SID Race ve Reba Race

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Aytaç Biber tarafından paylaşıldı.

 1. Aytaç Biber

  Aytaç Biber Onursal Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.164
  Beğeniler:
  2.272
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  SID Race ve Reba Race.Bu iki amörtisör arasında fiyat olarak neredeyse hiç fark yok gibi.Ancak SID de kilitleme yok ama ağarlık avantajı var.Reba ise daha ağar olmasına rağmen kitlemeli.

  Ben konuya hakim arkadaşlardan bu 2 amörtisör hakkındaki yorumlarını öğrenmek istiyorum.Şimdiden teşekürler.
   
 2. Hasan Çağri

  Hasan Çağri Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.590
  Beğeniler:
  5.099
  Şehir:
  Bostancı, İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Bu iki amortisörünçalışma hassasiyetleri birbirinin aynı diyebiliriz...Çünkü Reba Sid lerin teknolojik alt apısı kullanılarak Sid kadar iyi ama daha rigit ve daha dayanıklı bir amortisör üretme amacıyla ortaya çıkmış...Zaten borularının 32mm olmasının sebebide bu...Bana gör bu iki amortisör arasında hafiflik düşünülürse sid race sağlamlık düşünülürse Reba seçilmeli...Eğer tabi yarışlara katılıyorsan (ki resimden katıldığın gözüküyor) Reba yı seçebilirsin...
   
 3. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  9.884
  Çağrı da söylenmesi gerekenleri söylemiş ancak bir Reba kullanıcısı olarak ben de bir kaç ekleme yapmak istiyorum.
  SID ve REBA tamamiyle aynı teknolojik alt yapı kullanılarak üretilmiş iki amortisör. Her ikisi de çift yönlü hava ile çalışan, yağlı rebound kontrol mekanizmasına sahip maşalar.
  Aralarındaki en büyük 2 fark;
  1-) SID'in 28 mm, Reba'nın ise 32 mm çapında iç borulara sahip olması
  2-) SID'in 80 mm yaylanma mesafesine sahip olması, Reba'nın ise 85-100 ve 115'lik (115 U-Turn ile) seçeneklere sahip olması.
  Peki bunlar neler getiriyor, neler götürüyor?
  En belirgin fark olarak SID'in 300 gr'lara varan ağırlık avantajını söyleyebiliriz. Daha kısa çalışma mesafesi, daha ince borular ile bu avantajı sağlıyor. Ancak Reba da farkını esnemezliği (rijitlik anlamında) ve sağlamlığı ile belli ediyor.
  Bu iki amortisör arasında seçim yaparken, kanımca ön planda tutulması gereken 2 konu var. Bunun ilki kullanıcının kilosu. Öyle ki 80-85 kg'ın üzerindeki kullanıcılar için SID biraz cılız bir maşa kalabilir. Virajlarda, ayağa kalkıp attığınız deparlarda maşanın esnediğini hissedebilirsiniz. Reba ise bu konuda size çok daha güven verecektir.
  Diğeri ise kullanıım tarzı... SID tam anlamıyla bir XC (Cross Contry) maşasıdır ve bu alanda kullanılmalıdır. Daha sert koşullarda gereken performansı veremeyebilir. Ancak Reba bir XC / All Mountain maşasıdır. Yani gerektiğinde çok daha zor koşullarda da hizmet edebilir. Zaten ilk üretilen Reba'ların da sadece disk uyumlu olduğunu düşünürsek, Rock Shox'ın Reba'yı üretirken aklından neler geçtiği hakkında bir fikir edinebiliriz :).
  2006 ve 2007 modelleri ile Reba biraz daha Fox'un arazi sınıfı maşalarını rakip olarak aldığını düşünüyorum. Çünkü Fox, amortisörlerini 32 mm.lik, 36 mm.lik ve 40 mm.lik diye sınıflandırıyor. Tabi ki boruların çapları arttıkça da kullanım koşulları daha sert araziye göre kayıyor. Hatta Manitou arazi sınıfı maşalarında 30 mm.nin az üzerinde iç boru çapları kullanıyor.
  Reba da benim gözümde 2006'dan itibaren sahip olduğu World Cup serisi ile daha sağlam, daha esnemez arazi maşaları sınıfında Rock Shox'un güçlü bir silahı.
   
 4. Ercan Bayram

  Ercan Bayram Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.092
  Beğeniler:
  1.658
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Anlaşılan böyle bir olayda Ağır abi olaraktan
  SID benim için knock out oldu...

  Reba benim için biçilmiş kaftan ;)

  zaten arkadaşımın bisikletine bindiğimde SID in altımda nasıl esnediğini görünce şoke oldum
  bariz hissedilebiliyor...

  maşa da işte bu...
  [​IMG]

  havası da maximumdu ve çalışma şeklini esnekliğini
  kıyaslamak biraz saçma ama Psylo race ile kıyaslayınca
  çalışması beklenenden daha az gibi geldi
  maksadım taş atmak değil ama ben öyle hissettim
  (havası çok yüksekti...)
  (Maximum hava ve biraz altı basıncı benim kilomu kurtarıyor... :))
   
 5. Hasan Çağri

  Hasan Çağri Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.590
  Beğeniler:
  5.099
  Şehir:
  Bostancı, İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Arkadaşlar birde şöyel bir durum var sid serisi genelde 80-85 kg ve üstü için tavsiye edilmeyen kullanışsız bir maşa...
   

İlginizi Çekebilir

image.jpeg
[ATTACH] Gençler, Bisiklet iyi hoş, kardio yaparken bacak kaslarının önemli kısmı biraz bel azıcık sırt nihayetinde hiçe yakın kol kasları çalışıyor. Vücuda direk etki eden pedal haraketi bir çok...
tatuirovki-samie-samie-37.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
bikegel.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...