Sıfır bisikletin ilk bakımı ne zaman yapılmalı?

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Merhaba,

Forumdaki çoğu konu kafamı karıştırdı. Biri diyor 100 km, biri diyor 30, 40 km sonra yaptır. Mâlum, sıfır bisiklette parçaların oturması ve kontrol için götürmemiz gerek. Kaç km'de götürmeliyim sizce arkadaşlar? Kullanma kılavuzunda da bir şey yazmıyor. Servis sorun yaşarsan getir dedi fakat bir sorun da gözlemleyemedim. Farketmediğim gevşeyen yerler olabilir, ne zaman götürmeli sizce?

Ayrıca İstanbul içi Sedona servisi önerir misiniz. Avrupa yakası

• Beğen
Tepkiler: Orhan Koca
Scudo

fleylak

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Carraro
Benim de sorum aynı,ustalardan cevap bekliyorum'
Saygılar

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Yol bisikletim 1500km'ye geldiği halde Trek Bahçeköy bakım namına bişey yapmadı. Sonradan kendim yaptığımda ön göbek haznesinin hasar gördüğünü anladım. Zaten yeni jant seti düşündüğümden yeni bir göbek almadım, bozulana kadar devam edeceğim yada bozulmadan alırsam jant setini, kısmet. :)

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Aynısının başıma gelmemesi için uğraşıyorum kaç km sonra gideceğimizi de söylemediler. Montajı Bike and outdoor'da yaptırmıştım Beşiktaş'ta. Bakıma da oraya gitsem mi diye düşünüyorum.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
montaj iyi bir usta tarafından yapıldı ise sadece 300-500 km sonra akort ayarlarına baktırman yeterli tellerin oturması açısından.Montaj gelişi güzel yapıldı ise neyin ne zaman nerede gevşeyeceği belli olmaz aklına gelen her yeri kontrol et yada ettir :)

Tuncay bey sizin durumunuz da farklı sıfır bisiklette 1500 km de teker göbeği dağılmaz yada zarar görmez mutlaka başka bir durum var. fabrikasyon olabilir kullanıcı hatası olabilir montajdan önce servisin yaptığı bir oynama olabilir.

Emre Gözütok

Forum Bağımlısı
Tepki
201
Bisiklet
Salcano
Bike and Outdoor'a gitmeni tavsiye ederim. Bakımı Murat diye bir arkadaş yapıyor ben gözlemlediğim ve bildiğim kadarıyla bu işte çok iyi. Memnun kalacağını düşünüyorum. Fakat bisikleti verdikten sonra 1-2 gün içinde alabilirsin. Yoğunluk oluyor bazen.

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Teşekkür ederim arkadaşlar. Evet, Bike And Outdoor'da yaptırdım montajı. Özellikle dikkatimi çeken şey montajı yapan gözlüklü arkadaş (ismini bilmiyorum) dikkatli ve ilgili şekilde yaptı. Teşekkür edip ayrıldık. O zaman yine kendisine gideceğiz. Zamanı gelen diğer bakımları da burada yaptırmaya özen göstereyim, ilgililer. :)
İstanbul'da havalar da iyi değil daha çıkamadım bir türlü yola. :)

@ferhat köse

Valla arkadaş dikkatli bir şekilde yaptı gözlemlediğim kadarıyla. Yine de elimdeki allen ile kontrol edebileceğim yerleri bilgim dahilinde bakarım. Dediğiniz gibi sürerken bir sorun veya sese denk gelmezsem eğer bir süre sonra giderim. :)

Emre Gözütok

Forum Bağımlısı
Tepki
201
Bisiklet
Salcano
Genel bakım olarak tavsiye ederim fakat parça alışverişinde baya pahalılar o yüzden almadan bir şeyi araştırın derim :)

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Muhtemelen dediğiniz gibi bir durum. Sonuç olarak ön göbek haznesi zarar görmüş. Bakımını yapmadan önce elimle bir miktar zorlayarak döndürüyordum. Belki çık sıkılmış olabilir.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Genelde sizin başınıza gelen durumlar sıfır bisikleti toplayan arkadaşın ya ilgisizliğinden ya vakit ayıramadığından yada önemsemediğinden kaynaklı oluyor.Bisiklet ilk sıfır toplama durumunda üzerindeki her civata somun muhakkak kontrol edilmelidir.Fabrikasyon sıkılmamış olabilir kutulama aşamasında başka bir işlem için gevşetilmiş olabilir.Ülkemizde sık rastlanan durum üzerinden parça sökülüp satılmış yerine başka donanım eklenmiş eklenirken de sadece tutturulmuş olabilir o kadar çok alternatif var ki .sık rastlanan durum değil ama herkesin başına gelebilecek bir şey.Yaşanan her olay bir tecrübe bende forumda okudukça her gün başka şeyler duyup öğreniyorum başıma gelmemiş olsa bile.

İsmetCanpolat

Aktif Üye
Tepki
169
İsim
İsmetCanpolat
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Biraz hortlatıyorum ama konu açamıyorum nedense bende buraya yazmaya karar verdim .mosso bisikletimi yeni aldım satıcı tekerlere hava basıp frenleri kontrol edip ince ayar falan vermedi.20 gün içinde ilk bakıma getir dedi.Benim bu bisikleti böyle sürmem de sakınca varmı ayarları falan yapılmadı çünkü.yoksa ilk muayeneye götürdükten sonra mı sürmeye başlayayım.

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Vites ayarını kontrol etmiştir diye düşünüyorum. İlk kurulumda freni vitesi kontrol edip veriyorlar. Kullanınca yük altinda ayarlar yerleşiyor. 1 ay içinde ücretsiz ilk bakıma gidince daha özenli ayarlama ve kontrol yapıyorlar. Jantların söküp akorduna bakıyorlar. Frenleri vitesleri hepsini elden geçiriyorlar. Bütün vidaları kontrol ediyorlar. En azından benimki böyle yapıldı. Yıllık bakımı geldi tekrar goturcem servise.

recepB

Aktif Üye
Tepki
351
İsim
recep
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@İsmetCanpolat bende geçen hafta aldım ilk 500 km de getir dediler 150km falan max oldu 1 haftaya götürürüm bende

otmn

Üye
Tepki
6
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Bisan
Merhaba, Ben de yeni konu açamıyorum o yüzden buraya yazmak zorunda kaldım.
Pazartesi günü gidip corelli bayisinden Trivor 1.0 modelini aldım. Hazır kurulu vaziyette olduğu için servisine gitmeye gerek yok dedi ve tekerleklerine hava basıp eve geldim (5 km). Dün ise toplam 13 km sürüş yaptım ve sürerken 30 km/s hıza çıktığımda bisikletin arkasının yalpaladığını fark ettim ve yoldandır diyerek devam ettim, eve gelince ilk işim jantı kontrol etmek oldu. Bisikletin arkasını kaldırıp tekerleği çevirdiğimde jantın akort'unun hafif kaçık olduğunu fark ettim lakin bundan daha büyük sorun lastik bildiğiniz 8 çiziyor. İnanılmaz moralim bozuldu. Ön tekerleğin de akort ayarı kaçık ancak lastik arkası kadar yalpalamıyor.
Araştırırken yeni bisikletlerde ilk zamanlar akort'un kaçık olmasının normal olduğu zamanla oturacağı yazıyor fakat bozuk olan şeyin kullandıkça nasıl düzeleceğini anlayamadım. Ayrıca lastiğin havasını indirip tekrar şişirdim lastikteki yalpalama geçmedi.

Şimdi ne yapmam gerekiyor aldığım yere mi gitmeliyim yoksa direkt servisine mi gitmeliyim? bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olun bu tarz konularda çok takıntılıyım aşırı derecede moralim bozuldu.
Ayrıca bisikleti hazır kurulu vaziyette aldığımdan dolayı servise götürmediğim için garanti kapsamına girmeme gibi bir durum olur mu?
Son olarak bisikletçiden çıkarken faturayı kitapçıkların içine koyup koymadığını sorduğumda fatura içinde dedi ancak eve geldiğimde sadece garanti belgesinin üstüne kredi kartı fişini zımbalamış. Bu fatura yerine geçer mi yoksa gidip fatura istemeli miyim? Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

• Beğen
Tepkiler: ahmet1914

Emirhan.k

Üye
Tepki
49
İsim
Emirhan K.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba, Ben de yeni konu açamıyorum o yüzden buraya yazmak zorunda kaldım.
Pazartesi günü gidip corelli bayisinden Trivor 1.0 modelini aldım. Hazır kurulu vaziyette olduğu için servisine gitmeye gerek yok dedi ve tekerleklerine hava basıp eve geldim (5 km). Dün ise toplam 13 km sürüş yaptım ve sürerken 30 km/s hıza çıktığımda bisikletin arkasının yalpaladığını fark ettim ve yoldandır diyerek devam ettim, eve gelince ilk işim jantı kontrol etmek oldu. Bisikletin arkasını kaldırıp tekerleği çevirdiğimde jantın akort'unun hafif kaçık olduğunu fark ettim lakin bundan daha büyük sorun lastik bildiğiniz 8 çiziyor. İnanılmaz moralim bozuldu. Ön tekerleğin de akort ayarı kaçık ancak lastik arkası kadar yalpalamıyor.
Araştırırken yeni bisikletlerde ilk zamanlar akort'un kaçık olmasının normal olduğu zamanla oturacağı yazıyor fakat bozuk olan şeyin kullandıkça nasıl düzeleceğini anlayamadım. Ayrıca lastiğin havasını indirip tekrar şişirdim lastikteki yalpalama geçmedi.

Şimdi ne yapmam gerekiyor aldığım yere mi gitmeliyim yoksa direkt servisine mi gitmeliyim? bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olun bu tarz konularda çok takıntılıyım aşırı derecede moralim bozuldu.
Ayrıca bisikleti hazır kurulu vaziyette aldığımdan dolayı servise götürmediğim için garanti kapsamına girmeme gibi bir durum olur mu?
Son olarak bisikletçiden çıkarken faturayı kitapçıkların içine koyup koymadığını sorduğumda fatura içinde dedi ancak eve geldiğimde sadece garanti belgesinin üstüne kredi kartı fişini zımbalamış. Bu fatura yerine geçer mi yoksa gidip fatura istemeli miyim? Biraz uzun oldu kusura bakmayın.
Merhaba. Sıfır bisikletin jant akordunun bozuk olması normal değil, belki bayisindeyken düşmüş bozulmuş olabilir vs. Aldığınız yere veya servisine götürün, sorununuzu anlatın. Kesinlikle sizlik bir durum yok, tabi sürerken düşmediğinizi veya janta zarar gelmediğini sanıyorum. Bir kuruş ödemeden halledilir sorununuz.

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren

otmn

Üye
Tepki
6
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Bisan
Merhaba. Sıfır bisikletin jant akordunun bozuk olması normal değil, belki bayisindeyken düşmüş bozulmuş olabilir vs. Aldığınız yere veya servisine götürün, sorununuzu anlatın. Kesinlikle sizlik bir durum yok, tabi sürerken düşmediğinizi veya janta zarar gelmediğini sanıyorum. Bir kuruş ödemeden halledilir sorununuz.
Cevabınız için teşekkürler. Dediğim gibi bir çok konu okudum anlam veremediğim şekilde zamanla oturacaktır, yeni bisikletlerde normal bir durum şeklinde yorumlar gördüm.

Herhangi bir çarpma, çukura girme , kaldırımdan atlama vs. olmadı. Her iki jantta da akort ayarı bozukken arka lastiğin 8 çizmesi ön lastiğin nispeten daha düz olması neyden kaynaklı olabilir? Bir de dediğim gibi kurulu aldığım için doğal olarak serviste kurulum yapılmadı bu durum servise gittiğimde bir sorun teşkil eder mi? Son olarak fiş fatura yerine geçiyor mu ?

kasaplanca

Üye
Tepki
26
İsim
Ramazan
Bisiklet
Mosso
Benimde iki ay oldu aon sürüşümde acayip ses gelmeye başlayınca turu yarıda bıraktım. Traktör gibi ses yapıyor pek anlamadığım içinde birşey yapamadım. Aldığım bayi 1.000 km de bakıma gelin dedi. Şimdi bu ses vs bakım garanti kapsamındamı emin olamadım bende. Ayrıca ön ve arka aktarıcılarımda çok sorunlu. Ön aktarıcım 2.ye girmiyor. Arka aktarıcım orta seviyelerde vitesi düşürmeyip pat diye boşa vuruyor tekrar vitesi arttırıp düzeltip tektar düşürünce düzeliyor. Canım sıkıldı resmen. Bisikletim Pejo R14

recepB

Aktif Üye
Tepki
351
İsim
recep
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@otmn Garantisi var ise sıkıntı olmaz aldığınız mağazaya götürün aynı zamanda faturayı da isteyin akort ayarı bozuk olması gayet doğal ama sekiz çizecek ve yalpalayacak kadar ise bence sıkıntı var o işte. Yarın ilk iş götürün hocam faturayı vs isteyin sıfırı ile değiştirebilirler fabrika hatalı ise.

• Beğen
Tepkiler: ahmet1914

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisikletin ne zamandır rafta beklediği önemli bir konu. Frenler hava yapabilir, süspansiyonlardaki ve frenlerdeki yağların değişmesi gerekebilir. Aynı şekilde fren ve süspansiyonlardaki o ringler eskimiş, esnekliğini yitirmiş olabilir. Lastiklerin raf ömrü azalabilir vs. Tabi artık piyasada bisiklet kalmadığı için bu tip şeylerle karşılaşmak zor.
@otmn sizin sorununuz ise sadece sıfır bisikletlerde değil, sıfır jant takımlarında da karşılaşılabileceğiniz bir durum. Kullandıkça düzelmesi gibi bir durum olamaz. Ayarının yapılması lazım.