Sigma km saat mıknatısını R501 janta sabitleyemiyorum..

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Enteresan bir sorun oluştu. Daha önce aynı saati merida CW100de hiç sorunsuz kullandım. XRS040ın kendi jantında da sorunsuz kullandım. Sonra R501 jant seti aldım. Bunun telleri aero. Yani kabaca bıçak gibi havayı yarsın diye herhalde. Şimdi mıknatısı bisikletin uzun ekseni yönünde takarsam jant teli çok ince kalıyor ve mıknatıs sabitlenmiyor düşüyor. Penseyle sabitleyen metal kısmı sıkmaya çalıştım ama olmuyor.

Buna karşılık mıknatısı bisikletin uzun eksenine dik takmaya çalışırsam bu sefer de jant teli çok kalın geliyor ve girmiyor . Zorla girdirdim ama mıknatısın tele bağlanan ayaklı taraflarından biri kırıldı kırılacak hale geldi.

Bu durumda ne önerirsiniz. Mıknatısı elektrik bandı veya kablo bağı ile sabitlemeye çalışmak bir çözüm olur mu ?

Scudo

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@x-rayted

Elektrik bandı veya kablo klipsi ile ortaya çok çirkin bir görüntü çıkar. Bunun yerine uyumlu ise Decathlon'da satılan yedek mıknatısı kullanmanızı önerebilirim.
İki parçadan oluşan ve vida ile sabitlenen bu mıknatıs işinizi çözebilir. Sonuçta görevi de algılayıcıya her geçişte manyetik etki uygulamak olduğu için uyacağını düşünüyorum.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Sigma'nın jant mıknatısı nasıldır bilemiyorum ama bazı mıknatıslar çift taraflı oluyor.
Bir tarafı yuvarlak teller, bir tarafı aero teller için. Ör;

http://i52.tinypic.com/2how8z8.jpg

Eğer böyle bir kanalı yoksa yeni bir tanesini edinebilirsiniz. Yedek bulunmuş olur ;)

Hatta; (link)

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vay anasına decathlonda yedek mıknatıs da mı varmış ?

Sigmanın 8.12 de orjinal mıknatısı şöyle. Resim küçük ama anlaşılır sanırım. Siyah olan mıknatıs mıknatıs üstündeki kanalı tele geçiriyoruz. Diğer metal parça ile sabitliyoruz. Aero telde sabitlenmiyor işte.
http://www.sigma-topline2012.com/templates/tl2012/images/bc/verpackungsinhalt/magnet-set.jpg

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benzer bir sorunu dt swiss revolotion 2-1.5-2mm serisi tellerle topladığım jant setinde bende yaşamıştım. Telin orta kısımları ince olduğu için mıknatısı tutturamıyordum. Tam mıknatısın boyutlarına uyacak şekilde siyah elektirik bandını tele sarıp mıknatısı taktım. Şuan dışardan bant belli olmuyor. Hiç yerinden de kıpırdamadı mıknatıs(75-80km hızlara çıkmama rağmen). Bu arada sayacım sigma 12.12

• Beğen
Tepkiler: x-rayted

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@soner Cal
Teşekkürler bu iyi bir fikirmiş. El becerim hiç yoktur bu kadar ince bir şey yapmam zor ama bunu bir deneyeyim :D :D

Bu arada naçizane bir sorum daha var :) Bu işin raconu nasıldır. Yani km saatinin çatala bağladığımız sensörü çatal kolunun önünde mi arkasında mı yoksa içinde mi sabitlenmesi gelenektir . genelde takılan belli bir yer var mı ?

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@x-rayted Hocam sayacın algılayıcısının şekline göre değişebilecek bir durum montaj şekli. Şuan iki bisikletimde de sigmanın sayaçlarını kullanıyorum. Yol bisikletimde sigma 12.12 sts kablosuz sayacı var. Bu sayacın algılayıcısı maşanın ön tarafa bakan yüzeyine montajlanıyor. Tur bisikletimde ise sigma 12.12 kablolu model sayaç var. bu sayaçta da algılayacı maşanın yan iç yüzeyinde. :harika:

Edit: bu arada şimdi farkettim. Yol bisikletimde kullandığım sayaçla aynı sayacı kullanıyorsun sanırım. Bende de r501 jant seti var herhangi bir şeye ihtiyaç duymadan taktım ben mıknatısı. janta doğru şekilde takmıyor olabilirsin belki.

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@soner Cal

Bu senenin R501inde teller değişmiş. Aero olmuş. sizinki daha eski yıllara ait ise onların telleri farklı..

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@x-rayted olabilir jant setim 2014 seri. o zaman anlattığım yöntem bir çözüm olabilir:harika:

• Beğen
Tepkiler: x-rayted

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@x-rayted
Benim jant telleri de aero ve aynı mıknatısı kullanıyorum, jant telinin göbek tarafı yuvarlak, oradan sokup çevirip alıcının olduğu yere kadar itersen olur. Ben öyle yaptım ve halen öyle kullanıyorum.

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@halil ibrahim duran
Maalesef böyle olmadı. Çünkü mıknatıs telin yanında durursa sensör önde veya arkada olmalı. O zaman okumuyor. Sensörü yana alırsam bu sefer ikisi birbirine çarpıyor. Sensörün içeride mıknatısın önde olması lazım.

@soner Cal
Bu yöntemi modifiye ettim. Çünkü elektrik bandı yüzeyinde de durmadı . Ama ben ne yaptım elektrik bandını ikiye katladım. bir nevi çift taraflı bant elde ettim. Bir tarafını mıknatısa bir tarafını tele yapıştırdım. 40-50 m denedim düşmedi .Uzun yolda ne olur bilemem. Düşerse artık şu decathlondaki yedek mıknatısı alacağız demektir.

• Beğen
Tepkiler: S.Çal

BF Okuru

Üye
Tepki
2
o zaman bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz, yukarıda yazdığım şekilde aero tele takılabiliyor.