Sigma 1609 pil sorunu

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
Merhaba arkadaslar ...

sigma 1609 kablolu km saati aldım. 3 aylık kullanımım boyunca ikici kez pili bitmiş durumda ...

acaba benim cihazdamı bir sorun var yoksa sigmaların pilleri bukadar çabukmu bitiyor ?

bu konuda sigma kullanan yada bilgi sahibi olanlar yardımcı olursa cok sevinirim.

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
aydınlatmayı sürekli açık tutmuyorsan bitmesi imkansız ama aldığın pilde çin malı uyduruk birşeyse yada raf ömrü bitmiş eskiyse yine erken bitebilir.1606 yı 1 yıldır aynı pille kullandım.geçen ay değiştirdim verdiğim arkadaşımda aynı pille devam ediyor.5 bin km de değer göstermiştir yani 200-300 saat arasıda aktif kullanıldı.Senin sorunun ya sürekli aydınlatman açık yada aldığın pilden kaynaklı.eğer cihazda sorun olsa kısa devre filan olsa çok daha çabuk bitirir 3 ay sürmez.

• Beğen
Tepkiler: BORA AÇAR

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
merhaba ferat bey ..

yok ışığı falan hiç kullanmıyorum, izmirden sundu bisikletten taktırdım, kendileri kutuyu açıp pili taktılar ve 1,5 kullandım kullanmadım batarya bitik dedi ve pili degistirdim, bu sefer maxwell pil taktırdım, oda yine 1,5 ay dayandı. dediğim gibi ışıgını hıc kullanmıyorum

Muratcan Gümüş

Daimi Üye
Tepki
192
bende 1609 kullanıyorum ama pil ömrünün 3 ay olması çok enteresan bu işte bir gariplik var.. 1 seneye yakın rahat gitmesin lazım..

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@BORA AÇAR

pilin markası güzel ama aldığınız yerde önemli raf ömrü bitmiş olabilir bu tip pilleri çok satan bir yerden yeni bir pil ile deneyin eğer oda aynı kısa sürede biterse kesinlikle cihazınızda bir problem var demektir aldığınız yer değiştirmese bile sigma sporta mail atarsanız kesinlikle yenisini yollıyacaklardır.

• Beğen

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
@ferhat köse

teşekkür ederim ... o zman tekrardan pil alacağım 3. kez bir kez daha deniyeyim bakalım bu pıl nekadar dayanacak ...

km saatinin on off düğmesi yok demi ? acaba ben yanlışmı kullanıyorum diyorum ...

bekleme konumunda saati gösteriyor , tamamen kapanmıyor ...

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
@mcsilver

pil ömrü 3 ay değil , 3 ayda 2. pil bitti , şimdi 3 cüyü takıp tekrardan deniyeceğim ...

Semican Baydur

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Aynı saati bende kullanıyorum 6 aydır pil zayıf diyor. :D herhangi bir tuşuna basıyorum yoluma devam ediyorum 6 aydır böyle geçiyor. sigmalar bizi kandırıyor anlayacağınız.D Pil bitik dediği zaman herhangi bir tuşa basın yolunuza devam edin 3-4 ay daha pilin gittiğini göreceksiniz.

• Beğen

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Bora bey emin olun 1 yıldan fazla gitmesi gerekiyor.En fazla teker dönerken akım çeker birde aydınlatma açıkken.Çok küçük bir ihtimal pil yuvasını bir temizleyin belki toz, pislik pilin kutupları arasında yüksek dirençli az bir akım meydana getirtiyordur bu akımda daha kısa zamanda bitirmesini sağlar.On of düğmesi yok hepimizinki aynı. durdugu zaman saati gösteriyor.Eğer yeni aldığınız pil de 3 ay olmadan biterse aldıgınız yere söyleyin değiştirmezlerse sigma sporta mail atın kesinlikle cevap alacaksınız.yurt dışı firmaları bizdeki firmalara benzemiyor hele helede böyle ufak şeyler için hiç adlarını kirletmezler.İşin kesin yöntemide şudur ki uğraşacak yetkili servis ben zannetmiyorum pilin cihaza girdiği yerden seri bağlantılı bir ampermetre ile çeşitli durumlarda çektiği akımı görüp.Başka bir cihazda aynı yöntem ile çekilen akıma bakıp karşılaştırmak ama söylediğim gibi bununla uğraşacak yetkili servis ben zannetmiyorum :)

• Beğen

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
@Semican Baydur

merhaba ...

ekranda hiç bir görüntü yok ki ...

her tusa basıyorum, pili cıkarıp dolaba koydum 2 gun bekledim yine ekrana hic birsey gelmedi ...

bugun gidip 3. kez pil taktıracagım ve bakalım kaç gun gidecek ...

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
@ferhat köse

pil taktırdıgım yere gidince zaten icinden cıkan pili ölçtürüyorum, hocam bitmiş diyor , cihaz sanırım fazlaca akım çekiyor ve pili bitiriyor ...

dediğim gibi bugun yeni pille tekrar deneyip , sorun devam edersede sigmayla irtibata gecmek olacak ...

cihazı izmirden almıstım ama ben uşak ilinde ıkamet ediyorum ...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@BORA AÇAR

İzmirden aldığınız yere de mail atabilirsiniz cevap vereceklerdir.En son çare sigma sportu deneyin.Ve pili taktırırken daha önce söylediğim gibi pil yuvasına bir hava tutturun belki toz ve pislikten kaçak akım oluşturuyordur.

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
dediklerinizi yaptırdım ferhat bey , maxwell pil taktırdım ve içine havayla temizlettim, ayarkarını kontrol ettim, ışık kapalı konumda ...

yanlız önceki yaptıgım yol bilgilerimin hepsi gitti, km saati resetlenmis sekilde kullanmaya basladım, buda canımı sıktı :(

neyse bakalım artık bu ne kadar dayanacak ...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@BORA AÇAR

Ufak pil değişikliklerinde eski bilgiyi saklı tutuyor ama sizinki epey bitik kalmış sanırım.Yazık olmuş demekki bir kağıda yazmak gerekiyor yada benim gibi yaklaşık değerleri hafızada tutmak :) sene başıda sıfırlamak ben 1 Ocak itibariyle sıfırlıyorum sürekli.İnşallah başka sıkıntı olmaz güle güle kullanırsınız.gelişmelerden haber verirseniz bizde detayları öğrenmiş oluruz.

Bisikletgazetesi

Daimi Üye
Tepki
121
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
benimde bitti gibi göründü 3ay idare etti, bi sefer dandik pil aldım hemen bitti
sonra gg den 5 adet pil aldım inceydi 2 adet taktım şuanda canavar gibi :) inşallah sorun çıkmaz bu pildede :)

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
evet arkadarslar, 07.05 de değiştirdigim pil bugun itibariyle tekrardan bitti ...

3 seferdir denedim ve hepsinde sıfır piller 1 ay civarı gidip bitiyor ..
km saati izmirden alınmıstı ve izmir dısındayım, gitme şansım yok ...

sigmaya maille çözebilirmiyim , yada nereye mail atmalıyım, bu konuda arastırma yapacagım ama bilgisi , deneyimi olan arkadas varsa yardımlarınızı bekliyorum ...

tolgaerdem

Aktif Üye
Tepki
83
geçen sene aldığım sigmanı pili yeni batarya boş uyarısı veriyor. senin makınada problem var sanırsam..

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@BORA AÇAR

Önce aldığın yer ile telefon görüşmesi yap olumsuz cevap verirse sigma sportun orjınal sitesinde sol üstte contact bölümü var oradan mail atabilirsin.fazla karıştırmadan kısa ve net cümleler ile sorunu anlat.İngilizce durumunu bilmiyorum ama çok değilse iyi bilen brinden yardım almanda fayda var.

• Beğen

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
@ferhat köse

sigma sporta mail atayım bakalım ne sonuç çıkacak ... tekrardan paylaşırım buradan ...

elimde aldığıma dair fatura falan yok sadece kullanma kitapçıgı mevcut, umarım sorun cıkmaz bu konuda ...

BORA AÇAR

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
merhaba arkadaslarlar ...

sigmadan gelen cevap doğrultusunda aldığım yer olan izmir sundu bisiklete gidip sorunu anlattım ve hemen yeni bir saatle değişimini sağladılar ...

umarım bu saate de sorun cıkmaz ...

merak edenlerin bilgisine ...