Shımano br-m486 hidrolik fren sorunu???!!!

Arif Sami

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Sedona
merhaba arkadaşlar... shımano br-m486 hidrolik disk fren kullanıyorum. balatalar çok azda olsa diske sürütyordu. bende yetkili servise götürdüm ama. adam hiç bilmiyor sanki frenlerin ayarlarıyla çok uğraştı. ve frenlerdeki elcik mesafesini artırdı ve frenleri sıkınca hemen diski kitliyor ve arka tekerlek aşınıyor..........
yani soracağım şey fren elciklerine çok basıyorum ve frenler birden tutuyor hassasiyeti kayboldu bu yüzden kullanamıyorum.
arkadaşlar bu frenin ayarlarını bilen varsa lütfen anlatsın..(hangi vidayı sıkacaz):) :)

Scudo

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Fren kolu olarak ne kullanıyorsun acaba bir de onu yazarsan daha iyi olur.

Çünkü dediğine göre tamirci kollardaki ayarları oynamış. Ve eğer ne yaptığını izlediysen direk tersi işlem yapabilirsiniz. Eski haline döner böylece.

ayhan b

Aktif Üye
Tepki
61
hocam fren kolundan balatayı gevset yanı fren kolu sonlara dogru sıksın,daha sonra fren kalıperını ortalaman için sendekı modelde varmı bilmiorum ama fren kalıperını gevseten bı vıda olmasuı lazım genelde alt tarafta olur,o vidayı gevset ve kalıperı ıkı tarafından dıskı tam ortalıcak sekılde tut ve tam larsıdan yada ustten dısk ve balatalar arasında bı ısık huzmesı gircek sekılde kaliperı dengede tut ve az once altta olan kalıperı gevsettın vbıdayı o ayarı bozmadan yavasca sık cok zahmetli bi iş benım bile nerdeyse 25 30 dakıkamı alıo ama bu sekılde yapman gerekıo , ha bıde su var eger diskler yamuksa asırı derecede diskleri değiştir,yanı giderken surtme devamlı dıılde kesık kesık geliosa ve bu senı asırı derecede yavaslatıosa diskler yamulmus demektir,diilse anlattıgım sekılde ,ama dedım gibi senın modelde kaliper gevsetme vidası varmı bimem bazılarında oluo bazılarında olmuo

Arif Sami

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Sedona
@darkness_

fren kolu ile oynamadı..

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
merhaba
sizden fren kolunuzun yakın çekim bir resmini eklemenizi rica ederim eğer ekleyebilirseniz size fren kolundaki vidanın yerini de gösterebilirim
veya fren kolunun altında bir kod yazar mesela BL-M 505 gibi o kodu bulabilirseniz de yeterli olacaktır...

onurcan tokuş

Daimi Üye
Tepki
242
Bisiklet
Scott
Bisisklet tamircisi fren kolunun içindeki vidayı sıkmış.Haliyle de fren hasssasiyeti kaybolmuş.Aşşağıda gösterdiğim vidayı T7 2.00 alyan anahtar ile(normal alyan değil yıldız şeklinde) sıkıştırıp gevşeterek fren hassasiyetini ayarlayabilirsiniz.
(link)

Alyan anahtarının ucu böyle olacak
Sıkacağınız veya gevşeteceğiniz vida ise;
(link)
Vidayı sıkarsanız fren kolunun gidonla arası uzaklaşır ve en ufak basışta tekeri kitler.Eğer gevşetirseniz de fren kolu gidona yaklaşır ve daha yumuşak frenleme olur.Kolay gelsin(Resimdeki fren modeli BR M486'dır) Kolay gelsin

Arif Sami

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Sedona
@onurcan tokuş

ewet çok sağol uzun süredir dersler nedeniyle foruma giremiyordum kusura bakmayın.. yetkili servisin frenimin hidroliğini kaçırdığı kanaatindeyim ve vidayı gevşetmiş. bende frenleye frenleye hidrolik iyice boşaldı ve artık hiç tutmuyır. en iyisi kendim yapayım ama nasıl hidrolik koyacağım?? ve araba hidroliği koysam olurmu??? deneyen var mı? tEşşEkkÜrlEr:in:

Aydın US

Forum Bağımlısı
Tepki
228
Bisiklet
Scott
@arifsami

Araba hidroliği yağı olmaz shımano marka frenlere sadece mineral yağ kullanabilir,başka yağ koyarsan hidrolik frenler zarar görebilir..Nasıl yağ koycağını burda yazıyo.
(link)

Murat PEKER

Daimi Üye
Tepki
125
Shimano yağa alternatif olarak Total LHM Plus var bildiğim. Onuda kullananlar var, ayrıca yağ enjekte etmeden önce detaylı araştırın derim. Youtube'da çeşitli videolar var. Örneğin abi LHM Plus enjekte ederken (link)