Şehirler Arası Bisiklet Taşımanın En İyi Yolu

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mehmed Deniz tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmed Deniz

  Mehmed Deniz Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2013
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Daha önce bir kaç defa denemiş biri olarak, söküp takma zahmetine girmeden en ucuz ve iyi yolu tren ile taşmadır.
  Hiç bir şeyini sökmeden yük vagonuna kilitleyebilirsiniz. 10 lira ücret alıyorlar ki zaten tren otobüslerden çok daha ucuz ve konforlu.
  Sadece şehirler arası değil ilçeler arası da kullanılabilir bir yöntem.
  Daha önce yazmış olduğum tren yolunun önemini ve güzelliğini madde madde anlatan bir yazıyı paylaşmak da faydalı olacaktır.


  Tren varken otobüs ne kadar lüks olursa olsun bence. Bu maddelerin hepsi Trende Artı otobüste eksi.

  1-Otobüste sürekli bir trafik akışı vardır, kaza riski çoktur. Trende yok denecek kadar azdır.
  2-Otobüste çok sıkışık bir alan vardır bunalma olasılığı, sıkışık olma ihtimali yüksektir. Tren de size ait bir oda vardır.
  3-Otobüste kalkıp dolaşma, yürüyüş yapma ihtimali yoktur. Trende uzun uzun koridorlar, koca koca salonlar vardır.
  4-Otobüste bir çoğunda lavabo yoktur. Trende size ait lavabo vardır, tuvalet vardır.
  5-Otobüste bir çoğunda cihazlarınızı şarj etmeniz için priz yoktur. Trenlerin hepsinde vardır ve size ait.
  6-Otobüste virajlarda sallanma ve yana yatma sonucu rahatsız olma durumu vardır. Trende fark etmezsiniz bile.
  7-Otobüste yollardaki her tümsek ve çukuru hissetme sonuç olarak dinlenme mümkün değildir. Tren kayarak gider adeta, en ufak iniş çıkış hissetmezsiniz, trende olduğunuzu unutabilirsiniz.
  8-Otobüste hava şartları her zaman büyük risktir. Tren yolunda gider yol sadece onundur.
  9-Otobüste sürücünün parmakları ucundadır hayatlar. Trende raylardan çıkma ihtimali çok düşüktü.
  10-Otobüste insanlar ile çok iç içesinizdir, 50 kişiden birinin rahatsızlığı sizi de rahatsız eder. Trende size ait bir mekan vardır.
  11-Otobüste size ait özel bir alan yoktur, herkes size bir iki karış yakın durup rahatsız edebilir. Trende sizin koltuğunuz ve yatağınız vardır.
  12-Otobüste her an teknik bir hata ile yol kenarında durabilirsiniz. Trenlerde teknik arıza ihtimali çok çok düşüktür.
  13-Otobüste bilgisayarınızı açmanız sizi ve yanınızdakini rahatsız edebilir. Trende kendi odanızda dilediğiniz kadar yeriniz, bilgisayar için masanız vardır.
  14-Otobüste istediğiniz gibi uyuyamazsınız, koltukları yatırmanız bile problem olabilir. Trende yataklarınız geniş, yumuşak ve temizdir.
  15-Otobüste istediğiniz gibi yemek yiyemezsiniz, rahatsız olur ve rahatsız edersiniz. Trende yemek yemenizi kimse görmez bile.
  16-Otobüse her zaman daha fazla ücret ödersiniz. Trenler çok daha ucuzdur yarısından fazla.
  17-Otobüste klimanın sıcaklığını kendinize göre ayarlayamazsınız. Trende ister açar, ister kapatırsınız, ister soğuk ister sıcak kumanda elinizde.
  18-Otobüste rahat bir yatak, temiz bir battaniye ve yastık kullanma ihtimaliniz azdır. Trende açılmamış poşette mis gibi bembeyaz pike, yastık ve çarşaf verilir.
  19-Otobüste hava almak için cam-pencere açamazsınız. Trende mis gibi doğal havayı odanıza alabilirsiniz.
  20-Otobüste çok az el değmiş doğal bir çevreyi seyretme ihtimaliniz azdır. Trende ağaçlara değe değe gidebilir, giderken yaprakları kopartabilir, yemyeşil kokuyu içinize çekebilirsiniz.
  21-Otobüste size ait bir lavabo yoktur, istediğiniz zaman elinizi, yüzünüzü yıkayamazsınız. Trende sabunu, mendili, aynası hazır lavabonuz vardır.
  22-Otobüste size ait bir buzdolabı yoktur, yiyeceklerinizi saklayamazsınız. Trende Soğukluğunu ayarlayabildiğiniz, derin dondurucusu içinde olan çok iyi size ait buz dolabınız vardır.
  23-Otobüste size ait masa yoktur, yemek veya eşyalarınız için kullanamazsınız. Trende Masayı kendinize göre ayarlayabildiğiniz size ait masanız vardır.
  24-Otobüste kıyafetlerinizi değiştirip, rahat kıyafetler giyemezsiniz. Trende kimse sizi kıyafetlerinizle görmez isterseniz çırılçıplak uyuyabilirsiniz.
  25-Otobüste bir şehirden başka şehre taşınırken evinizi yanınızda götüremezsiniz. Trenlerde yük vagonu vardır, dilediğiniz kadar taşıyabilirsiniz.
  26-Otobüste eşyalarınız üst üste istiflenip ezilebilir. Trende sizin odanızda size ait gardrop ve bagaj bölümü vardır, ekstra için yatak altı da uygundur.
  27-Otobüste molalarda mecburen uyanırsınız gürültü ve ışıklardan dolayı. Trende trenin durduğunu bile uyuyorsanız anlamazsınız.
  28-Otobüste müzik-film yüksek ses ile dinleyemezsiniz. Trende odanızda yüksek sesle film izleyebilir zaten az olan tren sesini tamamen bitirebilirsiniz.
  29-Otobüste on numara yağ kullanma ve yangın çıkma riski vardır. Trende yangın çok çok zor ihtimaldir.
  30-Otobüste yakıt harcama-yolcu taşıma oranı ülke ekonomisine zara zarar verir. Trende binlerce kişi binlerce ton yolcu taşınabilir.
  31-Otobüsler pahalı ve kaza yapınca masraflıdır ülke ekonomisine zarar verir. Trenlerin bakımı daha kolay ve ucuzdur.
  32-Otobüste eşler çok rahat olamazlar çevreden dolayı. Trende iki kişilik özel odalar mevcuttur.
  33-Otobüste ikramlar sırasında üzerinize bir şeyler dökülme riski yüksektir sallantıdan dolayı. Trende hiç bir şey devrilmez, sallanma hissedilmez bile.
  34-Otobüste titremeden dolayı bacaklarınız bir kaç saat sonra uyuşur. Trende istediğiniz gibi uzatabilirsiniz.
  35-Otobüste yollar doğal hayattan uzak olduğu için Kurt, Tilki, Ayı, Tavşan, Geyik gibi benzeri hayvanları görmeniz zordur. Trende dağların içinden, ovaların çok az el değmiş yerlerinden, ormanların içinden geçersiniz.
  36-Otobüs garları şehir dışlarına yapılmıştır o nedenle şehir içine ayrı vasıta şarttır ama Trenler hep merkezi olur.
  37-Otobüs mola yerleri doğallıktan uzak, kalabalık ve rahatsız edicidir. Tren istasyonları huzur verir insana.
  38-Otobüste size aite özel bir yer yok, eşyalarınızı ve kendinizi kilitli bir yerde tutamazsınız. Trende kapınızı kilitleyebilirsiniz.
  39-Otobüste mola yerlerinde yeme-içme ücretleri her zaman yüksek fiyatlıdır. Tren istasyonları oldukça ucuz, yemekli vagonlarda oldukça bol çeşit ve ucuz yemek içecek vardır.
  40-Otobüste sigara içmek (içiyorsanız) mümkün değildir, Trende kapıyı açıp içebilirsiniz.
  41- Milletimiz bilinçsiz olduğu için trende sadece siz seyahat edebilirsiniz ancak otobüsler tıklım tıklım olur genelde.
  [​IMG]

  İki kişilik; Buz dolabı + Lavabo + Çift yatak + Klima vs.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Şirin, güzel, nostaljik istasyonlar.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.302
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Katılıyorum.Geçen sene doğu ekspresiyle erzuruma gitmistim.Bu yıl da Kars'a gideceğim.Tur öncesi uyku çok önemli.Evet süre uzun ama keyif de uzun.Trenle gidilebilecek her yere trenle giderim.Bisikletim de yanibasimda olur.Çay kahve yemek wc ...


  GT-S7500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
 3. Rehavet

  Rehavet Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2013
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  trende elektrik mevcutmu ? bilgisayar çalıştıracak kadar
   
 4. hakan64

  hakan64 Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Mart 2014
  Mesajlar:
  1.223
  Beğeniler:
  674
  Şehir:
  -
  Adı:
  hakan
  Seviye:
  tren güvenli ama bagaj parası vermek mantıksız geliyo bana, millet 4-5 tane bavula para vermezken bisiklete neden para veriyoruz ki? otobüsle taşıyacaksanız eğer anadolu en iyisi. diğer firmalarda hep sorun yaşadım, bagaj parası istediler ama bisikletimin güvenliğine önem vermediler, yanına eşyaları sıkıştırarak özensiz şekilde koydular. anadolu da böyle değil, adamlar bisiklete bişey olmasın diye damacana şişeleri,sağlam bavulları bisikleti korumak için siper yapıyo, bagaj parası da almıyorlar. ama anadolu nun biletleri 5lira pahalıdır normale göre, otobüsleri konforlu ve güleryüzlü çalışanları var :)

  biraz reklam gibi oldu ama gerçekleri yazdım
   
 5. Tayfun Sezer

  Tayfun Sezer Kıdemli Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  11 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  295
  Beğeniler:
  513
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Mehmed bende sana bunu soracaktım Ankara'ya trenle gittiğini söylediğinde acaba bisikletini götürüp götürmediğin sorusu aklıma gelmişti Bu yazını gördüğüm iyi oldu Zira bazen bende Ankara'ya geliyorum bisikletimden ayrı kalmamış olurum.Teşekkürler.
   
 6. #6
  Mehmed Deniz

  Mehmed Deniz Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2013
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Forumda sorun vardı kusura bakmayın geç cevap için.

  Evet istisnasız her vagonda her kompartımanda 240 V prizler mevcuttur, çoklu priz bile takıp bir kaç cihazı şarj edebilir çalıştırabilirsiniz.
   
 7. #7
  Mehmed Deniz

  Mehmed Deniz Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2013
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Trende bagaj parası vermek zorunda değilsiniz, isterseniz ön tekerleği söküp odanıza da alabilirsiniz. Üstelik otobüs bilet ücretlerinin yarısı zaten. Örneğin 80 TL ile gideceğiniz yere yukarıdaki bunca avantaja ek olarak 40 TL ile gidiyorsunuz. Ek olarak 10 TL bagaj sonuç olarak 80 yerine 50 TL vermiş oluyorsunuz. Rahatlığı ve konforu emin olun hiç bir otobüs veya kara taşıtında olamaz. Teker teker 41 madde saydım trende olup otobüste olmayan. Otobüsün tek avantajı bir kaç saat erken varması. Örneğin 20 saatte trenle gittiğiniz yolu otobüsle 16 saatte gidiyorsunuz. 4 saat için o eziyete değmez bence, maddeler sayıldı. Bunlar benim gözlemlerim emin olun daha fazla vardır.
   
 8. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.372
  Beğeniler:
  9.365
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Trende bisiklet taşınabiliyormu. Bildiğim kadarıyla izin vermiyorlar. Pulman koltuklu trenler için bahsediyorum bisikleti almıyorlar. Örnek verdiğiniz fotoğraflar kompartımanlı trenlere ait. Trende bisiklet taşımaya izin verecek olsalar bize çok büyük bir avantaj sunacak. En azından hareket sahamız oldukça artacak.
   
 9. Ahmet Keçeci

  Ahmet Keçeci Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2013
  Mesajlar:
  165
  Beğeniler:
  74
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Demiryolları bu yazıyı reklam kampanyası olarak kullansa işleri açılır hocam :) Bence de tren candır, çok istasyonlu bir güzergahsa durma süreleri arttığından zaman da artıyor ama o fark, konfor için değer
   
 10. #10
  Mehmed Deniz

  Mehmed Deniz Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2013
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Veriyorlar ama şöyle, ister pluman ister kompartımanlı olsun lokomotiflerin hemen ardındaki ilk vagon yük vagonu oluyor. Plumanda yer olmadığı için yanınıza değil ilk vagona makbuz karşılığı teslim ediyorsunuz. O şekil taşınabiliyor ve sökmeden rahatlıkla.
   
 11. #11
  Mehmed Deniz

  Mehmed Deniz Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2013
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Teşekkürler ancak eksik yazdım fazla yazmadım eminim. Dünya genelinde çok önemli ancak ülkemiz yeni yeni farkına varıyor maalesef.
  Mesela Fransa demir yolu ağı bonus kafa ise bizimki kel Mahmuttur :)
  Haritalar ile destekleyelim.
  Türkiye
  [​IMG]
  Fransa
  [​IMG]
   
 12. eness

  eness Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2013
  Mesajlar:
  192
  Beğeniler:
  251
  Şehir:
  ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  çok güzel,bilgilendirici bir yazı olmuş

  teşekkürler
   
 13. #13
  Mehmed Deniz

  Mehmed Deniz Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2013
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Rica ederim, umarım ülkemiz demir yollarına geç de olsa önem verir.

  Bu devlet değil millet sorunu çünkü boş gidiyorlar trenler.

  Halkın bilinçlenmesi gerek, bisikletin önemi konusunda olduğu gibi bu tren raylarının önemi konusunda da bilinç eksikliğimiz var maalesef.
   
 14. hüseyin ozan

  hüseyin ozan Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Nisan 2013
  Mesajlar:
  163
  Beğeniler:
  76
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Tcdd sitesine girdikten sonra üstte sağda vagonlar yazıyor oraya tıklayıp 360 derece olarak görebilirsiniz. 7 çeşit vagon var.
  yüksek hızlı tren
  yemekli vagon
  yataklı vagon
  salon vagon
  konferans vagon
  pulman vagon
  kuşetli vagon

  ben en çok salon vagonu sevdim. yataklı vagonun daha lüks hali de diyebiliriz. ama rezervasyon kısmında hep pulman, kuşetli ve yataklı çıkıyor.
   
 15. henrygale

  henrygale Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  33
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Hangi trenmiş o hem otobüsten ucuz olup hem de yataklı, özel odalı olan? Ben mi yanlış anladım yoksa? Yanlış anlamayın meraktan soruyorum. Belki bilmediğim hatlar vardır diye yani.
  Bir keresinde İzmir'den Ankara'ya trenle gittim, 15 saat'ten fazla sürdü, konforlu filan da değildi, tamam ucuzdu ama yataklı vagonu seçince fiyatı otobüsün iki katına çıkıyordu. Ucuz olan kısmın da otobüsten çok fazla bir farkı yoktu açıkçası. Belki bisiklet taşımak için otobüse göre daha uygun olabilir ama her açından daha iyi ve ona rağmen ucuzmuş gibi göstermemek lazım.
   
 16. #16
  Mehmed Deniz

  Mehmed Deniz Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2013
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Örnek veriyorum.
  1200 Kilometrelik mesafe için.
  Yataklı (4 Kişilik, arkadaşlar için ideal, Priz, Klima, Kilit, Nevresim, Yastık, Kalorifer vs.) 40 TL Otobüs 80 TL Tren 20 Saatte Otobüs 16 Saatte

  Tek Yataklı (Tek kişilik, Priz, Buz Dolabı, Özel Lavabo, Dolap, Nevresim, Yastık, Klima, Kalorifer) 80 TL Otobüs yine 80 TL Tren 20 Saatte Otobüs 16 Saatte

  Siz Pluman falan hiç almayın bence 10 lira azdır ama yataklı olmayan trenler pek mantıklı olmaz. En son ne zaman bindiniz çünkü Vagonlar yepyeni.
   
 17. henrygale

  henrygale Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  33
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  2 sene önce bindim ben. Ama şu anda bakınca bile İzmir-Ankara arası pulman 38 lira, yataklı 110 lira. Sizin bahsettiğiniz hangi hat?
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-25_19-27-33.png
Daha önce açtığım konularda periyodizasyon ve antrenman planlamadan bahsetmiştim. Aynı şeyleri tekrar etmemek için açtığım konuların bağlantılarını verip, konuda anlattıklarımdan kısaca özet...
2015-04-02 15.34.08.jpg
Arkadaslar yaklasik 10 dk once arkadas ile okul cikisi eve gelirken azicik dikkatsizlik ve sov yapma derdinden oturu 10 km ile giderken pat diye yan dustum. Bisikletin gidonunu arkadas tuttu onun...
upload_2016-8-24_11-10-30.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...