Sıfır balata taktım ama ufak bir sorun var

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
İyi akşamlar arkadaşlar bugün sıfır balatamı sistem içindeki yağı tamamen boşaltarak taktım.
Balatayı taktıktan sonra sisteme yağı koydum.
İşlem bittikten sonra tekeri çevirdiğimde ses duydum, ben de kaliperi gevşetip birkaç kere kolu sıktıktan sonra kol sıkılı halde kaliperi sıktım tekrar.
Yine ses geldi, balatalara baktım balata arasında çok az fark var.
Bu fark normal mi, piston fazla gelmiş gibi geldi de bana?

Scudo

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yunus yağın bir miligram dahi fala olması balataya daha fazla baskıya neden olur. Koldaki yağ kapağını açıp bir bıçak veya tornavida ile balatayı geriye ittir. O sırada yağ haznesine çok az bir yağ gelecek. Onu bir şekilde al. Sonra kola basmadan hazneyi kapat. Kola sefer basıp çektikten sonra balata yerine oturacak ve tutmaya başlayacaktır. Ses çıkmasının başka bir nedeni de firen kutusunun çap vidalanmasından meydana gelir. Eğer balata değiştirirken sadece balatayı söküp kutuyu sökmediysen ilk yazdığım yeterli olur. Yok söktüysen o zaman çaplığı düzeltmeye yoğunlaş.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@afidanci66
Balatayı geri ittiğimde bu sefer tekrar frenleme yaptığımda havayla beraber frenleme yapmaz mı? Yani sonuçta balatayı iten yağın bir kısmı dışarı çıkacak, kolu hareket ettirince pistonlar ileri gelirse kol tarafından giden yağ yüzünden sistemde hava olur heralde.

"Ses çıkmasının başka bir nedeni de firen kutusunun çap vidalanmasından meydana gelir. Eğer balata değiştirirken sadece balatayı söküp kutuyu sökmediysen ilk yazdığım yeterli olur. Yok söktüysen o zaman çaplığı düzeltmeye yoğunlaş."
Sesin nedeni belki balatanın daha yeni olup sürtünmeyle düzelecek birşeydir ama ilk defa yeni balatayla beraber yağ eklediğim için böyle problemle karşılaştığımdan afalladım biraz.

Kutuyu dediğiniz kısım kaliper mi oluyor anlamadım?

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Balatalari degistirirken yagi neden bosaltin onu anlamadim.
Balata degistirmesi 2-3 dakikalik birsey ve hic bir sey sökülmeden degisiyor. Yagi bosaltiysan zaten yeniden doldurunca havasi alinmasi gerekiyor, bunu da hd frenlerden anlaman gerekiyor. Eger anlamiyorsan fazla oynamamani tavsiye ederim, anlayan birine götür ve havasini aldir ve ayarlat.
Öyle kapak acilip piston ileri geri itilmeyle, frenkolunu pompalamaylan falan olmuyor o isler. Sonra yagin 1 miligram eksik fazla olmasinin bir etkisi olmuyor.

Sesgelmesi de balatalar yeni oldugu icin diske degerdir, sesin havayla falan alakasi yok.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@Murat Cömez

Murat abi başta yapmayacaktım ama öteki balata pistonu çok ittiğinden ben de içini boşaltıp pistonları tamamen iterek balataları yerleştirdim.
Sonra usulüne uygun şekilde yağ ekleme hava alma işlemlerini yaptım.
Anlattığınız şekilde piston geri itme olmadı yani.

Ses gelmesine şundan takıyorum, acaba pistonlar gereğinden fazla yaklaştı da o yüzden mi değiyor. Biraz kıpırdatsam keserim sesini o problem değil ama acaba diyorum çok mu ileride piston. Balatalar diske çok yakın duruyor. Bu normalse kaliperi ayarlar düzeltirim, tekrar uğraşmayayım takviyeyle hava almayla felan.
Yeni balatayı ilk defa yağ boşaltarak taktığım için acemiliğe geldi. Daha önce tamamen yağ boşaltarak balata takmadım, zaten 1 senelik bisiklette kaç kere yağ değişimi yapmak gerekir ki.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Yeni balatalari takarken, eskileri yerinden cikarinca sadece pistonlari biraz geri itirmem yertli oluyordu. Sadece bir sey sormak istiyorum, sistemin havasini nasil aldin? Gercekten cok merak ettim anlatirmisin.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@Murat Cömez
Bu şekilde yapınca tekrar ileri geldiği oluyordu.
Kaliperden yağı bastım yukarıda hava kabarcığı kesilene kadar. Kaliperi kapatıp hava almak için tekrar hortumu taktım. O haldeyken fren kablolarına tornavidayla aşağıdan yukarı doğru vurarak tamamen yağ gelene kadar devam ettim, üstten de ekleme yaptım. Bunların öncesinde ve sonrasında fren kolunu da hareket ettirmedim.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Bir dk önce kaliperi gevşetip fren kollarını sık bırak ve sıkılı tut şekliyle tekrar sıktım, sorun düzeldi.
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

Bu arada forumda alt alta yazılan mesajları birleştirmek için zaman sınırı mı var yoksa ara sıra çalışan bir şey mi anlamıyorum.
Bazen otomatik düzenliyor bazen de düzenlemeden yayınlıyor.
Üst paragrafı yeniden düzenler diye güvenerek, 7 nolu mesajı o yüzden düzenlemeden gönderdim.

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bana sorunu yeni gördüm. Kaliper kelimesi yeni başlayanlar için zor olduğu için size kullanmadım. Sanırım sorunu çözmüşsün. Aslında balatayı değiştirmek için arkadaşlarında yaptığı gibi sadece balata pimini çıkarıp balataları dışarı çekmek, ve yeni balatayı hazırlayıp taktıktan sonra pistonu geri itmek yeterli olacaktı. Bir dahasına öyle yaparsın artık. Ayrıca nasıl bir yağ ekledin bilmiyorum ama uygun eklediğini düşünerek teferruata girmiyorum. Bisiklet fireni için 10 numara hidrolik yap yeterli olur. Bazı bisikletçiler küçücük kutuyu 25-30€ lara satmaya çalışsa da ben arkadaşların ve kendi bisikletime kullandım sıkıntı yok. Bilginize...

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@afidanci66
Bisikleti aldıktan kısa süre sonra tanıştım yağ değiştirme işleriyle:) Ama sıfır balatayla boşaltıp yapmamıştım, daha önceki değişimde pistonu iterek yaptığımdan bu sefer hava olmuştur diyerek sıfırdan yapmak istemiştim.

Shimano hidrolik yağıyla yaptım işlemi, bp direksiyon yağı da kullanmıştım ama bisikletçi illa orijinal kullan yoksa zarar verir dediği için ben de öyle yaptım.