Sıcak Çarpması..

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında planet58 tarafından paylaşıldı.

 1. planet58

  planet58 Spor Aşığı

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  11 Aralık 2008
  Mesajlar:
  438
  Beğeniler:
  1.077
  Şehir:
  Trabzon
  Adı:
  mümtaz öztürk
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Hava sıcaklığı vücudumuz tarafından atmosferik şartlara bağlı olarak algılanır. Aynı sıcaklıkta fakat daha fazla neme sahip bir havayı çok daha sıcak olarak algılarız.

  Normal vücut sıcaklığı 36-37 C' dir. Bu ısı karmaşık mekanizmalarla sabit tutulur. Normal düzenleme mekanizmalarının aşıldığı ve vücudun artık daha fazla ısıyı tolere edemediği zamanlarda sıcağa maruz kalma nedeni ile hastalık oluşur. Bunun üç formu vardır.

  a) Sıcak krampları
  b) Sıcak bitkinliği
  c) Sıcak çarpması

  Sıcak Krampları
  Uzun süre yüksek ısıya maruz kalanlarda görülen ağrılı kas kasılmaları ile belirgin durumdur. Ateşle ilgili işçilerde, aşırı egzersiz yapanlarda hatta bazen iyi kondüsyonlu sporcularda bile görülebilir. Kişilerde terleme ile su ve tuz kaybı oluşur. Aşırı çalışan ve stres altında olan kaslarda bu kayba duyarlı hale gelirler ve kramplar oluşur. Kramplar, aniden başlayan, aşırı ve hareketi kısıtlatıcı ağrılardır.
  Böyle bir durumla karşılaşınca ;
  1) Kazazedeyi sıcak ortamdan uzaklaştırn.
  2) Kazazedeyi yatırarak veya oturtarak krampları dinene kadar kaslarını dinlendirin.
  3) Bu kazazedelere tuz yoğunluğu yüksek sıvılar verilmemelidir. Çünkü kayıp çok yüksek değildir. Sulandırılmış dengeli elektrolit solüsyonları, su içinde eritilmiş ishal tozları kullanılabilir. Bunlar mevcut değilse 1 lt suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz ve bulantı ve kusma yapmamasını sağlamak için 3-4 çay kaşığı da şeker katarak hazırlanan içecekler verilebilir.
  4) Ağrılı kaslara aşırı ve sert masaj yapılmaz. Bu şekilde kasların kemiğe yapıştığı tendon bağlantılarında hasara sebeb olunabilir.

  Sıcak Bitkinliği
  Sıcak yorgunluğu ya da sıcak baygınlığı da denilen sıcak bitkinliği sıcağın neden olduğu en sık görülen hastalıktır. Terleme ile aşırı su ve elektrolit kaybına bağlı olarak oluşur.
  1) Sıcak bitkinliği yaşayan kişi sıcaktan yakınır ve sık sık susar.
  2) Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, sersemlik, bulantı ve kusma olur.
  3) Kazazedelerin ciltleri soluk,terli ve yapışkandır.
  4) Nabız ve solunum hızlı olabilir. Genelde yaşam bulguları normaldir.
  5) Vücut ısısı genellikle normal veya biraz yüksektir.
  6) Kazazede ani hareketlerde baygınlık geçirebilir.
  7) Eğer tedavi edilmezse, sıcağa maruz kalma da devam ettiği sürece bilinç düzeyi düşebilir, sıcak çarpmasına dönüşebilir.

  İlk Yardım
  1) Kazazedeyi hemen sıcak ortamdan uzaklaştırın,
  2) Tüm sıkı giysilerini gevşetin ve fazla olanları çıkarın,
  3) Kazazedenin uzanmasını sağlayın ve ayaklarını biraz yükseltin,
  4) Eğer kendindeyse 1lt suya bir çay kaşığı tuz ve 3-4 çay kaşığı şeker atarak hazırladığınız içeceği verin.
  5) Bu müdahaleler sonucunda çoğu zaman tüm belirtiler ortadan kalkar ve kazazede kendini 30 dk içinde daha iyi hisseder. Eğer belirtiler düzelmezse, bilinç kapanmaya başlarsa hasta hemen en yakın sağlık kuruluşuna nakledilir.

  Sıcak Çarpması
  Sıcağa maruz kalmanın yol açtığı az görülen ama en ciddi durumdur. Vücudun kabul edebileceğinden daha fazla ısıya maruz kalmış ve aşırı ısıdan kurtulmanın tüm normal mekanizmaları aşılmıştır. Vücut ısısı hızla doku zararına yol açan düzeye yükselir, tedavi edilmezse mutlaka ölüm ile sonuçlanır.

  Belirtileri ;
  1) Sıcak çarpmasına maruz kalmış kişilerin ciltleri sıcak, kuru ve kırmızıdır. Terleme mekanizmaları aşıldığı için terleyemezler.
  2) Vücut sıcaklığı 40-42 C'ye yükselir.
  3) Kazazedenin bilinç düzeyi düşer ve hızla çevreye ilgisiz hale gelir. Sayıklamalar, anlamsız konuşmalar olabilir.
  4) Nabız zayıflar, kan basıncı düşer.

  İlk Yardım
  1) Kazazedeyi sıcak ortamdan derhal uzaklaştırın,
  2) Giysilerini çıkarın,
  3) Tüm vücudunu hemen soğutmaya başlayın. Kazazedenin üzerine ıslak havlu veya çarşaflar koyun. Kazazedeyi yelpaze, vantilatör veya rüzgar akımına doğru tutun. Asla ani ve çok soğuk suyla veya buzlu suyla soğutmaya çalışmayın.
  4) Bilinci yerinde ise serin olmak kaydıyla sıvı içirin.
  5) Nabzı, solunumu ve bilincini sürekli kontrol edin ( ismini, hangi günde olduğunuzu, ne yaptığınızı sorun)
  6) Hemen bir sağlık kuruluşuna nakledin..

  Sıcak çarpması nedeniyle ölen kişilerin beyin hücrelerinde hasarlar görülmüştür. Karaciğer, böbrek ya da diğer organlardan birinde oluşan harabiyet bazen sıcak çarpmasından günler sonra bile ölüme götürebilir.
  Sıcak çarpmasında ; vücut ısısının artması ile derialtı damarları genişleyerek dokulardan deriye kan akışına sebep olur ve kan burada göllenir. Dolaşımdaki kanın azalmasıyla kalp kası hücrelerinde ölümler, ritm bozuklukları, yaygın damar içi pıhtılaşmaları ve diğer sistematik etkiler görülebilir. Makattan alınan ısının 41 C'nin üzerine çıkmasıyla beyin harabiyeti başlar, 43 C'nin üzeri son duraktır.
  İyi ve sağlıklı günler dileklerimle..:)

  Bu yazı Dr. Şehnaz MİLLİ'nin derlemesinden alıntıdır...
   

İlginizi Çekebilir

4-1484682847522-1r309o1a9ao6r-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
2015-04-02 15.34.13.jpg
Arkadaslar yaklasik 10 dk once arkadas ile okul cikisi eve gelirken azicik dikkatsizlik ve sov yapma derdinden oturu 10 km ile giderken pat diye yan dustum. Bisikletin gidonunu arkadas tuttu onun...
8bar-adidas-cycling-skinsuit-0102-Bearbeitet_s.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....