Şehirlerarası otobüste bagaja bisiklet verme

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Mertsr tarafından paylaşıldı.

 1. Mertsr

  Mertsr Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2009
  Mesajlar:
  10
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Selamlar,

  Daha önce hiç yapmadığım için şehirlerarası otobüslerle yolculuk yaparken yanında bisikletini götürenlerin ne yaptığını merak ettim ve forumda da yanıt bulamadım. soruları sırayla sorayım, birilerinin yanıtları olursa ne ala:

  1 - 28" bir bisikleti ve bavulu aynı anda bagaja (yolculuk haftasonu olacağı için kalabalık olacaktır) verirken sorun çıkarırlar mı?
  2 - Ön tekeri söküp gidonu paralel hale getirmek yeterli olur mu? yoksa pedalları ve/veya arka tekeri de sökmek gerekir mi?
  3 - Bavul olmazsa terminale bisikletle gidip, orada söküp verirsek zarar görür mü? Evde hazırlayıp, paketleyip (kolileyip) götürmek daha mı mantıklı olur? Terminale gidip, söküp verip inince de terminalde monte edip devam etmek istiyorum mesela, olmaz mı o iş?

  Yanıt verebilen veya daha önce sorulmuş/yanıtlanmış ise yönlendirebilen olursa pek sevinirim, peşinen teşekkür ederim :)

  ps. bu esnada soruya da en uygun burayı buldum ama?
   
  Edip Akın bunu beğendi.
 2. Edip Akın

  Edip Akın Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Aynı sorun bende de var. Ankaradan Adanaya götürecem bisikletimi ama hangi yolla hiç bilmiyorum
   
 3. Frédéric LAPOİNTE

  Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  593
  Beğeniler:
  1.518
  Şehir:
  Izmir
  Seviye:
  Birkaç kere bisikletle seyahat ettim.
  Her zaman ufak tefek sorunlar oldu: yer yok
  butun yeri kaplar
  obur valizleri yirtar,vesaire
  ama her zaman israr edince yada bisiklet parasi odeyince hallettim sorunu.

  "Ön tekeri söküp gidonu paralel hale getirmek yeterli olur mu? yoksa pedalları ve/veya arka tekeri de sökmek gerekir mi?" bagaj buyuklugune yada valiz yogunlukla alakali.

  Tavsiyem: yeterince erken gel, esyalari koyan birinci ol.
  "orada söküp verirsek zarar görür mü? Evde hazırlayıp, paketleyip (kolileyip) götürmek daha mı mantıklı olur? Terminale gidip, söküp verip"
  Istedin gigi yap ama bisikleti dikey kendi yerlestir.
   
 4. Mert Özer

  Mert Özer Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  43
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Fazla Büyük Olmayan Kolilere Koyarsanız Sorun Olmayacağını Düşünüyorum Umarım Alırlar :)
   
 5. Edip Akın

  Edip Akın Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  HAS Turizmi aradadım. 23 30 da gelirsem sorun olmayacağını söylediler. Ama yine de içimde bir kuşku var. Bagajda yer yoksa alamayız felan filan yaptı çünkü.
   
 6. Eren AYDIN

  Eren AYDIN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Eylül 2009
  Mesajlar:
  719
  Beğeniler:
  1.362
  Şehir:
  İst/Sultanbeyli-Uydukent--ÇANAKKALE
  Seviye:
  Kamil Koç turizmin bisikletlilere yönelik taşıma konusunda hassas olup gerekli yardımlarda bulunduğunu duymuştum. Yanılmıyorsam forum içerisinde bir konuda da geçiyordu bu durum.
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 7. turist

  turist Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2011
  Mesajlar:
  217
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  *** Şimdi şöyle ***

  "Havaalanına bir günde şu kadar uçak indirip kaldırdık" türünden rekor kaygıları sebebi ile son dönem tüm havayollarındaki bagajları hoyratça fırlatan öküzler bir yana; (pencereden izlemesek!!!) ..otobüsler ayrı konu...erken gidip muavin tavlanarak hertürlü istiflenir, sabitlenir bisiklet...

  Kapadokya dönüşü, görevlilere yalvarmalarıma rağmen Atatürk havalimanı'nda makinayı teslim aldığımda kadrodaki iki çizik demiyorum, yarık sebebi ile artık hedefim budur.http://www.sciconbags.com/.Ağrısız başım, dertsiz başım diyor ve modelleri incelemenizi salık veriyorum..Gerçekten mühendis kafa bagajlar yapmışlar..
   
  Gürkan Ç. bunu beğendi.
 8. turist

  turist Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2011
  Mesajlar:
  217
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
 9. ProfessionaL

  ProfessionaL Onursal Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  6 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.118
  Beğeniler:
  612
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Hasan Kılınç
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  bende bisikletimi İstanbul'dan Kütahya'ya götüreceğim. Ön tekerleği söküp kadroya paralel bağladım, pedalları çıkardım fazla yer kaplamayacak gibi duruyor. Metro ile taşımayı düşünüyorum umarım sorun çıkarmazlar. Bileti alırken bisiklette götüreceğini söylersen sorun çıkarmaya bir nedende bulamazlar :)
   
 10. bençizdim

  bençizdim Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  93
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  Ankara/ODTÜ
  Seviye:
  çuvalların otobüsle taşındığı bir memlekette yaşıyoruz, ondan dolayı otobüsle bisiklet taşımak gayet mümkün. daha önceleri bisikleti paketlemek için uzunca süre uğraşıp otobüse bagajmışcasına koyuyordum, ancak bunun gereksiz olduğunu gördüm. şimdi bisikletle terminale gidip orada uygun şekilde parçalayıp bagaja yerleştiriyorum, sağolsunlar şu ana kadar firmalar sıkıntı çıkarmadı..

  bagajda en yoğun zamanda bile illa ki bir bisiklet sığacak kadar yer oluyor, muavinler de almam demiyor. ayrıca valiziniz bagaja sığmasa ben almıyorum bunu demeyeceklerine göre size ait bir eşyayı mutlaka bir şekilde arabaya yerleştirirler.

  ancak pamukkale turizme yolculuk öncesi sorduğumda hiçbir şekilde almayacaklarını söylemişlerdi. ama sözlerinde bu kadar duruyorlar mı bilmiyorum..

  ek olarak disk fren olmadığı sürece ve eğer uygun şekilde yerleştirilirse bisikleti de paketlemenin ve aletsiz sökülmeyen yerleri sökmenin pek anlamı yok bence..
   
 11. Ahmet Gürkan

  Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  291
  Beğeniler:
  355
  Şehir:
  Ankara-Eryaman
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ben genelde ön tekeri ve seleyi söküyorum, halloluyor... Bazen elde olmayan sorunlar çıkabiliyor ama... Mesela Setra marka otobüslerin bazı modellerinde bagaj bölmeleri iki katlı oluyor, o yüzden hiçbir şekilde o bagaja bisiklet dik bir şekilde girmiyor... Bir defasında o otobüslerden birine denk geldim, bagaj bölmelerinden birisini sırf benim bisiklete ayırmak zorunda kaldılar, sesi çıkmasın diye de muavine 5 tl bahşiş sıktım...

  Tatil sezonu dışı seyahatlerde genelde pek problem çıkmıyor ama otobüslerin tam kapasite gittiği yaz sezonlarında bisiklet almak istemiyorlar...
   
 12. ProfessionaL

  ProfessionaL Onursal Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  6 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.118
  Beğeniler:
  612
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Hasan Kılınç
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Bisikletin parçalarını söktüğümde en son 25cm en, 80cm uzunluk, 130cm yatay uzunluk oldu. umarım sorun çıkarmazlar..
   
 13. Bahadır Budak

  Bahadır Budak Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  142
  Beğeniler:
  68
  Şehir:
  Urla-İzmir
  Seviye:
  daha 3 hafta önce 28'' şehir bisikletimi ve bir adet küçük boy bavulum ile yola çıktım, hatta bir gitar ve bir de sırt çantamı yanıma aldım. bisikletin gidonu paralel yaptım, ön tekerleği söküp kadroya yandan sabitledim pedalları da söküp tersten takıp, streç film ve koli bandıyla yarım yamalak bir paketleme yaptım. oldukça da kirli gözüküyordu.

  buna rağmen nilüfer turizm bisikleti kabul etti ve güvence verdi kesinlikle alacağız bagaja diye onlara güvendim ve sorun çıkmadı. onun dışında hemen hemen bütün otobüs firmalarını telefonla arayıp özellikle sordum ve kesin alacaklarına dair güvence istedim, bunu da bitek nilüfer kabul etti.:)
   
  ali şirin ve ProfessionaL bunu beğendi.
 14. Dinçer ÜNSAL

  Dinçer ÜNSAL Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  910
  Beğeniler:
  533
  Şehir:
  Bursa || İzmir
  Seviye:
  Travego ve benzeri (bagaj kısmı 2 katlı olmayan) otobüslerde bisikletin hiçbir parçasını sökmeden bisikletimi koyuyorum.

  Otobüs bagajında ön tekerinin hemen arkası karşıdan karşıya boş oluyor.Ön tekeri bile sökmeden rahatlıkla sığıyor.
  Yanlız bagajı 2 katlı olan setra'larda sele ve gidon 2.rafa takılabiliyor. Ama onun da çözümü var. Maşayı aşağıda kilitleyip, seleyi de aşağı indirdiniz mi yine bagajın karşıdan kaşıya olan kısmına sığıyor.

  Tabi terminale önce gitmek hayati...
  Bileti almadan önce yazanede "Abi bisikletim var, Sorun olmaz demi?" demek mühim...

  Kamil Koç şu ana kadar önemli bir sıkıntı çıkartmadı. Bir kaç yeni başlayan yada kendini uyanık sayan muavinle karşılaştım. Ancak böyle bir durumda yapacağınız tek şey "Muhattabın ben değilim, git yazanedeki adamla konuş!" demek... Sonrasında adam paşa paşa alıyor.
  Şu ana kadar bisiklet taşıma parası vermedim. İstemeye kalkarlarsa "biletin arkasını oku" diyorum. Kamil koç'ta 30 kiloya kadar cansız yük taşıma hakkımız var.Ama zaten kimsenin kiloya baktığı yok...

  Bisikletlerimizi taşırken sorun yaşamamak dileğiyle...
   
  Ahmet Kırıkhanuğur bunu beğendi.
 15. observer

  observer Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1.500
  Beğeniler:
  395
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  yol çok uzun değilse bisikletle gitseniz :D
   
 16. Ahmet Kırıkhanuğur

  Ahmet Kırıkhanuğur Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  146
  Beğeniler:
  78
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  yük taşıma talimatnamesine göre her yolcu yanında 30 kg yük ile şehirler arası otobüslere binebilir bu sebeble yanınıza bisiklet ve valizlerinizi alabilirsiniz ancak firmalar bisiklet taşımacalığı konusunda oldukça değişken kararlar sergiliyorlar bisiklete dost bir firma olarak adledilen koç firmasından kimisi memnun kimisi şikayetçi genellikle şoför ve muavinlerden dert yanıyor arkadaşlarımız çünkü bisikletin kaplayacağı yer problem oluyor onlar için bu sebeble bisikletinizi bagaja yüklemeden önce ön tekerleği sökerek buyrun ben hazırladım böyle fazla yer kaplamaz hatta bırakın zahmet olmasın ben yerleştireyim derseniz sanırım bu biraz daha etkili bir yol olacaktır diye düşünüyorum
   
  can bülbül bunu beğendi.
 17. receptimur

  receptimur Üye

  Kayıt:
  24 Haziran 2009
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  121
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Ön tekeri söküp gidonu paralel hale getirmek yeterli olur mu? yoksa pedalları ve/veya arka tekeri de sökmek gerekir ..
  ve
  mümkünse bir kolibandı ile oynar yerleri sabitle....
   
 18. mustafa şan

  mustafa şan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  374
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  mersin- silifke
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  bunun yerine yurt içi kadro evden teslim alıyormuş o şekilde hiç bir parçasını sökmeden versek nasıl olur söküp takma işlerinden anlamadığımdan soruyorum
   
 19. Semih_ÇELİK

  Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  10 Nisan 2009
  Mesajlar:
  627
  Beğeniler:
  351
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  bisiklet parası kadar kargo parası ödersin ne olacak.
   
  ÖmerFarukŞ bunu beğendi.
 20. mustafa şan

  mustafa şan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  374
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  mersin- silifke
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:

  internetten hesapladım da çok bir şey tutmuyor gibi adresten alma ve adrese verme ücreti 10 lira bile değil ama kargo boyu ağırlığı ne kadar eder bilemem
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-1_9-3-58.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
7.png
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
Drafting_Graph_1024x1024.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...