Şehirlerarası otobüste bagaja bisiklet vermek

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
Şu ana kadar 10'un üzerinde şehirler arası bisiklet getirdim götürdüm,hepsinde de ufak tefek sorunlar yaşadım ama hiç bir zaman bisikleti almamazlık etmediler.Yapman gereken bisikleti otobüse koyma noktasında ne kadar kararlı olduğunu muavine göstermek.(Ekstra herhangi bir ücret ödemeden)

Scudo
Tepki
28
Bisiklet
Carraro
Bileti alırken belirtirseniz illaki yer buluyorlar, bileti ona göre alın yani ;)
tamamdı dolu otobüslerle 6-7 defa bisiklet taşıdım 1 tanesi hariç sıkıntı çıkmadı ondan da şoför öfleyip püflemekten başka bişey yapamadı :D

Ozan Yılmaz

Forum Demirbaşı
Tepki
1.197
Bir çok kez bisikletimi otobüs bagajında taşıdım ve hiç bir sorun yaşamadım.Bırakın sorunu sorun yaratmak isteyen muavin ve şoförler yaşasın :) Bu bizim hakkımız :)

1. Mümkünse ilk duraktan binin
2. Erken saatte gidin.Bagajınızı yani bisikletinizi ilk koyan siz olun
3. Garip garip bakışlara pay vermeyin ve sağlam durun (bu bisiklet bu bagaja girecek arkadaş edasıyla :) )
4. Güzelce ön ve arka tekeri sökün.Mümkünse seleyi de indirin
5. Bisikletinizin ne kadar minimize hale geldiğine şaşıran muavinlere gülümseyin
6. Bisikletinizi bagaja kendiniz koyun.Bu muavinin bisiklete zarar verme (istemeyerek de olsa) ihtimalini azaltacak ve muavine yardımcı olduğunuz için onun sempatisini kazanacaksınız
7. Bagaj yüklenirken bisikletinize zarar gelmediğinden emin olun.Başında bekleyin :)
8. E artık gidin oturun koltuğunuza o kadar yorulmuşsunuz dinlenme zamanı ;)

ali şirin

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Ümit
Bisikleti kutusuna koyup da kutuyu katalım bagaja desek olmaz mı ? Bisikleti parçalayıp bi kutuya katabilecek miyim ya da bisiklet satın alırken kutu ile mi verecekler bilmiyorum ama..

ali şirin

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Ümit
Bisikleti kutusuna koyup da kutuyu katalım bagaja desek olmaz mı ? Bisikleti parçalayıp bi kutuya katabilecek miyim ya da bisiklet satın alırken kutu ile mi verecekler bilmiyorum ama..

@Ali.K

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
en son bursa yarışından sonra izmire dönüşte host arkadaş bagajda sıkıntı çıkarttı 2 bisiklet vardı yok almam yok büyük bunların çantaları var çantasız taşıyamam da şunuda böyle yapın felan kavga gürürtü koyduk hostun dediği laf şu ben hosttum almam arabaya arabanın sahibi dahi beni arasın alıcaksın bagajı desin genede almam kavga ederim inerim arabadan diyordu dedim hadi tamam al da uğraştırma dedim yandan yandan baktı böyle neyse koyduk felan da sıkıntı yaşarsın yani heleki bayram sırasında gerçekten sıkıntı yaşarsınız benim sıkıntı yaşadıgım firma kamilkoç bu arada daha önceki taşımalarımda ufak tefek sürtüşmeler oldu 1-2 host hariç

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
@Orhanalkaya

şirket kabul etmiş zaten ''2 bisiklet taşınabilir'' diye,host'un bu hareketi yakışmamış..

burak durel

Forum Bağımlısı
Tepki
436
İsim
Burak D.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
hocam ben kamil koç ile istanbul denizli denizli istanbul yaptım bi sorun çıkmadı . bisikleti bagaja verirken ön tekerleği söktüm ve balonlu ambalaj malzemesi ile çizile bilicek yerleri kapladım.

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yer varsa alırlar diye düşünüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba arkadaşlar,
Daha dün Çanakkale'den İstanbul'a ağabeyimle iki bisiklet getirdik. Çanakkale otobüs terminalinde edindiğim bilgileri aktarayım:
- Çanakkale Truva: Son dakikaya kadar "Biz ayarlayacağız, rahat olun." diyorlar, son dakikaya kadar bagaj ücretinden bahsetmiyorlar (sormanıza rağmen). Son dakikada 50 lira istiyorlar, pazarlıkla 30 liraya anlaştık, ancak bilet kesmiyorlar.
- Metro: "Biz aslında bisiklet başına 50 lira alıyoruz ama, ikisine 50 alalım bu seferlik." Hatırlatayım, Çanakkale-İstanbul arası bilet 40 lira, gerisini siz düşünün.
- Ulusoy:"Aracımız Mercedes değil, bagajı alçak. Sığarsa kaptanın (bildiğin otobüs şoförü) isteğine bağlı, o ne kadar isterse."
- Kamil Koç: Elemanlarının bisiklet taşıdıklarından haberi yok. Onlar da tutturabildiğini isteyecekti muhtemelen, Allah'tan araçta boş koltuk yoktu.

Çok geç yazılmış bir cevap oldu ama Onur Air'in 20 lira alıp bebek gibi baktığı, THY'nin -limitler dahilinde- ücret almadığı bisiklete dandik otobüs firmalarının bagaj ücreti istemesi beni otobüs yolculuklarından bir kere daha soğutuyor. Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman çelebi diyoruz biz de. Keşke bütün otobüs firmaları teker teker batsa.

Oh, rahatladım vallahi.

murat aslan

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Whistle
ben daha önce kamil koçla çok taşıdım hiçbir zaman sorun yaşamadım. ayrıca müşteri hizmetlerini aradım bisikletimin çok fazla bağajım yoksa alıncağını eğer varsa bagajlarım ile bisikletim arasında tercih yapmam gerektiğini söylediler. tabi otobüs boş ise ikisinide aldırabilirsiniz denildi ve sorunda yaşamadım ilginç size hep tokatçılar denk gelmiş üzüldüm durumunuza :S

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Ne kopartabilirsek,kar hesabı..

Kaynak : KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ

Otobüs bagajlarında,30 kg eşya ücretsiz taşınır..

MADDE 40- (1) Yolcunun 30 kilograma kadar olan bagajı ücretsiz taşınır. Bagajlar yolcuların numaralandırılmış oturma yerlerine göre etiketlenir.

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
@Yusuf Yılmazvural

Çanakkale - İstanbul hattında defalarca otobüs ile bisiklet taşımış birisi olarak, Kamil Koç bu konuda bir numaradır. Bana şimdiye kadar hiçbir sorun çıkartmadılar ve bisikletimi taşımak için bir kuruş bile bagaj parası istemediler. Metro ile zaten hiç işim olmaz. Ne bisiklet ile, ne bisikletsiz hayatta binmem. Truva ile hiç bisiklet taşımadım ancak defalarca bisikletsiz yolculuk yaptım, şimdiye kadar Truva ile yaptığım yolculukların hiçbirisi otobüste akıllara zarar bir durum yaşanmadan bitmedi. Truva ile yaşadığım maceraları yazsam İstanbul'dan Çanakkale'ye yol olur. Bu yüzden son yıllardaki seyahatlerimde Truva'yı pek tercih etmiyorum. Ulusoy ise iyidir hoştur ancak biraz ağır kanlı bir firmadır. Bu dört firma içinde en yavaşları odur.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Kısa bir bilgi. Firma muavin veya şoförleri ücret isterlerse diye: (link)

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

onur fahri

Üye
Tepki
1
dün pamukkale turizm ile nazilliden kuşadası'na bisikletlerimizi götürme gibi bir hatada bulunduk 1 buçuk saat önce bilet almaya gittik daha önce arkadaşların dediği gibi bize bilet kesmeyip otobüs geldiğinde ayarlarız dediler otobüs geldiğinde de bisikletlerimizden bilet fiyatları+50 lira gibi fahiş bir fiyat istediler orada tartıştıktan sonra bilet kesmeden şoföre 60 lira vererek seyahat ettik ancak bize karşı rencide edici söyledikleri,tutum ve davranışlarınışlarıda cabası gerekli yerlere şikayetlerde bulundum gelişmeleri burada sizinle paylaşacağı .

SongülB.

Üye
Tepki
32
Bisiklet
Merida
Kamil koç'la sorun yaşamadık biz.
Sorun yaşanan firmalara şikayet maili atmak lazım

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
bisiklet neden sorun anlamadım. valizlerden daha hafif zaten ayrıca düz şekilde kıyıya yaslanırsa ne bisiklet ne valiz zarar görmez

• Beğen
Tepkiler: LastikOsman

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Daha önce forumda bir yerlere yazmıştım, tekrar yazayım;

Seyahat firmalarının böyle bir talebi olduğunda "Parayı vereceğinizi ancak bunun karşılığında aldığınız bu hizmete dair o firmadan fatura/makbuz (en kötü ihtimalle firma logolu bir kağıda kaşeli herhangi bir belge) istediğinizi" söyleyin ve bunda ısrarcı olun. Genelde sizin bu tutumunuz karşısında yapacakları iki şey oluyor. Ya "İşine gelirse hemşerim" diyerek sizi geri çevirirler ya da para almadan bisikleti otobüsün bagajına yüklerler ancak yol boyunca muavin o seyahati burnunuzdan getirir.

Fatura (makbuz ya da adı her ne ise) kesilmediği sürece o para firmanın kasasına değil, olduğu gibi otobüs şoförlerinin cebine gidiyor ve doğal olarak bu tür bir kazanç için hakları bulunmamakta.

Çağlayan Bey'in alıntıladığı yönetmelik maddesini tekrardan hatırlatmakta fayda var:
Kaynak : KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ

Otobüs bagajlarında, 30 kg eşya ücretsiz taşınır..

MADDE 40- (1) Yolcunun 30 kilograma kadar olan bagajı ücretsiz taşınır. Bagajlar yolcuların numaralandırılmış oturma yerlerine göre etiketlenir.

onur fahri

Üye
Tepki
1
mail olarak ve arayarak şikayetlerimizi yaptık . aynı gün içerisinde geri dönüş aldık. yapılan herşey rapor edilerek ana merkezlerine gönderildiğini ve gerekenin yapılacağını söylediler ve özür dileyerek bir sonraki seyahatimizde sorun yaşamayacağımız garanti altına alındı ve diğer seferimizde maddi zararımızın temininin yapılacağı bildirildi. bunun yanı sıra bunun bizim bir hakkımız olduğunu firmanın bu durumlar için özellikle hassas yaklaştığını ve bagaj dolu dahi olsa bisikletlerin alınması gerektiğini öğrendik bu nedenle eğer böyle bir tutumla karşılaşırsanız genel merkez numarasını hemen orada arayarak şikayetinizi belirtip telefona personeli veriniz.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.