Shimano hidrolik disk fren - yağ akmasi

sevims

Aktif Üye
Tepki
159
Merhaba,

Dün bisikletimin ön tekerlegindeki diskte balataya sürtünme hissettim. Ben de frenin (Shimano BR-M485) üst bölümdeki iki vidasini gevsetip fren kolunu bastirayim dedim, böylece disk ortalanacakti. Bu en azindan arka frende böyleydi. Fakat vidalar gevsekken fren kolunu ceker cekmez 3-5 ml yağ yere döküldü. O andan sonra tabii fren kolu gidona kadar gelir oldu, frenler tutmaz oldu. En kötüsü de, diske mineral yağ bulasti...

Simdi sorum su arkadaslar; bu durum normal mi? Arka frende olmamisti, ön frende de tutmama durumu vardi acaba baska bir sorundan dolayi mi olmustur diye düsünüyorum.
Eger durum normalse öğrendiklerimle havayi bosaltip yaği yeniden dolduracağim, fakat normal degilse servise götüreceğim...

Bir de dediğim gibi diske ve balatalara frenin mineral yaği bulasti. Sanirim balatalari zaten değisecegim ancak diskte büyük sorun olusturacak midir bu?

Tesekkürler...

Scudo

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
Şanssız bir durum. Öncelikle yağ kaçağının nereden olduğunu belirlemende fayda var. Bir gevşeklik ya da ezilmeden dolayı hidrolik boru bağlantısından, gevşeklik sonucu tahliye nipelinden, piston keçelerindeki hasardan dolayı pistonlardan gelmiş olabilir. En kötüsü de sonuncusu. Kaliperi komple değiştirmeye kadar gidebilir iş. Güvenlik açısından, sebebi doğru olarak tespit etmek ve problemi kesin olarak gidermek gerekir.

Balatalar gözenekli bir yapıya sahip olduğundan yağı emmiş olabilirler, temizlik zor veya imkansız hale gelmiş olabilir. Ben benzer bir durumda balataları bir gece boyunca isopropil alkol içinde tutup arada bir de çalkalayarak iyi bir temizlik elde ettim. Daha etkin bir malzeme olarak örneğin 'bremsenreiniger' kullanabilirsin. Mesela sizin oralarda Würth'ün ürünlerini bulmak zor olmasa gerek. Bunu da yüzeye sıkıp silmek yerine küçük sızdırmaz bir kutu içinde parçaları tamamen örtecek kadar doldurup en az 12 saat bekleterek daha etkili sonuç alabilirsin sanıyorum. Diskleri de aynı malzeme ile yüzeye bolca uygulayarak temizleyebilirsin.

Bir uyarı yapayım, bazı balata/parça temizleyicileri kanserojen ve yanıcı olabiliyorlar, kullanırken gerekli özeni göstermek lazım. İsopropil alkol nispeten daha tehlikesiz.

Ya da bütün bunlara boşverebilirsin; Herhalde bulunduğun noktanın 5km çapı içinde en az on tane profesyonel bisiklet servisi mevcuttur :)

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.201
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Anladığım kadarıyla yanlış iki vidayı gevşetmişsiniz bu durumda normal. Kampanayı kadroya sabitleyen yerine kampananın iki parçasını birbirine birleştiren iki vidayı gevşettiniz belli ki. Rotoru sabunlu suyla iyice yıkayın, fren padlerinin de yenisini alın. Yağ eksilmiştir sistemden bunu da telafi etmeniz gerekiyor.

Kolay Gelsin.

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
Merak etme dostum, ona benzer bi olay benm de başıma gelmişti. Eğer balatalar resin balata ise onları değiştirmelisin... rotoru da ince zımpara ile sımparala ve kum ile üzerinden geç...Hvasını alıp eksik yağı da doldurduktan sonra süpper performans çalışmaya dewam edecektir;)