Shimano ZEE ve SAİNT 2013 :)

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Abdulkadir ARSLAN tarafından paylaşıldı.

 1. Abdulkadir ARSLAN

  Abdulkadir ARSLAN Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2011
  Mesajlar:
  398
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  Gaziantep/İstranbul
  Seviye:
  Marka şimdi iniş ve serbest sürüş odaklı kullanım alanında iki önemli yeniliği daha basına tanıttı: ZEE ve Saint.

  Zee

  ”Gravity” tâbir edilen iniş ağırlıklı dallarda yoğunlaşma genel olarak malum. Shimano da bu sahadaki ürünlerine yeni bir seri katıyor bu yıl: ZEE. Zee pratik olarak Saint serisinin küçük kardeşi denilebilir. Küçük kardeş olmak haliyle ‘daha hesaplı’ olmak ve dolayısıyla müşteri kitlesinin de gravity dalına giriş yapan gençler olması demek. Zee ismi ‘Zero Gravity’ (sıfır yerçekimi) teriminden esinlenilmiş.
  [​IMG]
  Grup hesaplı ama daha üst sınıflarda gördüğümüz özelliklere burada da rastlıyoruz, örneğin Shadow RD+ 10 vitesli arka vites attırıcı geçen yıl ilk defa XTR’de gördüğümüz paralelogram yayını kapatan ve bu sayede vites attırıcının (ve de zincirin) fazla sarsıntılı ortamlarda yukarı aşağı hareketini kısıtlayan sisteme sahip. Kasetlerde 11-28 ya da 11-25 diş oranı seçenekleri mevcut.
  [​IMG]
  Daha agresif sürüş tarzı için Shimano çelik mil ve çelik pedal yuvalarına sahip sağlam bir aynakol seti de tasarlamış. Diğer modellerden aşinâ olduğumuz Hollowtech teknolojisi burada da var elbette.
  [​IMG]
  Disk frenler kullanım sahasına uygun olarak 4 seramik pistonlu kaliperlere sahipler. Pistonların çapları birbirinden farklı, fren kollarında markanın ‘Servo Wave’ özelliği mevcut. Fren kollarının ufak bir hareketi balataları diske yapıştırmaya yetiyor. Disklerde 160-180-203mm çap ve CenterLock ile 6 vidalı seçenekleri var. Buna ek olarak frenler ısınmayı önleyen Ice Tech disk uyumlular.
  [​IMG]
  Daha derli toplu bir gidon için Rapidfire Plus vites ve fren kolları ‘I-Spec’ uyumlu, haliyle önde sadece bir dişli olduğundan (34/36/38 diş seçenekleri ile) vites kolu da bir tane.
  [​IMG]
  Grubun tekerlek göbekleri önde 20mm sokma mil ile arkada 150/142/135mm x 12/10mm çeşitlemeleri mümkün.
  [​IMG]
  Zee grubunun piyasaya sürümü Temmuz 2012’den itibaren gerçekleşecek.


  Saint

  Gelelim asıl ‘ağır ağabey’ Saint’e. Haliyle Saint tamamen ‘gravity’ sahası için, esnemezlik, fren gücü, sağlamlık, ergonomi iniş ve serbest sürüş sahasında at (pardon bisiklet) koşturanların ihtiyaçları gözönünde bulundurularak tasarlanmış. Serinin tasarım sürecine profesyonel bisikletçiler de dâhil olmuşlar, Aaron Gwin ve Gee Atherton bunlardan ikisi. Bunun sonucunu da UCI dünya kupasında Shimano Saint grubunun ortalığı mütemadiyen silip süpürmesi olarak görüyoruz.
  [​IMG]
  10 vitesli arka attırıcıda marka Shadow+ RD tasarımını kullanmış, yukarıda da belirttiğimiz gibi XTR’dan tanıdığımız bu sistem daha “sessiz” bir sürüşe olanak tanıyor. Arka attırıcının üzerindeki bir manivelayı açık ya da kapalı konumda tutarak kafesin ve dolayısıyla zincirin hareketini kısıtlamak mümkün. Buna ek olarak arka attırıcıya bir de “tampon” eklenmiş, bu da gene daha sessiz bir sürüş sağlamak için atılmış adımlardna biri. Paralelogram geniş tutularak attırıcının esnemezliği de arttırılmış.
  [​IMG]
  Aynakola gelince... çelik mil, çelik pedal yuvalarına rağmen yeni Saint aynakolun Hollowtech II tasarımı da kullanılarak geçen yılki modele oranla hafiflemiş olması gerçekten kayda değer. Aynakol 34/36/38 dişli seşeneklerine sahip ve 68/73/83mm ile ‘pressfit’ orta mil yatağı uyumlu.
  http://www.mtbtr.com/uploads/2694H11.JPG[/IMG]
  Rapidfire Plus vites kollarında başparmak kolu %6, işaret parmağı (ya da kullanana göre gene başparmak – 2-Way Release) kolu ise %10 oranında uzatılmışlar, haliyle ergonomiyi geliştirmek ve kaldıraç kuvvetini düşürmek için atılmış bir adım. Dolayısıyla marka vites geçirmede ihtiyaç duyulan gücün hâlihazırdaki Saint’e %37’ye varan oranda daha az olduğunu ve bütün kol hareketi boyunca lineer bir karaktere sahip olduğunun altını çiziyor.
  [​IMG]
  Gravity dalı söz konusu olduğu için frenlere ayrıca önem verilmiş. Ice Tech diskler, 4 seramik pistonlu kaliperler ve tek parmakla kumanda edilen fren kolları ana öğeler. Bu gruba dâhil olarak hava akımını hızlandıracak kanatlara sahip yeni bir 203mm’lik disk modeli de geliştirilmiş. Ice Tech tasarımına ek olarak getirilen bu kanatların diskin azamî ısısını 50 derece daha düşürdüğünü ve %20 daha fazla fren gücü sağladığını vurguluyor Shimano.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Grubun bu yılki pedalı geçen yıla oranla 3m daha geniş ama 8.5mm daha yassı olarak içbükey bir şekilde tasarlanmış. Çamur tutmaması ve mil sağlamlığı ana hedef olarak güdülen pedalın pimleri de değiştirilebiliyor elbette.
  [​IMG]
  Grubun tekerlek göbekleri önde 20mm sokma mil ile arkada 150/142mm x 12/10mm çeşitlemeleri mümkün.

  Yeni Saint grubu da Temmuz 2012’den itibaren piyasada olacak.

  Kaynak:http://www.mtbtr.com
   
 2. serkan saygın

  serkan saygın Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2011
  Mesajlar:
  159
  Beğeniler:
  83
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  TR de bulamadıktan sonra ne yapılabilirki.ama ice tech teknolojisi oldukça başarılı.seramik pistonlarda ısınma katsayısını oldukça yukarı çekiyor ;)
  teşekkürler paylaşım için sicklines da ingilizcesini okumuştum.bilmeyenler için güzel paylaşım ;)
   
 3. şans topoğraf

  şans topoğraf Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2010
  Mesajlar:
  233
  Beğeniler:
  105
  Şehir:
  Sofia
  Seviye:
  Zee bence cok mantikli olmus.Saint arka aktaricilar sram x9 dan pahalliydi,kisa bacak arka aktarici olarakta,dh kullaniminda secenek sadece x7,x9,xo bide saint vardi.Zee arka aktaricilarin fiyatini x7 ayarinda tutarlarsa,baya ilgi gorur...
   
 4. #4
  Abdulkadir ARSLAN

  Abdulkadir ARSLAN Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2011
  Mesajlar:
  398
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  Gaziantep/İstranbul
  Seviye:
  Oldukça ilgi çekiçi bi seri bence elimize geçermi muallakta
   
 5. ilkerturker

  ilkerturker Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  889
  Beğeniler:
  215
  Şehir:
  Fatsa/Ordu
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  her iki seri de harika görünüyor.
  Temmuz 2012 de satışa sunulacaklarmış.Almak nasip olur belki :)
   
 6. #6
  Abdulkadir ARSLAN

  Abdulkadir ARSLAN Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2011
  Mesajlar:
  398
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  Gaziantep/İstranbul
  Seviye:
  inşallah dıyelım:)