Sele rahatsızlığı

Tepki
7
Yaklaşık 2 ay önce Kron FD500 aldım ve seleden hiç memnun değilim.Her gün 1-1,5 saat bisikleti kullanıyorum ve yarım saat sonra sele ciddi anlamda rahatsızlık yaratıyor.İlk başta yeni bir sele almayı düşünüyordum ama iyi bir selenin fiyatı oldukça yüksek ve durumum şuan iyi bir sele almaya müsait değil :( tam anlamıyla işimi görmeyecek seleyede boşa para vermek istemiyorum.İnternette sele kılıfları gördüm tavsiye edermisiniz ? Artıları,eksileri nelerdir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.

http://i61.tinypic.com/121vod3.jpg
http://i61.tinypic.com/2qvxmig.jpg

Scudo
Tepki
2
Bisiklet
Carraro
Ben şu decathlonun kılıflarından kullanıyorum. Bayağı farkediyor. Ama zamanla alışıyor insan ona da gerek kalmıyor. Bu da linki: (link)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
sele konsunda cok yazildi, cizildi. Forumu iyice bir arastirin, her türlü cevabi bulursunuz.

Tepki
2
Bisiklet
Carraro
Bu şekilde görünüyor, bilgisayarla çektim biraz kötü.

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
Bende aynı dertten muzdariptim. Sitedeki yazıları okudum. SiZde öncelikle konuyla alakalı yazıları okuyun. Kilonuzu bilmiyorum. Kilolu iseniz biraz geniş sele almanız gerekir. Ben şu linkteki ürünü aldım. Gayet memnunum. 3 saat sürdüm rahatsızlık vermedi. (link)

Loading %61..

Tepki
7
Forumda bir kaç konuyu okudum zaten.Tam olarak öğrenmek istediğim şey sele kılıflarının kullanışlı olup almadığı,artıları eksileri... bu arada kilom 55 :)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Oldukça zayıfsınız tayt alın bence sele kılıfı pek kullanışlı değil pedal basarken sağa sola kayabiliyor.

Tepki
7
Taytlar pek hoşuma gitmiyor aslında pantolonun altına giyerim demiştim ama terletir diye vazgeçtim.

Tepki
10
Bisiklet
Scott
decathlon dan sele kılıfı ve en ucuz olan pedli tayt aldım. ilk gün acıdan 2 gün oturamadım. bu ikisi cok ratlattı beni. sele kılıfıda kayma yapmıyor ayrıca. sele yere paralel olacak. bu konuda cok konu var forumda. sele ucunu aşağı eğerseniz ağırlığınızda o yöne doğru kayacağı için takımların zarar görebilir. normalde de zararlı fakat daha cok artar.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bunun kiloyla alakası yok. Kalça kemiklerinin (oturma kemikleri - sit bones) genişliğiyle alakası var. Selenin geniş kısmı oturma kemiklerinizin genişliğinden fazla olmak zorunda. Ayrıca selenin burnu yataya göre bir çentik yukarıda olmalı = pedallarken sizi çok hafifçe geriye doğru kaydırmalı = daima oturma kemikleriniz selenin geniş kısmına basıyor olmalı.

Netice olarak ağırlığınızı oturma kemikleriniz taşımalı - perineum bölgesi değil. Perineum üzerinde oturmak, erkeklerde (önce geçici, sonra kalıcı) iktidarsızlığa, kadınlarda vulva deformasyonuna yol açabilir.

Aşağıdaki kösele ("hamak" tip) seleler hakkındaki yazımı da okuyunuz. Yazıda yanlışlıkla "scrotum bölgesi" demişim, sonradan düzeltemedim. Doğrusu "perineum bölgesi" olacak.

(link)

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Alacaksın böyle bir şey bakacaksın keyfine. Şaka bir yana bende seleden biraz rahatsızım Abdullah.R abinin dediği gibi geniş bir seleye geçiş yapacam.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Bisiklete binecegiz, koltukta oturur gibi rahat olacak, hic bir yerimiz agrimayacak, terlemeyecegiz, bizi yormayacak, hele yokuslari filan hic zorlamadan cikacak, sattlerce uzun yola gidecegiz ma kaba etlerimiz agrimayacak. Ben böyle bir bisikleti 50 senedir ariyorum. Sözüm meclisten disari derler ya! Ben üstüne alinanlar icin yaziyorum. Cünkü sürekli benzeri topikler okuyorum. Size en iyi uyan sele dahi, uzun süre bisikletciliginiz yoksa rahatsizlik verir. Sinema koltugu degil! Hic bir giyim tayt kadar rahat ettirmez. Eger tayt giyme konusunda sakincalariniz varsa, pantalonunuzun altina bisikletci donu giyin. Onlar da tayt gibi desteklidir.

http://www.lidl.de/media/product/0/0/6/3/1/3/2/crivit-damen-fahrradunterhose--5.jpg

Sele üzerine takilan seyler selenin bütün özelliklerini bozar. Eger böyle olacaksa, zaten imal eden öyle imal ederdi. Yumusak bisiklet selesi daha cok sürtünme ve terleme yapar, kaba etlerinizi daha cok tahris eder. Ama bisikletin üstüne oturup bakkala gidip gelecekseniz, ona bir sey diyemem! :)

• Beğen
Tepkiler: rasim 1071
Tepki
7
Niçin böyle iğneleyici yazılar yazdınız anlamış değilim... Evet forumda birçok konu var bende neredeyse bir çoğunu okudum ancak güncel yorumları almak istedigim için bu konuyu açmış bulunuyorum! Forumdaki amacın yardımlaşmak ve bilgi alışverişi yapmak olduğunu düşündüğüm için buradayım.Elimden geldiğince Türkçemizi güzel kullanarak ve kurallara uyarak buradaki dostlar ile birlikte yardımlaşmaya çalışıyorum.Amacım konu kirliliği yaratmak değil güncel yorumları almaktı! Yardımcı olan herkese teşekkür ederim arkadaşlar.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Abdullah.R

@ihtiyar

Bülent ve abdullah abi, evet bu tür konular defalarca acildi ve dedikleriniz defalarca söylendi ama neyazikki kimse bu detaylara aldiris etmiyor. Ben de defalarca yazdim ama artik yazmaktan yoruldugum icin yazmiyorum. Yani allahin verdigi nefesi bosuna tüketmeylim.

Forum zaten konu üzerine facebooku gecti, kimin ne yazdigi belli degil. Yakinda facebook gibi ne yediklerini de yazacaklar.

Evet para sıkıntısı olabilir ama sagligini koruyacaksan elindeki paranin üzerine birazdaha biritireceksin ondan sonra dogrusunu alacaksin. Bisiklet sporu bisiklete ivir zivir takmayla olmuyor, eger spor olarak kullanilacaksa dogru dürüst ekipmanlarla kullanilsin, aksi taktir de bisikleti firindan ekmek almaya gitmek icin kullaniyorum denilsin.

Evet Arkadas bülent abiye cevap vermis ve konuyu güncel görüsleri almak icin actim demis, ne alaka selenin güncel görüsümü olur. Sele seledir ve ölcüsü her zaman uygunu neyse o kalacaktir. Güncel olarak ölcüleri degismez.

Eger bilgi almak isteniyorsa, forumda mesela bülent abi gibi, abdullah abi gibi , ferhat köse gibi, ali gibi vs. vs bilgili kisiler var, özelden yazilarak bilgi alinir ve google den detayli bilgiler alinir yani bilgi almak isteyen kisi arastirarak bilgi kayanklarini bulur ve alir.

Bunlar tamamen benim görüslerim, tabiki forum bigi edinmek icin dir ama her allahin günü de defalarca ayni konular acilmazki.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Oktay Sencan,
Ignelemek amaciyla yazmadim. Yardimci olmak icin yaziyorum. Bütün yazdiklarim bisiklete ait seyler. Yanlis beklentiler icerisinde olan bir sürü insan var. Cok pahali ve kaliteli seyler alinca, sorunlar cözülecek, her sey rahatlayacak gibi yanilgilar var. Bisiklet kullanma olayina en güzel uyan tanimlarindan birisi " hamama giren terler" sözüdür. Benim sözüm hamam girip te terlemeden cikmaya calisanlara!

Tepki
1
Sayin dostlrim,ve abilerim bu konuda vence fiziksel.ve mental açıdan herkes haklı,ortada bi yanlis anlasilma olmus herkes birbirune yardimci olmaya calisiyor bu cok iyi bir durum,ve birde bir arkadasimiz belki bu konuda yazilar yazilmis olabikir fakat görmemis olabilir herkes bilgi edinmek.ostiyor ve bu durum.insana cok heyecan veriyor ve bu heyecandan dolayi cünleler uzun olabiliyor ve ayrintili olabiliyor,sayin abilerim ve bu konuda bilgili olan dostalrim,böyle konularda birbirimize hoşgörülü bir yaklaşım sergilemeli ve herkese uygun sekilde hitap etmeli,yarar sağlamaliyiz,saygılar sevgiler.

seyas91

Üye
Tepki
0
İsim
Sezgin Yaşar
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar çok büyük sıkıntım var. Yarım saat ve üzeri sürüşlerde altımda ne olursa olsun sele popo tarafımı terletiyor e haliyle ortaya çok iyi bir görüntü çıkmıyor :) Selenin altımı terletmesi konusunda nasıl bir önlem alabilirim yardımcı olursanız sevinirim.