Sıfır vs. İkinci El

Tepki
16
Merhabalar, artık 11 yıllık çift "yaylı" beton yığını (pardon demir:)) Salcano'yu bırakıp doğru düzgün bir bisiklete geçmem gerektiğine karar verdim. Aslında geçen yazdan beri bisikletleri inceliyorum. Tabii ki diğer pek çok konuda olduğu gibi bisiklette de gönlüm ile arka cebim arasında tutarsızlıklar olduğu için hayalimdeki Scale 30'u bir kenara bırakıp gerçekçi seçeneklere yöneldim.

Açıkçası çok büyük bir bütçem de yok +/- 100 ile yaklaşık 1000 liralık bir para ayırabilirim ancak. Sıfır ile ikinci eller arasında gidip geliyorum zira ikinci elde parça ve bisiklet fiyatları kayda değer derece az.

Burada ne tip bir bisiklet aradığıma gelince, klasik %70 asfalt/%30 toprak şeklinde kullanacağım, büyük olasılıkla asla yarış görmeyecek (ki bu bütçeyle göremez gibi de zaten), hafif sayılabilecek, yeri geldiğinde tur yeri geldiğinde dağ bayır görecek yani kısaca genel MTB kullamına göre bir şey arıyorum.

Sıfır bisikletlerde Sedona ve Salcano alınabilir görünüyor, özellikle donanımını düşününce Salcano çok daha akla yatkın bir seçenek gibi. Tam bu noktada kafamdaki bir soru işaretini dillendirmek isterim. Şu ana dek hiç adam gibi bir bisiklet kullanmadığım için açıkası (eğer varsa ağırlık dışında) örneğin Sram X5 ile Sram X9 arasında kullanım olarak çok fark var mı bilmiyorum. Kısaca, donanımlar arasındaki kadro gibi çok büyük olmayan farkların ne kadar etkili olduğunu merak ediyorum. İkinci el husununda da dediğim gibi ilgi çekici şeyler var. Örneğin, geçenlerde ikinci el bölümünde gördüğüm bir '06 Trek 6500 vardı dikkat çeken. Ancak ikinci el durumuna çok da güvenemiyorum ve bisiklet birinci eldeyken ne kadar hırpalandığını da bilemediğim için aklım sıfır bisiklet almaya kayıyor.

Velhasıl düşünüyorum ikinci el ve sıfır arasında. Sizce?

Scudo

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Merhabalar,

Bisiklet konusundaki tecrubenize ya da almaniza yardimci olacak tecrubeli birine guveniyorsaniz ikinci el daha mantikli olabilir, ama eger cok deneyimli degilseniz iyi bir bisiklet dukkanindan sifir almak hem bisikletin garantisi, hem de ileride dukkanin karsilastiginiz her cesit sorunda size yardimci olacak olmasi sayesinde daha rahat alisveris yapmaniza olanak verir bence.

Ulkemizde daha dayanikli olduklari icin olsa gerek asfaltta kullanacak insanlar bile dag bisikleti almayi yegliyor, ama dediginiz gibi %70 asfalt kullanimi icin bence "hibrid" ya da "cyclo-cross" sinifindaki bisikletler hem hafif off-road kullanimina gelebilmeleri hem de asfalttaki hizlari sayesinde bence daha iyi birer secenek olabilir. Ozellikle hafif bir yol bisikletini deneyince insan dag bisikletiyle asfalt uzerinde gecirdigi zamana aciyor :)

• Beğen
Tepkiler: Deniz Kargılı
Tepki
16
MTB almak çok önce verdiğim bir karardı zaten. Ancak, deneyimsizliğimden ötürü merak ettiğim şeyler var. Dediğim gibi gram farkı dışında Sram X9'lu, Sram X5'li ve diyelim ki Shimano Deore'li birer bisikletin kullanım olarak çok farkı var mı bilmiyorum. Yine ikinci el konusunda eğer kafama yatan bir ikinci el olursa gidip bisikleti incelemeye gidersem nelere dikkat etmem gerektiğini tam olarak bilmiyorum. Ama bir gerçek var ki, her ne kadar ikinci el bölümü felç ettirilmiş olsa da, ikinci elde çok uygun fırsatlar var.