Sigaraya veda etmenin zamanı geldi de geçiyor

Derya AKYILDIZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.666
Taktım bu sigaraya :(

Sigaraya veda etmenin zamanı geldi de geçiyor

Hemen şimdi!

HER YÜZ KİŞİDEN ANCAK 3 İLA 5 KİŞİNİN KENDİ KENDİNE
SİGARAYI BIRAKABİLDİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ? SAĞLIĞIN EN BÜYÜK
DÜŞMANLARINDAN BİRİ OLAN SİGARA BAĞIMLILIĞINDAN KENDİ KENDİNİZE
KURTULMAK OLDUKÇA DÜŞÜK BİR İHTİMAL. OYSA MULTİDİSİPLİNER BİR
YAKLAŞIMLA ÇALIŞAN AMERİKAN HASTANESİ SİGARA BIRAKMA KLİNİĞİ'NDE
BU ORAN YÜZDE 3 5'LERE ÇIKIYOR.

Sigaradan kurtulmanız şart. Mantığınızın ve bilimsel gerçeklerin peşinden
gitmek istiyor ama bu sorunla ilişkinizi nasıl keseceğinizi bilemiyorsunuz. Üstelik
kilo almaktan korkuyorsunuz. Sigara içen eşiniz ya da ya da arkadaşlarınızın
varlığı sizi zorluyor, ayrıca stresli bir dönemdesiniz. Sigarasız ne yapacağınızı
bilemiyor, iradenize de söz geçiremiyorsunuz. Daha önceki deneyimlerinizden
iyi bildiğiniz; sigara içmemenin yarattığı gerginlik, konsantrasyon güçlüğü,
sinirlilik, çökkünlük ve huzursuzluk gibi sorunlar sizi ürkütüyor. Peki, uzman
ellerden yardım almayı kendinizi onların deneyim ve birikimlerine teslim etmeyi
hiç aklınızdan geçirdiniz mi?

Size iyi bir haberimiz var. Amerikan Hastanesi Sigara Bırakma Kliniği, kişiye özel
stratejileri ve yüzde 35'lere ulaşan başarı oranıyla sigara bağımlılığını tedavi
ediyor. Amerikan Hastanesi Sigara Bırakma Kliniği, multi disipliner bir yaklaşımla
çalışıyor. Göğüs hastalıkları, psikiyatri, psikoloji, beslenme ve diyet
bölümünden uzmanlarının işbirliğiyle yaratılan sinerji sigaraya sonsuza kadar
veda etmenizi mümkün kılıyor. Amerikan Hastanesi Sigara Bırakma Kliniği
uzmanları olan Göğüs Hastalıkları Bölüm Şefi Dr. Nevin Uysal, Göğüs Hastalıkları
Bölüm'ün Uzmanı Dr. Elif Altuğ Kolsuk, Psikiyatri Uzmanı Dr. Gülçin A. Sarılgan,
Psikolog Aslı Akkan, Beslenme ve Diyet Bölüm Sorumlusu Diyetisyen Ayşe
Korkmaz ve Diyetisyen Tuğçe Aytulu hastalarını sigara bağımlılığından
kurtulmanın yol haritasını çizmek üzere bir araya geldiler.

Sigara Bırakma Kliniği'nde ilk önce göğüs hastalıkları uzmanı, sigaranın sağlık
üzerine etkileriyle ilgili sorularınızı yanıtlıyor. Ardından sigaranın sebep olduğu,
olası sigaraya bağlı akciğer hastalıklarını belirlemek üzere tarama amaçlı
yapılan, solunum fonksiyon testini ve iki yönlü akciğer grafiğinizi
değerlendiriyor. Eğer, ileri tetkik gerektiren diğer şikâyetleriniz varsa, bu yönde
gerekli adımları da açıklayarak sizi psikiyatriste yönlendiriyor.

Psikiyatri uzmanı öncelikle kişinin ruhsal durumunu kapsamlı değerlendiren
testleri uyguluyarak sigarayla niçin ayrılması zor bağlar kurduğunuzu
belirlemeye çalışıyor. Nikotin bağımlılığının derecesi ölçülüyor. Ayrıca,
uykusuzluk, kâbuslar, iştah artışı, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, çökkünlük,
kararsızlık ve yoğun sigara içme arzusu gibi nikotin yoksunluk belirtileri
yönünden taramanızı yapıyor. Sinir sistemini uyarıcı etkisi olan nikotin dikkati
artırıcı, anksiyete ve depresyonu giderici etkisiyle birlikte önemli ölçüde
bağımlılık yaratıyor. Bu nedenle depresyon, anksiyete bozuklukları, psikotik
bozukluklar, kişilik bozuklukları, alkol ve diğer madde bağımlılıkları gibi psikiyatrik
hastalıkların pek çoğunda nikotin bağımlılığı daha sık görülüyor. Sigarayı
bırakmaya karar verenlerin son sigaradan sonraki ilk iki saat içinde başlayan ve
on güne kadar devam edebilen bazen de haftalarca sürebilen huzursuzluk,
konsantrasyon güçlüğü, çökkünlük, uykusuzluk, yeme isteği, şiddetli sigara
içme arzusu, sinirlilik gibi yoksunluk belirtileri pek çok kişi için baş edilmesi güç
şikâyetler olarak öne çıkıyor. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren psikolojik
bağımlılıksa daha çok depresif, anksiyete düzeyi yüksek, bağımlı kişilik
özellikleri taşıyan ve problem çözmede sorun yaşayan kişilerde görülüyor.

Bundan sonraki adımda beslenme ve diyet uzmanı var. Sakın "sigarayı bırakmak
yeterince stres kaynağı bir de diyetle uğraşacağım" diye düşünmeyin. Bu
bölümü ziyaret etmenizdeki amaç kilonuzun korunması. Zira sigarayı bırakanlar,
met abolik hızın azalması ve tat duyusundaki değişiklikler nedeniyle ortalama 3-
4 kilo alabiliyor. Beslenme ve diyet uzmanı, önce sigarayı bırakma ve kilo alma
arasındaki ilişkiyi açıklıyor. Vücut kitle-yağ indeksini ölçümlüyor ve kilo almayı
engelleyici kilo kontrol programı ve sağlıklı beslenme programı konusunda sizi
bilgilendiriyor. Hedef, kilonuzun korunması.

Sigara Bırakma Kliniği'nde bu adımlardan sonra bir tedavi planı oluşturuluyor.
Sigarayı bırakma tarihi saptanıyor ve kişi bireysel terapi seanslarına katılıyor.
Özellikle şiddetli nikotin yoksunluk belirtileri olan kişilerde nikotin bant ve
sakızları gibi nikotin replasman tedavileri uygulanıyor. Gerekiyorsa çeşitli
antidepresan ilaçlarla da tedavi destekleniyor. Bu adımların ardından uzmanlar
sizi dikkatle izliyorlar. İlk dört haftadan sonra, klinik tarafından verilen destek,
kişisel tercihe göre telefonla ya da grup terapisine katılımla ayda bir kez olmak
üzere toplam beş ay daha devam ediyor.

Bunları biliyor musunuz?

Sigarayı bıraktıktan sonra;

20 dakikada: Kan basıncı normale döner, nabız yavaşlar, el ve ayaklarda vücut
ısısı artar, normalleşir.

48 saatte: Koku ve tat alma duyularınız normalleşir.

2 hafta-3 ay arasında: Öksürük ve balgam azalır, solunum ve efor kapasiteniz
artar, yürümeniz kolaylaşır.

1 yılda: Kalp krizi geçirme riskiniz yarıya iner.

10 yılda: Akciğer kanseri riski azalır. Sigara içenlerdeki risk, sigara içmeyenlerle
aynı düzeyde değildir. Ağız, boğaz, yemek borusu kanseri riski yarı yarıya
azalır. Felç olma riski hiç içmeyenlerle aynı düzeye iner. Mesane, böbrek,
pankreas kanseri riski azalır.

(link)

Evet hala ne düşünüyorsunuz? atın şu sizi öldürmeye çalışan sigarayı elinizden,
çıkartın hayatınızdan. Size bu kötülüğü yapmasına izin vermeyin!

Scudo
Tepki
20
Bende sürekli bırakıp geri başlıyorum.Günde bir buçuk paket içerken birden bırakmıştım bir yıl hiç içmedim sonra haydaa tm bıraktığım yerden bir buçuk paketten geri başladım .Şimdide sürekli bırakıp geri başlıyoorum 1 ay hiç içmeyip 1 hafta içiyorum.İstediğim zaman bırakabiliyorum hemde hiç zorlanmadan ama bu geri dönüşler neden anlamıyorum.

discocox

Daimi Üye
Tepki
116
15 yıllık tiryakiliğin ardından yaklaşık 5 aydır sigara kullanmıyorm ve bıraktıktan sonrada herhangi bir kriz yada içme isteği duymadım. Sadece bir kitap okudum ve sigaraya sonsuza kadar veda ettiğimi biliyorum. Sigara içen herkese tavsiyem sizde bu kitabı bir kez okuyun. Kitabın adı sigarayı bırakmanın kolay yolu, yazarı ise allen carr.

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
sigara sadece içene değil herkese zarar. örneğin sigorta primleri sigara içenlerin yakalanilma oranını artırdıkları tedavisi çok pahalı hastalıklar nedeniyle herkes için yüksek oluyor.
Tütün yetiştirilen arazilerde besin değeri olan ürünler yetiştirilemediğinden azda olsa daha yüksek yiyecek fiyatları.
Aklıma gelen iki uzak sonuç. daha böyle ne gizli zararları var.

• Beğen
Tepkiler: Derya AKYILDIZ

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
günde 1,5 paket içerdim 2,5 yıldır kullanmıyorum. bırakacak herkese başarılar diliyorum

• Beğen

Y.Toygar

Daimi Üye
Tepki
167
2 paketten sigara zamınında arkasna sığınarak 6-7 taneye düşürdüm.. İnş başarabilirim..

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
7 yıldır içiyordum geçen hafta tam bu gün gece saat 23:00 sularında bıraktım ve 1 haftadır içmiorum arasıra ufak dürtüler gelsede yinede irademe sahip olabiliyorum..Herkeze başarılar diliyorum :) :)

Tepki
116
1990 dan beri sigara içiyordum. Zaman zaman ara verdiğim ve azalttığım günler de oldu tabii.
Bırakmadan önceki yıllarda günde 3 paket sigara tüketiyordum hatta bazen akşam eve giderken paket almıyordum 4 üncü paket olmaması için. Durum gerçekten çok vahimdi..
2009 Nisan ayında artık zamanın geldiğine inandım ve birden bıraktım. O gün bugündür ne içtim ne de canım istedi. Kendimi şartladım ve bir daha içmek istemiyorum. Şu anda sigarayı bıraktığımı söylediğim de herkesin gözü açılıyor.
" Abi sen nasıl içiyordun arka arka öyle, helal olsun " diyorlar...

Bırakma kararı alırken kendi sağlığımın yanında en çok şunu düşündüm.
Şu anda 3.5 yaşında olan kızım büyüyünce bana bakmak zorunda değildi. Akciğer hastası bir baba ile hastane hastane dolaşmak zorunda değildi. Onun hayatını mahvetmeye benim hakkım yoktu ve mahvetmeyeceğim..

İnşallah sigara kullanan herkes bir gün bırakır ve rahat eder.

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
Arkadaşlarım abilerim.. Sigarayı kendi kendinize bırakmak çok kolay,zor olan tekrar başlamamak. Beyninize öyle sinyaller göndermelisiniz ki , aklınıza bile gelmemeli..içen insanları, içen eski arkadaşları gördüğünüzde içemediğinize değilde , arkadaşınız neden hala içiyor diye üzülmelisiniz.. Ben bu şekilde bıraktım sigarayı. Avantajlarını yaşadıkçada iyice nefret ettim sigaradan.. 6 7 sene içtim ,defalarca bıraktım başladım. ama en sonunda bıraktım.. 1.5 seneyi geçmiş bıraktığım.. aklıma gelmiyor. soruları olan arkadaşlar varsa özelden sorsunlar, seve seve yardımcı olmak isterim.

(ayağının altındaki kesik için 3 dikiş atan ve 1500 lira alan amerikan hastanesi bu sigara bırakma seanslarını kaça veriyor merak ettim doğrusu. sağlık sigortasıylada bu seanslara giremeyeceğimize göre :) )

Herkese sağlıklı bir yaşam dilerim...

Murat İçlek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
En merak ettıgım sıgaraya neden baslanır :) Benm tum arkadaslarım sıgara kullanıyor benden buyugu olsun kucugu olsun aılemde babam ablamda ıcıyor yanı 4 yanım sıgara zamanında 1 - 2 tane uzatmslardr tadna bakdım snra tovbe ettım kendme neden zarar vereyım kı dedım .. o gun tek sıgara degl kendıme zarar verdıgını dusundugum asıtlı ıceceklerı ıcmıycegıme bıle tovbe ettım .. ben bunu 1 dal sıgarada farkedebılmısken gunde 2 paket ıcen arkadaslar kendılerıne verdıklerı zararın farkına hala neden varamazlar ki . Klasik atışmalarda vardır örnek :)
- az iç az yazık gunah cıgerlerıne

- içici konusur : amann bosver atın ölümü arpadan olsun :) trajikomik bı durum :)

ilhami yücel

Aktif Üye
Tepki
457
Bisiklet
Diğer
22 yaşımda sigara kullanmaya başlamıştım. Geç ama hızlı bir başlangıç olmuştu. Kısa sürede günde 3-3,5 paket tüketmeye başladım. Dudak tiryakiliği değil. Bir gün işyerinde sigara yüzünden (ben koma diyorum) rahatsızlandım. Sol bacağım uyuşmaya, başım dönmeye, midem bulanmaya başladı. Derken sol bacak hissini kaybetti yere yığıldım. Felç geliyor sandım soğuk su dökmelerini istedim. Bacağım hiçbir şey hissetmiyordu. Beni iki kişi kucaklayıp ofise çıkarttılar, doktor çağırdılar. Doktor geldi tansiyonu ölçtü, hemen bir iğne yaptı peşinden ağzıma garip bir ilaç sıktı. Ne olduğunu sordu.. utandım diyemedim... Sadece başımın döndüğünü ve ayağımın uyuştuğunu söyledim. O günden sonra paket miktarı yer yer azaldı-arttı. Sigarayı içmiyor, tabiri caizse yiyordum. Bu arada her gün bisiklete binmeye devam ediyordum. Gençliğin verdiği avantajdan mıdır nedir o sıralar sigaranın bi etkisini görmüyordum.
Bu böyle yaklaşık 4 sene öncesine kadar devam etti.
Bir gün öğlene kadar içmemiştim. Öğlen vakti bir tane yaktım, bir nefes çektim çok kötü geldi attım. Atış o atış. Bir daha içmeyecem seni, dedim.
Bıraktıktan sonra neler değişti;
Ağzımı tadı değişti, koku almam değişi, uykum değişti, kilom değişti :) . Yanımdan sigara içen biri veya yanıma sigara içmiş biri oturduğunda “ben de böyle leş gibi mi kokuyordum” diyorum. Bırakalı yaklaşık 4 sene olmasına rağmen her sabah balgam söküyorum. Öyle illet bir şeymiş işte.

Sigara bırakmak isteyenlere tavsiyem; öyle hastaneydi, akapukturdu, ilaçtı… bu gibi püsürlere para harcamayın. Sadece sigarayı bırakın ve bir daha elinize almayın. Azaltarak bırakmak olmaz. Birden kesip atın. Sigara içme isteği geldiği anda kendinizi 10-15 dakika başka şeylerle meşgul edin. Sakın ola ki “bir tane içeyim daha içmem” demeyin. Zaten her şey o (ilk nefes)te başlıyor.

22 yaşında niye başladın derseniz.
O yaşıma kadar bırakın sigara içmeyi paketini bile tutmaktan nefret ediyordum. Bir gün canım sigara içmek istedi. Bulunduğum ortamda herkes içiyordu ondan mı, yoksa genetiğe bulaşan bir şeymi bilmiyorum. Bilimsel bir ispatı var mı bilmiyorum, eğer ailede içen varsa bu bi şekilde çocukların bir yerine kazınıyor, bu çocuklar sigara içmeye müsait bir halde dünyaya geliyorlar.
Sigaranın tadını bilmeyen birinin canı nasıl sigara çeker?

İnanın sigarayı bırakmak çok kolaymış ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ilhami yücel

Evet ilhami abiye katılıorum sadece beyinde işi bitirmek yeterli,yok ben çok tiryakiyim öyle hemen pat diye bırakamam yok tedavi görmem lazım vs şeyler kendini kandırmaca..Attımı bikere atacaksın daha eline almıcaksın..Azaltarak bırakmada olmaz sadece kendini yanıltıyosun aklınca az içtim sanıyosun fakat olmuyo içerken onuda denemiştim.Bugün 1 tane içiyosun yarın diyosunki yaa bugün bitane daha fazla içeyim nolurki;sonra devamı gelio hergün aksine artış gösterio :) Bende bırakalı 10 gün oldu tek seferde bıraktım Mutuyum,Huzurluyum :D Şuan aklıma geliyor arasıra ancak dikkatimi farklı yönlere çekerek unutuorum..:) "HERŞEY BEYİNDE BİTER BUNU UNUTMAYALIM". :in: