Shimano nexus 8 göbekten vites hakkında

4rd4

Üye
Konular
1
Adı
arda
Bisiklet
Marin
Herkese iyi akşamlar.
Bisikletimde nexus 8 göbekten vitesli sistem kullanıyorum.Yokuşlarda biraz zorluyor beni.aynakol 50,arka göbek 22 dişli sayısı var.Karbon kayışlı bir sistem.
Yokuşları daha kolay çıkabilmem için ne şekilde bir geliştirme yapabilirim.
Teşekkkürler.

up

Hastateker

Yuvarlanıp gidiyor işte
Konular
44
Adı
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Aynakolu küçültebilirsiniz?

Tepkiler: Murat B.

ozgurgokalp

Daimi Üye
Konular
7
Bisiklet
Cannondale
Karbon kayisla sistemde degisiklik sansiniz yok. Zincire gecmeniz gerek. Onun icin aynakol ve arka disliyi degistireceksiniz. Ben ayni degisikligi yaptim. Yalniz nexus 8 icin 1.9 orandan daha asagisi sistemin sagligi acisindan tavsiye edilmiyor. Fazla yuklenmeden kullanirsaniz aynakolda 42 arkada 22 dise gecebilirsiniz. Eger bulabilirseniz ayniontaj genisliginde aynakol dislisini kayis dislisini sokerek takarsiniz, yoksa komple aynakol degistirirsiniz. Ben sadece disli degistirdim. Arka disliyi de zincirli disliyle degistireceksiniz. Ozceylan bisiklette 22 arka disli mevcut.

Owlknife

Forum Bağımlısı
Konular
13
Adı
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
aynakolu küçültmen daha kolay olur

Başlığı açan
Başlığı açan
4

4rd4

Üye
Konular
1
Adı
arda
Bisiklet
Marin
Karbon kayisla sistemde degisiklik sansiniz yok. Zincire gecmeniz gerek. Onun icin aynakol ve arka disliyi degistireceksiniz. Ben ayni degisikligi yaptim. Yalniz nexus 8 icin 1.9 orandan daha asagisi sistemin sagligi acisindan tavsiye edilmiyor. Fazla yuklenmeden kullanirsaniz aynakolda 42 arkada 22 dise gecebilirsiniz. Eger bulabilirseniz ayniontaj genisliginde aynakol dislisini kayis dislisini sokerek takarsiniz, yoksa komple aynakol degistirirsiniz. Ben sadece disli degistirdim. Arka disliyi de zincirli disliyle degistireceksiniz. Ozceylan bisiklette 22 arka disli mevcut.
Anladım hocam.shimano alfine 11 serisine geçmem de pek fayda etmez sanırım? karbon kayıştan zincire geçersem eğer herhangi bir güç kaybı yaşarmıyım peki?avantajları veya dezavantajları var mıdır?

ozgurgokalp

Daimi Üye
Konular
7
Bisiklet
Cannondale
Anladım hocam.shimano alfine 11 serisine geçmem de pek fayda etmez sanırım? karbon kayıştan zincire geçersem eğer herhangi bir güç kaybı yaşarmıyım peki?avantajları veya dezavantajları var mıdır?
Alfine 11 oldukça güzel fakat pahalı. Düşük viteste de yaklaşık %30'luk bir kazancınız olur. Zincirli sistemde herhangi bir kayıp olmuyor. Sadece sürüş konforu kayışa göre biraz değişiyor. Kayışta yağ gibi dönen bir sistem hissederke zincirde dişlileri hissediyorsunuz. Fakat bu bir olumsuzluk sayılmaz.

Konular
3
@4rd4 Aynakolu küçülttüğünüzde doğal olarak son hızdan da feragat etmiş olacaksınız. Eğer son vitesleri sık kullanıyorsanız iyi düşünmekte fayda var. @ozgurgokalp 'un söyklediğine ek olarak, kayış sisteminize göre zincir sistemi bir miktar daha verimli olabilir, Zincir verimliliğine ulaşan kayış modeli çok fazla değil. Tabiki kayışın başka avantajları var...

Başlığı açan
Başlığı açan
4

4rd4

Üye
Konular
1
Adı
arda
Bisiklet
Marin
@mustafaguler hocam hız çok önemli değil benim için.Amacım şehir içinde 40-50 km lik ufak turlar.Sadece yokuşlarda bayağı bir ağırlaşıyor pedallar.Kayış sistemi çok hoşuma gidiyor.Ancak @ozgurgokalp 'nde dediği gibi zincir sisteminde bir olumsuzluk yoksa onu denemekte fayda var.Zincirden kayışa geçmiş biri olarak kayış sistemi gerçekten çok çok konforlu ve temiz.

Yukarı Alt