile en sola dayanmis giderken,birden u dönüşü yapmaya kalktı 10m arkada kavşak olmasına rağmen oradan dönmesine anlam veremedim..
Ben sollarken onun hızı 10 km/h civarıydi ve aramızda 2 metreden fazla bir mesafe vardı..Birden sola kırınca ben de ani bir hareketle sola kırarak kurtardım Allah'a şükür.
Fakat beni ASIL üzen 50 m ötedeki bir amcanın beden dili ile beni suçlayarak "Kılpayı kurtardın kılpayı" demesiydi.Ben bir şeyin var mı diye soracağını sanarken şahin gözlü amcamız 50 m öteden olayın milimetrik analizini yaptı ve beni suçlarcasına konuştu.
Bu amcalarımız tüm gün çevredeki insanları yargılayacağına başka şeylere kafa yormuş olsalardı ülkenin durumu ve insanların çevreye karşı olan bilinç seviyesi daha üst seviyede olurdu bence...

Ekleme:Telefondan yazdım hatalar var ise kusuruma bakmayın. :)
Bol pedallar.
Konu yanlış yerdeyse adminlerden rica ediyorum doğru yere çekiverin konuyu :(

Scudo

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Anladığım kadarıyla sağ şeritte oldukça yavaş giden bir otomobili 35 km/s hızla sollamışsınız. Buraya kadar tamam. Peki sonra neden tekrar yolun sağına geçmediniz? Bisikletler en sağ şeritten gider, bu işin kanunu da bu şekildedir. Doğru anladıysam siz de kusurlusunuz.

• Beğen
Tepkiler: berkex ve Hrii3y

therkut

Aktif Üye
Tepki
138
İsim
Erkut
Sabah küçük bir tura çıktım taksi sürücüsü 50li yaşlarda bir amcamız sağ talihi yoldan hiç soluna bakmadan sağdan araç geliyor mu diye bakarak benim şeritimin ortasına kadar geldi hop çüş dedim de ancak durdu. Sağına da baksana abicim dikkat etsene dedim kafasını sallayarak dikkat edecem ben diye tehditkar bir tavır aldı bende aynı tavırla karşılık verdim. Bunun üstünde can var, motor veya araba da olabilirdi desem de hiç nokta suçluluk hissi yaşamadı adam. Fahri müfettişlik almayı düşünüyorum keza bu kadar yoz beyinlerin cebine zarar vermeden farkındalık oluşturma şansım olmadığı kanaatindeyim.

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
715
Bisiklet
Cube
@therkut 40 yaş üzeri olmak gerekiyormuş. İleride mutlaka başvurmayı düşünüyorum ben de :krsn:
SORU: Fahri Trafik Müfettişliği Müracaat Şartları nelerdir ve nereye müracaat edilir?
CEVAP: Fahri Trafik Müfettifi aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,k,
  • En az kırk yaşında olmak,
  • En az yüksekokul mezunu olmak,
  • En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,
  • Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,
  • Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,
  • Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
  • Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.
Gerekli Belgeler
  • İki adet vesikalık fotoğraf,
  • İkametgah
  • Sabıka kaydı belgesi
  • Sürücü belgesi
  • Öğrenim durumunu gösterir belgenin birer suretini dilekçelerine ekleyerek ikametinin bulunduğu İl Valiliğine müracaat ederler.
Başvuru Yeri
  • İkametinin bulunduğu İl Valiliğine müracaat ederler.

Quatro16

Daimi Üye
Tepki
79
İsim
Alfa Romeo
Başlangıç
1963—64
Bisiklet
Salcano
@Birhan K.
Hocam olay ben aracin sol arka kapi hizasinda iken oluyor,daha sollamamı bitirmeden yani ..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yapan arkadaşla tartışabilirdin, duruma göre tatlı bir kaç yumrukla sakinleştirebilirdin, kabul edin etmeyin bizi biraz ılık gördüklerinden bu kadar rahat davranıyorlar :)

mustafa_sayar01

Aktif Üye
Tepki
33
Ona kalirsaniz sag kavsakta kirmizi isik yanarken bir otomobil yola cikmaya calisti ve kil payi kurtardim.Adam oncelik kirmizi isik ihlali yapiyor ikincisi altimdaki bisikleti arac yerine koymuyor onume firliyor ustelik kendisi hakliymis gibi oyle bir soyleniyorki durzu asagi inse yapistircaktim kaski kafasina.Ya arkadas bizim toplum duzelmez saygi diye bir sey yok yazik…

• Beğen
Tepkiler: Quatro16

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@mustafa_sayar01 Aynen, bisikletli olduğun için adam yerine koymama durumu var. Ancak durup da karşısında çocuk olmadığını görenler camı bile açmaya cesaret edemezler, çünkü arabasının içinde, arabası kadar erkek çoğu....

Quatro16

Daimi Üye
Tepki
79
İsim
Alfa Romeo
Başlangıç
1963—64
Bisiklet
Salcano
Ya ben de zamaninda bisikletle ilgili cok bi fikrim yokken araba kullandim ama bisikletlileri bu kadar kuçumsemedim,kaldirima cik diye kornaya abanmadim,bisikletli son gaz gelirken onune atlamadim..

• Beğen
Tepkiler: Hayrettin

herdagli

Üye
Tepki
66
Bisiklet
b'Twin
Geçmiş olsun. ucuz atlatmışsın. Hız 30'u geçti mi her türden kaza riskimiz de artıyor. Buna rağmen içimiz durmuyor gidiyoruz...

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
Trafikte bisiklet surerken kendinizi belli etmelisiniz. 25 yillik soforum aliskanliklar kolay degismiyor. Bisiklet kulturu olmadigi icin insanlarin gozu bisikleti secmez. Ya cok kenardan yavas gideceksiniz yada insanlara kendinizi gostereceksiniz. Araba surucusunden 3 kat dikkatli olacaksiniz.

Siz korumasiz haldesiniz. Adamin onune bir cocuk ciksa hemen diger tarafa kirar direksiyonu. Arabaya carparsa sorun olmaz o hizlarda. Fakat konu bisiklet olunca insan korumasiz. Adamida suclayamayiz bu durumda. Siz dikkatli olmalisiniz yeterli acik alan olmadan sollama cok tehlikeli.

Kopru ve viyaduklerde mumkun mertebe seridi ortalayip gitmek gerek. Dar alan oldugu icin kazalarda saga sola kacma sansiniz yada araba surucusunun kacma sansi olmaz. Onunden giderseniz hiz 40 50 km arasi olacagi icin onunde dusseniz bile araba durabilir.Bu tip ornekler cok. Araba suruculeride sucsuz degil elbet ama burada sucluyu bulmaktan ziyade hayatta kalmaya calismak lazim

herdagli

Üye
Tepki
66
Bisiklet
b'Twin
@oktayakgoz Katılıyorum. Kendimizi ve niyetimiz belli eder bir tavır önemli. Bu gün bariz biçimde dikkatimi çekti. Normalde reflektörlü- yeşil yeleğimi geceleri giyerim. Bir kaç zamandır gündüz de giymeye başladım. Hemen her gün kullandığım üç şeritli bir yol var. Reflektörlü yeşil yeleği giydiğim zaman sanki araçlar şeridi boşaltıyor. İleride 30-40 mt. önümde tekrar bulunduğum sağ şeride girmeye başlıyorlar. Yelek yok iken hep dolu şeritte sağa yapışıp gitmek zorunda kalıyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Trafik kültürü olmayan bir toplum olduğumuzu her platformda çekinmeden söylerim. Şahsen azami derecede kurallara riayet etmeye çalışırım ancak elbette hatalarım da vardır. Emniyet kemeri takmayıp onun yerine çıkan uyarı sesini bastırmak için taktığı aparatla övünen ahmaklar var bu ülkede... Kendi canını düşünmeyen adam, yoldaki bisikletliyi hiç düşünmez. O yüzden ben trafikteyken sürücülerin hamlesini çözerek maksimum dikkatle bisiklet kullanıyorum. Yani "muhatap olduğum her 4 tekerli benim gözümde potansiyel bir trafik canavarıdır" bakış açısıyla bisiklet sürdüğümde kendimi rahat hissediyorum.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Yusuf G.
ooooow, süpermişi tam benim kriterlerim işte! şimdi yaktım çıranızı! öğleden sonra gidiyorum valiliğe!!

• Beğen
Tepkiler: AliG. ve therkut

Tolstoy

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
Muhammet A.
Bisiklet
Kron
40 yaş kuralı olmayaymış iyiymiş. Böylece grçen gecr gözümün içine baka baka yalan söuleyen taksiciye ( yol kapalı deyip otogardan güngörene otobanı dolaşyırarak götürdü) bir ceza falan kesyirebilirdik belki.

therkut

Aktif Üye
Tepki
138
İsim
Erkut
Kırk yaş sınırını atlamışım ben :( Kırkıma girer girmez yapacağım ilk iş bu olacak. Gerçi o zamana kadar bu ülkeye dayanabilir miyim onu da bilmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: AliG.

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
715
Bisiklet
Cube
@therkut
(link)

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürü Mesut Gezer, vatandaşların, Elektronik Denetleme Sistemi’nin (EDS) görüş alanı dışındaki trafik kural ihlallerini görüntülü olarak sosyal paylaşım ağları aracılığıyla ihbar edebilmesi için "533 155 0 155" ve "552 155 0 155" numaralı iki cep telefonu hattı aldıklarını bildirdi.
:harika:

• Beğen
Tepkiler: therkut

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
@Yusuf G.

Acaba bisiklet yollarına park eden mangalcı arabalarını fotoğraflayıp bu numaralara yollasak, işlem yaparlar mı? Çünkü malum, fotoğraflı ihbarları dikkate almıyorlar. İlla ekip çağırın diyorlar.

Eğer cidden işe yarayacak bir hatsa, haftasonu sahilde "baqırKöY sahiL bisiqLet yoLu manqaLcıLaRı iHbaR qeyff" adlı bir etkinlik düzenleyelim :)

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
bir bisiklet ve otomobil kullanıcı olarak bisiklet ve motor kullanıcı yanından geçerken 1,5 metre yanından geçerim onlar için yeterli boşluğu bırakarak geçiyorum. hatta yol müsaitse ve bir yere yetmiş me problem yoksa bisikletliye eskortluk yaparım.

• Beğen
Tepkiler: Birhan K.