Şehirlerarası asfalt yolda sürerken müzik dinlemek için müzik çalar önerisi

Gezegen

Üye
Tepki
95
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar,

Kestirmeden sorayım: Fikir vermesi için ortalama trafik akışının olduğu (30 sn. ile 1 dk. arasında 1-2 aracın geçtiği) şehirlerarası bir asfalt yolda araçlar geçerken geçme anında araçların motor gürültüsü, vızıltısı, savurduğu rüzgar sesinin dinlenen müziği bastıramayacağı, işitme yönünden kesintiye uğratamayacağı bir ses seviyesinde/şiddetinde ses çıkarabilen, kısacası "yolda kesintisiz müzik" dinleyebileceğim, 500-600 TL aralığında bir müzik çalar önerebilir misiniz?

Yakın zamanda bir FB grubunda da sormuştum, genellikle JBL markanın CLIP 3-4 modelleri önerilmişti. Bir CLIP çaları, geçenlerde yolda giderken bir refüjde çalışan bir belediye işçisinin belinde takılı görünce hemen yanaşıp son sesi açmasını rica ettim. Tam da sahada, yolda, yolun kenarında, ortalama bir trafik akışında test etme imkanı buldum. Ne yazık ki, umduğum ses seviyesi/şiddeti yoktu. Araçlar yanımızdan geçerken gürültüleri, vızıltıları müziğin sesini bastırıyor, kısa bir süreliğine de olsa müziği kesintiye uğratıyordu.

Beklentimi şu örnekle vereyim: Dışarıdan gelen ezan sesi, iç mekanda (odada) dinlenen müziği bastırmaz, kesintiye uğratmaz, ezan okunurken hem ezanı hem de müziği duyarsınız, müzik kesintiye uğramaz, müziği "duymaya" devam edersiniz. İşte böyle bir dinleme, duyma deneyimi istiyorum yoldayken de.

Deneyimlerinizi, önerilerinizi duymak isterim. Teşekkürler.

Scudo

Gezegen

Üye
Tepki
95
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikleti otomobillerle karıştırdınız sanırım.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Hoparlörle böyle bişey sağlayabilmeye ihtimal vermek? Bilemedim Altan...

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Yanınızdan geçen aracın sesini bastıracak kadar yüksek sesle müzik dinlemesinin tehlikeli olmasını bir kenara bırakalım. 1-2 metre yanınızdan geçen otomobilin çıkardığı ses 80 desibelin üzerinde olacaktır. Daha yüksek ses çıkartabilecek hoparlör hem verdiğiniz bütçeyi aşar, hem de bisiklet sürerken taşınmayacak kadar büyük olur.

Gezegen

Üye
Tepki
95
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yanınızdan geçen aracın sesini bastıracak kadar yüksek sesle müzik dinlemesinin tehlikeli olmasını bir kenara bırakalım. 1-2 metre yanınızdan geçen otomobilin çıkardığı ses 80 desibelin üzerinde olacaktır. Daha yüksek ses çıkartabilecek hoparlör hem verdiğiniz bütçeyi aşar, hem de bisiklet sürerken taşınmayacak kadar büyük olur.
Beni yanlış anladınız. Ezan örneğini vermiştim. İkisi de birbirini bastırmasın, birbirine karışsın, ikisi de duyulur olsun. Tabii müzik tarafığına eğiliyoruz daha çok ama araç gürültüsünü bastırsın gibi talep yok, tersi yönden, müzik sesi bastırılmasın, boğulmasın (tekrar bkz. dış mekandan ezan sesi + iç mekanda müzik sesi). Teknik bilgim hiç yok ama az önce ben de bir an için aklımdan konserlerde kullanılan devasa hoparlörleri geçirdim, belki de onlar sağlar istediğim şeyi. :) O halde şöyle söyleyeyim, "olabildiğince" müzik dinlenebilir olsun. :)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Hoparlör yerine kablosuz kulaklık düşünmek bu kadar zor olmamalıydı...

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.617
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Sayın @Gezegen kablolusu bile bu işi görürdü. Ben kullanıyorum gayette iş görüyor. Hatta trafikte illaki müzik dinleyeceğim diyorsanız tek kulaklık kullanmanızı öneririm.
Kusura bakmayın ama ne saçma bir konu, düşünce ve inat böyle.

Son düzenleme:

Gezegen

Üye
Tepki
95
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Akla gelen kulaklıksa olmaz. Yok, başkaysa, o kadar teknoloji takipçisi değilim, çok gerilerden geliyor olabilirim. Somut öneri (marka/model) alabilir miyim?
Sayın @Gezegen kablosu bile bu işi görürdü. Ben kullanıyorum gayette iş görüyor. Hatta trafikte illaki müzik dinleyeceğim diyorsanız tek kulaklık kullanmanızı öneririm.
Tek kulaklık olmaz, ben öyle müzik dinleyemem, denediğimi de söyleyemem. Müzik sesinin ortam sesine karışması en ideali, öyle tahmin ediyorum ki en güvenlisi aynı zamanda.

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.089
Bisiklet
Kron
jbl go 3 güzel ses veriyor paylaştığınız modellerin bi üstü gibi bişey oluyor. geriye bi tek bisikletin üstünde nasıl sabitleyeceğiniz kalıyor.

Edit: clip daha üst model gibi ama go 3 sesi direk tek bi yöne verdiğinden bisiklette daha iyi iş görür gibi. Bunu dışında alırsanız bisikletin üstüne nasıl taktığınız hk. ss atarsanız sevinirim. bu videoda söylüyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Gezegen

Eren Çalışkan

Alter ego
Tepki
348
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Trek
Sayın @Gezegen kablolusu bile bu işi görürdü. Ben kullanıyorum gayette iş görüyor. Hatta trafikte illaki müzik dinleyeceğim diyorsanız tek kulaklık kullanmanızı öneririm.
Bence arkadaşın niyeti müzik dinlemek değil, dinlettirmek.

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Benim koşarken kullandığım bir kulaklık vardı. Ironman Yurbuds. Dışarıyı ve müziği aynı anda duymak için tasarlanmış. İğrenç kalitesi olan kulaklıklardı.

Bence bahsettiğiniz şeyi taşınabilir ve ucuz bir hoparlörle yapmanız imkansız. Üstte bahsettiğim gibi izolasyonsuz bir kulaklık alabilirsiniz. Bisiklet sürerken müzik dinlediğinizi farkeden araç sürücüleri sizi rahatsız etmeden uzağınızdan geçecektir.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

omrceylan

Üye
Tepki
33
İsim
Ömer
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese iyi geceler diliyorum. Yeni konu açamadığım için buraya yazmak istedim. Ben uzun yıllardır bisiklet kullanıcısıyım ama profesyonel anlamda değil tabiki... Son zamanlarda bisiklet binmeyi çok özlediğimi farkettim ve işe bisikletle gidip gelmeye başladım. Her geçen gün daha da hoşuma gidiyor. Bu yüzden yeni bir bisiklet almaya karar verdim. Aynı zamanda kamp yapmayı da çok seven biriyim. Konya'da yaşıyorum ve yüksek lisans öğrencisiyim. Konya'nın ilçelerine ve Aksaray'ın ilçelerine haftasonu tezim için gidip geliyorum. Orada konaklamak zorunda kalıyorum. Bende bunu bisikletle yapmaya karar verdim. Hem benim için bir tutku olan kamp, hemde tezim için yapacağım seyahatlerin daha eğlenceli olmasını istiyorum. Bir kaç ay sonra havalarında düzelmesi ile bu ilçe ziyaretleri sıklaşacak. Ortalama 150 km gibi mesafeler olacak. Bunun için sizden bir bisiklet tavsiyesi istiyorum. Bütçem maalesef 2000 - 2500 TL arasında çok kısıtlı bir bütçedir. Bunu dikkate alarak önerilerde bulunabilir misiniz? Nasıl bir bisiklet almalıyım...

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Telefon tutucudan dinliyorum gıdondakı. Diğer türlü kulaklık aldım cengellı kısık sesle dinlemeyi denicem ama yüksek bastıracak kadar sesli dinlemek sıkıntı.

okoyuncu

Üye
Tepki
70
İsim
Ömer
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bose markasının güneş gözlüğü - hoparlör serilerine bakabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: özgür duygu
Tepki
237
İsim
Sinan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bluedio hs öneririm. Ben bisiklet kullanırken takıyorum boynuma. Hem çevreyi duyuyor, hemde müziği mi dinliyorum. Aeden almıştım. Vergi dahil 130 civarına gelmişti.

noyanyan

Aktif Üye
Tepki
359
İsim
noyanyan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

koşu için kullandığım mp3 player. Su geçirmez. iyi ses kalitesi. ve dış sesleri alan mikrofonu var. Bluetoothsuz modeli de mevcut fiyatı daha uygun.
mp3 player olmasa da dış sesi kulağa veren ilave mikrofonlu herhangi bir kulakiçi kulaklık alabilirsiniz.

(link)

Bu ürün de sesini test ettiğim dış mikrofonu olan, su geçirmezliği ve düşmesini önleyecek çıkarılabilir plastik parçasıyla başarılı bir ürün.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de ritim tutmak ve motivasyonumun düşmemesi için bisiklet sürerken müzik dinleyenlerdenim. Tavsiyem kulak içi yerine dış kulak çukuruna oturan, kablosuz yerine kablolu ve telefonunuza bağlayabildiğiniz ya da harici, sadece müzik çalar olarak çalışan philips in, sony nin mp3 çalarlarını tavsiye ederim. Şimdi,bana göre, size kulaklık tavsiyem şöyle olur :
#kulaklık, talebinize göre kulak içi kulaklık malesef mantıklı bir tercih olmuyor. Çünkü kulak içi olanlar kulak sağlığı açısından dış kulak çukuruna oturanlara göre daha tehlikeli ve dış ortam sesini iletme noktasında engelleyici bir tıpa görevi üstleniyor. Ayrıca olası kazada, kulak içine batması/kaçması daha kolay. Otomobillerde örn, ayak yaralanmalarını aza indirmek için, pedal setleri çarpma sensörlerinden gelen habere göre sabit yerlerinden ayrılıyor. Kulaklık olarak bass arayan biriyim ancak küçük ve işlevsel olmalı. Kullandığım pek çoğu içinde tavsiyem, philips she-3010/2610/2550 serileri.. Bunlar dışında extra bass, epıc bass, dehşet bass gibi ambalajlananlara hiç bakmayın, denediklerim içinde en iyi seriler bunlardı.
#kablosuz kulaklık, seyir halinde iken, düşürme riskiniz yüksek. Kaskın ya da bisikletiniz ile bozuk zeminlerde giderken, şarjı bittiğinde farkındalık eşiğiniz yorgunluk ya da başka uyaranlara yönelmişse çoktan düşürmüş de olsanız haberiniz olmayabilir. Tıpkı kol saati gibi örn. Saati kolunuza taktığınız ilk 1-2 saat hissediyorsunuz ancak sonra saatinizi görmeden kolunuzda olduğunu farkedemiyorsunuz, unutuyorsunuz.
#mp3 çalarlar bence mantıklı geliyor. Çünkü hem telefonunuzun şarjından yemiyor, hem de cebinizde bir yere ya da kolunuza, formanızın arka cebine fermuarladığınızda bir daha unutuyorsunuz. Böylece sık sık mesaj, arama vs geldikçe sürüşünüzün konsantresini bozmamış oluyorsunuz. Kablo meselesi biraz canınızı sıkar ancak onu da tıpkı kadro içinden geçen fren ya da vites halatları gibi, kıyafetinizin içinden geçirin 😄

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir zamanlar JBL Clip 3 'ü gidona bağlayarak müzik dinliyordum ama sonra vazgeçtim . Belli bir süre sonra, çalan müzik insanın dikkatini dağıtmaya başlıyor, etrafta olana bitene karşı olan algı zayıflıyor. Hele ki kulaklıkla dinlemek hiç olacak şey değil bence. Kulaklıkla müzik dinleyen birinin solundan geçecekken "soldayım" diyorum ama beni duymadığı için pat diye sola kırıyor, bisiklet yolunda bir kaç kere başıma geldi.

• Beğen
Tepkiler: Fota

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Uzun zaman ue boom 3 soundcore Bike gibi ses bombalarıyla müzik dinledim şehir içinde kro maganda gibi algılanıyor apachi muamelesi görüyorsunuz hele trafikte dinlemek tam saçmalık sesler karışıyor uzun yolda güzel denilebilir kulaklık ise ölüme davetiye aman deyim