Sele konusunda yardım lutfen

Tepki
0
Bisiklet
Cannondale
Ghost 1175 var ama sele yuzunden kullanamiyorum bana acill yardim edin abiler ablalar jelli yumuşak sele ne alabilirm :(((

Scudo

ahmet can sahin

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Cube
Aynı sorunu birçok kişi yaşamıştır.Şudur denecek bir sele ancak sizin tecrübenizle edinilir, kimi sert selede,kimi jelli selede,kimi kösele selede rahat eder,kimi pedli tayt alarak sorunu ortadan kaldırır.Ben ise başlarda jelli sele kılıfı alarak bir nebze halletmiştim fakat koku yapması, terletmesi, iğrenç ötesi görünümü yüzünden sportourer zoo gel sele aldım şimdilik sorunu hallettim sayılır daha uzun bir tura çıkmadan budur diyemeceğim ama yinede tatmin edici.

@SERKAN TERECİ
Ayrıca şunuda belirteyim ortası yarık seleler ciddi manada tehlike arz edebiliyor bu konuyuda göz ardı etmeden araştırın.Linkte gerekli bilgiler mevcut ayrıca forumdada taratabilirsiniz

(link)

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@SERKAN TERECİ

Ahmet Bey inde söylediği gibi sele konusu kişiye özel ir konu. Forum da da araştırma yaparsanız bu yöndeki bolca yorumu görürsünüz. Sele de rahat edip etmemeniz tamamen sizin vücut yapınıza bağlı. Ancak şunu sormak istiyorum. Bisikletinizi ne zamandır kullanıyorsunuz. Eğer yeni aldıysanız bir süre yadırgamanız normal. Zamanla alışabilirsiniz. Ancak 2 aydır falan kullanıyor ve hala alışamamışsanız seleyi değiştirebilirsiniz. Genelde deneme yanılma ile rahat sele bulunur ancak şunu söyleyeyim. Mesela seleniz ince ise jelli daha yumuşak bir sele deneyin ki rahat etme olasılığınız artsın.

• Beğen
Tepkiler: SERKAN TERECİ
Tepki
1.235
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sele bir kere alınır en iyisi alınır en iyisi kendini dünyaca ispat etmiş marka olan Brooks marka selelerdir tüm bisiklet kullanıcılarının haklı beğenisini kazanmıştır...Aynı sorunlar bende de vardı (link) rahatsız seleden Brooks alarak kurtuldum...

• Beğen
Tepkiler: SERKAN TERECİ
Tepki
0
Bisiklet
Cannondale
teşekkür ederim abicm araştırım siteyi jelli kılıf var oda fayda etmedi

10 gün falan oldu alışamadım sanırm jelli kılıf da fayda etmedi :(

abi seninkide biraz sert gorunuyo ama blki yaylardan mı kurtarıyodur ?

10 gün falan oldu alışamadım sanırm jelli kılıf da fayda etmedi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@SERKAN TERECİ

Serkan Bey aynı dertten ben de muzdariptim.Bende de ghost 2055 sele var turdan geldiğimde resmen oturamıyordum.Ama decathlon dan jelli sele kılıfı aldım 2 haftadır kullanıyorum bir nebze olsun rahatlattı.Buyrun bu da linki==>(link)
Bu da rahatlatmıyorsa siz bi oturuş pozisyonunuzu gözden geçirin..

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Bu bilgi için teşekkürler, okudum yazıyı. Ancak piyasad da o kadar çok ortası havalandırmalı sele var ki hayret ettim.

@ahmet can sahin

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@ahmet can sahin

Bu konuya katılmıyorum. Cut-Out diye tabir edilen selelerde damarlara baskı olma olayı yanlış sele seçiminde olur. Aynı şeyi normal selelerde de yaşama olasılığınız vardır. Hatta anatominize uygun cut-out seleyi seçerseniz yumuşak dokudaki baskı azalacağından normal selelerden daha rahat edersiniz.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Herkesin poposunun keyfi farklı dır. geniş ve jelli bir sele deneyerek başlamak lazım artık deneye deneye doğru sele bulunur. Biraz masraflı tabi bu iş

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
Brooks sele de hangi Brooks? 60 çeşit selesi var!
Selle Royale in çok daha ucuz, jel kaplı ve gene ihtiyaca dönük olarak çok farklı yapıda, yaylı, yaysız seleleri var. Jel sele ağır olur!
Bisiklet markalarının kendi ürettikleri sele kılıfları çoğu zaman en ucuz ve en ekonomik çözüm olabiliyor. Merida nın sele kılıfı sert sünger, hafif. Arkası yüksek, önü ince. Bu tanıma uyan selelerden daha konforlusunu bulmanız zor. Peki, konforu nasıl artıralım, ne yapalım?
Ne kadar öne yatarsanız, yani ağırlığı ne kadar çok kollarınız ve bacaklarınıza dağıtırsanız sele konforu o kadar artar.

Bir de tanımladığınız bisiklet yanılmıyorsam bir MTB! MTB bisiklette ve MTB ye uygun parkurda sele konforu aramak biraz paradoks. Eğer gerçekten ugun parkurda sportif amaçla kullanacaksanız seleye pek oturacak fırsatınız olmamalı!

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
@Mustafa T. Erhan

Jel kılıf rahat mı kalınlığı ne kadar benim seneye olurmu acaba . Keşke şu tecathlon dan bursa'da da olsa .Istanbul da abim varda birseyi alması için 10 kere söylemek lazım.

B

berkay onaylıı

Misafir
seleye kalça kemikleri ile oturulmalıdır. selenin o bölgesi eğik yada aşşağıda ise yumurtalıklara baskı yapacağından ağrı verir. ben yumuşak sele (sele plush) kullanıyordum ve ağrı yapıyordu, 1 hafta önce fizik niesene aldım, sert bir sele alışamadım kalça kemiklerim epeyce ağrıdı ama şimdi alıştım. 2 3 saat sürekli sürecekseniz pedli tayt öneririm, daha rahat. birde selenizin yüzeyi kaygan olursa zamanla kalça kemikleri ön tarafa kayıyor ve gene sele yumurtalıklara baskı yapıyor fizik selenin malzemesi kaymayıda önlüyor tavsiye edeceğim bir sele

(link)

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Sele kılıfının çok rahat olduğunu söyleyebilirim. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Pişik falan hiç yaşamadım.

ahmet can sahin

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Cube
@Edip Dinçer

Sanirim sizde ayrica bi testten gecirdiniz.Sadece teorik olarak ortasi bos bir selenin rahat ettirecegi fikri herkes icin ilk etapta kabul gorebilir.Lakin bahsettigimiz damarlar sadece o bosluga denk gelen damarlar degil testislere ve penise kadar uzaniyor sonucta yani selenin ortasinda o boslukta keyif yapan damarlarin, sadece bir kismi oluyor testisler ile bu rahat bolgenin arasinda kalan kisim ise tum agirligin baskisi altinda kaliyor bunu mantiken reddetmeniz olanaksiz fakat yarik selenizi kullanmaya devam edebilirsiniz

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mustafa genç

Sitede de belirtildiği gibi seleniz dar ise small beden seçmeniz gerekir.Zaten ipi ile sıkıştırabiliyorsunuz.Olur muhtemelen..

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
En sevdigim konuyu(!) tekrar acmissiniz. Tesekkür ederim! :(

Ben rahat seleler üzerine degilde, yanlis seleler üzerine yazacagim.
Bugüne kadar bu konu üzerine yazilanlari dogru okuyup, isin ne oldugunu anlayirak uygulayanlarin bildigi gibi, bisiklet selesi üzerine bütün popo ile oturulmaz. Sadece legen kemigini alt uclari üzerine oturulur. Bir nedeni hem bisiklet üzerine öne eilme veya diklesme hareketlerinde bir eklem gibi rol oynamasi, digeri de legen kemiginin bu alt araligindan gecen sinir ve damarlara yük binmemesi dir. Bu yüzden herkese göre bu genislik degisir. Forumda pek cok defalar resimler ve semalarla izah edilmis bir konudur.

Dolayisiyla, yumusak vea jelli seleler, legen kemiginin bu iki noktasi üzerine gelmesi gereken vücut agirligini ve akabindeki basinci, poponun sekline uyarak dagitmaktadir. Bisiklet sürmeye alisik olmayan insanlarin popolari veya zaten cok kisa süreler selede oturan, yani alisma sansi zaten olmayan insanlara gecici bir rahatlik vermesine ragmen, cok vahim sonuclara yol acabilir. Bu kisa binislerde rahatlik hissi, mutlak yanlis degildir. Bisikleti 15 dakika ise gitmek icin kullanan bir insan icin bir sorun da teskil etmez. Fakat bu yumusak seleler poponun seklini alip, legen kemiginin alt tarfina dogru da girdikleri icin burada damarlar ve sinirler üzerine baski uygularlar. Sürtünme ,pisik ve uyusmanin yaninda, iktidarsizliga kadar gidebilir. :( Tabii ki bu iktidarsizlik olayi, pek cok defalar, cok uzun sürüsler sonucu ortaya cikabilecek bir durumdur.
Bisikleti yarim saati gecen sürüsler icin kullananlara kesinlikle kendi kaba etlerine uyan genislikte seleler secmelerini tavsiye ederim, kesinlikle yumusak olan seleleri tavsiye etmem. Bu tavsiye sadece benim sahsi deneyimim degil, pek cok ülkede pek cok spor doktorunun, tibbi arastirmalari sonucu ortaya cikmistir.

Sürekli olarak okuyorum, " Boyum 1.75, 95 kiloyum", sonra da "sele cok aci veriyor" :( Bu ayni " halterci degilim, 150 kg. i kaldiramiyorum" dan farkli degil. 175 boyunda bir insanin hic bir organi 95 kiloya göre degildir. Ne kalbi, ne dizleri,.. ne de poposu rahat eder. El bilekleriniz de, poponuz da, boynunuz da sirtiniz da, agriyabilir. :(

Yine Avrupa' dan dem vurayim. iyi bisikletci dükkanlarinda, sel genisligini secmek icin, kisi ciplak bir vaziyette ( tabii ki yanliz :) ) mutfakta kullanilan islakliklati silmek icin kullanilan kagitlara benzer kagit üzerine oturtularak, legen kemiginin izi aliniz ve genisligi böyle tespit edilir. Her insan bunu evden, kendi de yapabilir.

Daha öncelei de yazdim. Bisiklet selesi, oturma odasindaki, televizyonun karsinda duran kanepe, koltuk degil. Neticede 150 cm² yi gecmeyen bir yüzey. Üzerinde alisilmadan, bir de üstelik anatomiye uymayan sele ile agri vermesi cok dogaldir. Temel prensip olarak 3 seneden önce bisikletci olunmaz denir, bu tabire "seleye alismak" ta dahildir.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
@Mustafa T. Erhan

Bu kılıfın iki bedeni var orda yazan ölçüler büyük olan için mi geçerli küçük olan içinmi acaba biliyormusunuz benim sele geniş te büyüğün küçük gelmesinden endişe ediyorum

Selem bu
http://imageshack.com/a/img29/872/g53r.jpg

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yumusak, yarik ve jelli seleler yukarida da bahsedildigi gibi cok tavsiye edilmiyor. Brooks oldukca pahali, bakim isteyen ve yine herkese uymayabilecek bir sele.
Brooks alir almazda rahat etmiyorsunuz. Bir arkadasim 3 hafta once aldi ve hergun ortalama 2-3 saatini selede gecirmesine ragmen, Brooks'un kendi kilavuzlarinda belirttigi gibi 2000-3000 km kadar kullanimdan sonra selenin poposunun seklini almasi ve rahat ettirmesi icin bekliyor. Bu arada halen pek rahat olmadigini da itiraf etti.
Sele malzemeleri, genislikleri, sertlikleri kisiye gore degiskenlik / rahatlik / rahatsizlik veriyor. Ama emin olun hicbir sele oturur oturmaz sizi rahat ettirmez. Ettirdigini dusunseniz bile uzerinde 1-2 saat kesintisiz surus yaparsaniz ufak tefek problemler cikacaktir.
Bisiklete binince sele yuksekligini, gidon yuksekligini acisini ayarliyorsunuz. Kadroyu boyunuza gore seciyorsunuz. Seleyi de bu sekilde secmeli ve ayarlamalisiniz. Pelvisinize baski yapiyorsa burun acisini bir parca dusurursunuz. Legen kemikleriniz tam yerlesmiyorsa kizaklarinda ileri geri ayarlarsiniz.
Uzun sure hic spor yapmadan kosuya cikarsaniz ertesi gun bacak kaslariniz et keser/balik eti tabir edilen agrilar yasarsiniz. Bisikleti duzenli kullanmiyorsaniz seleye alisana kadar poponuzunda bu sekilde agrimasi normaldir.
En rahat selede bile surus zamani uzadikca bacaklarinizda karincalanma uyusma baslayabilir. Arada selede ayaga kalkmaniz, kalcanizin pozisyonunu degistirmeniz, gerekirse durup 1-2 dakika su / nefes molasi vermeniz gerekebilir.
Alir almaz "cuk" oturdu diye tabir edilen ve sonsuz sorunsuz sele ile hic karsilasmadim karsilasanda duymadim :)
Legen kemiginize oturacak arka genislige sahip cok yumusak olmayan, burun kismina dogru incelen seleler genellikle idealdir ve alisana kadar biraz uzerinde pedallamaniz gerekebilir.
Kabaca durum bu sekilde ve kisiye ozgudur sele. Bilimsel olarak arastirmalari zaten verilen linklerde var, arastirirsak internette de gorebiliyoruz.
Yarik sele ve yumusacik jel seleler ideal olsa pek cok profesyonel ve pek cok ünlü turcu bu seleleri kullaniyor olmaz miydi?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mustafa genç
Mustafa Bey sitede de belirtildiği üzere dar seleler için small geniş seleler için large seçeneği var ben olacağını düşünüyorum.Olmasa bile decathlon dan aldığınız ürünlerin 1 ay içerisinde iade edebilme hakkınız var.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@ahmet can sahin

Simdi bizim kullandigimiz yarik selleler bize zararmi verir diyorsunuz. Peki sagliga zarar verici seyleri neden satiyorlar ve bir de pahali oluyor?

@ihtiyar

Bülent abi sen ne söylersen söyle seni dinleyen olmaz, ben defelarca sele tavsiye üzerine alinmaz diye yazdim ve arti nasil ölcü yapildigina dahil fotograflarda yükledim ama millet yine de saglini düsünmeyerek ucuz sele nerede, jeli kilif nerede, jelli iyi ve ucuz selel nerede bulurum arayisinda.

Ben neden ucuz parcalar araniyor demiyorum yanlis anlasma olmasin ama sagligin icin olunca o parcada ucuza kacmayacaksin en iyisi ve sagligina en uyugunu hangisidir onu arayacaksin. Buda kesinlikle tavsiye üzerine olmaz sadece dogru ölcüm ve deneyimle olur. Bu is ayni giydigin ayakkabiya benzer, mesela gidigin pantolonu veya t-shirt'ü begendigini alirsin ama ayakkabi cok önemli bir giysidir ve her ayakkabiyi alamasin.

Neyse herkes kendi bilir ne alacagini ve sagligina nekadar degerverecegini. Anlayanlardan sadece dogru secim nasil yapilir ve anlamayalardanda ben su seleyi kullaniyorum cok rahat sanada tavsiye ederim demek düser ama yanlis tavsiyeler kesinlikle ileride size zarar verir, bu durumda son pismanlik fayada etmez keske anlayanlarin tavsiyesine uysaydim demek olur.