Sıfır maşaya bakım yapılır mı?

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar FOX 32 CTD 2013 MODEL 100MM 9MM QR siyah 26" maşa aldım ancak sanki maşa çok rahat yaylanmıyormuş gibi bir his var üzerimde. Hani internetteki videolarda çok güzel yaylanıyor maşalar ancak bende sanki o kadar atik değilmiş gibi. WD40 sıkmayı bile düşündüm altın sarısı kısımlarına.

Henüz sisteme takıp test edemedim. Elimle bastırdığımda böyle bir hisse kapılıyorum. Sizce neden? Maşanın içeri giren kısmı sanki yağsız gibiymiş gibi bir his yaratıyor bende. Oradan da çok ufak çaplı bir hava - sürtünme karışımı bir ses geliyor.

Scudo

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Sakın ola wd40 sıkayım deme kafana sıkmış olursun. Maşa yaylımı havalı mı bilmiyorum. Yaylıysa artı eksi ayarlardan gevşet. Havalı ise kilona uygun miktarda hava bas. Rebound ayarını sona kadar aç. Baktın olmuyo ne kadar yumuşak istiyorsan o kadar havasını indir. Ama bunu yaparken normal iç lastikten hava indirir gibi değil çok hafif şekilde indirmen lazım. Aksi halde tüm havayı boşaltırsın.Hele bir de maşa pompan yoksa vay haline..

Bir de o hüsnü çoban resmi nedir yaw adamın kendisiyle konuşuyor gibi oldum:)

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Hocam Rebound ayarı falan gayet güzel çalışıyor, etkisi çok net belli. Hiç bilmeyen adamın eline verip hiçbir şey söylemeden 2 farklı ayarda eline verdim, ilk söylediği kelime "Geri Tepme" dedi fark olarak.
Ben nasıl söyleyeyim, daha kusursuz yaylanan bir maşa bekliyordum, 1200TL para saydık yurt dışından. Tek kol havalı tek kol yaylı benim bildiğim bendeki maşa.

Bisikletçiye sordum, hiçbir şey elleme. O şekilde kullanacaksın, hiçbir şey yapmana gerek yok dedi. Bisiklete takmadığım için mi tepkileri net alamıyorum anlamadım gitti.

Bunu dışında arkadaşlar Rıza Baba lakabı ile hitap eder bazen bana :) Arka Sokaklar'a karşı bilinemeyen bir nedenden ötürü aşırı sempatim var. Odamda bile Rıza Baba'nın tablosu var.

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Elle uygulanan kuvvet bisiklet üzerinde uygulanandan farklı olur. O nedenle takıp kullanmadan değerlendirmeyin.

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Foxun çalışma sistemi biraz farklı çok bilmiyorum lakin içinde yay var dediniz. Yay yeni olduğu için sert olabilir. Belki zamanla yumuşar. Ayrıca elle test edemezsin onu mutlaka takıp kullanman gerekir. Arkadaşımda fox float vardı bir kere sürdüm gayet yumuşak çalışıyordu. Karıncayı ezsen hissediyordun adeta. Sıfır almışşınız araştırdınız mı bilmiyorum ama ben tercihibi rock shoxtan yana kullanırdım. Hem daha basit bir çalışma sistemi var hem bakımı kolay hem de parça temini mümkün.

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Valla hocam takabilmek için bile 2000TL kadroya, 1000TL jant setine gömmek gerekiyor, hal böyle olunca 1-2 ay daha elle tatmin olmak gerekecek :)

• Beğen
Tepkiler: SOZUAK ve H.T

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Yapılır kardeşim maşamızın kafasını hafif okşuyoruz sonra 3 kulhuvallah 1 elham okuyoruz ondan sonra tam tıkırında çalıştığını hissedeceksin :)...

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Allah kolaylık versin, inşallah kısa sürede istediğiniz parçaları sorunsuzca toplarsınız. Ben şimdilik o kadar açılmıyorum böylelikle daha kolay elde ediyorum.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
@Gökhan Akkaya

Şimdi ben bu cümleyi kurunca farklı açılardan esprilerle üzerime geleceğinizi ben zaten tahmin ediyordum :) Ve kabul ediyorum, biraz tehlikeli bir alet :) Fazla oynamaya gelmiyor :)
O yüzden fazla haşır neşir olmamaya çalışıyorum, aramızdaki mesafeyi koruyorum yani. Şehvetine kapılmamaya çalışıyorum.

İnşallah 2 aylık süreçte bir kaza bela gelmez başımıza :)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Masa ayari bisiklete takilmadan ayarlanmaz. Kafaniza göre WD40 falan sürmeyin birde su WD40midir ne dir sunu bi unutun allah askina.

1. Yeni masanin havasi azdir. Bisikletinize takinca havasini kilonuza göre ayarlamaniz gerekiyor.

2. Rebound ayari tabiki yeni masada calisir ama hizli geri tepme yada yavas geri tepme ayarini yine bisiklete takinca kendiniz yapmaniz gerekiyor.

3. Bir bacagi havali diger bacagi yayli degil, dogrusu sag bacagi yagli sol bacagi yayli ve havali (Yani hava ve yay sol bacagin icinde).

4. Yeni masanin yayi yeni oldugu icin sertir ileride yumsar diye bir sey yoktur, üzerindeki yay yumsak yay ise yumsaktir sert yay ise sertir. Mesela sizin masadaki yumsak yaysa ve siz sert istiyorsaniz sert yaydan alip degistirmeniz gerekiyor. Bu yaylarin birde medium olani var.

5. Ben masanizi taka bilmeniz icin size adaptör sunmustum, olmaz diye bir sey yok.

6. Bilmedigin tanimadigin bir seyi alip kafani yoracagina bildigin bir seyi al kafan rahat gönlün hos olsun.

7. Bu masa hakkinda galiba son 3 hafta icinde bu 4. konu olmasi gerek.:)

Yazdiklarim lutfen yanlis anlasilmasin, saygilarimla.:harika:

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Gökhan Akkaya
yani resmen paranla rezil oluyorsun, rezalet :) almasan 1 dert, alsan 1000 dertmiş fok maşa
senin dramını düşünmekten gözlerime uyku girmiyor, hazır uyumazken bi kaç fikir geldi aklıma kadro gelene kadar, bi bak istersen.

http://images.ridemonkey.com/index.php?size=full&src=http%3A%2F%2Fwww.schlumpf.ch%2Fbilder%2Fg_uni_eigener.rahmen.2.jpg
bu şekil göbek takıp

http://www.unicyclist.com/forums/attachment.php?attachmentid=42339&stc=1&d=1277472464
maşa üzerine sele ve diğer ihtiyaçlarınızı takabilirsiniz, reboundu sonuna kadar aç ama...

@Murat Cömez

zamanla, binildikçe açma yapar ama yaylar, bunu herkes bilir, orda yanlış yönlendirme olmasın :)

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
@Murat Cömez
Yeni alınan bir maşa olunca bir heyecan oluyor elbette hocam :) Konu açıyorum doğrudur ancak kimseyi boş yere yormuyorum, gördüğünüz üzere maşayı aldık bir şekilde. WD40 sıkmanın zarardan başka bir şey getirmeyeceğini de sizden duymuş oldum, sağolun var olun.

Head Set meselesine gelirsek 3 kişi "Olmaz" deyip siz bir dönüştürücü ortaya atınca ben bir korktum, acaba olmazsa ne olur gibisinden. Eğer olur diyorsanız hemen onun siparişini de vereyim, en azından maşa beklemesin köşede?

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Murat hocam böyle bir link paylaştı benimle : (link)

Aklımda soru işareti kalmasa ben zaten satın alıp kullanmaya başlayacaktım şu dakika :) Emin olamadığım için, para ve zamanı boşa harcama lüksüm yok pek fazla.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Tasogare
Yanlis yönlendirme kesinlikle yok, masanin icindeki yay zamanla seneler sonra eskiyince asinmadan doyayi degisir ama asinmis bir yay masada kullanilmaya devam edilmez.

@Gökhan Akkaya
Head Set icin ben gerekli aciklamayi yapmistim ve söyle yazmistim....

"inanin ben hic kullanmadim ama kullanan aarkadaslar var ve simdiye kadar hic bir sorun yasamadilar ve kullanmayada devam ediyorlar.
Sahsen ben bisiklet üzerinde disk frenler haric baska adaptör kullanmam, orjinal ne uyuyor ise onu kullanirim. Kullanmadigim bir sey icin de iyi veya kötü yada olumlu veya olumsuz diye yorum yapamam.
Siz bisikletinize konik masa olurmu diye sordunuz, bende olmaz diyenler oldugu icin olumlu olan adaptörü sundum.
Umarim isinize yarar ve yardimci olur"

DIPNOT: Arkadaslarimdan dolayi bir sey olmadigini gördügüm icin kullana bilirsiniz ama yinede hic bir sorumluluk kabul etmem cünkü ben kullanmadim. Sadece gördüklerim üzerine yorum yapiyorum.
Bir sey olsaydi onlarin kadrolarina yada masalarinada olurdu diye düsünüyorum. Arkadasimin birisi yaklasik iki senedir kullaniyor ve dedigim gibi hic bir sorunla karsilasmadi.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Hocam ben yalnızca parçanın uyumlu olup olmama noktasını düşünüyorum. Uyumluluğu kesinse hemen sipariş etmeyi istiyorum.

@Murat Cömez Hocam sipariş edeyim mi sizce dönüştürücüyü? 2 ay daha Zoom maşa ile idare et mi dersin?