Selamsız Bisikletçiler...

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında Adil tarafından paylaşıldı.

 1. Adil

  Adil Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  142
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Yolda giderken görüyorum, karşıdan geliyor mesela, elimi hafif kaldırıp selam veriyorum ama karşımdaki ne hikmetse almıyor veya arkamdan gelip, geçip gidiyo hızlıca. ben selam vermessem karşımdaki de oralı olmuyor.

  olay zor değil hani, eli kaldırmak problem olmasa gerek...
  ha selam vermek istemiyorum diyenlerde olabilir..saygı duyarız.. Ama görüpte selam vermeme olayını ben anlamış değilim, kafayı başka yere çevireceğine hafifçe eğilebilir selam için.

  Trafikte 2 tekerlilere saygı duymuyolar araçtan saymıyorlar diye yakınıyoruz..bunu başarabilmek için önce birbirimize destek olmamız lazım, buda kendi aramızda bir kültür geliştirmekle başlar diye düşünüyorum ve arkadaşlar selamlaşmaktan korkmayalım ve gördüğümüz yerde birbirimize selam verelim, ne kaybederiz ki.

  Saygılar&Selamlar...
   
 2. Levent Kırça

  Levent Kırça Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Kasım 2009
  Mesajlar:
  596
  Beğeniler:
  261
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  arkadan geçerken bende selam vermiyorum ama karşıdan geliyorsa elimden geldiğince selam vermeye çalışyıorum. dediğiniz gibi en olmadı bir başı eğerek bir selam vermeye çalışıyorum.
   
  Adil bunu beğendi.
 3. A.Samet Topcuoglu

  A.Samet Topcuoglu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  16 Haziran 2009
  Mesajlar:
  504
  Beğeniler:
  318
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Bende her turlu selam vermeye calısıyorum ıste samsun unye fatsa gezımde hıc tanımadıgım ınsanları bulup onlarla konustum tanıstım hatta ıranlı bırı ıle tanıstım
   
 4. Bora Akkulak

  Bora Akkulak Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  22
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  Bahçeşehir - İstanbul
  Seviye:
  Özellikle büyük şehirlerde, öyle bir toplum oldukki sabah evden çıktığımızda, karşılaştığımız insanlara günaydın bile diyemiyoruz. Desekte karşımızdaki insan garipsiyor... Nerden tanıyor beni! Acaba bir hinlik mi var? Hırsız mıdır nedir.... gibi vs duygulara kapılabiliyor...

  Attarafı bir selam.. bir günaydın... Bunu normalde de yapmaktan uzaklaşan bizler için, bisiklet üstünde olduğumuzda selamsız geçmek çok normal bence.
   
 5. parkcaka

  parkcaka Üye

  Kayıt:
  22 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  63
  Beğeniler:
  25
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Çağdaş Kurtoğlu
  Seviye:
  ya şimdi kötü adam gözükmek istemem ama genelde konsantre biçimde sabit 90-100 kadans giderken kafayı boşaltmış oluyorum ve selam sabah vermek çok dikkat dağıtıcı oluyor. sosyalleşmek için yapmıyorum bu sporu. tamamen kafa boşaltmak için yapıyorum, insandan kaçmak için belkide. hatta ideal rüya bisiklet yolculuğum tek bir araba, insan, başka bisiklet olmayan iskoçya patikalarında (vb yerlerde) saatlerce yol almak deşarj olmak.

  zoraki gülümsemek, zoraki el kol kaldırmak bana göre değil. gerçekten gördüğümde sevindiğim dostlarım var bisikletli. onları görünce elbet selamlaşıyoruz hatta durup konuşuyoruz. bisiklete binmek normaldışı bir şey değil ki grup psikoloji ile birbirimizi tutalım. çok sıradan (ama çok eğlenceli) herkezin bütçesine göre alıp kullanabileceği bir cihaz.

  misal türkiye'de 5 tane olan bir otomobilin olur. o otomobilden bir tane daha görürsün selamlaşırsın çünkü malum zaten 5 kişisiniz alemde:)
   
  Emrah Pektaş bunu beğendi.
 6. Ahmet Bolgi

  Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  813
  Şehir:
  Çayyolu- Yaşamkent/ANKARA
  Seviye:
  zaman zaman mahallede saat 21 den sonra düşük vites yüksek kadans turluyorum, o saatlerde yolda birçok yürüyüş yapan insanla karşılaşıyorum . ilk zamanlar başında kask olan, bir bisikletle arkalarından yada önlerinden yaklaşan birinden çekiniyorlardı. yanlarından geçerken selam vermeye başladım . artık selam vermede benden önce davrananlar var. kimi bir gülümseme ile başını eğiyor , kimi elini kaldırıyor kimiyse laf atıyor. ortak nokta ise yüzlerdeki gülümseme . bisikletçiler arasındaki selamlaşma da dikkatimi çeken genelde selamlaşma oluyor. yol bisikleti kullanan arkadaşlar biraz o konuda duyarsız gibi. bunuda daha hızlı gitmeleri, yollarda daha dikkatli olmak zorunda olmalarına ( malum yollarımız özellikle yol bisikletleri için tuzaklarla dolu) bağlıyorum .
   
 7. Samet Şenel

  Samet Şenel Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.246
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Eskişehir'de çokça mevcut bu insanlardan,selam vereceğine bisikletini inceleyip geçen,Suratına hödük gibi bakan.
   
 8. macindik

  macindik Üye

  Kayıt:
  9 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  27
  Şehir:
  Giresun
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Büyük şehirlerde selam sabah sıkıntılıu olabilir ama küçük il ve ilçelerde, hele ki yollarda... Selam dediğin nedir ki? Kafa, göz, el, ses, fiyuu... Yeter ki istek olsun içinde.
  Selamlar herkese:)
   
 9. ozic

  ozic Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  164
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  Bence toplum içinde bu tür davranışlar güzeldir.

  Fakat yapmak istemeyenede birşey demek, yapmamasını eleştirmek, bunu kınamak hiç hoş değildir. Bisikletforumda bu tür bi yazı ve destek görmesi şaşırttı beni.
   
 10. #10
  Adil

  Adil Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  142
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  ilk yazımda da bahsettiğim gibi, selamlaşmak zor bişey değil.. ayrıca selam vermek istemeyenide zorlayamayız. İsteyen verir istemeyen vermez, insanların kendine kalmış bir şey.

  Fakat sürekli aynı bölgede gezen ve birbirlerini gören insanların selamlaşmadan birbirine yabani gibi bakması yerine, sadece hafif bir baş eğmesi bile bir daha ki sefere gülümsemeyi ilerleyen zamanlarda da muhabbeti getirir. Fena mı olur? Ne zararı olabilir?

  karşımdan gelirken bisikletimi, kıyafetimi süzene kadar kaldır kafanıda bi selam ver arkadaşım çok mu şey kaybedersin? diyesim geliyor.

  Bisikletine konsantre olmuş, antrenmanını yapan veya bir yere yetişmeye çalışan veya kaza yapmamak için dikkatle giden arkadaşlar zaten kendini belli ediyor ve onları bu konuda tenzih ediyorum ve o anda onlardan selam falan beklemiyorum. Benim için önemli olan 2 tekeri kullanan arkadaşların yani SİZLERİN güvenliği..Güvenliği tehlikeye atacaksa boşverin selamı kelamı...

  Eskişehir yolundan çayyoluna doğru gelirken, yanımdan bir yol bisikletli arkadaş geçti ve bayada hızlı idi, ona rağmen geriye hafif dönüp bir gülümsedi tabi ben o anda "aman dikkat et" dedim.Ama çok hoşuma gitti. Tanımıyorum maalesef ama tanışmak isterim kendisiyle.

  Selamlaşma kültürel bir olaydır. Selam vermekten bir şey kaybedilmez, aksine kazandırır diye düşünüyorum.Hiç değilse şu zaman da birbirinden korkan insanlar yerine selamlaşan gülümseyen bir kaç kişi daha görürürz.

  Saygılar.

  Not: Ozic lütfen bu yazıyı kendine eleştiri olarak alma, bilakis öyle bir niyetim yok. Genel olarak yazdım sadece :)
   
  Ahmet Bolgi ve Emrah Pektaş bunu beğendi.
 11. parkcaka

  parkcaka Üye

  Kayıt:
  22 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  63
  Beğeniler:
  25
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Çağdaş Kurtoğlu
  Seviye:
  misal ben ankara'da olsam ve karşılaşsak bana saygı duymayacaksın:)

  ama tanısan belki çok seversin :D

  yüzüne gülüp içinden küfreden de vardır, mesafeli olmayı prensip edinmiş ama ihtiyaç anında herşeyini ortaya koyacak adam da vardır. kitabı kapağına göre değerlendirmek doğru değil ki arkadaşım.

  bisikletçinin bisikletçiye selam vermesinin mantığını hiç anlayamadığımdan bana göre selam yapmacık geliyor. otomobille giderken her karşıdan gelene selektör yapıp el kol nasıl sallamıyorsam bisikletçiye de yapmam. bisikletin az olup çok olması o kadar da önemli değil. benim için bisiklet sosyalleşme değil bilakis bireyselleşme anım. işhayatım insan üzerine benim ve günde 120 kişiyle telefonda, 50 kişiyle yüzyüze konuşuyorum ve bisiklet benim insandan kaçtığım zamanlar oluyor.

  aslında bunlar özünde elbette kişisel görüşler doğrusu yanlışı yok. sadece önyargılı olmayın demek istedim. yoksa yolda selamlaşan insanlar mutlularsa ne güzel.
   
  Emrah Pektaş bunu beğendi.
 12. #12
  Adil

  Adil Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  142
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  hocam sen istisnasın ya :D
   
 13. ufuk şen

  ufuk şen http://www.ufuksen.com

  Kayıt:
  10 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  244
  Beğeniler:
  180
  Şehir:
  ankara
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Katılıyorum kimse selam vermiyor.
   
 14. murat yayla

  murat yayla Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  319
  Beğeniler:
  243
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  helal olsun hocam çok güzel bir konu açmışsınız çok teşkkür ediyorum.bence bisikletçiler birbirlerine saygı sevgi içersinde olmalı.bu konu basit bir konu gibi dursada bayağı önemli
   
  Adil bunu beğendi.
 15. Ahmet Kur

  Ahmet Kur Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  102
  Beğeniler:
  68
  Şehir:
  İstanbul-Bahçelievler
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  selam verme konusuna katılıyorum. gördüğümde bir bisikletçi başında kaskıyla filan selam veriyorum. ancak selam verirken güvenlik probleminin ortaya çıkmaması gerekir. daha bu haftasonu cumartesi günü saraçoğlunun önünde karşıdan gelen 2 bisikletliye selam vericem diye önümdeki bayan sürücünün frene basmasıyla beraber neye uğradığımı bilemeden arabaya arkadan çarptım ve dizim fena halde yara oldu. hala da geçmedi sızısı.

  neyse demek istediğim birşey daha var bundan sonra trafikteysem elimle selam vermekten kaçınacağım. başımla da selam verebilirim gerek bi baş eğme gerekse de bir bakışla selam vericem. ancak böyle durumlarda da karşıdaki tarafından anlaşılamama durumu da ortaya çıkabilir.

  yani sonuç olarak selam verilmelidir. hatta sadece bisikletlilerle değil yeri geldiğinde sürekli karşılaştığınız yürüyüş yapan, koşan, kapıcı, bakkal, pazarcı, seyyar satıcı, belediye çöpçüsü her zaman selam verilmelidir bence. sonuçta bunlar halk olarak bilincimizi, beraberliğimizi geliştirecek şeyler.
   
  Adil bunu beğendi.
 16. Ahmet Bolgi

  Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  813
  Şehir:
  Çayyolu- Yaşamkent/ANKARA
  Seviye:
  etrafına baktığında yada bir şehrin merkezinde dolaşırken bir bak çevrene suratsız, hoşgörüsüz, mutsuz insan topluğu halinde. aynı amaç için aynıtür araçları kullanan ( hiç değilse) kişilerin bir birine gülümsemesi yada bir merhaba demesinde ne sakınca var. otur sohbet et diyen yok arkadaşım bir bakış bir güleryüzdür yapacağın yada senden beklenen. inanki bir birine gülümseyen , bir birine günaydın diyen insanlar daha hoşgörülü daha saygılı hareket ederler belkide trafikte seni zora sokan davranışlarından vaz geçerler 1 gülümsemenle. işi en uçlara götürmeye gerek yok konu sadece bir merhaba yada bir gülümsemeyle karışık baş işareti. kaybedecek bişeyin olacağını sanmam bunu yaparsan ama çok şey kazanırsın .
   
  Adil bunu beğendi.
 17. Newguinea

  Newguinea Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  Yeşilköy
  Seviye:
  Bizim buralarda o selamsızlar, yazın türüyorlar. Genelde kilolu, pahalı bisikletlere sahip olan, doktor veya kilo zoru ile bu "zıkkım"a binen tipler oluyor.
  Sporcu insan alçak gönüllü olur. Bu işin meşakkatini çektiği için karşıdan gelenin tipinden ne olduğunu anlar, kendinden bildiğine selam verir. Dağın başında oturup konuşur bile. 30bin tane adamla muhatap olduktan sonra haldır huldur bisiklete binmek, daha beter ediyor beni. Onun yerine sabah ezanı ile yola düşüp, alaca karanlıkta giderken, horozun uyanıp bağırmasını, uzaklardan koyunun melemesini, lanet kovalayıcım Dingonun beni kovalamasını daha dinlendirici buluyorum. Ve kesinlikle ben yola çıktıktan sonra hava ağarmalı. Daha önce değil.
   
  Adil bunu beğendi.
 18. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  885
  bence adil haklı selam vermek için herhangi bir mani yoksa vermek doğru olandır bisikletliler olarak bizi toplumda saymalarını istiyorsak önce birbirimizi sayacağız bazen sizede denk gelmiştir sizi hızla geçip giden bir bisikletli sanki yarışta sizi geçmiş gibi seviniyor heralde halbuki aynı hizaya gelip bir selam verse daha doğru OLACAK!!!
   
  Adil bunu beğendi.
 19. #19
  Adil

  Adil Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  142
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Teşekkür ederim hocam ve senin nezdinde destek olan herkese...
  küçük bir selam, küçük bir tebessüm.... zor olduğuna inanmıyorum.
   

İlginizi Çekebilir

pic3-normal-ride-data-zoom-section.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
upload_2017-1-3_15-30-31.png
Spor sırasında nabız bandı kullanıyorsak bazen nabzımızın en üst noktaya çıktığını görürüz. Bu üst noktayı oksijen kullanarak maksimum yakıt ürettiğimiz üst sınır olarak görebiliriz. Buna teknik...
1-1484682847526-117cod4mi4i88-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...