Shimano XT Fren Seti İçin 6 Vida Rotor Önerisi

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Merhaba arkadaşlar :)

Yakın zamanda yeni seri XT hidrolik fren takımı alacağım. Shimano setler içinden rotor çıkmıyor Avid'lerdeki gibi, ayrıca almam gerekiyor. Ice Tech'ler de çok pahalı. Shimano zaten pek 6 vida uyumlu rotor üretmiyor. Ürettikleri de zor bulunuyor. Şimdiye kadar rotor konusunda Shimano XT veya XTR'dan vazgeçmedim. En sert ve sağlam tutuşu onlarda yakaladım, özellikle 90 kg civarı olmama rağmen.

Gelelim sorumuza:
- Sert ve sağlam frenleme sağlayan (özellikle belirteyim kontrollü değil sert frenleme) , yeni nesil Shimano XT fren setleri ile uyumlu 6 vida rotor olarak ne önerirsiniz?

Artık farklı rotorları da denemek istiyorum. 2013 Focus Crater Lake kullanıyorum, düz maşalı. Dolayısıyla daha büyük (180/203 mm) rotor tercih etme şansım yok. Riske girmeyeceğim :) Shimano veya Alligator tavsiyeleri dışında, 160 mm ve 6 vida olacak şekilde, Shimano XT uyumlu rotor tavsiyelerinizi bekliyorum.

Özellikle XT frenlerle farklı markaların rotorlarını denemiş arkadaşların önerilerini merakla bekliyorum :)

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.382
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Kusura bakmayin deniz bey, haddim olmadan size bir rotor önere bilirim. Sahsen ben senelerdir XT ve XTR Ice- Techlerde Magura Storm kullaniyorum. Sunu diye bilirimki Rotor olarak cok hafif, Sert tutusu ve cok iyi kontrölü var. Ayrica yagmurda falanda cok iyi bir rotor.
Tekrar kusura bakmayin, rahatsiz etdim.

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
bende sizin gibi 90 kg yim, size yine pahalı olmasına karşın shimano ice tec rotor öneririm, 6 vida olanlarını bulmak artık eskiye göre daha kolay, yerli bisikletçilerde satıyorlar, fren sisteminde frenin kendisi kadar rotor da önemlidir. ayrıca ice tec rotorların frenlemeye katkısı oldukça fazla, bunu özellikle uzun inişlerde farkediyorsunuz, bence setiniz (eğer yeni xt frenlerde alıyosanız) tam ice tec olsun çünkü frenlemede farkediyor. yanlız şunuda söylemem lazım uzun inişlerde ice tec rotorlarlar ısınınca bir miktar genleşip yalpa yaparlar ancak soğuyunca toparlarlar, alırken bilginiz olsun istedim.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Murat Cömez

Estağfurullah. Yorumlar gelsin diye bekliyorum :) Teşekkürler öneri için.

@Genar Batur

Ice Tech araştırdım ekonomik değiller malesef, ikinci el uygun fiyata bulmaya çalışacağım zaten. Sıfır alırsam çok yüksek fiyata geliyor çifti :kötü: Belki sadece öne Ice Tech düşünebilirim, maliyet azıcık düşer :krnz:

Ayrıca Shimano'nun kullandığım XT ve XTR rotorları inanılmaz sağlamdı. Yamultmak, eğip bükmek çok zor, sağlamlık anlamında da çok iyiler. Fakat ben daha çok, kolay bulunan ve ekonomik Avid vb rotorların uyum sağlayıp sağlamayacağını merk ediyorum. Acaba aradığım performansı bulabilir miyim?

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
şöyleki, bildiğim kadarıyla avid ve shimano rotorları farklı kalınlıkta, ancak çok değil. shimano rotorlar daha kalın. avid rotorların sizin durumunuzda yamulma ihtimali daha yüksek görünüyor ki avidlerde yaygın bir durum. avid yerine murat çömezin dediği gibi magura rotor daha sağlam olur, kilonuzu da düşünerek alligator tarzı hafif rotorlara yönelmenizi tavsiye etmem uzun vadede çok sorun çıkartır(yamulma vs.). performans olarak bakarsanız eğer, frenin performansını rotor büyük ölçüde etkileyen bir parça, o yüzden iyi fren ve ucuz rotor kombinasyonu çok performans vermez tecrübe ile sabittir. zaten öyle kulllanırsanız da xt ye boşuna para vermiş olursunuz. birde şöyle bir durum var eğer çok acele değilse biraz bekleyin shimano türkiye de yeni bir yapılanmaya gidiyor ve malzeme fiyatlarında önemli bir miktar düşme olucak, bekleyin ve sıfır bir set ice tec xt rotor alın. ikinci el, fren gibi bir konuda büyük risk tavsiye etmem, sizde benim gibi kilolusunuz ve fren hayati önem arz ediyor, dediğiniz gibi sağlam bir frenleme istiyorsanız maalesef fren sisteminin tüm parçaları iyi olmak zorunda. eğer shimano olmasın diyosanız bende magura öneririm, adamlar taş gibi rotor yapıyor ancak o da ucuz değil. böyle olunca da almanın bir anlamı olmuyor. son olarak da işin şöyle bir yönü var; shimanodan başka hiç bir firma rotorun frenleme üzerindeki negatif etkilerini(ısınma vs.) en aza indirgeyecek bir çalışma yapmıyor(yada bu kadar etkilisini). bunuda göz önünde bulundurmanız rotor seçerken oldukça önemli bir faktör. ben hala shimano diyorum bir kere alınıp uzunca süre sorunsuzca kullanacağınız bir ürün sonuçta.

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Tamam ikna oldum :komik:
Hiç macera aramaya gerek yok, çok haklısınız. Yine Shimano'dan şaşmayacağız.
Ne kadar bekleyeceğim ki indirim olacak diye, çok ciddi bir indirim de olmaz sanıyorum. En uygun Delta'da görünüyor Ice Tech'ler, fiyat da idare eder. Taksitle çift olarak alayım bari. Ne de olsa uzun süre kullanılacak, tek seferde kıyacağız paraya. Hanım mahvedecek beni yine :krktm: :komik:

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
gördüğüm kadarıyla izmirdesiniz, bende izmirde ikamet ediyorum, özge bike selim ustayı biliyosunuzdur bir iletişime geçin zaman konusunda bilgi vericektir, zamanını tam bilmiyorum ama çok fazla beklemeniz gerekmecek gibi görünüyor, fiyat konusunu da selim ustadan öğrenebilirsiniz, hiç olmadı yurt dışı seçeneği var. şimdiden iyi günlerde kullanın

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Selim ustayı biliyorum. Selim usta taksit de yapıyor kredi kartına yanlış hatırlamıyorsam :krnz: İş çıkışı bir uğrayayım ona :)