Sigma 1009Sts

Tepki
67
Arkadaşlar merhaba ,
Başlıktan da görüldüğü üzere bir Sigma 1009Sts kullanıcısıyım ve birkaç sorum var.

1- 26 Jant bir bisiklet icin hangi degerler girilmeli.
2- Kullanım kılavuzunda sensör ile km saati arasında max 90 cm mesafe olması gerektiği yazıyor , ancak tele taktığımiz sensörün janta en yakın konumda olması gerekmez mi ? Malum biz verilerimizi jant ölçüsüne göre giriyoruz.

Benim sensörûm göbeğe biraz daha yakın konumda ve elde ettiğim veriler tatmin edici ancak hala şüphelerim var.
Yardımcı olursanız sevinirim

Scudo

Soner SAĞ

Aktif Üye
Tepki
143
Bisiklet
Kron
Selam Akıncı

1 -Jant kıstas değil. Çünkü işin işinde lastikde var ve lastikde sırt, omuz, yanak ölçüleri çok farklılık gösteriyor. cihazla gelen klavuzda formulu var fakat milimetrik sapmalar toplamda büyüyor. Ben kendi km sayacımı ayarlarken lastiği bir noktasına bi işaret attım. Aynı şekilde zeminede bir işaret koydum. tekeri bir tur ilerletip ikinci işareti koydum ve metre ile ölçtüm.
2 - SIGMA 1009STS wireless olduğu için konsol yani ekran ile sensor belirli uzaklığın üzerinde olmaması gerekiyor. Bu arada sensor çatala takılan parça. janta takılan mıknatıs. Mıknatıs geçiyor sensor sayıyor. Sensor ile mıknatısın arasının 0.5 cm geçmemesi gerekiyor. Yoksa arada kaçiriyor.

Bir de nacizane tavsiyem cihazla gelen bağlantı lastiklerine ( Oring ) pek güvenme ve kablo bagı kullan.

İlker Eren

Aktif Üye
Tepki
52
Çataldaki sensör, tele taktığın parça her önünden geçtiğinde okuyor ve bir lastik yolu kadar ekrandaki değere ekleme yapıyor. Göbeğe yakın taksanda, jantın hemen dibine taksanda sonuçta 1 tur 1 turdur. Göbekten uzaklaştıkça sensör - metal parça arasındaki mesafe arttığı için 5mm kuralına dikkat etmek lazım. Orta nokta - 1/3 alt kısım arasında bir yer bana ideal gibi geliyor.

Tepki
67
Bilgilendirmelerimiz için teşekkür ederim , kitapçığa göz attım ve benim lastik ebatım için net değer yok. Bu yüzden ben de sizin yöntemi kullanacağım.
Diğer õneri için de ayrıca teşekkür ederim

İlker Eren

Aktif Üye
Tepki
52
Benimkide yoktu. 26x1.90 ve 26x2.00 değerleri verilmişti. İkisinin arasındaki orta değeri aldım. Pratik bir yöntem olabilir :)

Tepki
67
Ben de öyle yaptım , net değer öerim uygun bir zamanda. Bir de sensörler çamurdan , ymurdan etkileniyor mu ?

Ruvi

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Orbea
Ben de bu km saatini kullanıyorum, yeni başlık açmayıp buraya yazayım dedim. Tekerlek hareket ettikçe hız göstergesi yanıp sönüyor ancak okuma yapmıyor 0.00 gözüküyor hep. Daha önce sensörün pilini değiştirdiğimde sorun çözüldü ama pili değiştireli çok az zaman oldu yine aynı sorunla karşılaştım. Bu sensörün pili bu kadar çabuk mu bitiyor yoksa benim km saatinde mi sıkıntı var? Benzer sorunlar yaşayanlar var mı?