Sele yüksekliği

Konu, Bisiklet Püfleri kategorisinde Çelik.Furkan tarafından 25 Kasım 2012 tarihinde paylaşıldı.

1. Çelik.Furkan

Çelik.Furkan Üye

Sponsorlu Benim Salcano Hector hatırlamıyorum ama sanırım 21 24 Sele ise salcanonun kendi selesi boyum 1,60 sele yüksekliği kaç cm olmalıdır ?

2. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu instagram/no85atelier

Bisiklet:
    Diğer
    Furkan selam,
    Sele borusu için boya göre cm cinsinden bir ölçü verilemez. Bu tamamen senin komponentlerinin ve bisikletinin yapısı göz önünde bulundurulup bacak boyun ile ilişkilendirilmelidir. Aynakol krank uzunluğu, kadro boyutu, geometrisi bu gibi konularda farklılık gösterebildiği gibi selenin yapısı bile az da olsa önem teşkil etmektedir.

Raven_35 bunu beğendi.
    Çelik.Furkan

Çelik.Furkan Üye

Sorumun Cevabı mı Buldum. Yinede Teşekkürler :)

4. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Sorunun cevabını ne olarak bulduğunuzu bilmiyorum ama,bildiğim en doğru ölçüm pedal kolunu sele borusu ile aynı doğrultuda tutup seleye oturduktan sonra diz kırılmadan topuklar pedala basarken yapılıyor.

5. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    otururken parmak uçlarınızla değebilin sadece yere :)

6. Gorky

Gorky Üye

Gidon hizasından biraz daha yukarda tutuyorum ben. Çok düşük olunca bacaklar çok kırılıyor ve pedal çevirmek zorlaşıyor. Çok yüksek oluncada sele üzerinde hareket edilmiyor.

Çelik.Furkan

Çelik.Furkan Üye

Yine Bu Sayfadan Buldum Pedalı Aşşağıya Getirerek Ayağımızı Koyuyoruz Ayağımızın Dik Gelmesi Lazım Ben Böyle Buldum.

8. ahlaksız

ahlaksız Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Sele yüksekliğini ayarladığımı sanıyordum ama ayarla(ya)mamışım..Sanırım youtube'daki bir videoyu baz alarak,sele yüksekliğini ayarlamıştım ama hata etmişim..Bizzat deneme/yanılma ile bu konuyu öğrenmiş oldum..Meğer benim sele,aylardır aşağıdaymış:D

Bunu da şöyle anladım..Yaklaşık 20 km yol gittim,çeşmeden su içeceğim/dolduracağım,bisikletten inerken sağ dizimde bir anlık kitlenme gibi bir şey oldu..''Düşük kadansta da gitmedim,ne oldu acaba?'' dedim..Bacaklarımı tam açıp açmadığımı gözlemledim..Bir iki gün eurosporttaki yarışçıların dizlerine dikkat ettim..Salaklığım ortaya çıktı tabi..:D
    Sonra seleyi biraz yükselttim..Baktım,dizlerim yine tam açılmıyor,biraz daha yükselttim..Dizlerim rahatladı ama bugün biraz daha yükselttim..
    Çok uzun turlar yapmadığım için bu yanlışımı anlayamadım tabi..Dizimdeki o anlık sızı,bu yanlışımı bana gösterdi..
    Sele ayarınıza dikkat edin lütfen..;)

Süper Dede bunu beğendi.
  9. İlker Karakuş

İlker Karakuş Daimi Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Bu sele yüksekliği konusunda benimde sıkıntılarım var . Seleyi pedal en alt seviyedeyken topuğumla pedala zar zor basacak şekilde ayarlarsam, yani bacağımın yetişebileceği en üst noktaya ayarlarsam bacaklarımın performansı çok iyi oluyor , yalnız ayak bileklerimde ve boynumda ağrı yapıyor. Bir santim aşağıya indirdiğim zaman ise boynum ve bileklerim rahatlıyor, ama bu seferde sanki bacaklarımın performansı azalıyor ve kaslarım çabuk yoruluyor gibi hissediyorum. Acaba bu şekilde kullanmaya devam etsem bacaklar alışır mı? En yüksek seviye de uzun süre kullanmama rağmen boynum ve bileklerimdeki ağrılar geçmedi.

10. mühendis Forum Bağımlısı

Buradan bakarak sele ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

11. İlker Karakuş

İlker Karakuş Daimi Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Bu tür yöntemler her yerde aynı şekilde yazıyor. Zaten ayarlamayı da bu yöntemle yapıyorum ama ben ayar yaptıktan sonra deneme yanılma yöntemiyle yaşadığım sorunlardan bahsediyorum. Bir santimlik farkın bacaklarda bu kadar fazla hissedilmesi normal midir? Boynumun ve bileklerimin ağrıdığı konumdan bir santim aşağı indirdiğim zaman sanki bacağımda bazı kaslar yeni çalışmaya başladı ve çabucak yoruluyormuş gibi oluyor. Bacaklarım bu ayara alışıp eski performanslarına kavuşurlarmı acaba?

12. Pawcraft

Pawcraft Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Bu yontemleri uygulayip sonra deneyerek kendi ayarinizi bulmalisiniz. Bunlar yaklasik bir ayar vermeyi hedefliyor sadece. Hic bir yerinizin agrimamasi lazim tabii ki de. Bisiklete cikmadan iyice esmeyin bir de.

13. Oğuzhan Y.

Oğuzhan Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    @İlker Karakuş 1cm sele için oldukça fazla bir mesafedir. Sizin o aralığı bulduğunuza göre milimetrik denemeler yapmanız gerekiyor.

BerkEvren ve İlker Karakuş bunu beğendi.
  14. ophellia

ophellia Üye

Bisiklet:
    Kron
    Arkadaşlar internetten edindiğim bilgilere göre sele yüksekliğini halen doğru bir şekilde ayarladığımı düşünmüyorum. Sebebine gelirsek iç bacak boyum 80 onuda 0.887 çarpınca 71 çıkıyor selemi bu ayara göre yaptığımda sanki alçak oluyor az yukarı çıkardığımda yüksek oluyor. Tam ayarı nedir bunun :)

15. Taner James

Taner James Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Valla matetik profesoru olmaya gerek yok :)
    Kadro boyu tam ise parmak uclarim yere degdi degecek hatta degmeyecek sekilde ayarliyorum :)
    Cogu insan illa ayagin parmak uclarinin bile degecek saniyor oyle bir kural yok, duracaginiz zaman seleden inin :)

Bence asil onemli olan selenin ileri geri ayaridir.

1. Daha güzel bir site kullanımı sağlamayı hedeflediğimizden dolayı, bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Bu sebeple çerezlerden yararlanarak sitemizle nasıl bir etkileşimde bulunduğunuza dair ilişkili verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Bu siteye giriş yapıp kullanarak, çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.
    Duyuruyu Kapat