Sele rahatsızlığı

Tepki
1
Arkadaşlar merhaba. foruma üye olmamla beraber arkadaşların da yardımıyla salcano city sport 24 vs bisikletimi aldım. 2 gündür işe gidip geliyorum. yaklaşık 6 km rampalı asfalt yol. rampaları çıkamıyorum ve bazı kısımlarını yürüyorum. bunu çok dert etmiyorum çünkü güçlendikçe çıkacağımı biliyorum. ama beni çok rahatsız eden bir konu var. sele. orijinal selesini kullanıyorum ama inanılmaz rahatsız. şu an 15 dk önce indim bisikletten ama fena ağrım var. acaba yükseklik mi dedim, farklı yüksekliklerde denedim ama gene aynı şekilde rahatsızlık verdi. Öne veya arkaya doğru oturdum, gene olmadı. acaba seleden mi yoksa benim konu hakkındakı bilgi eksikliğinden mi? Yardımlarınızı bekliyorum

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Tıpkı yokuşlar gibi acele etmeyin.eğer uzun zamandır binmiyor yeni başladıysanız belirli bir süre ağrınız olacaktır.Selenin ergonomik ayarlarını boyunuza göre yapın.Bu şekilde kullanmaya devam edin eğer 5-10 gün içerisinde ağrı kesilmez ise sonra seleyi değiştirme yöntemiyle başlayabilirsiniz.(kadro boyunun tam ve sele ayarlarının olması gerektiği gibi olduğunu kabul ederek)

Tepki
2
Bende bisikletimi 2 hafta önce aldım ilk kullanımda 2 saatin ardından gerçekten zorlandım eğer estetik düşüncen yoksa benim vardı ancak jelli geniş seleye geçtim cumartesi ve pazar toplam 7 saat bisiklet kullandım açıkçası acayip bir rahatlama hissettim hiç ağrım yok bu tip selelerin ortalama fiyatı 40 tl

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Ham olduğun için ağrı olur,hatta bacaklarındada ağrı olması lazım,Bir kaç haftaya şikayetin kalmaz...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@özgür kalender

Eğer bisiklete 10-20 km den fazla binmeyecekseniz söyledikleriniz olur fakat emin olun o geniş seleler 20 km den uzun turlarda canınızı çok yakar.Eğer ki o geniş seleler uzun turlarda rahat olsaydı Fransa turunda tüm sporcular geniş ama 150 gramı geçmeyen selelere sahip olurlardı :) çünkü bu konudaki tüm mühendisler onun üzerine çalışırdı.Sele seçimi tamamen sizin bisiklete biniş tarzınızla ilgili eğer ki performans istemiyorum çok uzun da binmiyorum diyorsanız geniş ve jelli sele tabiki en güzeli.ben performanslı bineceğim(yüksek kadas ile) ve uzun tur yapacağım diyorsanız yapacak tek şey ince ve sert sele üstüne pedli tayttır......(şu yıllarda kullanılan tek yöntem daha iyisi bulunana kadar da böyle devam edecektir)

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Bu konuda genellikle es geçilen bazı püf noktalar var.

Konu ile ilgili şu yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederim;

(link)

Bu arada pedli tayt çok önemli, onu da herzaman kullanamaya biliyor insan. Şehirde, günlük hayatta kullanmanın bazı sıkıntıları var.

Tepki
17
Bisiklet
Salcano
evet,ben de pedli tayt derim,bir de düşünün ben bisiklet kursuna gittim,hiç bilmeden 4 gün bisiklet eğitimi aldım...ilk günden berbat duruma düştüm :) eczaneden krem aldım,hemen pansuman. 2. günümde pedli tayt satın alıp giydim,keşke ilk günden giyseymişim, feci rahatlık ama arkadaş işe gidiyor,iş kıyafetiyle mi biniyor,yoksa bisiklet kıyafetiyle gidip,işyerinde değiştiriyor mu o da var tabii.. evet,ben de pedli tayt derim,bir de düşünün ben bisiklet kursuna gittim,hiç bilmeden 4 gün bisiklet eğitimi aldım...ilk günden berbat duruma düştüm. eczaneden krem aldım,hemen pansuman. 2. günümde pedli tayt satın alıp giydim,keşke ilk günden giyseymişim,feci rahatlık ama arkadaş işe gidiyor,iş kıyafetiyle mi biniyor,yoksa bisiklet kıyafetiyle gidip,işyerinde değiştiriyor mu o da var tabii.. bu arada Ferhat Köse'ye bir sorum olacak: forumu takip ediyorum,ama 2. el bölümünden 50 mesajım olmadığı için yararlanamıyorum :( çekingen ve çok konuşmayan bir yapım var,çok mesaj yazamıyorum ama herşeyi de takip ediyorum forumda,henüz 14 mesajdayım,bunun 50'yi bulması bir yılı alır gibime geliyor... o zaman bana yardımcı olur musunuz? 2. el kısmında 15 tl ye kışlık eldiven buldum,alamıyorum.. kışın da soğuklarda bisiklete binmek istiyorum ,bu yüzden kışlık kıyafet derdine düştüm,soğuğun benimle bisikletimin arasına girmesini istemiyorum...çok sevdiğim forumum kıyafet konusunda bana yardımcı olacaktı ki araya 50 mesaj girdi..şimdi ben buraya kadar yazdıklarımı tek parça değil de 5-10 parça haalinde falan göndersem ve böyle böyle 50 mesajı bulsam,ne dersiniz?ya da olmaz derseniz artık,gerekli gereksiz çenem düşecek,50 mesajı doldurmak için :(

Tepki
1
işe spor kıyafeti ile gidip orada duşumu alıp üzerimi değişiyorum. yani pedli tayt şortumun içine giyebilirim.. bugün 3. gunumdu ve acı dayanılmazdı.:İ(

Tepki
12
Pedli tayt bu konuda kesin çözüm. Silikon seleler vs. hiç biri bu konuda bir işe yaramıyor. Geniş sele Ferhat arkadaşında söylediği gibi uzun kullanımda çok daha büyük acılara neden olabiliyor. Hatta abartmadan söyleyeyim bisikleti kısa süreli ulaşım aracı olarak kullanmıyorsanız bu sizi bel fıtığı bile yapabilir. Genelde bu konuda hep "alışırsınız" gibi cevaplar verilir. Nereden baksan 25 senedir bisikletin üstündeyim pedsiz 20 km sürüşten sonra yine malum yerlerim ağrır. Her insanın anatomisi-ağırlığı farklı. Ayıca şunu da söylemek isterim ki. Taytın kalitesi, türü, bedeni çok önemli.

Tepki
1
evet pedli tayt olmadan hep ağrıyacaktır pedli taytın rahatlığı bambaşka istediğin kadar sür hiç sorun olmuyor öbür türlü herşey olabilir :D

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Pedli tayt tabiki çok büyük konfor sağlıyor ama kaçarı yok onu aldığınız zaman da ağrı kesilmeyecek mecburen sizin ilk 5-10 gün o ağrıyı çekmeniz lazım biz ona arkadaşlar arasında ''kösele olmak'' diyoruz :) Poponuz rahata alışmıştır ondan 10 gün sonunda hala ağrı oluyorsa yeni bir konu açarsınız size sele seçiminde yardımcı oluruz.Bende 1 hafta sonunda o ağrı kesilmişti 1 yıl kadar pedli tayt nedir bilmezdim hiç de ağrı olmazdı

Tepki
17
Duş almak veya kıyafet değiştirmek gibi bir şansınız yoksa ulaşım esnasında kullanılan pedli tayt fazlasıyla su tutma özelliği olduğundan sizi sürüş sonrası rahatsız edecektir.

Tepki
1
Anaşıldığı kadarıyla, kaliteli tayt ve kaliteli sele çok önemli. Bunların ikiside bende mevcut olmasına rağmen, birde sürüş açısı bu ağrıyı etkileyebiliyor örneğin benim bisikletin açısı biraz sportif olsun diye biraz daha düşük bir açılı bu yüzden hala uzun sürüşlerde sıkıntı yaşayabiliyorum. Hatta bu yüzden ayarlı gidon boyunu bile almayı düşünüyorum.

mustafa apçin

Aktif Üye
Tepki
98
Koltuğu 10-25 derece arası öne doğru eğmek suretiyle agrı hafifleyecektir. Ama bu yöntem ilk başta uygulanmalı kanımca. Ağrı başladı mı uzun süre kalıyor. Koltuğu öne eğmek penise giden kan akışını da baskılamayacağı için sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

Mücahit Kıvrak

Forum Demirbaşı
Tepki
132
Aynen :) ben de okula pedli taytla gidip okulda sabah akşam üstümü değiştiriyorum.

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Bu durumla ilgili birçok başlık açılmış bu yüzden yenisini açmak istemedim.14 mart tan bu yana günlük 10 - 15 km sürüyorum son 6-7 gündür kuyruk sokumu kısmında şiddetli bir ağrım var gün içerisin de sürekli ağrıyor acaba bu sele ağrısımı yoksa birşeymi hatta pazartesi günü doktordan randevu aldım ve malesef buğün ağrıdan bisiklet süremedim :(

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) benimde aklıma gelen o :( çünkü 6 - 7 yıl önce aynı bölgene o kısmın üzerine fazlaca oturunca bu günlerde yaşadığım acıyı yaşıyordum ve son 1 -2 yıldır bu acı ortadan kaybolmuştu taki bisiklet kullanana kadar :(