Şehirlerarası bir gezide güvenlik nasıl sağlanır?

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Umut Palabıyık tarafından paylaşıldı.

 1. Umut Palabıyık

  Umut Palabıyık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2009
  Mesajlar:
  334
  Beğeniler:
  482
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Arkadaşlar belki okuyanınız olmuştur. Yarın İzmir'den yeğenimle Antalya'ya doğru yaklaşık 20 günlük bir yola çıkıyoruz.

  Aslında bu konuyu doğru yere açtım mı bilmiyorum ama tecrübesi olanlar genelde burayı incelerler ve yorumlarını daha rahat yazarlar diye bu bölüme açtım konuyu.

  2 kişi yola çıkacağımızdan ve ilk büyük gezimiz olacağından ötürü aslında biraz doğaçlama bir gezi olacak. Bu nedenle nelerle karşılaşabilirz sadece tahmin ediyoruz. Tecrübe yaşamadığımızdan ötürü çok fazla bir bilgimiz yok.

  Sizlerden ricam özellikle böyle uzun turlarda karşılaşılabilecek şeyler hakkında yorumlarınızı belirtmeniz. Karşılaştıklarınızdan bahsetmeniz. Mümkünse bu engelleri aşmak için çözüm önerilerinizi belirtmeniz.

  Dün konuştuğumuz bir arkadaş uzun turlara çıkanlara musallat olabilecek tarzda kişiler olabileceğini, bu kişilerin bisikleti, çantaları, değerli eşyalarınızı,vb. almak gibi amaçları olabileceğinden bahsetti. Bunlara karşılık kendisinin elektro-şok tabancası taşıdığını ve bunun hem yasal hem de caydırıcı bir yöntem olduğunu söyledi. Bizim de edinmemizde yarar olduğunu söyledi. Biz yanımıza sadece biber gazı almıştık.

  Ama anlattıkları oldukça uç örnekler gibi geldi. Gerçekten bu tip şeylerle karşılaşır mıyız? Böyle şeylere ihtiyacımız olur mu? Bunun dışıında önerebileceğiniz güvenlik malzemeleri var mıdır?

  Not: Bunun dışında köpek kovucuya da ihtiyacımız olur mu? Yolda gerçekten tehlikeli köpek veya köpeklerle karşılaşır mıyız?
   
 2. Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Kişisel görüşüm, şehirlerarası yolların şehirlerin banliyölerinden ya da merkezlerinden daha tehlikeli olamayacağı. Tek dezavantajınız en yakın güvenlik noktasının uzak olması.

  Yol boyunca çok fazla iyi niyetli kişilerle karşılaşıyorsunuz, bu da size pozitif yansıyor. Ancak karşılaştığınız herhangi bir kişinin amacı size zarar vermeye yönelik mi değil mi onu anlamanız için sürekli kendi kendinize yetecek durumda (A'dan B'ye hiç yardım almadan gidebilecek, kimseye ihtiyacı olmayacakmış gibi binmek) olmanız gerekmekte. Ayrıca uzun turlarda yapılan büyük şehir giriş ve çıkışlarında ekstra dikkat gerekiyor; genellikle sakin bir rotada sürüyorsanız eğer refleksleriniz geriliyor.

  Biber gazı ya da normalde de kullandığınız bir çakı gibi bir şeyden daha fazlasına ihtiyacınız olmayacaktır. Unutmayın ki dolandırılma veya gasp olayları fiziksel müdahaleden ziyade dikkat eksikliğinden de meydana gelebilir.

  Anayollarda köpekler büyük sorun yaratmıyor. Tali yollardan ve hayvan otlatılan yerlerden geçiyorsanız çoban köpeklerine rastlamanız olası, bunlar da en tehlikeli versiyon zaten. Önce köpekle, sonra çobanla iletişime geçmeye çalışmak en mantıklı yol olacaktır. Siz sakin olursanız fazlaca problem yaşamazsınız. Kasaba ve köy hanelerinde rasladığınız köpekler ise genelde sizi en fazla iki yüz metre kovalar bırakır. Bölgelerinde takılırlar, sahiplidirler. Siz durduğunuzda susan köpekleri de kâle almayınız. :)
   
 3. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Merhaba Sevgili Umut,

  Kardeşim ne bir savaşa gidiyorsun, ne de bir başka diyara... Memleketinde pedal çevireceksin. Nedir bu yaa... Yok şu önlemi al, yok bu önlemi al...

  Yollar sürprizlerle doludur. Bunun zevkini yaşa. Kötü niyetli insanlardan kurtulmak çok kolay. Zaten zamanla insanların niyetini anlayacaksın. Bir araçla sana zarar vereceklerse plakasını al ve polise bildir yeterli. Yaya insanda zaten kolay kolay sana zarar veremez. Çadırınıda güvenli bir alana kurmayı unutma.

  Binlerce km Türkiye yollarında dolaştım, hiç birinde bir olay yaşamadım. Ufak tefek şeyler mutlaka olur. Onlarda sizi üzmez zaten.

  Köpeklere gelince bir bisiklet turunun olmazsa olmazıdır. Kurtulma yöntemleri çok basit. Arkadaşımında belirttiği gibi, çevredekilerden yardım iste, bisikletinden in, o bölgeyi terkedene kadarda binme. Ondan sonra zaten saldırmazlar. Benim kadar köpekten korkan varmıdır bilmiyorum. Ben bile alıştıysam herkes alışır.

  Şimdiden yolunuz açık olsun. Yolda olmanın keyfini çıkartın. Böyle şeylerle kafanızı yormayın...

  Sevgiler...
   
 4. Mehmet Akif MALKOC

  Mehmet Akif MALKOC Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  799
  Beğeniler:
  398
  Şehir:
  Lagos
  Seviye:
  Biber gazı ve kelebek taşı yanında..Burası türkiye :) ben İstanbulda yaşıyorum..Çok kez karşılaştım böyle şeylerle..Ben bisiklet üzerinde değilde normal hayatta karşılaştım..2 kez gaspa uğradım..Çoğu kezde omuz ve ne bakıyorsun olayları oldu..insan görünümlü hayvan çok bu memlekette..Benden sana tavsiye kick boksa git..Yanında daima biber gazı bulundur..Birazda dikkat..Bu kadarı yeterli..Dahada olursa zaten o Allahın emri :)
   
  RECEP İŞLEK ve Vural UZUN bunu beğendi.
 5. kayhan1907

  kayhan1907 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  477
  Şehir:
  balıkesir
  Seviye:
  olacak olur neyin teleşesini yapıyorsun ki yolun keyfini çıkar genel kurallara uy yeter binlerce km yolda hiç bir şey olmadı bana tabi cebinden tomarla para çıkarma binlerce liralık telefon elektronik eşya vb ortalıkta sergileme konaklama için bahçe içlerini seç ve yerel halktan yardım iste. haritan yoksa ara yollara girme köpeklere gelince bisikletten inince bisiklet köpekle aranda kalsın o zaman birşey olmaz arkadasların dediği gibi köy yollarına girerersen köpekler sarar diğerleri bağırır sende eğer en az onun kadar bağırırsan göreceksinsi durup gerileyecekler güç gösterisidir bu ısıracak olan havlamıyor yolun açık olsun zaten bir şey olacaksa muhtemelen şehir merkezinde olur dikkat et
   
 6. #6
  Umut Palabıyık

  Umut Palabıyık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2009
  Mesajlar:
  334
  Beğeniler:
  482
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  İnanın ben de sizlerin söylediği gibi gönlümce pedala basmak niyetindeydim dün akşama kadar. Arkadaş söyledikleriyle "acaba" dedirtti, ben de sizlerin deneyimlerinizden durumu öğrenmek istedim.

  Hepsi çok güzel ve yararlı bilgiler. Herkese çok teşekkür ederim.Özellikle Serkan Taşdelen'in yazdıklarıyla içim tamamen rahatladı. Sabaha yola çıkıyoruz ve hala yatmadım. Biraz dinlenip güç toplasam iyi olacak.

  Tekrar teşekkürler yorumlarınız için
   
  RECEP İŞLEK ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 7. ibrahim Kızılkaya

  ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  1.029
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Sevgili Umut
  Tedirgin olmanızı gerektirecek bir durum yok. Çeşitli bölgelerde bazen yanlız, bazen iki-üç kişi, bazen daha kalabalık ekiple, bir çok tur yapmış biri olarak söylüyorum bunu. Şok tabancası vs gibi şeyler zaten yapmayı amaçladığın olayın felsefesine aykırı. Sakın böyle şeyler edinmeyin derim ben.

  2005 te forumdan eteker nikli abinizle ben de İzmir-Antalya güzergahında pedal basmıştım. Hala unutamadığım,çok keyifli bir rotaydı.Sizin de çok keyif alacağınıza inanıyorum.

  Biliyorsunuz yollarımızın tamamında güvenlik şeridi yok. Asıl dikkatli olmanız gereken konu trafik bence. İki kişisiniz. Bisiklet üzerinde sohbet etmeyin ve yanyana sürmeyin bisikletinizi. Biraz aralıklı ve biriniz öncü biriniz de artçı olun.
  Tanımadığınız kişilerle de mesafeli olun.Kendi kendinize yetin. Konaklama için de Benzin istasyonları,Okul bahçeleri,sağlık ocaklarının bahçelerini,muhtarlık binalarını (tabii ki izin isteyerek) seçin. Kendi performansınıza göre rotayı günlük etaplara bölün.Karanlığa kalmamaya özen gösterin. İnanın yollardaki tehlike şehirdeki tehlikelerden daha az.

  Serkan abinizin ve Kayhan abinizin köpeklerle ilgili söylediği yöntemler en doğru yöntemlerdir. Saldırı anında inin bisikletinizden.Kendinizi güvende hissedeceğiniz mesafeye kadar da binmeyin. Köpekler kendi güvenlik alanlarını terketmezler. Ayrıca köpeklerden daha yüksek bir tonda siz de onlara bağırın. Bu konuda da bir sorun yaşamazsınız.

  Turunuzun keyfini çıkartmaya bakın.Size iyi turlar diliyorum.Tur dönüşü de yazı ve fotoğraflarınızı bekliyorum.Hoşçakalın
   
 8. Atila Filmer

  Atila Filmer Bisikletkolik

  Kayıt:
  3 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.133
  Beğeniler:
  805
  Şehir:
  İstanbul/Nişantaşı
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Aynen bende fikirlerini belirten arkadaşlara katılıyorum. bahsettiğiniz rota ege akdeniz arası gidiyorsunuz. Sizi sıcak ve tatilci trafiği dışında zorlayacak bir durum olmayacaktır. Aksine tur şeklinde gittiğinizi gördüklerinde, özellikle kahvelerde çay içmeye buyur edecekler sizi. Kelebek al gaz al haydar taşı vs gibi ihtiyaçlara gerek kalmayacaktır. Turunuzu planlarken duracağınız noktaları önceden seçerseniz ve hedefinizi ona göre koyarsanız bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.
   
  RECEP İŞLEK ve Umut Palabıyık bunu beğendi.
 9. #9
  Umut Palabıyık

  Umut Palabıyık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2009
  Mesajlar:
  334
  Beğeniler:
  482
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Şu anda Akbükteyiz. Dün Kuşadasına gelmiştik, yarın da Bodrum'a doğru yollanıcaz. Teşekküürler yorumlar için. Dediğiniz gibi şimdiye kadar hiç kötü olayla karşılaşmadık, umarım karşılaşmayız da.

  Tek problem var o da kahvelerde çay ikram eden olmadı. Kendi cebimizden içiyoruz hala:D:D:D
   
  RECEP İŞLEK bunu beğendi.
 10. zaferozcelik

  zaferozcelik Yeni Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  45
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  kayseri
  Seviye:
  merhaba umut kardeş;sizlere iyi yolculuklar dilerim herşey gönlünüzce olsun.bende şuan kayseri-izmir turundayım.bugün afyondayım mola verdim.baştaki yazını okudum endişelerden bahsetmişsin biraz ama içini ferah tut pozitif ol yollar çok güzel insanlarımızda öyle. size mutlu pedallı günler dilerim sağlıcakla sevgiyle kalın...
   
  RECEP İŞLEK ve Umut Palabıyık bunu beğendi.
 11. orvakad

  orvakad Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Haziran 2007
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  hollanda
  Seviye:
  Biber gazı taşımakta fayda var.Ancak öncelikli amaç bu tür durumlardan uzaklaşmak olmalı.
   
 12. eminozk

  eminozk Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Ocak 2006
  Mesajlar:
  259
  Beğeniler:
  399
  Şehir:
  adana/antalya
  Seviye:
  size insanların musallat olcagını garanti edemem ama,köpeklerden sakının .yanlarından geçerken çok yavaş ve dikkatli geçin .iyi yolculuklar
   
 13. Hasan Ulu

  Hasan Ulu Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2010
  Mesajlar:
  30
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Arkadaşlar biraz konudan dış olsa da söyleyeceklerim yine güvenlikle ilgili
  daha geçen gün arkadaşımla tur yaparken bir sivas kangal tarafından kovalandık
  Gerçi tam bayırın altında pusuya yattıklarından dolayı ben kaçmayı başardım o hız ama arkadaşımı baya kovaladılar..
  Sorun tabiki köpekler değil fakat dönüşte yine bayır yukarı çıkarken bizi kovalamasınlar diye dağ yollarına saptık (bunlar da dağ yolu değil elektrik direği açmak için yapılan yollardı)
  köpekten kaçarken yılan ve arı kovanları ile karşılaştık...
  [​IMG]
  Soruma geçersek acaba böyle dağ yollarında yaban domuzu veyahut ayılarla karşılaşırsak ne yapmalıyız?
  yollar bozuk olduğunu ve bir ayının yaklaşık 80km maksimum hız ile koşabilecegini düşünürsek doğayı gezerken canından olmamak mümkün değil gibi gözüküyor..
  acaba sizin bu konuda fikriniz nedir?
   
 14. Selim Siliğ

  Selim Siliğ Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.192
  Beğeniler:
  962
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Cümleten Selamun aleyküm :)

  Geçmiş konu ama genel bir konu yazmak istedim bu yüzden arkadaşlar :)

  2. sayfaya bakmadım tam ama ilk sayfadan Serkan Taşdelen' e ve onun gibi düşünenlere katılıyorum kesinlikle. Kesinlikle onun kadar pedallayan, ve onun kadar yere pedallayan birisi değilim, uygun zamanlarda şehirler arası ve haftaiçi de 2 gün şehir içinde özel grubumuzla turlarımız var...

  Güzel Türkiye' mde o kadar yer var ki gezecek görecek, bu sebeple biraz cesaretle hele ki bisikletinizleyseniz gezin görün derim. Evet iyi niyetli olmayan bir çok insan tanıyorum, var; ama bunların hiç biri sizi yolunuzdan etmesin, etmemeli. Gayretiniz ve çabanız herhangi bir şeyin altına inmemeli, zaten gün geçtikçe yollara ve kendinize olan cesaretiniz artıyor kesinlikle.

  Yanınızda bir kelebek ya da kesici alet olabilir tabi ki ama öncelikle ve kesinlikle almanız gereken bibier gazıdır. Bundan da fazla bir şeye gerek yoktur diye düşünüyorum.

  Selametle..
   
 15. ramazankurucay

  ramazankurucay Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  601
  Beğeniler:
  798
  Şehir:
  istanbul yeniköy
  Seviye:
  İyi özetlemişsin kardeşim... Sevgiler..
   

İlginizi Çekebilir

WATSON_00004704-074-630x448.jpg
Bu 11 madde gerçekten onun maddeleri mi bilmiyorum ama, CyclingWeekly böyle demiş :) Orijinal Link, yazının sonunda olacak. [ATTACH] 2016 olimpiyatlarında altın madalyaya giderken Cancellara......
PicsArt_09-19-07.46.46.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...
20160630_084931.jpg
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız...