Shimano RS10 Jant Hasarı

Tepki
46
Bisiklet
Kron
Kaza sonucu RS10 arka jantımın çerçevesinde yamulma ve içe göçme var. Aynı kazada Tiagra aynakol da zarar gördü , onu da şurada yazmıştım ; (link)

Bir yandan aynakol bir yandan jant derken çok fazla masraf çıkacak başıma ve bisikletim daha 1 haftasını doldurmadı. Maddi açıdan yeni jant setini kaldırabilecek durumda değilim. Bu yüzden göbek ve tellerde sorun olmadığı için 20 telli bir çerçeveye örüm yaptırarak masrafı minimuma indirmeyi düşünüyorum fakat İstanbulda istediğim çerçeveyi ya da 20 telli herhangi bir jant'ı nerede bulabileceğime dair bir fikrim yok.

Daha iyi yöntemleri olanlar varsa fikirlerinizi bekliyorum :) İyi Forumlar

Scudo

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
Geçmiş olsun hocam, ön jant olsaydı yakın profil değerlerinde 32 delikli jant alıp 1er delik atlayarak iyi kötü örülürdü ama rs-10 da arka jant ofsetli. Tel uzunlukları büyük ihtimalle rs serisi çemberler için özeldir hadi telleri uydurduk diyelim bu sefer de delikleri ortadan hizalanmış bir jantı ofsetliye göre hesaplanmış tellere örmeye çalışırsın. hadi onu da yaptık diyelim bu sefer de jant tahmini 4-5mm sola hizalı kalacaktır (öbür türlü tellerde aşırı gerilimler çıkar) durum buradan bakınca çözülecek gibi durmuyor.

felaket tellalı gibi oldum ama ofset bütün işi bozuyor. en kötü ihtimalle yeni bir takım alırsanız önü tek satıp artan malzemeleri de yedek parça yaparsınız.

20 delikli ve profil yüksekliği biraz daha kısa bir çember bulursanız işinin ehli bir usta idarelik bir örüm çıkartabilir (tel uzunluklarını düşük profil değeri ile tölere ederek uydurabilir) tabi tel başları standart çapta ise

• Beğen
Tepkiler: Bedirhan Yorulmaz

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
o kadar kötü konuştuğum yetmezmiş gibi şimdi yol bisikletimin ve evdeki şehir bisikletlerinin(3farklı jant) tel başı çaplarını kumpasla ölçtüm rs-10 tel başı 4.6 mm gelirken şehir bisikletlerindeki tel başları 4mm geliyor. ancak rs serisi bir arka çembere örüm yapılır gibi görünüyor

• Beğen
Tepki
46
Bisiklet
Kron
@UtkuSener

Utku bey öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim. Jantlar hakkında pek bilgi sahibi değilim. Yeni tellerle ve orjinal rs10 göbeğiyle yeniden örüm yaparak ofseti sıfıra indirip ortadan hizalı bir jant elde etme şansım yok mu?

Tepki
46
Bisiklet
Kron
@UtkuSener

Utku bey öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim. Jantlar hakkında pek bilgi sahibi değilim. Yeni tellerle ve orjinal rs10 göbeğiyle yeniden örüm yaparak ofseti sıfıra indirip ortadan hizalı bir jant elde etme şansım yok mu?

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
@Bedirhan Yorulmaz
Abi sen baya kotu dusmussun cok hasar almis bisiklet en kotusu 1 haftalik aldina pisman olmusdur bu psikoloji ile sonucta 400-500 liralik jant cifti+tiagra aynakol gerce on yapragi degisse sorun olmaz ama yinede kotu olmus sana bisey olmamis allahtan bende ilk aldimda dusmustum vitesin uzerine 2000. kmde vites bozuldu 1 e atinca janta girdi suan bozuk tiagra takili idareten tekrar 3500 soraya gecicez bakalim maddi kaynak lazim :)

Samsung S2 Telefonumdan Gönderildi.

Tepki
46
Bisiklet
Kron
@Onur Gunes

Bende de hasar yok desem yalan olur. Eve döndüğümde kaskın 3 farklı yerden kırıldığını farkettim.Allahtan kafa sağlam kaldı :) 2 teker üstünde şansım yaver gitmiyor bir türlü

• Beğen
Tepkiler: onur güneş

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
@Bedirhan Yorulmaz
sanayide kaportacılara bir uğrayın işinin ehli bir usta birşeyler yapabilir belki :)

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
@Bedirhan Yorulmaz

yeni telleri, tel başlarını ve çemberi alacaksanız en ucuzundan 10 vites uyumlu bir yol göbeği almanız size fazladan 30-40 liraya gelir. rs-10 setten çıkan telleri ve göbeği 2. elde satma şansınız var neticede çok kullanılan bir jant seti, er yada geç yedek parça alıcısı çıkacaktır.

• Beğen