Sigaradan Vape'e Gecis.

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
Merhabalar forumdaslarim,

13 yas gibi cok kucuk bir yasta kusadasinda arkadaslar yuzunden sigaraya baslamis 5 yil aralikli aralikli icmistim. en son sevgilimin de gazi ile elektronik sigara (vape ) furyasina girdim ve herkes zararli zararli diye bagirirken (ki icinde zararli bir sey olmadigi dunyanin her yerinde aciklanan bir urun) bana sigarayi biraktirdi, 6 aydir arada 2hafta haric (ygs sonrasi uzuntu) hic sigara icmedim ve su an kokusundan bile rahatsiz oluyorum. Siz de kesinlikle patliyor vs diye korkmadan buna gecis yapip sigarayi birakabilirsiniz, ben aleti de sadece alkol alirken kullaniyorum su anda. nikoini de sifirlamis bulunmaktayim, sagligimin daha iyiye gittigine eminim (nefes nefese kalmalar son buldu vs).

diyecegim odur ki birakin sigarayi, isterseniz direk isterseniz bu alet ile

Iyi forumlar diliyorum!

Scudo

Melogram

Üye
Tepki
87
İsim
Melikşah
Bisiklet
Salcano
Hayırlı olsun öncelikle. Bende kendim 9 ay gibi bir süre bıraktkım ama tekrar başladım. Aslında irademe güveniyorum ama :) böyle bişey almakta istemiyor değilim. Hocam nereden aldınız acaba inceleme şansı açısından soruyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bahsettiğiniz bu ürünler, tamamen ticari amaçla satılıyor. Sigarayı bu ürün sayesinde bıraktığınızı düşünebilirsiniz, ancak bu herkeste aynı etkiyi oluşturmuyor. İş yerimde bu cihazlara yüzlerce lirasını harcayıp, tekrar sigara içmeye başlayan arkadaşlarım var.

15 yıl aralıklarla sigara tüketmiş, son 2 yıldır içmeyen birisi olarak yazıyorum. Sigara'yı bırakırken yerine bir şey koymak veya bırakacağım diye herhangi bir ilaç, madde, araç gereç vesaire kullanmak gerekmiyor.

Sigara, içmeyerek bırakılır, sanıldığı kadar zor değildir.

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Melogram

hocam facebook'taki gruplardan temin ettim, simdi buraya yazmiyim malum turkiye'de ticareti yasak

@Erdal Yılmaz

hocam biliyorum ama ben keyif adamiyim ve biliyorum kendim sigaraya yeniden basliycam bir biranin yaninda veya mac izlerken zaman gecirmek icin, o nedenle bu aleti aldim zaten, kendini coktan amorti etti. benim gibi insanlar icin bicilmis kaftan. ben de arada birakiyordum 2014 7 ay biraktim ancak yine basladim finaller (evet bizim lise final yapiyor) IB programi vs yuzunden. bu yerine koydugum icin sigaradan cok daha iyi. ve oyle yuklu miktar dokmeye gerek yok, saticilar aliciyi kazikliyor fiyat konusunda benim aleti iki misline satani gordum.

hypocrisy

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Ümit
E sigara olayı sigaradan çok daha farklı ve çok daha az zararlı diye düşünüyorum. Kendi istatistiklerimi zamanı geldiğinde buradan yayınlıcam.

Melogram

Üye
Tepki
87
İsim
Melikşah
Bisiklet
Salcano
@Erdal Yılmaz hocam aynen katılıyorum haklısın ama bende dediğim gibi içmedimmi içmiyorum yani tamamen irade meselesi. Ama iki günde bir gidip kafede vs nargile içmektense alır cebime atar istediğim zaman keyfime bakarım düşüncesindeyim. Biraz keyif adamıyım bende :)

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@hypocrisy

@Melogram

dunya'nin her yerinde kabul gormus bir sey, icindeki malzemeler de belli bitkisel bazli gliserin, glikol, aroma ve nikotin (opsiyonel). sigaranin icindeki katrandan cok daha az zararli olacagi kesin.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
20 sene sigara içtim. Daha önce 1 kere birakma girisimim oldu ancak 3 ay sonra tekrar basladim. e-sigara'nin en ucuz modeliyle 1.5 sene agzima almadim sigarayi. Kesinlikle bu yolu denemeye deger diye dusunuyorum. Bu iş elbet irade ile oluyor ancak e-sigara irade kismina oldukca destek veriyor.

Bu kullanim bir yandan övülürken diger yandan da elestiriliyor.

Hic sigara kullanmayan biri icin dusunurseniz e-sigarayi icmesini onermem ancak sigara yerine icilecekse bence zararini dusunmek cok anlamli degil. Ben su an e-sigarayi da neredeyse hic kullanmiyorum. Bu gecisi yaptiktan sonra bunu da birakmak en guzeli

• Beğen
Tepkiler: Melogram

montrama

Üye
Tepki
61
İsim
Sercan AZARKAN
Bisiklet
Merida
esigara ile sigara bırakılabilir fakat dikkatli olunması gereken bir nokta sigarayı bırakıp esigaraya başlamak. sigaradan daha az zararlı olsa bile esigara masum değildir. dolayısıyla kendinizi hazır hissettiğiniz anda esigarayı da bırakmalısınız. yoksa sigarayı bıraktım diye kendinizi teselli ederken 3-5 yıllık esigara tiryakisi olursunuz. şunu da belirteyim sigarayı bırakmak 1 hafta sürer. ilk haftayı atlattığınızda herşey kolaylaşır. güzel bir taktik de çevrenizdeki herkese sigarayı bırakacağınızı kesin ifadelerle söylemektir. sözümden dönmem ben psikolojisi oluşturduğu tecrübeyle sabittir. son bir nokta daha haftaya ya da bir ay sonra sigarayı bırakamazsınız. son sigaranızı gece yatmadan önce için ve sabah ben sigara içmiyorum diyerek güne başlayın.

• Beğen
Tepkiler: Üye Adı

Gurkan S.

Bayağı Üye
Tepki
319
İsim
Gürkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
10 yıl içtim, defalarca bırakmayı denedim. Beceremedim.
Bisiklete binmeye başladım. Yokuşlarda tıkanmaya, nefes alışveriş sıkıntılı olmaya başlayınca kendi kendime bırakmış oldum zaten. 7 aydır içmiyorum.
Sigara içen birisine e-sigara alternatif. Çevremde bir çok insan bu yolla sigarayı bıraktı. Denemekte zarar görmüyorum açıkçası.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gurkan S. Ben de bisiklete başlayınca otomatikman bıraktım sigarayı.
Sigaranın yerini "nefes almak"la doldurdum

avare

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Salcano
Madde bağımlılığı üzerine tez hazırlayan bir arkadaşıma bu konuyu sorduğumda;
Abi sigara daha zararlı
Elektronik sigara sigaradan daha zararsız demişti
Ben kullanarak sigarayı bıraktım. 6-7 ay içmedim. Dün gece yine dönül yaptım. Muhtemelen yine bırakırım.

Sigarayı bırakmak bazı arkadaşlarımız için kolay olabilir, ben o kadar iradesi güçlü biri değilim. O yüzden bu yöntem daha kolay ve güzel geçiş sağlıyor.

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
Ben herkeze kökten cözüm önereyim paranıza kıyın champix alın kurtulun ben ilacla bıraktım bıraktırdıgım ınsanlarda oldu kafama estiginde baslayıp 3 ay içip yaz bitiminde ilacımı alıp sigaradan kurtuluyorum malum yaz ayları alkol vs tükettigimiz için sigarasız olmuyor :)

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Sıgara kullanmayan birisi olarak bu ürünü insanın kendini kandırması için bir araç olarak görüyorum.
Siz sıgrayı kesin olarak bırakmadınız ki? Kesin olarak bıraksaydınız ygsden sonra içmezdiniz.
Annem,babam,abim, arkadaşlarımın %90ı sıgara içiyorlar 19 yaşındayım ve bir kez bile ağzıma almadım.
İnsanın kendini kandırması olarak görüyorum

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
@Hastateker sigara bir yaşam tarzıdır bence ben yaz aylarında kullanıyorum mesela yaz geldımı sigarasız gecmıyor zaman ve hatta 3 pakete kadar cıkıyorum yaz bitiminde ilaç yardımıyla bırakıyorum belirttigim gibi bence yalnış düşünüyorsunuz ayrıca sigaranın zararından cok birde faydaların bakarsanız sevinirim yeterinden fazla içildiginde zararlı oluyor sigaralar herşeyin fazlası zarar anlayacagınız. youtubede bunla ilgili faydalarını anlatan birkaç video bulabilirsiniz :)

dwimmer

Üye
Tepki
22
İsim
gürkan
@Silent
Ben de sigara kullabiyorun
Sigaranin ne gibi faydası var
Bence tamamen kendinizi kandiriyorsunuz
Yaptigimiz sey sigara firmalarini zengin etmekten baska birsey degil.
Ornek vereyim
Nasil bisiklet firmalarinin muhendisleri bisiklet ustunde nasil daha konforlu bisiklet yaparim, nasil daha kaliteli bir geometri cikaririm daha az efor daha fazla yol aldiririma ugrasirken
Eminim bir sigara firmasinin muhendisi nasil madde eklerim ki daha fazla bagimli ederim nasil yarim paket icen 1 paket icer 1 paket icen 2 paket icer diye mesai harciyordur

• Beğen
Tepkiler: Çetin ŞAHİNÖZ

BaranGL

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Baran
Bisiklet
Carraro
Bildiğim kadarıyla elektronik sigarada "duman" yerine "buhar" çekildiği için sigara gibi uzun vadede ağır zararları var, akciğerlere su buharı doldurduğu için akciğerlerde ödem oluşma riski yüksekmiş. Bir psikolog tanıdığım söylemişti, kesinlikle önermiyor E-sigarayı. Bende bırakmayı düşünüyorum defalarca denedim bırakamadım. Kendi düşüncelerimi yazayım. Bu yaz deneyecem bunları yapmayı.

Sigarayı bırakmak 1 hafta sürer fiziksel olarak. Vücut nikotini attığı zaman beyindeki "nikotin bağımlılığının" ilk ve en ağır "saldırı dalgasını" atlattığınızda herşey kolaylaşır. Sigarayı bırakmak için şart olan şeyler:
  • Kesinlikle mekan değişimi gerekiyor. Ben 2 haftalık il değiştirecem. (yıllarca aynı koltukta aynı odada sigara içmiş biri oraya tekrar geldiğinde otomatikman eli sigaraya gider. Alışkanlıktır. Beynine öyle kodlanmıştır)
  • Etrafınızda sigara içen kişi varsa sigarayı bırakamazsınız. İlk 1 ay sigara içenlerden ve içilen yerlerden kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Yanında düzenli olarak sigara tükettiğiniz yiyecek-içecek gibi şeylerin tüketilmemesi gerekiyor(çay, kahve, alkol vs.). Mesela ben açık havada birşeyler içerken kesinlikle elim sigaraya gider.
  • Bırakma süreci başladığı anda kesinlikle 1 an bile boş durmamalısınız. Boş durmak sigara yakma isteği getirir.
Günde düzenli 1 paket içen biri, her sigaranın ortalama 5DK elimizde durduğunu düşünürsek, 20x5=100DK=1sa40DK vaktimizi alıyor günlük. Siz sigarayı bıraktığınızda hayatınızda 1sa40dk boşluk ortaya çıkıyor. Bu boşluğu doldurun.
Ve kesinlikle şunu öneriyorum. El alışkanlıklarınızı yenmek için eli meşgul edecek bir nesne ile doldurmanızın büyük faydası olur. (Tespih, Stres çarkı, Fidget Cube vs.)

En büyük sınav bunlardan sonra başlıyor: Farklı mekandayken sigarayı bıraktınız ancak normal hayatınıza, sigara içen insanların yanına döndüğünüzde YENİDEN SİGARAYA BAŞLAMAMAK. İşte bu irade sınavı.

Uzun zamandır bırakmak isteyip defalarca başarısız denemelerde bulundum. Bunlar KENDİMCE bulduğum maddeler. Doktor tavsiyesi değildir. İşin içinde olan birinin tavsiyesidir.

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
@dwimmer senin düşüncene saygı duyuyorum ama fayda kısmını mühendisler degıl bilim insanları kanıtlamış ben atıp tutmadım haftada 1 adet sigara için diyor saglıkcılar ben doktorların ve bilim adamların yalancısıyım ki youtubede bir cok konu var bununla ilgili kendin izleyebılırsın.

dwimmer

Üye
Tepki
22
İsim
gürkan
@Silent haftada 1 adet sigarayla sinirlayabiliyirsan zarari olmaz zaten
Burda muhim olan haftada sadece 1 sigara icmek
Bu sekilde icen insan ben sigara iciyorum demesin zaten

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@dwimmer

@BaranGL

@Silent

Teşekkür ederim cevaplarınız için, şu an dediğim gibi nikotin kullanmıyorum, ve psikolog arkadaşınız biraz saçmalamis, ben demiyorum ki vape zararsız, ancak içinde katran ve zift yerine kesinlikle tercih edilebilecek bir şey. Ben keyf adamıyım ki sigarayı kesin bırakmak gibi bir amacım da olmadı hiç ancak onu imite ederek daha az zararlı bir alternatife gecebiliyorum. Yurtdışında hastaneler bedava e-cig dağıtmaya başladı kampanya olarak sigarayı bırakın buna geçin diye. Türk doktorlar hariç (genelde para alıyorlar şirketlerden) herkes vape'in sigaradan daha az zararlı olduğunun farkında, ve test sonuçları da vape içiminin İstanbul gibi bir havaya sahip bir şehirden daha az zararlı olduğunu söylüyor.