Sıcak Yaz Günlerinde Bisiklet

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Doğancan Mavideniz tarafından paylaşıldı.

1. Doğancan Mavideniz

Doğancan Mavideniz Forum Demirbaşı

Adı:
    Doğancan Mavideniz
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Blogumda paylaştığım bir yazıyı forumda da paylaşmak istedim. ikipedal.org'dan alıntıdır.

Sıcak yaz günlerinde bisiklet sürmek bunaltıcı olabilir. Hatta bu iş bilinçsizce yapılırsa spordan bile soğuyabilirsiniz. Bu yazımda, sıcaktan bunaltıcı bisiklet sürüşlerini daha keyifli hale getirmek için birkaç ipucu vereceğim.

Erken kalkın!
    Güneşte yanıp kavrulmamak için ne kadar erken çıkarsanız o kadar iyi. Her ne kadar kulağa hoş gelmese de hatta o alarm size bir işkence gibi gelse de sabah erken kalkmak insanı zinde tutar. Ayrıca UV endeksinin en düşük olduğu saatler saat 04.00 ile 7.00 arasıdır.

Doğru ekipmanı seç!
    Mümkün oldukça açık renkli formaları seçmeye özen gösterin. Ayrıca giydiğiniz formaların hava delikleri olması da fayda sağlayabilir. Güneş gözlerinizi yorabilir. Replika gözlüklerden kaçının, gerçek anlamda gözünü koruyacak gözlükler edinin. İyi hava alan ayakkabı ve kask seçin.

Su içmek için damağının kurumasını bekleme!
    Antrenmana başlamadan önce mataralarını saate yaklaşık 500-1000ml su içecek gibi ayarlamalısın, aksi takdirde vücudun susuz kalacak ve kendine zarar vereceksin. Başlıkta dediğim gibi su içmek için damağının kurumasını bekleme ara sıra birkaç yudum su iç. Ayrıca sadece sürüş sırasında değil, sürüş öncesi ve sonrasında da bol bol su tüketmelisin.

Güneş kremini ihmal etme!
    Yüksek faktör bir güneş kremi güneşten korunman için oldukça faydalıdır. Sürüş öncesi kremini ihmal etme!

Rotanı önceden hazırla!
    Güneşin doğduğu saati göz önünde bulundurarak kendine bir rota hazırla. Güneşten mümkün olduğunca kaçın.

Yukarıda yazılan ipuçlarını göz önünde bulundurarak, yaz günlerini çok daha serinletici sürüşlerle geçirebilirsin. İyi pedallar!

2. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Güzel bilgilendirme teşekkür ederim.
    2 hafta önce Pazar günü yani 16 Temmuz'da Diyarbakır sıcağında, Diyarbakır ilçesi Silvan'dan saat 11'de başladık pedal çevirmeye 2 arkadaş Malabadi kasabasına oradan da Batman'a kadar pedal çevirdik. Gün içerisinde 56 dereceyi gördük pedallarken. Çok da güzel 62 km oldu :) sıcak da bizi zorlamadı açıkçası :)
    Saygılarımla.

fthgzl79 bunu beğendi.
  3. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    sabah çok erken kalkmak zor geliyor bana.. genellikle akşamları 19.00 gibi çıkıyorum.. 20.30 gibi güneş batıyor.. 22.00 gibi eve dönüyorum..

4. Ahmet ERENN

Ahmet ERENN Üye

Adı:
    Ahmet
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kurak sıcak belli bir derece ye kadar sorun yaratmıyor. Deniz olan şehirler de nem oranı yüksek oldu mu nefes alamıyor insan buna da dikkat etmek gerek. İzmirliyim, bugün üçyol - özbek - çeşmealtı - üçyol yaptım ve özbek, çeşmealtı arasında nefes alamıyordum nem yüzünden burundan aldığım havayı akciğerlerim de hissetmiyordum. Zorlama ile bayılma noktasına bile gelebilirdim.

mertznc bunu beğendi.
  5. mertznc

mertznc Aktif Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @Ahmet ERENN ctesi hemen hemen ayni rotayi kullanarak bir tur yaptik. Sabah 6:30 da iki arkadas ciktik aksam 18:30 da döndük. Toplam 105km yaptim. Molalari cogalttik denize girdik. Ancak son iki gündür daha bunaltici hava var dikkat etmek lazim.

Ahmet ERENN bunu beğendi.
  6. Kübra C.

Kübra C. Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben akşam 19:00 ve sonrasında çıkmayı tercih ediyorum. Daha erken saatler eziyet gibi olurdu.

7. Çağdaş78

Çağdaş78 Kıdemli Üye

Adı:
    Çağdaş
    Seviye:
    Kışın hastalık riski var. En fazla zatureye kadar gider. Yazın en iyi ihtimal fenalasma ,bayılma olur. Kötüsü ise beyin kanamasina kadar gider. Eğer kalbiniz dayanirsa. Dikkat edelim . Kimseyi uzmeyelim. Benim tercihim 19.00 'dan sonrası fakat yine de nem sebebiyle nefes almada sıkıntı yapıyor.
    Not: otomatik klavye ve aceleciligim yüzünden saçma kelimeler çıkmış ustelik dikkat etmemişim. Kusura bakmayın.

babajanovic bunu beğendi.
    Son düzenleme: 27 Temmuz 2017
  8. Serkan.Sezer

Serkan.Sezer Komedon

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Öncelikle eğer kalp ya da tansiyon gibi kronik bir rahatsızlığınız yoksa sıcakta ya da soğukta bisiklete binmenin, bilinçli olduktan sonra hiçbir zararı yok. Beylik ve artık klişeleşmiş bir sözle konuya gireyim, "kötü hava yoktur, yanlış/kötü ekipman vardır". Ben -15°C sıcaklıkta da 40°C sıcaklıkta da bindim, biniyorum(İzmir'e taşındıktan sonra -15°C'yi unuttuk tabi).

-Sıcakta binerken yapmanız gereken en önemli şey susamadan(mesela ben 10 dakikada 200ml yani dolu dolu 3 yudum su içiyorum) su içmek. Saatte 1lt. su tüketmiyorsanız az içiyorsunuz demektir, ama içme temposu size kalmış, zamanla kendi temponuzu bulursunuz.
    -Uygun giyinin. Uygun'u açalım, mümkün olduğunca, teri atan, bisiklet veya koşu için üretilmiş giysiler kullanın. Kollarınızı ve yüzünüzü(2. bir buff uygundur) kapatın. Kaskın altına buff takın(ıslak tutabilirseniz tadından yenmez) ki başınıza güneş geçmesin. Renk konusu size kalmış, koyu renk UV koruması olarak daha iyidir ama malum güneşte biraz daha fazla ısınıyor açık renge göre(evet giysilerin de UV koruması önemli).
    -Mutlaka güneş koruyucu krem/losyon vs sürün hatta 1-2 saatte bir yenileyebilirseniz daha iyi olur.
    -Bol su için demiş miydim?
    -Mola vermekten, ortalama hızınızı/sürenizi düşürmekten, stravada segment sıralamasında aşağı düşmekten korkmayın.
    -Fazla yüklenmeyin, herkesin rahat seyrettiği bir seyir hızı vardır, işte o hızın %80i civarı gitmeye çalışın.
    -Yoldan ve yolda olmaktan keyif alın, etrafınızı seyredin sıcaktan/soğuktan şikayet edeceğinize.
    -Sakın su içmeyi unutmayın.

Donanım kadar giyime de biraz yatırım yapın. Havadan değil sakatlıktan ve insan olmayı bilmeyenlerden korkun.

Son düzenleme: 27 Temmuz 2017
  9. Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa
    Seviye:
    Haklısınız ama kışın üstümüze kıyafet ekleyebiliyoruz. Şimdilerdeyse imkanım olsa derimi çıkartıp sürerim:p her ne kadar dediklerinizi uygulasak da arada fark var bence. Güneş olmasa bile sıcak etkiliyor. Tek çare baştan aşağı su falan dökmek ama sırtımızda damacana da yok ki sürekli su dökelim üstümüze :ckskc:

ozelemre1963 bunu beğendi.
  10. ozelemre1963

ozelemre1963 Sedona 741 Pro Line

Adı:
    Emre Özel
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu sabah 5.30 da yola çıkıp Bursa- Gündoğdu yaptım biraz da dolanarak. Km saatimi eski bisikletimle verdiğim için kaç km oldu kesin bilmiyorum ama tahmini50-60 oldu sanırım. Sabah erken çıkmak gerçekten çok faydalı.

Mustafa Zeybek bunu beğendi.
  11. Mustafa Zeybek

Adı:
    Mustafa
    Seviye:
    @ozelemre1963 katılıyorum @Serkan.Sezer in tavsiyelerine uyarak sabahın ilk ışıklarında yola çıkıp bu saatlerde dönersek sıkıntı olmaz.

12. Serkan.Sezer

Serkan.Sezer Komedon

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Kışın yapılan bir hata da çok fazla giyinmektir. Yazın da tam tersine çok fazla soyunmak da çare değil.

Damacanayla su dökmeye gerek yok, o işi vücudumuz terleyerek hallediyor. Önemli olan stratejik olan kafamızı güneşten korumak ve serin tutmak. Kafadaki buffı ıslak tutsak yeter. Bol su için diye de ekleyeyim.

fthgzl79 ve Mustafa Zeybek bunu beğendi.
  13. Mustafa Zeybek

Adı:
    Mustafa
    Seviye:
    @Serkan.Sezer kıyafet eklemek derken kat kat giyinmeyi kastetmemiştim. Sıcak konusunda da biraz daha düşününce haklı olduğunuza karar verdim.söylediklerinizi yapınca pek etkilemez sıcak sanırım.

14. Serkan.Sezer

Serkan.Sezer Komedon

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Mustafa Zeybek
    Soğukta sürüş için de dikkat etmemiz gereken, ilk 10 dakika üşümüyorsanız giydikleriniz fazladır. Rüzgarı kesen ama ter buharını tutmayan bir dış katman ise olmazsa olmazımız.

fthgzl79 ve Mustafa Zeybek bunu beğendi.
  15. Mustafa Zeybek

Adı:
    Mustafa
    Seviye:
    @Serkan.Sezer bisikletimi martın ortasında aldığım için soğuk tecrübe edemedim pek. Kış geldiği zaman tavsiyelerinize kulak asarım :)

Serkan.Sezer bunu beğendi.
  16. Serkan.Sezer

Serkan.Sezer Komedon

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Soğuk için bir tavsiye daha, en az ilk 10 dakika tercihen 20 dakika fazla yüklenmeden, 80-90 kadansta eklemleri ısıtmak.

17. Jack(cyclist)

Jack(cyclist) Yeni Üye

Adı:
    Emir Gökalp
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Geçende 36°c bisiklet sürdüm ancak daha soğuk hava tecrübesi yaşayamadım soğuk hava için tavsiye verebilirmisiniz?

18. fthgzl79

fthgzl79 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Buff,bandana veya boyunluk denen şeyin sıcak havada etkisi çok iyi..Forumda bir arkadaş tavsiye etmişti..Haklıymış..Bu konuda da tavsiye edilmiş ama bende tekrar belirtiyim..
    Amatörler,10 liraya bir buff alın kendinize..Islatın ve kafanıza geçirin..;)