Single Speed, MTB ve Yol Bisikletim

Konu, 'Bisikletlerimizin Fotoğrafları' kısmında Erhan Acar tarafından paylaşıldı.

 1. Erhan Acar

  Erhan Acar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Mart 2013
  Mesajlar:
  235
  Beğeniler:
  286
  Şehir:
  Çanakkale
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Hafta içi işe gidip gelirken kullandığım bir adet single speed, hafta sonu Bisikletle Çanakkale grubu olarak pedalladığımız araziler, patikaler için bir adet MTB ve asfalt performansları için bir adet yol bisikletim var. Tarz olarak genellikle bisikletlerimi aldıktan sonra birçok parçasını değiştiriyorum, özellikle yurt dışı alışveriş sitelerinde bisikletlerim için her görsel açıdan hem de performans açısından katkı sağlayabileceğini düşündüğüm parçaları araştırıp, değiştiriyorum.

  TREK 6000 MTB

  [​IMG]

  TREK 6000 dağ bisikletim benimle her yer gelen, her koşulda her ortamda, yağmurda çamurda asfaltta toprakta sorunsuz bir şekilde bisiklete binmemi sağlayan bir bisiklet. İkinci el olarak 2013 yılının Aralık ayında aldığım bisikletim şu an sadece kadrosu, vites kolları, ön ve arka aktarıcısı orjinal halinde. Havalı maşa, jant seti, zincir, ruble, fren seti, gidon gidon boğazı sele borusu seti, sele, lastikler, aynakol, elcikler değişti. Maşa Epicon X2, jant seti MT55, gidon gidon boğazı sele borusu ve elcikler Ricthey WCS, aynakol SLX, zincir ruble ve arka aktarıcı XT, sele Prologo, fren seti Deore olarak yenilendi… Kısacası “o eski halinden eser yok şimdi…”

  DE ROSA SİNGLE SPEED

  [​IMG]


  Birden bire başlayan single speed ilgim, beni bu kırmızı güzel ile tanıştırdı. Asıl hedefim hurda durumda bir bisiklet bulup, boyasını söküp, zımparalayıp yeniden boyatıp yeni bir bisiklet yapmaktı. Fakat yakın bir arkadaşımın daha önce benzer bir çalışma ile hazırladığı bisikleti satın alarak, sadeliği, kablosuz, fren kolsuz, vitessiz bir bisiklete binmenin keyfini çıkarmaya başladım. İşe gidip gelirken kullandığım single speed bisikletimin ilk hali kesin olmamakla birlikte Beldesan marka bir yarış bisikletiymiş. Ben aldıktan sonra gidon bandı, arka janta kontra göbek ve De Rosa stickerları değiştirdim. Kablosuz, frensiz, detaysız, ıvırsız zıvırsız bir bisikletin keyfi gerçekten inanılmaz derecede. İlk zamanlarda kontra pedal alışılması zor gibi görünse de, ilerleyen zamanda ayrı bir sürüş keyfi sunuyor…

  SALCANO XRS030 APEX

  [​IMG]

  Yol bisikletine karşı nedense inanılmaz bir önyargım, anlamsız bir muhalefetim vardı. Bunun nedeni sanıyorum asfalt üzerinde bisiklet kullanmaktan çok da keyif almayışımdı. Kendimi dağ bisikleti üzerinde arazide, patikada daha özgür hissediyor olmam, asfalt üzerinde bisiklete binmenin hiç bir anlamı olmadığını düşünmeme sebep oluyordu. Single speed ilgim ile aynı zamanlarda başlayan yol bisikleti merakım beni yine alışveriş sitelerinin altını üstüne getirmeye, forum ve bloglardaki yorumları defalarca okumaya yöneltti. Birini bırakıp ötekini tercih etmekten ziyade, hem yol hem de dağ bisikletine aynı keyifle bineceğime artık emindin. Eksik olan tek şey bir yol bisikletiydi. Sonunda Salcano’nun XRS030 modelinin APEX donanımlı bisikletini satın aldım. Bu yazıyı yazdığım tarihte henüz bir haftalık olan yol bisikletim hakkındaki ilk deneyimlerim, son derece olumlu seviyede. Kısa bir sürüş yapmış olsamda, inanılmaz keyif vericiydi. Bakalım yol bisikleti beni nerelere götürecek, hangi tecrübeleri edinmemi sağlayacak…
   
 2. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.814
  Beğeniler:
  4.741
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Üç bisikletinizide çok güzel.. Yol bisikletinde hangi durumdasınız merak ettim? Hangi durumdasınız... :in:
   
 3. #3
  Erhan Acar

  Erhan Acar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Mart 2013
  Mesajlar:
  235
  Beğeniler:
  286
  Şehir:
  Çanakkale
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Her sabah işe gitmeden önce 25 km civarı sürüş yapıyorum yol bisikleti ile, gayet memnunum iyiki almışım diyorum, bundan sonra yol bisikleti hep var olacak diyebilirim benim için.
   
 4. Berke

  Berke Road Bike Cyclist

  Kayıt:
  21 Haziran 2013
  Mesajlar:
  5.926
  Beğeniler:
  9.390
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Hepsi çok güzel tabi ama yol candır. :)
   
 5. geloturikidakka

  geloturikidakka Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2014
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  275
  Şehir:
  Fethiye
  Adı:
  Olgun Z.
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  De rosayı sahibinden de gördüm sanki :)
   
  Erhan Acar bunu beğendi.
 6. bkagan

  bkagan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Haziran 2012
  Mesajlar:
  768
  Beğeniler:
  252
  Şehir:
  Güzel olan heryer...
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  hayalimi gerçekleştirmişsiniz özendim gerçekten.....iyi günlerde kullanın :in: :)
   
  Erhan Acar bunu beğendi.
 7. #7
  Erhan Acar

  Erhan Acar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Mart 2013
  Mesajlar:
  235
  Beğeniler:
  286
  Şehir:
  Çanakkale
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Evet evde yer kalmadığından satmak zorundayız, eşiminde bir mtb yakında da gelecek bir yol bisikleti var çünkü :)

  teşekkürler :)