Sele borusu ses YARDIM ?

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Merhaba değerli forum üyeleri , sele borusunu bacak boyuma göre ayarladığım da 2-3 saniyede bir ''çıt çıt'' diye ses geliyor ama sele borusunu biraz indirdiğimde ses kesiliyor ancak boyuma uygun olmuyor bu problemin bir çözümü var mıdır acaba ?

Scudo

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@rahmi kocaman

Ama bu problemin bir sebebi olması lazım kısalık ise bu sebep hiç sanmıyorum kadroya girmesi için yer kalıyor baya üstelik daha önce hiç böyle olmamıştı eski bisikletimde kadroya giren boru kısım daha az ama hiç bugüne kadar ses duymadım :/

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bazen sele borusuna giren toz-toprak gibi şeylerden bu tip sesler gelebiliyor.
Sele borunuzu çıkarın, güzelce silin hem sele borusunun dışını hem seat tube içini, hatta varsa biraz gres yağı sürün (sele borunuz ve kadronuzun alüminyum olduğunu varsayarak bunu söylüyorum. Karbon ise herhangi bir yağ kullanmayın) büyük ihtimal sorununuz çözülür.

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Ne kadar içeride kalıyor bilemediğim için bir şey diyemiyorum. Eğer sesin sebebi kısa olduğu içinse; kadro borusunu deforme ihtimaliniz oldukça yüksek -boruyu kaldıraç gibi düşünün: Kuvvet uygulanan kol uzadıkça, kısa tarafta oluşan kuvvet bayağı artar.

Bahsettiğiniz sinir bozucu ve nereden geldiği belli olmayan "çıt çıt" ses sorunu bende de vardı. Seleyi fazla arkaya almışım, ön kısım baskıyı oval bölgede karşılıyormuş. Biraz öne ittirdim ve sesten kurtuldum. Yukarıdaki temizlik önerisi işe yaramazsa buna da bir bakın derim.

• Beğen
Tepkiler: adapolat

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Benim sele borusu da sürekli içeri kayıyor du burdaki önerilere göre temizledim yağladım yaktım sorun çözüldü

• Beğen

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@Edip Dinçer

Mesajınız için teşekkürler dışını sildim fakat içini silmemiştim onu da deneyeyim ancak yağlamak derken orayı tam anlayamadım sele borusunun tam olarak neresini yağlamam gerekiyor ?

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Sele borusunun kadrodan içeri giren bölüm kadarının dış yüzeyini yağlamalısınız. Dışarıda kalan fazlalığı silin ki üstünüze bulaşmasın.

• Beğen

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@Uğur S.

Teşekkürler , deneyeceğim .

@Uğur S.

Greslerin çeşidi var mıdır bodrumda bir gres yağı var ama olur mu olmaz mı bilmiyorum acaba her gres olur mu ?

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Sarı gres olursa iyi olur yağ gibi olan. Gerci ben makine yağı ile yağlamıştım olmuştu ama siz isterseniz ustaların dediğini yapın.

• Beğen