Sele yüksekliği

Başlık
12
Tepki
14
Benim Salcano Hector hatırlamıyorum ama sanırım 21 24 Sele ise salcanonun kendi selesi boyum 1,60 sele yüksekliği kaç cm olmalıdır ?

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Başlık
99
Tepki
4.040
Bisiklet
Diğer
@Çelik.Furkan

Furkan selam,
Sele borusu için boya göre cm cinsinden bir ölçü verilemez. Bu tamamen senin komponentlerinin ve bisikletinin yapısı göz önünde bulundurulup bacak boyun ile ilişkilendirilmelidir. Aynakol krank uzunluğu, kadro boyutu, geometrisi bu gibi konularda farklılık gösterebildiği gibi selenin yapısı bile az da olsa önem teşkil etmektedir.

• Beğen
Tepkiler: Raven_35
Başlık
12
Tepki
14
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
Sorumun Cevabı mı Buldum. Yinede Teşekkürler :)

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Başlık
91
Tepki
1.187
Bisiklet
Specialized
Sorunun cevabını ne olarak bulduğunuzu bilmiyorum ama,bildiğim en doğru ölçüm pedal kolunu sele borusu ile aynı doğrultuda tutup seleye oturduktan sonra diz kırılmadan topuklar pedala basarken yapılıyor.

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Başlık
70
Tepki
363
Bisiklet
Scott
otururken parmak uçlarınızla değebilin sadece yere :)

Gorky

Üye
Başlık
6
Tepki
24
Gidon hizasından biraz daha yukarda tutuyorum ben. Çok düşük olunca bacaklar çok kırılıyor ve pedal çevirmek zorlaşıyor. Çok yüksek oluncada sele üzerinde hareket edilmiyor.

Başlık
12
Tepki
14
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
Yine Bu Sayfadan Buldum Pedalı Aşşağıya Getirerek Ayağımızı Koyuyoruz Ayağımızın Dik Gelmesi Lazım Ben Böyle Buldum.

Triban

Forum Bağımlısı
Başlık
26
Tepki
3.319
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sele yüksekliğini ayarladığımı sanıyordum ama ayarla(ya)mamışım..Sanırım youtube'daki bir videoyu baz alarak,sele yüksekliğini ayarlamıştım ama hata etmişim..Bizzat deneme/yanılma ile bu konuyu öğrenmiş oldum..Meğer benim sele,aylardır aşağıdaymış:D

Bunu da şöyle anladım..Yaklaşık 20 km yol gittim,çeşmeden su içeceğim/dolduracağım,bisikletten inerken sağ dizimde bir anlık kitlenme gibi bir şey oldu..''Düşük kadansta da gitmedim,ne oldu acaba?'' dedim..Bacaklarımı tam açıp açmadığımı gözlemledim..Bir iki gün eurosporttaki yarışçıların dizlerine dikkat ettim..Salaklığım ortaya çıktı tabi..:D
Sonra seleyi biraz yükselttim..Baktım,dizlerim yine tam açılmıyor,biraz daha yükselttim..Dizlerim rahatladı ama bugün biraz daha yükselttim..
Çok uzun turlar yapmadığım için bu yanlışımı anlayamadım tabi..Dizimdeki o anlık sızı,bu yanlışımı bana gösterdi..
Sele ayarınıza dikkat edin lütfen..;)

• Beğen
Tepkiler: Süper Dede

İlker Karakuş

Daimi Üye
Başlık
11
Tepki
98
Bisiklet
Canyon
Bu sele yüksekliği konusunda benimde sıkıntılarım var . Seleyi pedal en alt seviyedeyken topuğumla pedala zar zor basacak şekilde ayarlarsam, yani bacağımın yetişebileceği en üst noktaya ayarlarsam bacaklarımın performansı çok iyi oluyor , yalnız ayak bileklerimde ve boynumda ağrı yapıyor. Bir santim aşağıya indirdiğim zaman ise boynum ve bileklerim rahatlıyor, ama bu seferde sanki bacaklarımın performansı azalıyor ve kaslarım çabuk yoruluyor gibi hissediyorum. Acaba bu şekilde kullanmaya devam etsem bacaklar alışır mı? En yüksek seviye de uzun süre kullanmama rağmen boynum ve bileklerimdeki ağrılar geçmedi.

mühendis

Forum Bağımlısı
Başlık
28
Tepki
2.070
Buradan bakarak sele ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

İlker Karakuş

Daimi Üye
Başlık
11
Tepki
98
Bisiklet
Canyon
Bu tür yöntemler her yerde aynı şekilde yazıyor. Zaten ayarlamayı da bu yöntemle yapıyorum ama ben ayar yaptıktan sonra deneme yanılma yöntemiyle yaşadığım sorunlardan bahsediyorum. Bir santimlik farkın bacaklarda bu kadar fazla hissedilmesi normal midir? Boynumun ve bileklerimin ağrıdığı konumdan bir santim aşağı indirdiğim zaman sanki bacağımda bazı kaslar yeni çalışmaya başladı ve çabucak yoruluyormuş gibi oluyor. Bacaklarım bu ayara alışıp eski performanslarına kavuşurlarmı acaba?

Pawcraft

Daimi Üye
Başlık
1
Tepki
264
Bu yontemleri uygulayip sonra deneyerek kendi ayarinizi bulmalisiniz. Bunlar yaklasik bir ayar vermeyi hedefliyor sadece. Hic bir yerinizin agrimamasi lazim tabii ki de. Bisiklete cikmadan iyice esmeyin bir de.

ophellia

Üye
Başlık
1
Tepki
16
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar internetten edindiğim bilgilere göre sele yüksekliğini halen doğru bir şekilde ayarladığımı düşünmüyorum. Sebebine gelirsek iç bacak boyum 80 onuda 0.887 çarpınca 71 çıkıyor selemi bu ayara göre yaptığımda sanki alçak oluyor az yukarı çıkardığımda yüksek oluyor. Tam ayarı nedir bunun :)

Taner James

Forum Bağımlısı
Başlık
24
Tepki
1.852
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
@ophellia

Valla matetik profesoru olmaya gerek yok :)
Kadro boyu tam ise parmak uclarim yere degdi degecek hatta degmeyecek sekilde ayarliyorum :)
Cogu insan illa ayagin parmak uclarinin bile degecek saniyor oyle bir kural yok, duracaginiz zaman seleden inin :)

Bence asil onemli olan selenin ileri geri ayaridir.

Yukarı Alt