sigaranın zararları

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Burak Taha tarafından paylaşıldı.

1. Burak Taha

Burak Taha Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar sigara içenler için belki bırakırlar diye sigara'nın zararlarını yazmak istedim

• ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.
    • Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yadAğa tütün çiğneyenlerde de ağız için kanserleri görülür.
    • Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur.
    • Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür.
    • Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur.
    • Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selülitlere sebep olur.
    • Burunda koku alma duyusu azalır.
    • Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açar.
    • Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülür.
    • Erkeklerde iktidarsızlığın başlıca sebeplerindendir. Ayrıca mesane kanserinin önemli nedenlerindendir.
    • Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.
    • Gastrit, ülser ve reflü hastalığına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanserine yol açar.
    • Gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur.
    • Erken menopoz ve rahim kanserinin sebebidir.
    • Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar.
    • Kemik erimesine neden olur.
    • Burger hastalığına sebep olur. Bu haslatık, el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklığa yol açar ve uzuvların kesilmesi gerekir.
    • Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalma görülür.
    • Pankreas kanseri riski artar.
    • Hastalık, yara ve ameliyat tedavileri uzun sürer.
    • Kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir.
    • Bütçenize yük olur, çevre kirliliğine yol açar, yangınların en önemli sebeplerindendir.
    • Çocuklarınız kanseri önleyen genlerden yoksun hayata gelir.
    • Hamilelerde %10-15 eksik kiloda doğuma ve bebek zeka eksikliğiyle doğar.
    • Çevrenizdekileri de bu zararları verirsiniz. Çocuğunuzun sigaraya başlama oranı daha fazladır

:ci: :Skull-175

Herkes'e iyi forumlar..

2. neyzencan

neyzencan Üye

Seviye:
    ortalama bir paket sigara 3.75 ytl
    3.75.*365 gün = 1368 YTL / yıl
    1368 YTL ile hangi bisikletleri satın alabilirsiniz ?

3. neyzencan

neyzencan Üye

Seviye:
    Hiç ses çıkmadı ben cevaplayım
    corratec x vert so3
    kron xc 4000 disk
    scott reflex 30
    trek 4400D
    speedster s10

gibi

İlginizi Çekebilir

63119070124aac83_ESCHELON.jpg
Hazır bu konuya parmak basmış bir GCN videosuna denk gelmişken, forumda da tartışalım istedim :D [MEDIA] GCN, bisikleti hobiden öteye geçirmek isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken yakın...
20170411_091255.jpg
Herkese merhaba ben Necmettin Ünlü. İzmir'de yaşıyorum ve üniversite ögrencisiyim. 21 yaşındayım. Her şey 19 yaşında 133 kiloya kadar çıkmamla başladı.Boyum 1.9m idi ama yine de kilo oldukça belli...
ONECOL.jpg
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...