Sıkıysa Çin'i de protesto edin...

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Nasıl?

İğneden ipliğe, (afedersiniz) donumuzun lastiğine kadar alım yaptığımız Çin’e nasıl boykot yapacağız?

Şunu da ekleyeyim; ben zaten Çin malı almamak için elinden geleni yapan birisiyim. Ama üretmeyen, sadece tüketmeyi seven bir ülke nasıl olacak da bu eylemi gerçekleştirecek sormak isterim.

Açın bakalım PC’nizin kasasını, çıkarın bakalım Kingston RAM’lerinizi…
Yok dizüstü mü kullanıyorsunuz? Hiç şansınız yok, hemen görülebilir bir yerinde “Assembled in PRC” yazıyordur zaten. Çünkü belli başlı birçok firmanın fabrikası orada…

Abartarak söylüyorum, ofisinizde soluduğunuz hava bile Çin malı...
Nasıl mı? Klimalarınızın (markası önemli değil) parçası nereden geliyor veya montajı nerede yapılmış?

Daha ne sayayım…

O yüzden önce üretimi arttırıp marka üretmemiz lazım ve muhakkak TÜKETİMİ kesmemiz lazım.

Bu milletin ET boykotunu gördüm. (Et satışlarında patlama olmuştu)
Bu milletin İtalya boykotunu gördüm. (Öcalan'ı sakladıkları zaman)
Bu milletin Fransa boykotunu gördüm. (AB üyeliğimizle ilgiliydi sanırım)
Bu milletin ABD boykotunu gördüm. (Onu hep boykot ediyoruz ama nedense her defasında
daha da sömürgeleşiyoruz :)
Bu milletin İsrail boykotunu gördüm. (Gazze saldırısı zamanıydı.)

Hepsi de fossssss...

Scudo

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
@nuhcan

Altına imzamı atarim bu sozlerin.İlavem var ama gerek yok.Yeterince acıklaması var.Dilinize saglık Beyefendi.

bisikletseven

Forum Bağımlısı
Tepki
1.577
Bisiklet
Trek
Diyecek birşey yok. Size katılıyorum. Yukarıda sıraladıklarınızı çoğumuz az çok bilir, bilir amma ben uygulayamamam. Şimdi buna acizlik desem tepki çekerim, milli ruhtan uzağım desem tepki çekerim, milli malı kullanmam desem tepki çekerim....ve saire. Bunları diyemem güzel duygularım var. Sadece var. Var. Var. Var..... Sadece bende güzel duygular,laflar,temmenniler var. Ama bildiğimi yaşamam.:eek: Yaşayamam.:( ve halime üzülürüm:( :(

Yine söyleyeceğim, Çin malını almayacağım, İsrail malını almayacağım, İtalyan malını almayacağım, Alman malını almayacağım, USA malını almayacağım, Fransız malını almayacağım. Yok almam. Iıııı ııııı almam.

Bügün almam.

Yaşıyorum günü birlik. Balık gibi. Dünü unuttum yarını bilmiyorum. Ama bugün Çin malı almayacağım.

(Çok şey tememmi ettim. Sadece çok çalıştığım tememnilerimi gerçekleştirdim. [Sineğin kanat çırpmasından rüzgarı hissettiniz mi?] Bu yazdıklarıma şimdi tepkiler gelecek. Çok süre sonra unutulacak.Aksini uygulayan çok az olacak. Ben de aksini uygulamaya çalışanlardanım)

tamerbasaga

Aktif Üye
Tepki
81
Dünyada birkaç çeşit ülke tipi vardır

Aç Toplumlar
Tarım Toplumları
Sanayileşmiş Toplumlar
Bilgi Toplumları

Türkiye tarım toplumu değildir sanayileşmiş toplumda değildir bilgi toplumuda değildir Aç toplumda değildir ne olduğu belli değildir
üretmeden tüketmeye çalışan köşe dönmeci bir toplumdur :lick3: :D

beğenmediğimiz Hindistan araba üretmektedir adı TATA
Çinin geldiği nokta malumunuz
beğenmediğimiz kore LG Samsung Hundai gibi markaları çıkarmıştır
bizde ergenekon başörtüsü terör gibi gündemlerle zamanımızı harcıyoruz
bizim servet sahiplerimizin dünyada tanınan bir markası yoktur geçen günlerde bir fabrikaya gittim arkadaşı ziyarete kocaman bir makina vardı üzerinde Kanada yazıyordu :D
bizde rusyadan kaçtane turist geldiğini saymaya devam edelim kavruk gençlerimiz eğitim görmesin onlara misafirperverliğimizi göstersinler :D
elalemin arabalarını üretelim ihracat yaptık bizim diye övünelim

gelişmiş ülkeleri protesto etsek ne olacak egomuzu bikaçgün tatmin edicez türkiye büyüktür diye üçüncü gün yine aynı
ama ben hala şaşırıyorum bu ülke nasıl batmadı şimdiye kadar :rolleyes:

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
@tamerbasaga

Hangi cumlenize itiraz edebilirimki.Hepsi dogru,kutluyorum.

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
@tamerbasaga

Öncelikle boykot dünyada yapılan en kötü şeylerden biridir, bir cocacola' yı boykot ediyorsunuz örneğin peki bu firmanın Türkiye temsilcileri türk işçileri yok mu bu markanın türkiye dağıtıcısında kimler çalışıyor Türkler tabiki kim ekmem yiyor yine Türkler..
Boykot dünya ekonomisini alt üst eden en kötü kişisel yasaklamalardan biridir..
Türkiye ne ülkesidir kısmına gelelim; Türkiye, tarım alanında üretimini yapabilen ayrıca fındık gibi bazı yeraltı ve üstü kaynakları ihrac edebilen, kendi taşıtlarını üretebilen, ve yatırımlar, ihracatlar, ithalatlar yapabilen bir ülkedir.
Kattiyen hazırcı yiyip yatan bir ülke olmadı bu sadece bazı kişilerin tembelliğidir ki bu her toplumda olmak zorunda.
Hiç durmadan çalışan, didinen hiç bir insanımız yok değil.
Bunun için; Türkiye yani yaşadığın topraklar için, ülkenin senin için neler yaptığını görmeden bunu söylemen doğru değil. Çünkü yanımızda bir Irak var ve insanların halini görüyorsun neden onlar öyle peki bence ülkeleri insanlarına sahip çıkmadığı için,,

Senin ülken sana sahip çıkıyorsa sen de ona sahip çık.
Teşekkürler,

tamerbasaga

Aktif Üye
Tepki
81
@Hakim Arslan

siz yazdığımı farklı yorumlamışsınız ülkeme sahip çıkmaktan söz etmiyorum ayrıca çalışıp didinmektende sözetmiyorum anlattığım şeyleri derin tarih bilinciyle yorumlamanızı tavsiye ederim 200 yıllık tarihimize bakın anlarsınız ırakta yaşananlar diyorsunuz ırak bizim 30 yıl gerimizden geliyor bizde gelişmiş ülkelerin 30 yıl gerisinden devam ediyoruz 30 yıl önce bu ülkede başbakan ve bakanlar asıldı ülkenin gençleri kim vurduya gitti 30 yıldır terorle uğrasıyoruz bu bir süreç bende tespit yaptım kendimizle boşyere övünmemiz gereksiz çalışıp bazı şeyleri düzeltmemiz lazım süreci hızlandırmamız lazım

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
@tamerbasaga

ama ülkemizdeki gerçekleri de göz ardı etmeyin 30 yıl öncesine bağlı olmak önemli dil önemli olan şimdiki zaman ülkede ve dünyada şimdi neler olduğu ...
Ama diğer bahsettiklerimle ilgili bişe dememişsiniz:rolleyes:

tamerbasaga

Aktif Üye
Tepki
81
@Hakim Arslan

öbürlerinede cevap vereyim madem
1. Öncelikle boykot dünyada yapılan en kötü şeylerden biridir, bir cocacola' yı boykot ediyorsunuz örneğin peki bu firmanın Türkiye temsilcileri türk işçileri yok mu bu markanın türkiye dağıtıcısında kimler çalışıyor Türkler tabiki kim ekmem yiyor yine Türkler..................................................
Tabiki binlerce kişi türkiyede bu firmadan ekmek yiyordoğruluğunu bilmiyorum ama israile kazancından aktardığını duydum 1000 lerce kişi ekmek yiyor diye binlerce kişinin katledilmesinde payımmı olsun

Boykot dünya ekonomisini alt üst eden en kötü kişisel yasaklamalardan biridir.....................................................
Hayır katılmıyorum cocacolayı boykot ediyosam meyve suyu içerim o çalışanlarda meyve suyu firmalarına geçer zamanla boşluk doldurulur yani

Türkiye ne ülkesidir kısmına gelelim; Türkiye, tarım alanında üretimini yapabilen ayrıca fındık gibi bazı yeraltı ve üstü kaynakları ihrac edebilen, kendi taşıtlarını üretebilen, ve yatırımlar, ihracatlar, ithalatlar yapabilen bir ülkedir...................................................
Fındık olayına bakalım önce 1 kilo fındık 5 liradan ihrac edip 1 lira kar yapıyosun 200 kiloda 1000 lira kazanıyosun 200 lirası kar
karşılığında finlandiya sana nokia satıyor 1000 liraya çinde üretiyor 100 liraya yapıyor 900 lira kar
Ben ısrar ediyorum tarım ülkesi değiliz tarım ülkeleri tarım ürünlerinden çok iyi gelir elde edebiliyorlar biz tarım ülkesi isek neden mercimeği pirinci mısırı dışarıdan alıyoruz
Yeraltı kaynağına gelince o konu malum yeraltı kaynağını ihraç etmiyoruz mesela petrolumuz olsa çıkarsak diğer ülkelerden 4 5 kat pahalı petrol kullanmayız

Kattiyen hazırcı yiyip yatan bir ülke olmadı bu sadece bazı kişilerin tembelliğidir ki bu her toplumda olmak zorunda....................................
Kattiyen hazırcı yiyip yatan bir ülkeyiz bunu ticaret yapmak para kazanmak anlamında söylememiştim eğitim anlamında söylemiştim insanlarımız eğitimsiz baba parası olan zaten okumuyor gelişmiş ülkelerde ne kadar para olursa olsun insanlar yüksek eğitim görüyor meslek ediniyor insanların eğitim görmesi kalkınmanın motorudur hor gördüğümüz iranda insanlar bizden daha çok kültürlü eğitimli daha çok dünyayı takip ediyor

Hiç durmadan çalışan, didinen hiç bir insanımız yok değil...............................
e tabiki her toplumda var

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
sanırım dün gece 11de çin konsolosluğu önünde eylem vardı.facebookta gördüm :D :D

Uğur Çakırlar

Daimi Üye
Tepki
190
Size bu kadar açık sözleriniz için teşekkürü bir borç bilirim. Her cümleniz her sözcüğünüz o kadar net ve doğru ki. Başka söze gerek yok...

gecekusu333

Daimi Üye
Tepki
275
biz türkler her olayda bişileri boykot etmeyi çok severiz.ancak bilinçsizce boykotun kimseye getirisi yok.herkesin bir üst sınırı var.sigara içen amerikan malı sigarasını bırakamıyo.elektronik ile arası olan zaten uzak doğudan uzak duramıyo.kendi ülkemizde kendi markalarımıza bile sahip çıkmaktan aciziz(cola turka vs..) gidip abd alman çin olsun gevur malını seve seve istiyerek alıyoruz.kullandığımız araçlar cebimizdeki telefonlar ya abd ya çin eli değmiş markalar.pc sektörü giyim gıda elektronik her sektör bu piyasanın içinde.neyi boykot ediyoruz sölermisiniz.ben coca cola ve yan firmalarını kullanmayalı yıllar oldu ama iş bitmiyoki.markete girip soruyosun cola turka niçin satmıyonuz? cvp: talep yok..efendim cola içmeyiver.olur içmem.içmemde onun yerine aldığıma aynı halt.araba alırken ford alıyoruz.3 kuruş ucuz diye esnafımıza köstek olup ucuz çin malını alıyoruz ve sektörü bu noktaya sürükleyen yine biziz.daha fazla uzatmaya lüzum yok herkesin sorumluluğu önce kendine.ancak seve seve olmasada SIKA SIKA çinden geleni ordan burdan geleni alıcaz..

Tepki
33
bu dünyada hiçbir mal yaşayan halkın canından kıymetli değil vatanı hariç.ve biz böyle düşündüğümüz için çin orda canlara kıyıyor bizim kısıtlanmadan korktuğumuzu biliyor.ama çin dünyadaki bütün malları üretse de onlarda katliam yapma hakkı yok

gecekusu333

Daimi Üye
Tepki
275
elbetteki kimsenin böyle bir hakkı yok sadece çin değilki.lakin biz böle düşündükçe diyue bişey yok.bu bir düşünce değil ülkenin hali.yazımı baştan sona dikkatle okursan düşünceden öte bişiler bulursun kardeşim.sevgiler..

Tepki
33
yazdıkların doğru inkar etmiyorum aksine bende katılıyorum yazılanlara ama çini protesto etmekte bile şüphe duymamızda meydanı boş bulduklarını zannedecekler ve çin veya başkası yaptığından vazgeçmicek.çinin bunları yapmaya hiç bir hakkı yokken biz neden tepki göstermekte şüpheleniyoruz.

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
@gecekusu333

Forumda okuduğum en saçma yazılrdan biri çok dar düşünüyorsunuz malesef

Ziya Yurdakul

Daimi Üye
Tepki
130
Üretim yapamıyoruz ki Çin'i boykot edip;kendi bilgisayarımızı kolamızı gözlük çerçevelerimizi bisiklet formalarımızı arabalarımızı telefonlarımızı vs. üretelim=(

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@Fırat Ayanyan

saçma olan neresi?
Neyi saçma buldunuz, merak ettim!
Siz de güzel düşüncelerinizle konuya katkıda bulunsanız daha iyi olur sanırım.

gecekusu333

Daimi Üye
Tepki
275
saçma lafını yaşına yoruyorum zira hangi sektör olursa olsun piyasa şartlarını okuyamadığın belli.buarada Tarık kardeşim çini protesto etmekte şüphe duyan yoktur aramızda böle düşünme ancak evinde çin mahsulü olmayan yoktur bunu unutmayalım demek istiyorum.bi çoğumuz aldığımız şeylerin nerede üretildiğini yada toplandığını bilmeden ve dikkat etmeden boykottan bahsediyoz.iyide ozaman hadi bakalım boykottan önce eldeki tüm usa ve çin kökenli malları kapı dışarı atalım kaç kişi başarabilcek(= Ziya kardeşim dediği gibi hadi biraz sıkalım bi yanımızı herşeyimizi üretelim.ama üretirken bile hileye başvuran maldan çalan bir milletiz o yüzden dediğim gibi seve olmasada SIKA SIKA yabancı malını tüketmeye devam..

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
Biraz fazla bi tepki olmuş kabul.Benim takıldığım nokta marka seçimi hakındaki düşüncenizdi kola,sigara ve elektronik.Elbette herkes kendi ülkesinin markasına sahip çıkmak ister verdiğiniz örnekler ile açıklayacak olursam CocaCola ile ColaTurka arasındaki tatları arasında uçurum var sigarya gelirsek sırf amerikan sigarası diye marka seçimi yapan yoktur bence tatlarını beyendikleri için içiliyor.Bisiklete gelirsek elbette ülkemizdede türk bisiklet markaları var ama ne yazık ki kaliteleri dünya lideri firmalarınki kadar değiller ben türk markası olan bisikleti değilde Scott'a biniyorum aralarındai kalite farkı ortada türkler daha iyisini yapana kadar yabancı markalar daha revaçta olacak bu yüzden kimse türk markalarına sahip çıkmıyor diye laf söylenmesin.Mesela ilerleyen yılarda etox ( nasıl yazılıyor tam bilmiyorum) Türkiye yollarında olursa seve seve alırım çünkü oldukça güzel bir araç bir örnek daha vermek gerekirse evdeki Beko markalı beyaz eşyalar defalarca bozulup tamir edildi hele buz dolabı kaç kere servis tarafından tamir edildi hatırlamıyorum ama Bosch maikanalarına maşalahı var taş gibiler yıllardır tek bir sorun çıkarmadılar bu yüzden insanların seçimi yabancı markalardan oluyor.Çin konusuna gelince yaptıkları insanlık dışı diğer politik konular dışında yorum yapamayacağım