Shimano vs Sram fiyat farkı(Ağzınız açık kalacak)

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Evet arkadaşlar ufak bir araştırma yaptım.Önümüzdeki günlerde vites sistemini değiştirmek için.İlk sram düşünmedim çünkü rapidfire kollar çok hoşuma gidiyordu sonra sramında trigger kolları olduğunu gördüm.

Kısacası hepimiz deore ve x5 in aynı sınıfta olduğunu biliyoruz.Hatta çoğumuz x5 i daha performaslı buluyor.(izledeğim videolardan yola çıkarak bende dahil.)

İşte burada sram bir konuda daha öne geçiyor.İnanılmaz fiyat farkı.

Sram x5.Rapidfire isteyenler için trigger kolla hesapladım.

Chain PC 951 114 links PowerLink Gold 9-speed 16,00 €
Cassette PG-950 11-34 9 speed 23,00 €
Shifter X.5 Trigger Set 9sp Rear Index Front 40,00 €
Front Derailleur X.5 Low Clamp Dual Pull 31.8/34.9 Black 25,00 €
Rear Derailleur X.5 Medium Cage Silver 34,00 €(uzun ile kısa bacak aynı fiyat.

Topladığımızda 138€ yapıyor.Türk lirasından hesaplarsak (çarpı 2) 276 tl yapar.Aynakol ve göbek hariç onları daha üst veya düşük alabileceğinizi varsaydım.

Bu hesaplamayı deorede yaparsak(Deorenin birden fazla çeşiti olduğu için birini aldım.

Not deore fiyetı usd dir.

SHIMANO 592 DEORE ARKA VİTES SİYAH ADET 68,00
SHIMANO 591 DEORE ÖN VİTES 34,9 ADET 36,00
SHIMANO 590 DEORE VİTES KOLU SET 63,00
SHIMANO 590 DEORE RUBLE 9LU HG-61 11-32 ADET 48,00
SHIMANO 510 DEORE ZİNCİR HG-53 ADET 24,00

deore fiyatına bakalım usd (1,5 den yaparsak) 358.5 tl yapar :eek:

Burada yaklaşık olarak 80 tl fiyat var.Bu fiyat yetişkinler için sorun olmaya bilir fakat biz öğrenciler için 1 tl önemli :D Bu işe birde aynakolu katarsan fiyat dahada artar.Ben sramın aynakollarını araştırmadığım için ne kalitede bilemem.Ama içimden bir ses sramın gelecek sene fiyat arttıracağını söylüyor.Çünkü millet anlayacak fiyatlar uygun gelecek sene vercek fazla fiyatı.:D Bu sene alacağını alın seneye kaçırmayın ucuzluğu , kafanızı taşlara vurmayın :D

Not : Fiyat bilgileri Yeşil Bisiklettten alıntıdır.

Scudo

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
tamam performans olarak geciş olarak x5 daha iyi olabilir ama saglamlık ve uzun ömürlülük olarak deore ile yarışamaz bile ayrıca bugunku kurdan hesaplandıgında 60-65 lira fark ediyo

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
İşte sağlamlık tarafını düşünmedim.Fiyat konusuna gelince farketmez 1 tl bile önemlidir öğrencinin gözünde :D

Tamam sağlamlık açısından ne kadar daha iyi.Sonuçta ben onu ömür boyu kullanmayacağım.X5 alırsam 2 yaz birde kışları az bir süre kullanırım.Ondan sonra zaten daha iyi bir bisiklete geçiş yapabilirim.Benim fikrim sizin dediğiniz bir kez alıp çok uzun süreler kullanancaklar için geçerlidir.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Sram fiyat/performans olarak vites-fren-amortisör gruplarında gerçekten çok iyi. Shimano uzun ömürlü denmiş ancak Sram pek geride değil sanıyorum o konuda. Önceden Slx frenler,Slx kollar,Xt arka aktarıcı kullanıyordum bunları Avid Elixir R frenler,X9 arka aktarıcı ve x0 çevirmeli kollar olmak üzere değiştirdim. Aradaki fark gerçekten inanılmaz fiyatları hemen hemen aynı olmasına rağmen. Vites geçişlerim Shimanoya göre aşırı kararlı ve net,Fren konusunda Elixir R'nin Slx'leri 2 ye katlayabileceğini söyleyebilirim üstelik çok daha hafifler. Ancak Slx aynakol ve Xt rublemi değiştirmeyi hiç düşünmedim ve çok memnunum. X5'te kullanmıştım önceden,Deorelere göre oldukça kaliteli gelmişti bana geçişleri ve kullanılan malzeme.

• Beğen
Tepkiler: Canizmir

ilyasss

Forum Bağımlısı
Tepki
208
sakın sram çok çabuk bozuluyo diye aklına gelmesin.okadarda dandik değil ki ben bahsettiğin iki sistemide kullandım ve sana sramı tavsiye ederim.ama x5 yerine x7 ve üstünü kulllanman daha iyi olur;) sonuçta deoreye okadar para vermeyi göze alıyorsan sram x7 kullanmanı ikisinide kullanmış biri olarak tavsiye ederim;)

• Beğen
Tepkiler: Halitkin

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Tamam o zaman fakat geride göbek ve aynakol kalıyor.Benim bisikletin salko 210v.7li sistem olduğu için göbek değiştirmem gerekecek.Birde aynakol almam gerekecek.Göbek sorun değilde aynakol işin en canyakan tarafı.XCT aynakolu 9 lu sistemde bazıları olur demiş bazıları olmaz.Eğer olmassa hangi aynakolu almalıyım.Tavsiye isteyeyim.Sram aynakolları nasıl olduğunu bilmiyorum.İncelemem lazım :D

Şimdi baktım.x7 bana 178euro civarına patlar(aynakol ve göbek hariç.)Fkat şöyle birşey var x7 nin triggerlarında gösterge yok D: Sorun değil alışılırda ilk zamanlar biraz zorlar herhalde.x5 triggerd gösterge var ama x7 sete x5 kol yakışmaz dimi :D

ilyasss

Forum Bağımlısı
Tepki
208
xct aynakol çalıştırmasına çalıştırır daha dün ben eski shımano stx aynakolla 9lu sistem taktım sorunsuz çalışıyor.fakat yeni almışken yeni bir aynakol alman iyi olur.deoreler okadarda pahalı değil 150tl civarında göbeğiyle birlikte;) ama dersen sram sete deore aynakol takmam ozaman işin zorlaşır alt model bir truvativ aynakol alman gerekir:D
ama tejkrar söyliyim x7 pahalı geldiyse ki deoreyle aşağı yukarı aynı fiyat kesinlikle x7 öneririm.ama bütçemi aşar dersen düşünmeden x5 alıp kullanabilrisin;)

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Valla yok öyle bir egom illa full set olcak diye.Ama vites kolları ile arka , ön arttırıcıların aynı model olmasını isterim :D Aslında deore aynakollar çok hoşuma gidiyor zaten :D Şu gösterge işi ne olcak x7 donanıma x5 vites kolu takamam.X7 kollarda ise gösterge yok sizce bu bir sorun olurmu alışırım da yine sorim dedim :D

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Baktığımda Yeşil Bisiklet'te x7 için trigger kol yoktu.X9 un 9lu sistem için trigerleri 90 avro.Çok pahalıD:X5 alim diyorum onlar 40 avro.Ama gider mi?Sramın sitesinde var olarak gösteriyor x7 trigger ama bakalım :D.Aynakolsuz ve göbeksiz fiyatı bana 300 tl gibi bir fiyata patlıyor.SLX seviyesi bir sistem için 300 kağıt bence hiçbirşey.

Asıl soru şu bu sisteme alivio aynakol olurmu?Onunda 9 lu sistem olduğunu düşünerek sordum bu soruyu.Yada başka öneriniz varmı?,

Göbeklerde ise deore kullanılırmı yoksa illa sram göbekmi alacağım.?

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Olur sıkıntı yaratmaz.
Sram ruble ve aynakolda dişlerinin ömrünün az olduğunu duymuştum.Bu işin profesyoneli bir abimiz vardı ama banlandı maalesef... :/

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bana kalırsa göstergeye gerek yok elin bi alıştımı hiç sıkıntı çekmezsin hatta ileride göstergen olmadığı için sevinirsin bile bence...bak slxlere göstergesini çıkardınmı kalabalığı azalıyor karma karışık gidon yerine sade bir gidon sanırım herkesin tercihi olacaktır..ufak ve sade bir gidon donanımı..:) ahh ahh..:D

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Aslında bende öyle düşünüyorum:D Eğer iyi maddi imkan toplayamassam

X7 arka arttırıcı
x5 ön arttırıcı
olursa X7 olmassa X5 trigger kollar
shimano ruble ve göbek
xct aynakolla yola devam :D

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Ağzım açık kaldı :vroam: :vroam:Sram shimanodan biraz seri geçiyor..Ayarı biraz hassas..Mtb kullanan bir arkadaşım 3 defa x7 vites kırdı :D Bendeki tiagra'yı görünce çelik filanmı benimkine uyar mı diye düşüyordu :D Ben açıkçası sram'ı hiç beğenmiyorum..Shimano'ya aşığım :D

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Nedense bende bu araştırmalar sonucunda shimano nun göbek ve aynakol harici herşeyinden soğudum :(

Ben başka kullananlarla konuştuğumda hiçbirinde böyle bir sorun yoktu.
Benim bu parçaları torunlarıma bırakmak gibi bir amacım yok zaten beni 2,5-3,5 yıl götürsün yeter.Hala şaşkınım.SLX seviyesindeki x7 ler alivio lar ile aynı fiyatta :D

DeryaKorman

Daimi Üye
Tepki
11
Birde yurtdışı fiyatlarına bakın derim , x5 ile deore vites kolunu, x9 ile xt vites kolunu karşılaştırırsak sram yurtdışında shimanodan biraz daha pahalı ama fark fazla değil. Türkiye shimano fiyatları biraz fazla bence.