şehirlerarası turlarda camide konaklamak

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında emir yakup bulut tarafından paylaşıldı.

 1. emir yakup bulut

  emir yakup bulut Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  503
  Beğeniler:
  561
  Şehir:
  samsun
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Aranızda şehirler arası bir turda geceyi camide geçiren oldu mu acaba? Ben uzun zaman önce işsiz olduğum dönemde çevrimin dışına çıkmak için giriştiğim yolculuk esnasında bir gece kadar Allahın evinde gecelemiştim ve kimsenin dikkatini çekmemek için kadınlara ayrılan o perdeli kısımda yatmıştım.Neden mi bunu soruyorum çünkü her yerleşim biriminde mutlaka bir cami vardır ve böylece çadır taşıma ve kurma zahmetine katlanmadan son derece rahat ve güvenli ve ücretsiz bir şekilde konaklama ihtiyacı giderilebilir.Bu konuda tecrübelerinizi paylaşırsanız herkes için faydalı olacaktır.
   
 2. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.869
  Beğeniler:
  530
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Gizlice yapabilirsiniz ama buna güvenerek seyahat planlarsanız zor durumda kalırsınız.
   
 3. ysufdran

  ysufdran Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Ekim 2012
  Mesajlar:
  332
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  aynen, yatsı namazından sonra caminin kapısını kilitlerler, sabah namazına kadar içerde kalırsınız.
   
 4. Alperen ERTEN

  Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  15 Eylül 2010
  Mesajlar:
  854
  Beğeniler:
  272
  Şehir:
  Fethiye
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Köy camilerinde misafir odaları olur.Köy odası derler hatta. Şehir camilerinde de bulunabilir. imamla konuşup bu konuda yardım alabilirsiniz orada rahatça kalabilirsiniz. ayrıca bazı cemaat evleri, yurtlar filan da temiz olduğumuz sürece konaklama imkanı verebilir.
   
 5. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.302
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  "Bazı 'ulema camide yatmakta beis yoktur, yabancı (misafir) yatabildiği gibi yerli de yatabilir, diyor. Mesela İbn Hacer şöyle diyor:

  "Camide yatmakta beis yoktur, çünkü Suffa ehli daima camide oturup kalkarlardı” Selef-i salihinin bir kısmı camide yatmak herkes için mekruhtur "

  Alıntıdır.

  Bununla birlikte,her yer ve yöre,yabancıya "Derviş" muamelesi yapmaz-ki zaten günümüzde böyle yolculuklar da söz konusu değil.Camide kalıp kalamayacağınıza "Hoca" nın karar verebileceğini de bilmelisiniz yani,e bu da hocasına göre değişir.Ben,bisikletli bir gezginin sorun yaşamadan camilerde konaklayabileceğini pek sanmıyorum.O sebeple yola çıkmadan önce hesabınızı buna göre yapmanızda fayda var.
   
 6. Tuncay Üner

  Tuncay Üner Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  1.031
  Beğeniler:
  662
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Caminin hocasının bileceği bir iştir. Kimisi mekruh der almaz, kimisi menuniyetle izin verir. Adıyaman, Menzilde Seyyid Abdülbaki Erol hazretlerini ziyaret ettiğim sırada herkes camide konaklardı. İtikadının sağlam olduğuna güvendiğim bir alim olduğundan dolayı dinen bir sakınca olduğunu düşünmüyorum.

  Bu mesele muallakta olduğundan dolayı planları bu yönde yapmak doğru olmaz. Ben esas şeyi merak ediyorum, hadi yurt içindeki turları anladımda dünyayı dolaşanlar bisikletlerini nasıl koruyorlar? Markete girsen, biyere zincirlesen garanti değil. Hadi bisikleti çalmadılar çantalardan araklama olmuyor mu hiç? :)
   
 7. #7
  emir yakup bulut

  emir yakup bulut Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Ekim 2011
  Mesajlar:
  503
  Beğeniler:
  561
  Şehir:
  samsun
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Evet soruma kaynak belirterek cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, camide konaklamakta beis olmadığını söyleyen ibn hacerin görüşü bence de isabetli çünkü yukarıda da belirtildiği gibi kendilerini ilme adayan yoksul ve bekar sahabelerden oluşan ashabı suffa camiyi ikametgah olarak kullanırdı.Camiyi sadece günde 5 vakit namaz için ki bu da taş çatlasa 1,5 saat tutar onun dışında kapalı tutmak israf değil de nedir?Fakat şimdi şunu farkettim camide konaklamak ashabı suffa gibi ilim tahsil etmek şartına bağlı ise o zaman bir bisikletçinin camide barınmasına müsaade etmezler.
   
 8. Bilal Demir

  Bilal Demir Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  441
  Beğeniler:
  235
  Şehir:
  İstanbul Esenkent
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Camilerde malesef hırsızlık gibi hadiseler yaşandığı için gizlice camide yatmanızı hiç tavsiye etmem. İzin alarak bunu yapabilirsiniz ama bunda başarılı olup olamamanızda üslubunuz çok önemli. İnsanlarımızın çoğu bisikletle tur yapma kavramına yabancı olduğu için sizi garipseyebilir ve uzak durmak isteyebilir. Ama tatlı dille anlatırsanız anadolu insanımız çok civanmerttir, yardımcı olmaya çalışır. Tabi her zaman kötü ihtimali de düşünmeniz lazım, yoksa cidden keyifsiz durumlar yaşayabilirsiniz.
   
  emir yakup bulut bunu beğendi.
 9. nuhcan

  nuhcan Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.190
  Beğeniler:
  820
  Şehir:
  istanbul / kadıköy
  Adı:
  nuh can
  Seviye:
  Cünüp değilsen, normal abdestini de alıp girersin, üstün-başın da temiz ise girer yatarsın... Bu işin dini boyutu...

  Bir de işin örf-âdet boyutu var... Türkiye'de insanlar camiyi o kadar kutsal görüyorlar ki, 15 dakika namazı kılıp hemen kapatıyorlar :)
  Öyle içeride (dini) sohbet edelim, ufak-tefek yemek ikram edelim, itikaf niyetiyle kalalım, uyuyalım vs. işlerine hoş bakmazlar...

  Benim tavsiyem; genelde camilerin son cemaat yerleri oluyor... İmam ile görüşüp, bu alanda, sabah cemaati gelmeden kalkmak şartıyla kalınabilir...

  Böylece kimseyi üzmeden kendi ihtiyacımızı gidermiş oluruz...

  Buna rağmen siz yine de çadırınızı, tulumunuzu yanınıza alınız...
   
  emir yakup bulut bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

sporcu içeceği.jpg
Bir çoğumuz hafta içi kısa, hafta sonu 100+ km yol yapıyoruz. Bisiklet ile ilgili her şeye dikkat ediyoruz ama kendimiz hariç. İşte uzun yol alıp laktak seviyesini (hamlama) yüksek tutmak ve...
upload_2016-10-3_16-47-20.png
Sonbahardayız ve önümüz kış. Bisiklette gelişmek adına bu dönemde ne tür çalışmalar yapabiliriz? Birçok konu var ama bana göre en önemlisi aerobik dayanıklılığa yatırım yapmak. Bu antrenmanları...
upload_2017-2-1_9-8-24.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...