Shimano neden rakipsiz?

Guanzo

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Mehmet
Bisiklet
Ghost
Bisiklet markaları, süspansiyon markaları, lastik markaları birbiriyle yarışıyor ancak fren, vites, krank sisteminde hep Shimano'nun adı geçiyor bir marka bu kadar mı rakipsiz olabilir?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sram var.sramı hafife almayın. Ama derseniz shimano olta takımlarını kastediyorum, o zaman haklı olabilirsiniz. Çünkü olta takımlarından hiç anlamam.

rodya

Daimi Üye
Tepki
908
İsim
Berkay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle rakipsiz dersek Campagnolo'ya ayıp olur. Neden başarılı olduklarını kendimce yorumlarsam;

1- Trickle down zihniyeti: En üst segment için arge yapıp bunu kademeli olarak her sete uygulaması ve arge maliyetini düşürürken fiyat-performans harikası ürünler ortaya koyması.
2- Over-engineering: Hafiflikten önce sağlamlığı düşünmesi. Kullanıcısına güven vermesi ve markaya bağlılık yaratması. Çoğu japon markasında bunu görebilirsiniz. Örneğin Toyota.
3- Üretimde Kaizen felsefesi: Japonlar üretim mühendisliğinin kitabını yazmış adamlardır. Senin 10 adamla 10 ürün çıkardığın fabrikada onlar 50 tane çıkartabilir. Bu da üretimde inanılmaz bir verimlilik ve düşük fiyat demek.

Bence en kötü yanları tasarımdı ama son setlerini beğeniyorum.

Hues

Mütercim
Tepki
280
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Shimano alt segment ürünleri de üretiyor, Sram ve Campagnolo biraz daha üst seviyelere hitap ettiğinden Shimano ürünlerini biraz daha fazla görüyoruz. Hatta iyice alt segmentlere indiğimizde Decathlonun bir ara Triban500lerde kullandığı Microshift gibi markaları dahi görebiliyoruz. Bir arkadaş Shimano, Sram ve Campagnolo'nun ürünlerinin segmentlerinin karşılaştırma tablosunu yapıp atmıştı foruma onu atabilen olursa daha bilgilendirici olur

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ön ve arka göbek, Chorus,Campagnolo Centaur, Sapim jant telleri ve Mavic open pro jantlar işte ömürlük set.

• Beğen
Tepkiler: Erhan Ertan

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Hues
Şu anda da triban 500'de microshift var..Ben kullanıyorum..En altta,dipte,iyice altta olsam da çok memnunum..:hihi:

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Market bisikletlerinde bile shimano bileşenler görmek mümkün. Bu da yeni başlayanlarda bir marka alışkanlığına neden oluyor. Mahallenin köşesindeki bisikletçiye gidip market bisikletinded biraz daha iyi bişey sorduğunda yine bi shimano duyuyorsun(alivio, altus ...:) ) Çünkü bu fiyatlarda sram vs. yok. Artık bildiğin bir marka oluyor. Bildiğin bir marka yeteri kadar iyiyse bilmediğin markaya yönelmezsin.

Afyon35

Forum Bağımlısı
Tepki
528
İsim
Samet A.
Diğer markalara göre daha ucuz sanırım kalite ve ucuzluğu Japonlar güzel dengeliyor bence, birde firmalara daha da ucuza veriyorsa hem sürümden kazanıp hem reklamını bedavaya yaptırıyor

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@gezgin gezer

Hues

Mütercim
Tepki
280
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
@ahlaksız Triban 500ü Microshiftli olarak bayağı bir süre kullandım, aslında güzel aktarıcı sadece biraz sert geliyor bir de bendekini ayarlarken bayağı hassas olmak gerekiyordu (tamiri inciği cıncığı hep kendim yapmaya çalıştım) ama belkide tourneyden bile başarılıdır :koptum:

uslsy

Marstan Katılan İlk Vejetaryen Üye
Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Shimano piyasa malı en alt segmentte de ürettiği için böyle bir düşünce var. Diger tarafta üst segmentlere bakarsak Sram ve Campagnolo gibi iki babanın rakibi bile olamaz.