Sele seçiminde pelvis kemikleri arası mesafenin önemi

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sele Seçiminde Pelvis Kemikleri Arası Mesafenin Önemi nedir, evde kendi imkanlarımızla nasıl doğru ölçümü yapabiliriz?
Birkaç koli kartonuyla denedim ama net bir sonuç elde edemedim.Kimisinde 10cm kimisinde 12cm ölçtüm. Neden sele üreticileri bunun için bir test kartonu satmıyorlarki??

Scudo

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kartonun dış kağıtını çıkarmazsam iz çıkmıyor,çıkarıncada net br basınç noktası bulmak zor oluyor. 2 defa test yaptım birinde 10 birinde 11-12 çıktı. Turnusol kağıtı gibi ince test kartonları olacak,bu sizin paylaştıpınız ölçüleride belirtip müşteri doğru yönlendirecekler. Lakin bunu yapan pek firma yok. Bu sele üreticileir iso9001 gibi sertifikaları süs için mi almışlar acaba?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@-Skynet-
Sele üreticileri satış noktalarında ölçüm için aletler veriyor. Büyük bisiklet mağazalarında sattıkları markaya göre sele ölçüm cihazları var. (Mesela selle italia için Bisiklet sepeti mağazası)

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren
Dediğiniz gibi "büyük bisiklet mağzaları" olay neden bununla sınırlı tutuyorki? Hemen hemen her kaliteli bisiklet üreticisi kendi kadrolarına göre kadro boyu ölçümünü paylaşıyor.Bu güzel bir şey, neden sele üreten firmalar, kendi test kitlerini seri üretip satışa çıkar mıyorlar?( buradaki bahsettiğim şey basit pelvis ölçümüne yarayacak uygun kalıplar, çıkan sonuçların yorumlanıp, sürüş stilimize göre hangi modellere yöneleceğimizi belirten bir kılavuz) Müşteri odaklı,kaliteyi ön planda tutan firmaların yapması gereken bir şey değil ki bu?
Sene olmuş 2019, biz halen kartona oturup test yapmaya çalışıyoruz :komik: Bu durum ne kadar doğru? Özellikle bu uluslar arası standartların alıp başını gittiği bu zamanlarda...

Bu tebeşirli muhabbeti deneyeceğim bakalım..

Bir diğer nokta ise, mesala +2 pozisyonunda bisiklet süren bir erkek için. Selenin ortasında çukurlu açıklıklardan olması gerekli mi değil mi sağlık açısından?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@-Skynet- Ortası açık selelerin daha çok terleme yapması durumlarında tercih edildiğini duymuştum. Diğer türlü sağlık açısından ne kadar gerekli o konuda emin değilim. Bazı satış mağazalarında kemikler arası mesafeyi ölçebilen jel dolgulu oturaklar var, her yerde olur mu bilmiyorum. Kendim birden fazla sele değiştirdikten sonra son olarak Fizik R3 satın aldım. Henüz yeni de olsa diğer selelerden biraz daha rahat ettiğimi söyleyebilirim. Bu arada vücut yapınız ne kadar esnek sele seçiminde buda yol gösterici olabilir.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@-Skynet-
Sınırlı değilki. Küçük mağaza girmiyo o işlere :) Yoksa firmaların hepsinde ölçüm sistemi ve standartlar var.

@Cyanide
Terlemeyle ilgisi yok hocam. Tamamen pelvis ile sele arasında damarların sıkışmasını önlemek için. Özellikle yol bisikleti gibi öne eğik sürüşte önemli bölgelerin ezilmemesi ve damarların sıkışmaması için o delik.

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.491
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
al bir oyun hamuru yay onu otur üzerine çukurlar ortaya çıkar zaten ölçüver aralarını merkezden merkeze olsun bitsin.

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren
O konunun doğru bilinen bir yanlış olduğunu söyleyenlerde var, ben başkalarının yalancısıyım =) Mutlaka etkisi vardır diye düşünüyorum bende, hava alabilme özelliğini de unutmamak lazım.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Cyanide
Kullanıcı olarak öyle bir etkisi olduğunu görmedim hiç :)

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.491
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@-Skynet-
yok ya iyileri var dağılmıyor :koptum: Ayrıca çıplak denememek lazım ?:D malum yerlere yapışır.En azından bir şort giyerek denemek lazım.

• Beğen
Tepkiler: PoliceBike

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yenhesa
Anlatılanları özetleyip çevirebilir misin hocam? :)

Tepki
95
Bisiklet
KTM
arkadaşlar ben dün erdoğanlar bisiklette ölçtürdüm. simetrinin sağından ssolundan olan toplam uzunluğu alıyor gibi düşünebilirsiniz. en basit şekilde bunu birine ölçtürerek yapabilirsiniz. sonra sele üreticilerinin değerleriyle kendi ölçünüzü karşılaştırıp sele genişliğini elde edebilrsiniz.

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.491
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@-Skynet-
Videoyu Türkçe alt yazı ile seyredebilirsiniz.Alt ayzı seçeneğini açıp Türkçeye çevir diyiniz.

Vedat_Çakar

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
Vedat Çakar
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba Arkadaşlar,
Ölçüm için strafor (Beyaz yalıtım köpüğü) de kullanabilirsiniz.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@scottrek
Evet öyle bir seçenek var ama türkçe çevirisi tarzanca oluyor, anlaşılmıyor.
Genel olarak ölçümü nasıl yaptığını, eklenecek değerleri basitçe anlatıyor.Lakin o uzun burunlu olup olmaması,yumuşak olup olmaması, ortasında boşluk olup olmaması mevzularını anlamadım doğrusu.

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@-Skynet-

Hocam uzunluğu, yumuşaklık-sertliği, keskinliği vs. kişiye göre değişire getiriyor, çok net bşr şeu söylemiyor. Genel hatlarıyla anlaşılması yeterli gibi ama vaktim olunca şu anda 3 serilik olan videoları madde madde özetlemeye çalışırım.