Shimano'ya DOT Yağı

gunes1001

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Güneş A.
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar benim bisikletimde Shimano M355 Hidrolik Disk Fren var. Bugün arka fren aşağıdan kavrıyor diye bisikletçiye gittim. Adam yağ koymak için vidayı açtı. Tam koyacaktı ki abi bu shimano mineral yağ koymamız gerekmez mi? Dedim. Adam bana ben kaç yıldır bu işi yapıyorum. Hiçbir şey olmaz. Birde başımıza mineral yağ çıkardın hahah dedi. Fren şimdi iyi oldu ama bir sıkıntı çıkaracak diye korkuyorum. Fren bu durmak için bir tutmazsa Allah korusun sonuçları hiç iyi olmaz ne yapmalıyım ben şimdi? :( Bu arada bu adam bulunduğum ilin Salcano yetkili servisi.

• Beğen
Tepkiler: hakan64
Scudo

cube gtx

Üye
Tepki
49
İsim
berkay
Bisiklet
Cube
yakın da fren çöp olacak çünkü içindeki keçelere bozuyor hemen değiştir yağı ve salcano nuyu ara sevisini böyle yaptı diye

gunes1001

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Güneş A.
Bisiklet
b'Twin
Nasıl değiştirebilirim yağını? :(

mstfphlvn

Üye
Tepki
2
İsim
mustafa
Bisiklet
Diğer
plastik aksamlara zarar vermesin diye mineral yağ kullanıyo zaten... bizim arabanın süspansiyonunda (konu dışı ama sonuçta plastik aksam için mineral özel yağ litresi 50 lira) mineral yağ kullanıyoz

gunes1001

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Güneş A.
Bisiklet
b'Twin
Ya böyle işe ben... Başıma bir sürü iş çıktımşimdi :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@gunes1001 merak etmeyin @maboc arkadaş bir kaç ay DOT yağıyla kullandı. Daha sonra Shimano Mineral yağ koyduk. Bir sorun yoktu yani. Uzun zaman sürecinde ne olur onu bilemem.

gunes1001

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Güneş A.
Bisiklet
b'Twin
Kısa sürede bişey olmazsa şimdilik dursun demek zorundayım. Çünkü gerçekten şu aralar çok yoğunum en kısa değiştirmek istiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dot kullandim1-2 ay
sabahlari soguk rüzgar estiğinde ön frende sertleşme olduğunu fark ettim arka fren normaldi Öglen felan bakinca fren normal haline geliyordu çözemedim durumu mineral yağ koyduk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
DOT yağ diye bir şey yoktur, DOT bir nevi bu işin İSO sudur. DOT amerikadaki ulaşım daire başkanlığıdır :D
İSO: (link)
DOT: department of transportation

fren sıvıları ise kaynama derecelerine göre sınıflandırılır. bunlar da günlük kullanımdan performans kullanıma göre kullanım alanları sunar. zamanla nemlenen hidrolik sıvılarının ise kaynama dereceleri değişeceği için belli aralıklarla kontrol ve gerekirse yenilemesi yapılır.

DOT4, DOT5, DOT5.1 bunlar hepsi ayrı standartları belirten kodlardır.

daha detaylı bilgi için: (link)

ayrıca: (link)

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
@BFOkuru DOT yağ sentetik yağdır. Mineral yağ ise doğaldır. DOT yağın aşındırıcı özellikleri de var

@gunes1001 Kanki aynışey benim de başıma geldi. Ankaralı mısın bilmiyorum ama servisteki adam DOT koyduktan sonra birkaç saat içinde kapak çatladı. Garanti yeni kapak yolladı. Daha yağ koymadan altta kalan yağlar yeni kapağın yanlarını çatlattı.

Yeni kapak gelirse ayçiçek yağı koyacağım:)

gunes1001

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Güneş A.
Bisiklet
b'Twin
@Turak valla frenlerin son halini bilmiyorum çünkü bisiklet çalındı :( Ankara'da değilim ama bisikletçilere hiç gitmez oldum her şeyimi kendim yapıyorum

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
dizel motorlarda 10 numara yag kullananlar gıbı senın ustada aynısını yapmış:)