Single speed tavsiyesi

Tepki
92
İsim
Umut
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar,
Eşime ve bana birer tane single speed bisiklet alacağız. Sıfır olması, hafif olması, bebe koltuğu monte edilebilir olması ilk tercihlerimiz.
Brelis'ten kendimize özel yapım yaptıracaktık ancak Burçak Bey'in takvimi çok dolu. İzmir'e de bahar geldi, kanımız kaynamaya başladı. Bu nedenle tavsiyelerinizi hızlıca rica ediyoruz :)

Kategori tercihimiz: (giriş/orta/üst) orta ve üst segment bisikletlerden tercih edeceğiz.

Sağlıkla kalın...

Scudo

Taha_

Üye
Tepki
166
İsim
Taha
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Nerede bulacaksınız ki?

• Beğen
Tepkiler: imumutkilic

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@imumutkilic
Ben de tek vitesli bisikletleri seven ve epey farklı modeller de kullanmış biriyim.
Maalesef ülkemizde vites olayı çok abartıldığı için bu tip bisikletlerin üretimi veya satışı bulunmuyor. İnsanlar hiç yokuş çıkmayacakları veya performans sürüşü yapmayacakları halde, kullanmayı ve bakımını bilmedikleri vitesli bisikletlere çok rahat para bayılırken, bu sade bisikletler eski teknoloji muamelesi görüyor.
En son carraro ve salcano 2017 yılında tek vites model çıkarmıştı. Ama onlar da giriş seviyesi modellerdi. Onun dışında orta seviye olarak sedona karnaval vardı daha eskiden. Bu modeller fixie olarak kullanılabilen modellerdi. Bir de tabi hizmet bisikletleri var ümit gibi markaların. Onlar biraz daha ağır oluyor. Siz hafif isteyorsunuz sanırım. Ben başka marka ve model hatırlamıyorum yakın zamanda.
Yabancı markaların da satışları pek olmuyor tek tük dışarıdan gelen bisikletler dışında. Örneğin Decathlon yurtdışında 200 euroya şık ve basit bir tek vitesli şehir bisikleti satıyor, ama Türkiye’ye getirmiyor.
Şu anda satışta bildiğim kadarıyla deltada mongoose var, ama kadroları büyüktür, eşinize denk gelme olasılığı düşük. Bir de fuji feather var İzmir’de bir bisikletçide. Bir ara metro bottechialar getirdi ve epey ucuza sattı, kapanın elinde kaldı. Bunlar hep orta seviye denilebilecek bisikletler. Üst segment vitessiz bisikletler ancak yurtdışında pist bisikleti olarak bulunabilir.
Dolayısıyla özel yaptırma veya yurtdışınına gidip satın alma durumunuz yoksa ikinci ellere bakmanız gerekir. Purefix, fuji, creme, giant gibi markaların hafif güzel bisikletleri oluyor ara sıra satışta.
Benim önerim bisiklet toplayan birisiyle anlaşıp toplattırmanız. Kadro eski olsa da boyanmasını ve düzgün komponentlerle toplanmasını sağlayabilirsiniz. Internette bir kaç kişi var bu işlerle uğraşan. Bir kaç tanesini tanıyorum, özelden bilgi verebilirim size.

Tepki
92
İsim
Umut
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Detaylı bilgiler için gerçekten çok teşekkür ediyorum. Bu alanda bilgim azdı, neredeyse tüm detayları vermişsiniz, herbirini ayrı ayrı inceleyeceğim...

@imumutkilic
Ben de tek vitesli bisikletleri seven ve epey farklı modeller de kullanmış biriyim.
Maalesef ülkemizde vites olayı çok abartıldığı için bu tip bisikletlerin üretimi veya satışı bulunmuyor. İnsanlar hiç yokuş çıkmayacakları veya performans sürüşü yapmayacakları halde, kullanmayı ve bakımını bilmedikleri vitesli bisikletlere çok rahat para bayılırken, bu sade bisikletler eski teknoloji muamelesi görüyor.
En son carraro ve salcano 2017 yılında tek vites model çıkarmıştı. Ama onlar da giriş seviyesi modellerdi. Onun dışında orta seviye olarak sedona karnaval vardı daha eskiden. Bu modeller fixie olarak kullanılabilen modellerdi. Bir de tabi hizmet bisikletleri var ümit gibi markaların. Onlar biraz daha ağır oluyor. Siz hafif isteyorsunuz sanırım. Ben başka marka ve model hatırlamıyorum yakın zamanda.
Yabancı markaların da satışları pek olmuyor tek tük dışarıdan gelen bisikletler dışında. Örneğin Decathlon yurtdışında 200 euroya şık ve basit bir tek vitesli şehir bisikleti satıyor, ama Türkiye’ye getirmiyor.
Şu anda satışta bildiğim kadarıyla deltada mongoose var, ama kadroları büyüktür, eşinize denk gelme olasılığı düşük. Bir de fuji feather var İzmir’de bir bisikletçide. Bir ara metro bottechialar getirdi ve epey ucuza sattı, kapanın elinde kaldı. Bunlar hep orta seviye denilebilecek bisikletler. Üst segment vitessiz bisikletler ancak yurtdışında pist bisikleti olarak bulunabilir.
Dolayısıyla özel yaptırma veya yurtdışınına gidip satın alma durumunuz yoksa ikinci ellere bakmanız gerekir. Purefix, fuji, creme, giant gibi markaların hafif güzel bisikletleri oluyor ara sıra satışta.
Benim önerim bisiklet toplayan birisiyle anlaşıp toplattırmanız. Kadro eski olsa da boyanmasını ve düzgün komponentlerle toplanmasını sağlayabilirsiniz. Internette bir kaç kişi var bu işlerle uğraşan. Bir kaç tanesini tanıyorum, özelden bilgi verebilirim size.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben iki bisikletimi dönüşüm kiti ile tek vitese çevirmiştim. Çok zor bir işlem değil, bisikletler epey hafiflemişti. Ama alet edevat desteği gerekebilir. Beğendiğiniz vitesli bir bisiklet olursa bu da bir alternatif olabilir.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@imumutkilic (link) ile görüşmeni tavsiye ederim. Güzel dönüşümler, restorasyonlar yapıyorlar :harika:

• Beğen

Emert20

Daimi Üye
Tepki
306
İsim
Egemen
Bisiklet
Carraro
Carraro fixie modeli vardı. Flip flop göbek saeyesinde hem tek dişli hemde sabit dişli olarak kullanabiliyorsunuz. Satışta bulursanız düşünülebilir. Çocuk koltuğu takılabiliyor mu o konuda bir bilgim yok.

• Beğen
Tepki
92
İsim
Umut
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yoğun araştırmalarımız sonucu düşündüğümüz kalitede bir bisiklet bulamadık. Bu nedenle kendi ölçülerimize özel yaptırmaya karar verdik.
Tüm bilgi paylaşan arkadaşlara teşekkür ederiz.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren