Shimano Deore LX Serisine Ne Oldu?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba arkadaşlar, shimano deore lx serisi en son 2016'da t670 adlı seriyle üretilmişti galiba.
Bizden de kimse kullanmıyor sanırım.
Forumda kullanan, gören, duyan var mı bu seriyi?

Kimisi deore lx serisi artık slx oldu diyor, bazı yazılarda ise tamamen farklı bir set olduğu ve deore/deore lx/slx şeklinde aradaki bir seri olduğu belirtiliyor. Bu seri tur bisikletçileri için özel olarak üretilmiş diye birkaç videoda daha görmüştüm. Bu seri hakkında bilginiz var mı arkadaşlar?
Eskiden KRON XC 4000'lerde bu set vardı.

Scudo

Hüseyin Odabaş

Aktif Üye
Tepki
582
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Kardeşim slx setler deore lx in halefi olarak geldikten sonra lx leri dağ grubundan çıkartıp gezi grubuna aktardılar.

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Ne güzel cevap birde anlasak güzel olurdu ;)

• Beğen
Tepkiler: Afyon35

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Lx turcularin pek rabet ettigi bir seri ama mevzusu nedir bilmiyorum

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.384
Bisiklet
Scott
Türkiye'de şu iki sorunun yanıtı bir türlü bulunamamıştır:

"Deore LX serisine ne oldu?"

"Bir İlhan İrem vardı, ne oldu?"

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
Deore XT ve LX, Shimano XT ve Shimano SLX oldu. Tur bisikletçileri tarafından çok kullanılıyor bu ikili, çünkü dayanıklı ve hızlı.

• Beğen
Tepkiler: Alprdnc10

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hüseyin Odabaş Hocam keşke yine üretmeye devam etseler, 2017'de seri yenilenmedi galiba.

@mariokaldato Hocam mevzusu galiba aşınmaya karşı daha dayanıklıymış, aynakolları xt aynakollarıyla aynı fiyat hatta daha pahalı. Bisiklet toplayacak olsam bu seriyi kesinlikle kullanırdım, zaten üst seri bir ürün grubu.

@a.f.k. Hocam bisikletle birlikte mi geldi bu göbekler yoksa sonradan mı taktın?
Ayrıca hangi bisiklette kullanıyorsun? :)

@a.f.k. Alışkanlığını sormayı unutuyordum az daha :D

@ultrAhmet Hocam hala shimano deore xt diye üretiliyor galiba, geçen yıl shimano xt diye parçalar görmüştüm. Ama geçen yıl deore lx yeniden üretildi, hatta slx'ten bambaşka bir seri olarak üretildi.
Acaba dağ tarafında lx'in adı slx olarak değişip tur tarafında ise lx tek başına üretilmeye devam mı edildi diye düşünüyorum :)

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim jant gobeklerim lx serisi memnunum masalllahi var

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BisikletKolikK
Bisikleti toplarken denk geldi bu göbekler 2009 olabilir muhtemel.
Kendim topladım hatta sürekli upgrade ediyorum ama bu göbeklere dokunmuyorum :) bakımı eksik kalmaz. Yılda bir söker yağlar toplarım.
Akışkanlık inanılmaz derecede iyi. Eşimin bisikletinde sıfır deore göbekler var ama lx kadar akışkan değil.
Bisiklet 26 jant Amoeba scud.
Yaz başında tüm seti deore ile değiştirdim alivio vardı üzerinde 10 yıllık ama göbeklere dokunmadım.
Eklemeyi unuttum; 2 ay önce flibber sorun olmaya başladı. Erdoğanlar bisiklet orjinal flibberi Hollanda dan getirtip bana ulaştırdılar. Arka göbek 120tl civarındayken 100 liraya sadece flibber alıp değiştirdim :)
132653 dosyayı görüntüle 132654 dosyayı görüntüle

Edit:Foto yan oldu tlfdan düzenleyemedim :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@a.f.k. Önemli değil :) Hocam alivio ile deore arasında çok fark oldu mu acaba?
Benimde kafamda güzel bir proje var, özellikle aynakol için hallowtech 2 alivio veya deore düşünüyorum. Alivio deoreye göre biraz daha uygun fiyatlı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BisikletKolikK fark bariz şekilde oldu alivio 3x8 di deore 3x10 oldu.
Vites değişimi çok fark etti. Fakat bunda alivio nun nerdeyse 10 yıllık olmasının etkisi büyük.
Benim alivio topladığım zamanda zincir 7.küsürattı. (hatırlayamadım) ama deore 6.8mm daha ince ve tek yönlü olduğu için vites geçişlerinde hissettiriyor kendini.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@a.f.k. Ben 3X9 alivio veya deore toplamayı düşünüyordum hocam, yani ikiside 3X9'du. Bana 3X10'daki vites sayısı fazla gibi geliyor, yoksa 3X11 toplardım zaten. Planım şu şekilde idi, hatta ilk başta parçaları uzum bir süre toplayıp sonra bisikleti almayı düşünüyorum. Amacım kadro yerine bisiklet alıp eski parçaları da kullanmak. Neyse planıma geçelim;
-Shimano deore veya alivio 3X9 aynakol
-Shimano deore xt aynakol göbeği
-Shimano deore 9'lu zincir
-Shimano deore xt 9'lu için ön aktarıcı
-Shimano deore xt 9'luarka aktarıcı
-Shimano deore lx-xt göbekler
-Shimano deore lx-xt v frenler
İnternetten toplarsam mağazadan almaya göre yaklaşık %30/%40 karım oluyor, ki indirimleri çok iyi takip ettim güzel bir liste oluşturdum. Sistem 3X9 olduğu için yukarıda bahsettiğim üst düzey parçalar genel olarak indirimdeki ürünler, çünkü herkes yavaş yavaş 3X10'A kayıyor.

Bahsettiğim parçaları mağazadan alırsam indirimsiz halleriyle belki de %50'ye yakın maliyeti artıyor :)

Tabi toplama sürecim bir hayli uzun olacak, önümüzdeki haftalarda planlarıma başlayacağım bir aksilik olmazsa. İlk başlarda bisikleti de alabilirim, mesela geçenlerde bir aksilik olmuştu projeme başlayamamıştım. İndirimleri kaçırırsam 3X9 altus-acera-alivio karışık bir 3X9 toplarım diye düşünüyorum, gerekli bilgiye ve tecrübeye sahibim. Toplamak daha pahalıya gelsede istediğim parçaları gönül rahatlığıyla kullandığım için bana daha uygun geliyor, ki hazır bisikletlerde tasarruf edilen göbekleri, gidon boğazını, gidonu, jantların daha işin içine katmadım bile :D

hardwrestler

Aktif Üye
Tepki
214
İsim
Yusuf
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bugün aynakol takımını Salcano deore Lx ile değiştirdim. Ağırlık yarı yarıya farklı. Sıfırı yok sanırım ben kullanılmamış buldum bir adet. Japon malı olması insana ayrı bir güven veriyor.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato