Shimano XT BR-M760 Fren Ayakları

Konu, 'Frenler' kısmında sener35 tarafından paylaşıldı.

 1. sener35

  sener35 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2007
  Mesajlar:
  344
  Beğeniler:
  136
  Şehir:
  İZMİR
  Adı:
  Şener P.
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  arkadaşlar Shimano XT BR-M760 V Fren Ayağı kullanan arkadaşlar varsa beni bu fren hakkında bilgilendirebilir misiniz?
  özellikler:
  Güçlendirilmiş paralel link:Evet
  Fren Pabuc Tipi:S70C
  Kartuş pabuç Tutucu:Evet
  Ort. Ağırlık:502 gr

  parelel link ne işe yarar, ayrıca gördügüm kadarıyla frende metal küçük destekler var. bu destekler ne kadar sağlıklı. xt nin kalitesine diyecek yok tabii. sadece deneyenlerin tecrüberinden yararlanarak bilgi sahibi olmak istedim. (bu modeli diğer lx ve deore v frenler ile kıyaslar mısınız?) hangisini tavsiye edersiniz? teşekkürler...
   
 2. yighitjan

  yighitjan Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.018
  Beğeniler:
  315
  Şehir:
  Ankara/Dikmen
  Seviye:
  bu frenlerden kullanıyorum.Tutusu baya iyi.Paralel link daha güçlü bi tutus saglıyo.Ama Bi kere kullandım sonra diğer bisiklete takmak için kutusuna kaldırdım,bugunde yeni bisiklete takerken frenin bozuldugunu farkettik,gerçi Mehmet abi yeniden canlandırdı ama xt kalitesindeki bi frenin böyle bişey yapcagı hiç aklıma gelmezdi hemde 1 kullanımda.
   
 3. matrixod

  matrixod Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.815
  Beğeniler:
  1.164
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Ouz
  Seviye:
  O küçük metal parçalar dediğin şey paralel baskı destek noktaları oluyor.Ve pabucun janta her noktadan(paralel) sürtmesini sağlıyor ki bu da fren performansının yüksek ve pabucun daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

  [​IMG]
  By matrixod
   
 4. #4
  sener35

  sener35 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2007
  Mesajlar:
  344
  Beğeniler:
  136
  Şehir:
  İZMİR
  Adı:
  Şener P.
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  işte ben de bu dayanak yerlerini diyorum.hiç de sağlıklı durmuyo.bizi yarı yolda bırakma ihtimali var mı?yighitjan frenin neresi bozuldu tam olarak tarif edebilir misin?bilgilenmek amacıyla tşk..
   
 5. matrixod

  matrixod Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.815
  Beğeniler:
  1.164
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Ouz
  Seviye:
  bi dakika yaa nası yani "Sağlıklı durmuyor"...
  İşte o parça frenin daha sağlıklı tutmasını sağlıyor.Eğer bozuk değilse yarı yolda bırakmaz, seni en yakın bisikletçiye davet edeyim bi kontrol ettir.
  2008'den itibaren o paralel linkler sadece XTR'lerde olacak.
  Yani 2008 XT'lerde o paralel baskılardan bulunmamakta...
   
 6. erhana

  erhana Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2004
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  82
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Birkaç hafta öncesine kadar bu frenleri Baradine pabuçlar ile kullanıyordum ve benim gözümde çok iyi ürünler. Kıyaslamayı ancak BR-M420 (Alivio) ile yapabilirim ki, aralarında açık performans farkı var. Bacaklar çok daha rijid. Ama erkek çocukluğum tuttu, gayet düzgün ve tatmin edici çalıştığı halde söküp yerlerine LX hidrolik fren taktım. Şimdi "E n'oldu yani, marifet mi ettik" diye düşünmekten kurtulamıyorum. Yani LX hidrolikler kötü değil ama XT V'lerden de daha iyi değil.

  O dört kollu paralel baskı mekanizmasının fazla bir halta yaradığına inanmıyorum. Yani, zaten frenler boşta iken pabuç yüzeyleri janttan en fazla 1 mm uzakta olmalılar. Sıkıldıklarında jant yüzeyine değene kadar kaç derece oynuyorlar ki, paralel mekanizma ile düzeltilmeleri gereksin? Kaldı ki, herhalde benim gibi herkes pabuçları janta basılı haldeyken ayarlıyordur. Yani zaten temas anında kendiliğinden doğru açıyı bulacak şekilde ayarlanır V-frenler.

  Bana kalırsa, Shimano'nun argecileri ve pazarlamacıları "Yav bu mal zaten yüksek performanslı, üst düzey bir ürün, bir de bu mekanizmayı eklersek fazladan üç-beş kişiyi de yüksek fiyatına bu yolla ikna ederiz" diye düşünmüşlerdir. Tabii herhangi bir teknik hesap yapmadan bu varsayımlarda bulunuyorum.

  Fakat paralel baskı mekanizmasının avantajına ilişkin şüphelerim bir yana, bu frenler gayet iyi ve o parça hiçbir şekilde bir zayıflık oluşturmaz, çünkü üzerinde önemli bir kuvvet yok. Alıp kullanmayı düşünenlere kesinlikle tavsiye ederim.
   
 7. cazgır

  cazgır Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  438
  Beğeniler:
  88
  Şehir:
  Kadıköy
  Seviye:
  Senin dediğin olay hemen hemen her bacakta olabilir. Senin bacaklarının yayı bozulmuş (banada bi çok kere olduğu gibi). Ayrıca erhana arkadaşımızda haklı. Ne kadar işe yaradığı tartışılır ama asla kötü denilemez!
   
 8. yighitjan

  yighitjan Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.018
  Beğeniler:
  315
  Şehir:
  Ankara/Dikmen
  Seviye:
  cazgır sorun yayda değil içinde dönen bi parça var(Silindir şeklinde)Onun pürüssüz olması lazım ama bende pütürlü bi hale gelmişdi(Nedeni tartışılır,1 kere kullandım kullanmadım sayılır çünkü hep yokus yukarı çıktım ve kaldırdım yeni bisikletim için.)Param olsa Avid Single Digit-Sl alcam paralel link yok ama hafif bi model,tutuşunuda iyi oldugunu sanıyorum.
   
 9. bisikletcanavari

  bisikletcanavari Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.779
  Beğeniler:
  1.379
  Seviye:
  Bende paralel itme linki bulunan Xt fren bacaklarından var.Açıkçası o fiyata daha hafif bir fren tercihi yapmadığıma pişmanım.Fiyatı ne kadar bilmiyorum ama belki biraz daha pahallıdır avid single digit 7'yi öneririm.

  Xt paralel itme bölümünün perçinleri zamanla gevşeyerek boşluk yapıyor. Teorik olarak oldukça iyi düşünülmüş ve işe yarar gibi görünen bir sistem olsa da frenin janta temas etmediği sürece janta paralel olmasının fren performansıyla uzaktan yakından pek alakası bulunmamakta. Fren esnasında fren pabuçları jant yüzeyine tam otursun yeterli ;) Eğer atladığım bir nokta yoksa ve cidden gereksiz olduğuna hem fikirsek extra getirdiği ağırlığı da gözardı edemeyiz ;)