Shimano Disc Fren Takımı Ön Arka Brm 445

Atik Sezer

Daimi Üye
Tepki
19
V-Brake Fren sisteminden hesaplı bir hidrolik fren sistemine geçmek istiyorum, ama hidrolik frenlerle ilgili neredese hiç bilgim yok.acaba alacagımız hidrolik fren sistemi kaliteli olursa dahamı iyi fren tutuyo, yoksa hesaplı olanlarıda aynı performansı sağlıyormu. Frenlerin iyi tutması için ne yapabilirim mesala veya şöyle sorayım, neden frenlerin tutuş etkisi azalır hidrolik sistemlilerde ..

Aşağıdaki Shimano Disc Fren Takımı Ön Arka Brm 445 nasıl acaba bilgisi olan varmı veya kullanan varmı.En hesaplı bunu bulabildiğimden düşüncem şimdilik bu.
Arkadaşımın bisikletinde başka marka fren sistemi vardı ve dokundugum gibi bisiklet kalıyodu oldugu yerde, çok etkili yani tutuşu.bu üründe böyle olabilirmi.Yardımlarını bekliyorum arkadaşlar

(link)

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Frenlemede, lastiklerin çok büyük etkisi vardır.
Kullanılan lastiğin yol tutuşu ne kadar yüksekse, o kadar kısa bir sürede durabilirsiniz.

Fren sisteminde modeller arasında ne kadar fark eder bilmiyorum, fakat freniniz ne kadar iyi olursa olsun lastikleriniz iyi değilse hiçbir işe yaramaz.

• Beğen
Tepkiler: Atik Sezer

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Frenlemede kilonun da biraz etkisi oluyor. Kilonuz fazla değilse bu frenler başlangıç için yeterlidir. Fiyat/performans olarak (Shimano'da) en iyisi SLX olsa da, bunlar da hiç fena değiller. :)

Atik Sezer

Daimi Üye
Tepki
19
@Gökhan Toros

lastikler orta model dişli lastik, v-brak fren sistemi kullanıyorum ve lastiklerden memnunum aslında yol tutusundan, artık daha iyi modelini almak için bunların erimesini beklemem gerek :)

Atik Sezer

Daimi Üye
Tepki
19
@dgt97

184'e 85 im..Aslında kaliteli malzemeler kullanıldımı v-brake frenlerde de iyi performan elde edilir ama ben hidrolik sistem istiyorum.hidrolik sistemerde zamanla v-brake lerde oldugu gibi, pabuç,tel,kablo gibi elemanları değişmedimi frenleme mesafesi uzadıgı gibi, hidroliklerde böyle birşey varmı..Hiç kullanmadıgımdan hidrolik sistem neredese hiçbir bilgiye sahip olmadıgımdan sorularım biraz basit kaçabilir arkadaşlar, idare edin artık ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Hidrolik frenlere bakım yapmadan daha uzun süre kullanabiliyorsunuz. Tabi herhangi bir darbe, rotorun yamulması veya başka bir hasar olmadığı sürece. Araziye, yağmura-çamura çok girmiyorsanız pabuçları da çok uzun süre dayanır. Mümkün olduğunca rotorları herhangi bir temastan uzak tutun. Hatta elinizle bile ellememeye çalışın. Başka şekilde bir sıkıntı yaşamazsınız.

Yalnız ilk aldığınızda rotor sürtmesine çok sinir olacağınız kesin. :) Ayarlamasını öğrenene kadar işkence çekiyorsunuz. Sonra lastik patlıyor diyelim, tekeri sök-tak, bir daha fren ayarı kaçıyor. Bir daha rotor sürtmesin diye ayarlamak zorunda kalıyorsunuz. Biraz forumu karıştırırsanız rotor sürtmesi ile ilgili birçok konu açıldığını görürsünüz. Çünkü gerçekten can sıkıcı bir durum. Ben öğrendim, alıştım, çok rahat ettim. V-frene asla dönmem.

Yukarıda da dediğim gibi, biraz forumu araştırın, kolaya kaçmayın. :) Çok fazla tartışıldı bu disk fren v-fren tartışmaları, yeteri kadar bilgi var forumda...
:)

Atik Sezer

Daimi Üye
Tepki
19
@dgt97

Peki arkadaşım çok tesekkür ederim bilgilerin için. Forumu biraz araştırayım madem, haklısın bilgiyide hazır beklememek gerek :)

mamili25

Üye
Tepki
42
Deniz doğru söylemiş.Kimse araştırmıyor konu açmadan önce.Halbuki buda forum kurallarından biri.

Bu arada frenler çok güzel.İlk defa kullanacaksanız mükemmel seçim olur.Avidin alt seviye frenlerinden iyidir.

• Beğen

Atik Sezer

Daimi Üye
Tepki
19
Mamili teşekkür ederim önerin için.

Biraz araştırınca istediğim bilgiye ulaştım. ama bu üründün kullanan birilerine denk gelmedim yada gözden kaçırdım. Bu ürünü almadan önce aynısını kullanan biri varsa onun önerisinide son defa istiyorum.

kuduzk9

Daimi Üye
Tepki
135
biri vardı kullanıyormus sımdı satıyo ıkıncı el bölümünde o arkadaşı bulabilirsin.

• Beğen

kuduzk9

Daimi Üye
Tepki
135
(link)
tesadufen buldum ılanıda guncelmıss ama galıba model farkı var ama kucuk detaylara benziyo

• Beğen

Atik Sezer

Daimi Üye
Tepki
19
@kuduzk9

evet bende baktım model farklıymış :) ama dediğin gibi fazla bi fark olacagını zannetmiyorum, küçük detaylar olabilir. Arkadaşa sordum zaten umarım en kısa zamanda cevap döner bana

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
Slm ben br-m486 kullanıyorum. Shimano nun giriş seviyesinde hidrolik disk frenlerinden biri. Hemen her türlü ortamda kullandım yağmur, çamur, arazı hiç bir sorun yaşamadım. Sizin belirttiğiniz model daha alt model olabilir emin değilim, zaten çok yeni bir model gördüğüm kadarı ile ama birbirinden çok farklı değildir ve eminim ki memnun kalırsınız. Rotor sesi için bece can sıkmaya gerek yok

• Beğen

kuduzk9

Daimi Üye
Tepki
135
bende geçicemde biraz masraflı olcak gıbı vıtes tetıklerı fren kollarıyla bırlesık bende vaz gectim :(

• Beğen

Atik Sezer

Daimi Üye
Tepki
19
@Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Sağolasın faruk tavsiyen için. En kısa zamanda alabilsemde yeterki ses çıkarsa :), onuda arastırırım artık, ama olur ama olmaz bilemicem ama sansımı denerim. Bu model'de yeni bir modeli shimanonun 2011.

Atik Sezer

Daimi Üye
Tepki
19
@kuduzk9

İsterizki daha üst modellerde fren sistemi ve göbekler alalım, ama paranın gözü kahrolsun işte :). ancak düşük seviyede idare etcez, tek endişem iyi performans alabilirmiyim diye düşünüyodum ama sağolsun arkadaşlar yardımcı oldular bu konuda, aklımda oluşan soruların bi çoğu çözüldü.

Gürkan Karataş

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Gürkan Karataş
Bisiklet
Specialized
disk fren sisteminin kalitesini kullanılan malzemenin ağırlığı ve sağlamlığı, pistonların genişliği etkiler. bunun yanında bakım kolaylığı ve diğer fonksiyonlar (fren kolunda pad uzaklık ayarı, kavrama ayarı) fiyatı etkileyen faktörlerdir. giriş seviyesi için shimano deore , avid elixir 3 ve magura julie kullanılabilir. bu frenler bütçesi kısıtlı arazi sürüşünü seven ve hidrolik frenin rahatlığını min. seviyede yaşamak isteyenlerin tercihi olmalıdır. yarış için düşünenler ise shimano slx-xt-xtr, avid elixir 5-7-R-CR-XX , magura louise-marta modellerini tercih etmeli, DH/FR gibi aykırı tarzlarda sürenler içinde shimano saint, avid cr - code, magura gustav modellerine bakabilirler.

bunların dışında bir tarzda sürüyorsanız (şehir içi, kısa-uzun mesafe turlar vb.) hidrolik frenler gereksiz masraf ve ağırlık olacaktır. yedek parça ve bakım ağı v fren kadar geniş olmadığı içinde sorun çıkarttığında başınızı ağtırabilir.

• Beğen

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Bu frenlerin dezavantajı size üst modellere göre daha sık sorun çıkarması daha doğrusu daha narin olması kullanmasını bilmek gerek bu frenlerle araziye girdiğinizde hidrolik ayarının kaçması , yağ kaçırması , ısınma gibi sorunlar çok çok daha çabuk kendini gösterir ama hobi kullanıcısı , şehir içi ve turlarda kullanım için yeterde artar bile :) Birde üst model hidrolik frenlerle bu tür giriş frenleri arasında çok büyük farklar var ama bu farkları şehir içi kullanımda çok az anlar hatta anlamayabilirsiniz yani freni kullanım koşuluna görede seçmek gerek biraz :)

• Beğen

Atik Sezer

Daimi Üye
Tepki
19
Gürkan ve Barış cevaplarınız gerçekten fazlası ile aydınlatıcı teşekkür ederim..araziye girdiğim oluyo ama sık değil tabikide, nadir olarak yarışlara katılırım canım isterse yani, ama şehir içinde de sürekli heryere bisikletle giderim ve gerektiğinde uzun mesafede giderim.Aslında en az deore ile baslamak istiyorum elbet ama para sıkıntımda şimdilik bu modeli düşünüyorum ve anladıgım kadarı ile bu model şehir içinde beni idare eder.