Sığınma talebi veya göç etmek için nerelerle iletişime geçmek gerekiyor?

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Merhaba

evden,ülkeden ayrılmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli. Nerelere başvurmalı?

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Internetten arama yaparsanız yüzbinlerde sayfaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca her devletin kabul kriterleri farklı. Hiçbir ülke, ülkemiz gibi yol geçen hanı değil.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Açtığınız konuları her seferinde hayretle izliyoruz @Onur Ali İmren bey.

Her ülkenin vatandaşlık ve yabancılar (iltica) kanunu birbirine göre farklılık gösterir.
Genel olarak bakarsanız; direk mülteci olarak sizi almazlar, ancak ülkede savaş vb bir durum olması gerekir, pkk ile savaşıyoruz demeyin, bu ulusal platformda geçerli bir savaş veya iç savaş değil.
İkincisi gideceğiniz ülke için variable asset yani kıymetli kişi olmanız gerekir, genelde alanında çok başarılı kişileri böyle alırlar.
Üçüncüsü siyası sığınmacı olabilirsiniz ki bu da ayrılacağınız ülkede siyasi bir konumunuz veya siyasi bir suça karışıyor olmanız demek.
Dördüncüsü bir şekilde haymatlos yani vatansız olmanız gerekir.

Sanırım sizde bu dördü de yok, o yüzden boşuna uğraşmayın.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Internetten arama yaparsanız yüzbinlerde sayfaya ulaşabilirsiniz.

aramadan buraya girmedim zaten. 5 ülkenin sayfası önümde açık. o sebeple şunu yap demekten ziyade bilgi akışını istiyorum. Teşekkür ederim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Onur Ali İmren

Yalnız aradığınız şey ulusların iç ve uluslararası hukukun çok spesifik bir alt dalı. Burada bununla ilgili yetkin kişi bulma ihtimaliniz çok çok çok az....

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Bir şekilde ilgili ülkeye turist vb. olarak ayak bastıktan sonra ya göçmen bürosuna gidilir yada bu işlerle ilgilinen bir hukuk firmasına başvurulur. Sonrası her ülkeye göre değişen ayrı bir konu.

• Beğen
Tepkiler: Onur Ali İmren

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
@halil ibrahim duran :) güzel cevap için teşekkür ederim

bu benim çoktandır aklımda olan bir şey o sebeple bir yerden başlamak gerek diyerek sormak istedim. Sizin gibi bilgili birilerinin cevap vereceğini düşünüyordum, tekrar teşekkür ederim.

sadece son sınıf haberleşme mühendisliği öğrencisiyim,başarım yok.

merak ettiğim şu. Ben sadece ben olduğum için orada yaşamam mı? illa özel şeyler mi aranmakta

Yalchinosis

Daimi Üye
Tepki
319
İsim
Yalçın
Bisiklet
Dahon
Geçenlerde Suriyeli sığınmacıların arasına katılarak Avrupa'ya gitmeye çalışan birisi yakalanmıştı, sözüm meclisten dışarı...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Onur Ali İmren

Dediğim gibi o ülkenin ilgili birimine sormanız daha mantıklı. Örneğin Amerika'ya gidecekseniz (link) ile eposta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

Aradığınız cevap burada değil.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Onur Ali İmren

Mantıklı bir cevap alabilirseniz Sarıyer 'deki ABD Konsolosluğu'na da sorabilirsiniz. Bazı konsolosluk görevlileri baştan savma cevap verebilir....

mithgor

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Can
Bisiklet
Focus
Son sınıf haberleşme mühendisi olarak, mezun olduktan sonra, yurtdışında master (not ortalaması yüksek ise burslu yapılabilir) yapabilirsiniz.
Olmazsa yurtdışında çalışan firmalara başvurarak orada iş bulup (illa Türk firması olmak zorunda değil. Güzel bir başvuru yazısı ile birçok firmaya girebilirsiniz yeni mezun olarak) orada çalışmaya başlayabilirsiniz.
İlk adım bu, bundan sonra vatandaşlık almak için en kısa yol ise oranın vatandaşı biri ile evlenmek. Bunun dışında da yollar var fakat o konular hem çok daha zor ve uzun hem de benim yeterince bilgim yok.

• Beğen
Tepkiler: Onur Ali İmren

akify.

Üye
Tepki
42
Bisiklet
Sedona
yukarıda bir arkadaş gerekli koşulları açıklamış, ülkemiz bir savaş altında olmadığına göre sizin akademik, bilimsel veya sportif olarak bir albeniniz, bir çekiciliğiniz var mı?
Gideceğiniz ülkenin sizi kabul etmesi için bir neden var mı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Onur Ali İmren Yaşını bilmiyorum ama 20 üstüyse ve 40 altıysa ( ki değildir ) Fransaya Lejyona başvuru yapabilirsin.
Süreç için uygunsan direk fransız konsolosluğuna git ve bilgi al. Lejyon alınırsan 3 yıl Fransada 2 yılda sömürgelerinde görev yapar otomatik Fransız vatandaşı olursun. Benim zamanında öyleydi. unutmadan lejyonun koşulları zordur.

@mithgor Öğrenci vizesi veya çalışma vizesi kalıcı olmasa da yine de bir çözüm oluşturur. Arkadaşımız haklı. Asıl sorunun cevabı değil ama bunu da düşünebilirsiniz.

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
Gitmek istedigin ulkede(tavsiyem Avustralya, Kanada veya ABD olmasi bu ulkenin) bir dil kursuna yazil. 6 veya 12 aylik oturma izinli vizeni al dil kursu sayesinde. Bu sure icinde zaten o ulkede nasil kalman gerektigini cozersin. :)

3.5 yil Avustralya'da yasadim. Kalmak isteyip de kalamayani hatirlamiyorum.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
@dodobir @halil ibrahim duran @Asusmune @mithgor

teşekkür ederim.

Okul konusunda hiç istekli biri değilim. Deseler ki okulu bitirme,gel ülkeye bırakır giderim. Not ortalamam yüksek lisans yapacak düzeyde değil,zaten yapmak istemem. Çok spesifik bir alan ve ben buna bu kadar vermek istemem.

Lisanslı spor yapıyorum, bir tek özelliğim bu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Atilla Gobel
Giriştede, çıkıştada sıkıntı yok. Dayıoğlu 5 senedir oralarda. Her halt yenilen bir yerlerde idi :)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben üniversiteyi bitirince çalışma izni ile 4 yıl londra'da yaşadım.
Avrupa'da yaşama olayını öyle çok abartmayın. Kolay değil. Belli rahatlıkları elbette var ama bazı hususlarda ülkemizdeki rahatlığı çok ararsınız.