Sele Çapı hesaplama girişimim =) <<'98 Model Aspid>>

'98 Aspid Sele Borusu Ölçüsü

• 25.4tür. eminim, biliyorum.

• 27.2 olabilir.

• Toplam katılım
    9

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Merhabalar, '98 model Aspid'im (yeni haliyle (link)) üzerinde değişikliğe gittim, sele borusunu ve seleyi de değiştireceğim fakat ince ölçüm yapamıyorum ekipman eksikliginden. o zaman nasıl öğrenebilirim sele borusu çapını?

Ben sele borusunun altını boyayıp kagıt üzerine baskı alarak denedim. SAglıklı bir ölcüm olmamakla 2.5cm cıktı (25mm diyelim)

bir de etrafına kagıt sardım. 8.1cm buldum. Bunu daire cevresi (2πr) kabul edip 22/7 (kendisi π olur :) ) e bolerek 25.77mm gibi bir değer buldum. Biraz araştırdıgımda bu değerlere yakın 25.4'Lük sele boruları var. 26.8 olması icin cevresinin 8.4cm cıkması gerekirdi ama elimdeki ölcümler max 8.2cm'e cıkar.

sizin fikirleriniz nelerdir? 25.4 tahminim dogru mudur? ya da aranızda bunu kesin bilen var mı =)

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Ercan
Scudo
Tepki
0
Merhaba, aynı sorun bendede var. Bende rahatsızlık verdiği için seleyi değiştirmek için delta bisikletten "VELO JEL EASYGLIDE GENİŞ SELE" siparişi verdim. Tabi acemilik eski selenin bağlantı şekline bakmamışım bile benim biisklet 93 yazında aldığım Castello Terminatör elcik vitesli. Yıllardır depoda duruyordu. Bu yaz biraz sağlık birazda spor kanallarında izlediğim bisiklet yarışları sebebiyle merak başladı. Yıllar sonra 8km süürş sonunda sele değiştirme kararı aldım. Ancak gelen selenin yanında hiçbir bağlantı elemanı gelmedi, bulunduğum yerdede bu yedek parçayı bulamadım ve bende sele borusunu değiştirme kararı verdim ve ne göreyim onunda bir standardı yokmuş gördüğüm kadarıyla 25.4, 27.2, 30.9, 34.9 mm olmak üzere 4 farklı sele boru çapı varmış. Bende kumpas olmaması sebebiyle metre ile göz kararı ile ölçtüm. 27.2 mm den küçük olduğu kesin buna göre olsa olsa 25.4 mm olması gerekir diye düşündüm. Ama sizin yaptığınız ölçüm harika sizinki bu durumda 25.4 mm olmalı. Bende delta bisikletten "DELTA MARS SELE BORUSU ALLOY ADONİZE SİYAH 608671" ürününü fitaından dolayı seçtim ama onunda sele boru çapı yazmıyor. Bende mail yoluyla sordum. Gelen cevaba göre hareket edicem. Bisiklet harika bir spor, asla bırakma başarılar